Pierwszy karabin long

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 954
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin long

Post autor: Ultra3000 »

Co do sako to nie wiem czy nawazka jest ok bo nie rozcalalem naboju. Może proch za szybki? Osadzenia też nie mierzyłem ale nie było problem z ryglowaniem zamka. Pazura mi nie wywalało ale iglica przeskakiwała na gwincie
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin long

Post autor: Popeye »

Fabryczna amunicja jest tak jak napisał SpaceDog robiona wedle sciśle ustalonych norm które określają wszelkie możliwe parametry dla danego kalibru. nie mogą sobie sypnąć innego prochu lub więcej czy też osadzać pocisk na głębokość jak im się chce.
Jeżeli nie jest to wadliwa seria amunicji - na przykład można by ją przetestować w innym karabinie jeżeli ktoś podejmie takie ryzyko :)
to może po prostu przypadłość tego konkretnego karabinu...
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin long

Post autor: Spitfire24 »

SpaceDog pisze:Ultra
Mówimy o amunicji fabrycznej, znanego i renomowanego producenta, z dużym doświadczeniem.
Amunicja fabryczna musi spełniać bardzo rygorystyczne normy np. bezpieczeństwa.
Apro po fabrycznej renomowanego producenta. Ktoś w Skarżysku poprosił mnie czy mogę strzelić ze swojego semi-auto ich amunicją RWS 6.5 Creedmoor bo oni w repetierze prawie gubią spłonki. Strzeliłem kilka razy i na każdej spłonce były ślady nadciśnienia. A prędkość była większa o ok 40m/s od Hornady ELD-MATCH 140 gr.
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 954
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin long

Post autor: Ultra3000 »

Przyszła mi do głowy jedna kwestia: czy lufy różnych producentów tego samego kalibru (np 6.5 CM czy .308 itd) mają idealnie te same średnicę, głębokości rowków gwintu, szerokość rowka itd? Obstawiam że nie... Mogą się różnić o tysięczne czesci cala czy mm. Zatem pocisk w ciut węższej lufie ciężej przechodzi przez stozek a co za tym idzie mamy większe ciśnienie w komorze, szczególnie im bliższe osadzenie do stozka. Może skład chemiczny stali u różnych producentów też się minimalnie różnić co powoduje różne wartości tarcia pocisku w lufie. Być może właśnie dlatego w jednej lufie będzie nadciśnienie a w innej nie. Możliwe ze po kilkuset strzałach gdy lufa się trochę przetrze nadciśnienie minie... To takie moje dywagacje na temat: dlaczego to samo ammo w karabinach jednego producenta robi nadciśnienie a w innych nie robi ..

Poza tym pociski też nie są idealnie równe jeśli chodzi np o średnice (nawet Bergery)...

Czyli ciut węższa lufa + ciut grubszy pocisk może dać nadciśnienie (mowa o tysięcznych części cala). Dlatego u mnie np nie wszystkie Sako wywalało a tylko poszczególne.
Ostatnio zmieniony 22 grudnia 2019, 03:27 przez Ultra3000, łącznie zmieniany 2 razy.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
oryks
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1912
Rejestracja: 23 czerwca 2006, 12:10
Tematy: 19
Lokalizacja: Osielsko
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin long

Post autor: oryks »

Nawet nie mogą tylko z pewnością się różnią tak jak napisałeś. Dlatego w specyfikacjach kalibrów ustalono tolerancje wykonania broni jak i amunicji. W uproszeniu największy nabój/pocisk wykonany w tolerancji musi zmieścić się w najmniejszej komorze/lufie. Z pewnością też żaden producent nie odważy się zrobić zbyt ryzykownej naważki, zresztą to kosztuje konkretne pieniądze więc raczej sypią mniej niż więcej. No właśnie - oszczędności - obstawiam spłonki wykonane ze zbyt cienkiej blachy. Do tego nieco inny kształt iglicy, średnika jej kanału i dziurkacz spłonek gotowy.
Swoich elaboracji nigdy nie robiłem na maxa ale co producent to inaczej wyglądający ślad na spłonce dla tej samej elaboracji; aż po kraterek sugerujący nadciśnienie którego z pewnością nie było.
KUJAWSKO-POMORSKA GRUPA STRZELECKA
Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin long

