Luneta celownicza do 800m

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2541
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta celownicza do 800m

Post autor: adnikauto »

@Ultra 3000

Zadna fabryka produkujaca budzetowe varminty/sztucery nie daje na pismie gwarancji uzyskania przez dany karabin 0.75 MoA czyli 1.905 cm na 100 yardow na fabrycznej amunicji....!

Powtarzam Zadna Fabryka - koniec i kropka.



P.S. Nie jest przedmiotem dyskusji - co ja uwazam, czy co Ty uwazasz... napisalem wyraznie, ze:


.... jak bede chcial dobry, nowoczesny, ergonomiczny oraz "gwarantowany" 0.75 MOA karabin /na fabrycznej amunicji/ - to wiem dokladnie co kupie i nie bede z goowna bicza krecil :one:



Tyle, ze taki sztucer kosztuje $2.200 USD i nie mam jakiegos wybitnego parcia na wydanie takiej kasy - szczegolnie w obecnej sytuacji gospodarczo ekonomicznej...
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
tytus160
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 185
Rejestracja: 29 stycznia 2017, 10:06
Tematy: 4
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta celownicza do 800m

Post autor: tytus160 »

Przy rozbijaniu na atomy ile to MOA można zrobić z jakiego sprzętu dziwnym trafem niektórzy pomijają z ilu strzałów ma być to skupienie :)
Czy z 3 czy może jednak z 10. Bo to przecież zasadnicza różnica.
Myśliwskim "zaczarowanym ołówkiem" da się strzelić rewelacyjną 3-strzałową grupę, ale polegnie się z kretesem w konkurencji 10 strzałów w 10 minut, o 30 strzałach w 25 minut nie wspominając.

Z drugiej strony strzelenie ~1 MOA z 10 strzałów na 300m to w polskich warunkach (do tarczy wymiarowo zgodnej z TS2) może dać grubo powyżej 90 punktów. Do czegoś takiego wystarczy budżetowy varmint (np. CZ 557 varmint) ale czy uda się ta sztuka budżetowym sztucerem - osobiście wątpię.
makato
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 24
Rejestracja: 06 listopada 2006, 19:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta celownicza do 800m

Post autor: makato »

GreenHeart pisze: 29 grudnia 2020, 08:04 Widzę, że jednak niektórzy nie są reformowalni :)
Pyta się kolega o markę i model a o siatkę się kolega nie zapyta?
O pierwszy czy drugi plan sie nie zapyta?
O zero stop czy nie sie nie zapyta?
O zakresy paralaksy sie nie zapyta?
O średnicę tubusu sie nie zapyta?
O wielkość obiektywu sie nie zapyta?
O zakres powiększeń sie nie zapyta?
O możliwy błąd w nastawach?
O jakośc szkieł?
Jak to powiedziałby mój syn LoL XD


3 tygodnie temu zmieniałem optykę. Budżet do 15 k. Wie kolega że nie wiedziałem jaką markę wybiorę? Po prostu nie wiedziałem. Najpierw określiłem zadanie, potem elewacje jaką potrzebuje, zakres paralaksy, powiększenia i siatkę oraz kilka innych parametrów które akurat potrzebuje. Mój komputer commodore C64 wypłul kilka marek lunet i kilka modeli. Dopiero wtedy mogłem rozmawiać o tej czy innej lunecie. No ale jak zaczynamy rozmowę od marki to nie wiele nam to daje pojęcia o tym czy dana luneta przed którą stoją konkretne zadania temu podoła.
Niech kolega sobie rozpisze czego potrzebuje od lunety a potem analizuje który producent ma taki produkt jaki spełnia te kryteria. Ale żeby wiedzieć czego się potrzebuje od lunety to najpierw trzeba wiedzieć jak wykonać zadania postawione przed sobą. Powyższy sposób pozwoli uniknąć niepotrzebnych zakupów.

Taka mała dygresja:
Takie pytanie za 100 pkt. Ktos ma karabin za wuchte siana, robi najlepszą ammo a ma lunete która przekłamuje czy to paralaksą czy nastawami czy siatką. Na montażu który jest skoszony w osi karabinu bo inaczej nie da się go ustawić i oto jest pytanie. Jak ten sprzęt ma trafić na 800m? :)

No co ty, to twój komputer nie uwzględni stosownych korekt na te wszystkie zmienne ???
Ja również zacząłem od listy kilku marek i z nich wybrałem te które spełniały moje założenia. I jestem zadowolony z wyboru.

Ty zaczynasz z drugiej strony , twoja sprawa.
Steyr LG110 HP + bushnell elite 6500
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 19
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta celownicza do 800m

Post autor: GreenHeart »

Gdzie napisałem że mój komputer nie uwzględni poprawek?
Ostatnie zdanie było pytaniem retorycznym no chyba że masz technologie UFO do obliczania poprawki ze skoszonego montażu i przekłamania wielkości siatki przy większych odległościach.

Wybierasz lunete po marce a ja po parametrach. Jesteś zadowolony to super. Ja wole wybierać po parametrach ale też w obszarze pewnych producentów i podejrzewam że Ty pewnie też tak robisz nieświadomie. Schemat który zaproponowałem jest wypadkową kompromisów ale bez zrobienia rachunku sumienia pewne aspekty moga nam umknąć i okazę się że kupiliśmy montaż na 20 MOA bo taki wszyscy kupują a wcale dla nas nie był najlepszy bo strzelamy z siatki i dzięki temu montażowi jesteśmy daleko poza środkowymi ustawieniami lunety co w sumie już chyba space dog wyjaśniał z czym się to wiąże. Nie pisałem o tym żeby luneta spełniała wszystkie zadowalające parametry ale warto wiedzieć na czym zależy nam najbardziej żeby później wiedzieć z czego można rezygnować a co jest istotnym parametrem który pozwoli na zrealizowanie postawionego przed lunetą zadania.
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3014
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta celownicza do 800m

Post autor: strk »

Panowie, a jak nazywa się taki feature jaki miałem w jednym z vortexów: po ustawieniu poprawki na opad np na 300m, lekko odciągałem wieżyczkę w górę i obracałem ją na 0. I miałem wyzerowaną na 300m.
To jest zero-lock czy re-set zero lock? Z tego co widzę, lunety wymagają albo klucza hex albo wkrętaka aby poluzować bęben wieżyczki...
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”