okulary i luneta jak pogodzić

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

modest
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 41
Rejestracja: 04 sierpnia 2017, 20:52
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

okulary i luneta jak pogodzić

Post autor: modest »

Noszę oklulary pod dwie dioptrie do dalekiego widzenia, multifokalne na czytanie, plus astygmatyzm.
Jak popatrzyłem w lunetę, to krzyż zamazany, musiałbym łeb zadzierać aby patrzec dolna cześcią okularów - tam gdzie są przystosowane do czytania bo krzyż jest blisko -, albo odsunąc sie od lunety a to nie da rady bo kark tężeje albo za daleko jest oko.
Jak sobie radzicie z takim problemem, robicie spacjalne okulary do strzelania?

Dziękuje z góry za każdą radę.
Pozdrawiam
Mariusz
CZ DUO 6,35, CZ 75 9mm, KEVIN ZVI 704 .350 auto, Herbert Schmidt 38 special, SIG p226 9mm, SA vz 58, AR-15 VAR .223
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: okulary i luneta jak pogodzić

Post autor: Shooter7 »

Wizyta u optyka ktory ogarnia temat strzelectwa a takich jest mniej niz na lekarstwo.

Problem jest, ze srodek soczewki musisz przesunac do gory i w lewo. Szkla soczewkowe Maja srednice ca 5 cm wiec w zaleznisci jakie oprawki beda potrzebne……

Moze, ale to tylko moze, blenda IRIS byly by jakims polsrodkiem.

:wink:
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: okulary i luneta jak pogodzić

Post autor: Ślubek »

1. Luneta z regulacją dioptrii.
2. Okulary ochronne ESS CrossHair z wkładką korekcyjną.
3. Odsunięcie lunety od oka wcale nie jest takie głupie (montaż przesunięty) - ja tak strzelam, gdyż ciemne obwódki obrazu ułatwiają mi utrzymanie oka w osi optycznej i niwelację błędu paralaksy.

@Shooter7: Blenda IRIS do dioptera to dobry pomysł, ale czy na pewno do Long Range? Czy może masz na myśli blendę do lunety? Serio pytam - nie widziałem czegoś takiego.
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: okulary i luneta jak pogodzić

Post autor: Shooter7 »

Ślubek pisze:1. Luneta z regulacją dioptrii.
2. Okulary ochronne ESS CrossHair z wkładką korekcyjną.
3. Odsunięcie lunety od oka wcale nie jest takie głupie (montaż przesunięty) - ja tak strzelam, gdyż ciemne obwódki obrazu ułatwiają mi utrzymanie oka w osi optycznej i niwelację błędu paralaksy.

@Shooter7: Blenda IRIS do dioptera to dobry pomysł, ale czy na pewno do Long Range? Czy może masz na myśli blendę do lunety? Serio pytam - nie widziałem czegoś takiego.


W moim przypadku nie zawsze jestem w stanie wyregulowac Dioptrie celownika optycznego, zawsze jednak udaje mi sie wyregulowac ostrosc paralaxa ( wiem, wiem, nie powinno sie ale zycie dyktuje inne warunki niz teoria ).

Bylem dzisiaj u optyka zrobic nowe bryle. Na prawym oku mam 0,75 dioptri, niby nie duzo ale jednak…..

Zwykla wkladka korekcyjna nie da Ci tego szpagatu ktory daje dopasowanie do strzelania ( w moim przypadku z broni krotkiej ). Od mojego optyka ktory wlasnie do broni krotkiej dopasowywal mi szklo, wiem, ze dopasowuje je rowniez dla strzelajacych z broni dlugiej.

Wartosci moga byc takie same jak do broni krotkiej ale nie musza. Okulary do broni dlugiej a krotkiej sa za to zupelnie inne i nigdy nie deda sie one pokrywac.

Wszystko zalezy od tego co kto uwaza za LR ? :)

Do przeziernika / dioptera Kazdy z szanujacych sie producentow strzeladel ma w swojej oferciedodatkowy osprzet majacy na celu ulatwic zycie slepakom :)

Gehmann, Feinwerkbau maja, chy ma Anschütz, tego nie wiem.

Nie mam bladego pojecia, czy ktokolwiek oferuje iris blende na okular, do tej pory tez niczego takiego do celownika optycznego nie widzialem, moze wypowie sie ktos kto wie.