Post autor: Popeye »

Ultra3000 w tym wypadku wskazywało to by na partactwo producenta.
Jednak możesz sprawdzić przynajmniej jedno, na przykład komorę i głebokość osadzenia pocisku. Porównasz wtedy z amunicją którą masz.

weź swoją odstrzeloną łuskę, zrób tylko fomat szyjki, natnij ją delilkatnie do początku ramion łuski, wsadź pocisk tak żeby był lekko osadzony i osiowo. załaduj do komory i zamknij zamek. Otwierając zamek przytrzymaj go palcem żeby nie wyrzuciło i zmierz. Będziesz miał czarno na białym wymiar od denka łuski do Ogiv - no musisz mieć proste narzędzie tylko do pomiaru jak suwmiarka i do pomiaru OGIV.

Srednica lufy ... nie sądzę żeby zrobili inną. Broń zanim pójdzie na rynek jest przestrzeliwana w fabryce.
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 954
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin long

Post autor: Ultra3000 »

Ja mam wszystko pomierzone jeśli chodzi o komorę. I to tym sposobem o którym piszesz. Co do różnych średnic pocisków.... Używam matrycy osadzającej mikrometrycznej. Zakładając że osadzenie pocisku muszę miec X" to biorąc kolejny pocisk moze już mi wyjść osadzenie np X" + 0.005" na tym samym ustawieniu matrycy. Dlatego za każdym osadzeniem cofam matryce. Osadzam kolejny pocisk, mierze go a później koryguje (dokrecam) matryce żeby za każdym razem otrzymywać osadzenie X". Przy Bergerach właśnie niekiedy muszę korygować matryce i o 0.010"... Mowa oczywiście o Ogiv. Czy to już partactwo producenta? Suwmiarkę mam raczej powtarzalna...
Co do różnych średnic luf to ja piszę o tysięcznych częściach cala. Trzeba pamiętać że przy tych ciśnieniach, siłach i prędkościach nawet tak małe różnice wartości robią duża różnicę...
Ostatnio zmieniony 22 grudnia 2019, 11:02 przez Ultra3000, łącznie zmieniany 2 razy.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 954
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin long

Post autor: Ultra3000 »

Co do splonek... kubki mają różne grubosci, wysokości, materiał z którego są zrobione. Np u mnie CCI 450 wywalało a BR 4 nigdy, mimo że mają tę samą grubość kubka 0.025" ale już inne wysokości. Zapewne są też wykonane z innego materiału. Tu jest ciekawy artykuł na ten temat:
https://www.accurateshooter.com/technic ... -analysis/
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pierwszy karabin long

Post autor: SpaceDog »

Nawiązując do głównego tematu...
W USA można trafić naprawdę fantastyczne okazje:

https://www.cabelas.com/product/home/gu ... T.tsrc=AFF

Karabin gotowy do strzelania prosto z pudełka.
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2541
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin long

Post autor: adnikauto »

@SpaceDog

Zgadza sie :-D . Z tym, ze trigger do wymiany jak pisze gosc w opini:

..."Great gun for the money, trigger is garbage and was not set as described. Thus 4 stars and not 5. I had anticipated this based on Remington's reputation. I replaced it with a Triggertech primary and added the Vortex Viper PST. Very pleased with the results. 5 shot group at 100 yards is the size of a dime with factory Hornady ammo, 2 other shots in picture were sight in shots"...

Rem 700 Primary Trigger $144.99 USD
https://triggertech.com/products/rem-70 ... ry-trigger

Ale widac warto - wynik na tarczy mowi sam za siebie :one:

Obrazek

Dwa po lewej to zerowanie... :-D reszta 5 szt/100 yardow "w dziure"... o, rany ja bym tez tak chcial :)

Obrazek

$699.97 karabin
$144.99 Rem 700 Primary trigger
$47.49 Warne Steel Scope Rings
$1,035.21 Viper PST Gen II 5-25x50
----------------------------------------------------------
$1927.66 Suma - karabin ze zdjecia plus osprzet.

:one:
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
V@A
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 255
Rejestracja: 30 grudnia 2018, 18:09
Tematy: 7
Lokalizacja: CANADA - QUEBEC
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin long

Post autor: V@A »

SpaceDog pisze:Nawiązując do głównego tematu...
W USA można trafić naprawdę fantastyczne okazje:

https://www.cabelas.com/product/home/gu ... T.tsrc=AFF

Karabin gotowy do strzelania prosto z pudełka.

Jak dobrze poszukasz a szczegolnie teraz na Boxing-day to za te cene trafisz na Ruger Precision Rifle w 6.5 lub 308 ( jak kto woli )

Obrazek

W jakes gazetce bylo :

Obrazek
Ostatnio zmieniony 29 grudnia 2019, 02:27 przez V@A, łącznie zmieniany 1 raz.
The older I get, the less I care about your feelings....
Awatar użytkownika
compare
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 57
Rejestracja: 08 lipca 2018, 21:58
Tematy: 6
Lokalizacja: Mława
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin long

Post autor: compare »

compare pisze:Dziś trochę postrzelałem na 100m. Ogólne wrażenia bardzo pozytywne, pogoda tylko była pod psem. Widzę już że dłuuuuuga nauka przede mną :) Na fotce najlepsza "5" jaką wykręciłem, gorsze chcę szybko zapomnieć ;laughing:
Zastanawiam się nad jakimś kursem, szkoleniem czy czymś podobnym, bo chyba przydało by się jakieś podstawy opanować pod okiem kogoś kto ma pojęcie o temacie.
Obrazek
Dzisiaj znowu mały teścik amunicji. Dystans 100m serie po 5 strzałów. Moje odkrycie to FEDERAL Premium z pociskiem BERGER 130gr, bardzo fajnie się dogaduje z moją Bergarą. Dwa pozostałe rodzaje ammo to Hornady ELD Match 140gr i S&B FMJBT 140gr.
Obrazek
KS Garda
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin long

Post autor: kuras999 »

Elaboracja może być dobrym pomysłem w twojej sytuacji. Masz super sprzęt ale widać że bardzo dużo zależy od zastosowanej amunicji to skupienie z s&b jest na poziomie taniego ar na zwykłej fabrycznej amunicji za 1,5zl. A ta najlepsza amunicja pewnie kosztuje już swoje. Jakbyś dobry nabój składał za 1/4 ceny to pewnie więcej byś trenował.
Awatar użytkownika
compare
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 57
Rejestracja: 08 lipca 2018, 21:58
Tematy: 6
Lokalizacja: Mława
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin long

Post autor: compare »

FEDERAL 8,50 pln/szt S&B 4,00 pln/szt tanio nie jest :-/
Z tym, że ja strzelam na bardzo amatorskim poziomie, z reguły brakuje czasu nawet żeby wyskoczyć na strzelnicę, a te nieliczne razy kiedy się uda, to raczej treningiem nazwać nie można. Podsumowując, jestem chyba nie na tym poziomie żeby elaborować, bo o ile kulka byłaby tańsza, to zużywam ich na tyle mało, że sam sprzęt do elaboracji amortyzowałby przez lata, nie wspominając o czasie potrzebnym na tego typu zabawę.
Ostatnio zmieniony 28 lutego 2020, 22:44 przez compare, łącznie zmieniany 1 raz.
KS Garda
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 954
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy karabin long

Post autor: Ultra3000 »

Federal AE 120 gn i u mnie w Bergarze (6.5 CM) fajnie latał ale tak na 100 m, na 300 tragedia. S&B najtańsza to w ogóle już dramat. Kupuje ja tylko żeby strzelić 3-4 pierwsze strzały na rozgrzanie lufy. Tydzień temu strzelałem na 100 m, dla porównania 4 strzały z S&B po lewej i 5 strzałów (prawa) z elaborowanej na Berger Hybrid Target 140 gn
Obrazek

A tu inne tarcze z tego dnia
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 28 lutego 2020, 22:44 przez Ultra3000, łącznie zmieniany 1 raz.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”