:wink:
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: okulary i luneta jak pogodzić

Post autor: Spitfire24 »

Ale co taka iris blenda na okular miała by dać, przecież jak się układamy do lunety to zawsze szuka się pełnego światła. A krzyż ostrzy się regulację dioptrii.
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
DaimonWawa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 214
Rejestracja: 15 lutego 2016, 20:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: okulary i luneta jak pogodzić

Post autor: DaimonWawa »

Nie wszystkie niedoskonałości wzroku da się poprawić soczewką. Blenda iris potrafi zniwelować niektóre wady których soczewką się nie da poprawić

Tak czy inaczej sam jestem ciekaw czy ktoś próbował używać razem z lunetą, wydaje się że będzie trudno uzyskać odpowiednie ustawienie, chyba że na dedykowanych okularach strzeleckich z pełną regulacją?
meiss
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 282
Rejestracja: 07 stycznia 2015, 17:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: okulary i luneta jak pogodzić

Post autor: meiss »

modest pisze:Noszę oklulary pod dwie dioptrie do dalekiego widzenia, multifokalne na czytanie, plus astygmatyzm.
Jak popatrzyłem w lunetę, to krzyż zamazany, ...
Jak sobie radzicie z takim problemem, robicie spacjalne okulary do strzelania?
Mariusz
A mogę podpytać co to za luneta? Bo +/- 2 dioptrie to teoretycznie można skorygować w większości lunet chociaż ostatnio spotkałem Vortexa z bardzo małym zakresem korekcji i się zastanawiam czy to ten sam model.
Ostatnio zmieniony 25 sierpnia 2019, 21:56 przez meiss, łącznie zmieniany 1 raz.
modest
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 41
Rejestracja: 04 sierpnia 2017, 20:52
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: okulary i luneta jak pogodzić

Post autor: modest »

meiss pisze:
A mogę podpytać co to za luneta? Bo +/- 2 dioptrie to teoretycznie można skorygować w większości lunet chociaż ostatnio spotkałem Vortexa z bardzo małym zakresem korekcji i się zastanawiam czy to ten sam model.
problemem raczej jest astygmatyzm i króktowzroczność, krzyż jest zamazany, a lunata to byle jaka za 1000 zeta z chin, tak na próbę kupiłem czy wogole będę cokolwiek widziałi załozyłem na Vostoka, nie widziałem, że mogę miećc problem z ostrością krzyża... juz olewam to że calu nie widze dobrze :-)
CZ DUO 6,35, CZ 75 9mm, KEVIN ZVI 704 .350 auto, Herbert Schmidt 38 special, SIG p226 9mm, SA vz 58, AR-15 VAR .223
meiss
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 282
Rejestracja: 07 stycznia 2015, 17:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: okulary i luneta jak pogodzić

Post autor: meiss »

modest pisze:
meiss pisze:
A mogę podpytać co to za luneta? Bo +/- 2 dioptrie to teoretycznie można skorygować w większości lunet chociaż ostatnio spotkałem Vortexa z bardzo małym zakresem korekcji i się zastanawiam czy to ten sam model.
problemem raczej jest astygmatyzm i króktowzroczność, krzyż jest zamazany, a lunata to byle jaka za 1000 zeta z chin, tak na próbę kupiłem czy wogole będę cokolwiek widziałi załozyłem na Vostoka, nie widziałem, że mogę miećc problem z ostrością krzyża... juz olewam to że calu nie widze dobrze :-)
Krzyż w FFP czyżby? Miałem podobnie u siebie, że tania konstrukcja z FFP nie była kompatybilna z moim astygmatyzmem.
Ostatnio zmieniony 14 września 2019, 23:11 przez meiss, łącznie zmieniany 1 raz.
modest
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 41
Rejestracja: 04 sierpnia 2017, 20:52
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: okulary i luneta jak pogodzić

Post autor: modest »

meiss pisze: Krzyż w FFP czyżby? Miałem podobnie u siebie, że tania konstrukcja z FFP nie była kompatybilna z moim astygmatyzmem.
nie sfp ale to tania luneta, mysle ze raczej probelem będzie to, że jest zbyt blisko oka, jak sie odsunę to jest w miare ok.
CZ DUO 6,35, CZ 75 9mm, KEVIN ZVI 704 .350 auto, Herbert Schmidt 38 special, SIG p226 9mm, SA vz 58, AR-15 VAR .223
Awatar użytkownika
pkl66
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 512
Rejestracja: 11 lutego 2014, 10:55
Tematy: 36
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: okulary i luneta jak pogodzić

Post autor: pkl66 »

Koledzy,
Też mam problem z okularami, może zna ktoś dobrego lekarza/optyka który ogarnia temat strzelectwa? Najlepiej z okolic Warszawy, będę bardzo wdzięczny za namiary, bo już sam nie wiem co począć bez okularów źle a w jeszcze gorzej :(
KST
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 17 lipca 2016, 00:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: okulary i luneta jak pogodzić

Post autor: KST »

Spróbuj http://optykhabior.pl/
W kilku sprawach idealnie dopasował szkła
m2c
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1106
Rejestracja: 17 maja 2007, 12:52
Tematy: 4
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: okulary i luneta jak pogodzić

Post autor: m2c »

A to nie nasz kolega moderator? ;)
Awatar użytkownika
pkl66
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 512
Rejestracja: 11 lutego 2014, 10:55
Tematy: 36
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: okulary i luneta jak pogodzić

Post autor: pkl66 »

KST pisze:Spróbuj http://optykhabior.pl/
W kilku sprawach idealnie dopasował szkła
Bardzo dziękuję, jutro zrobię podejście :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”