Poprawianie celności

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

wad53
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 21 października 2017, 08:52
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Poprawianie celności

Post autor: wad53 »

Strzelam już od jakiegoś czasu na 50 m w pozycji leżącej z podpórką i mam problemy z przekroczeniem 90 pkt na ogół strzelam coś około 80 kilka pkt i nie daję rady ustrzelić więcej. Proszę o jakieś porady, zakładamy, że wina moja a nie broni. Karabinek Vostok cm-2, strzelane przy użyciu amunicji sellier&bellot standard .22 lr Załączam przykładowe tarcze ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Poprawianie celności

Post autor: Shooter7 »

Domyslam sie ze z przeziernika / Diopter

Nosisz okulary ?

Z tego co widze to strzaly Ci sie rozjezdzaja ze wzgledu na bledy podczas skladu i celowania.

Trening, trening i jeszcze raz trening

Inna bajka moze byc amunicja . Jakiej uzywasz ?

:wink:
Awatar użytkownika
aksel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1278
Rejestracja: 10 stycznia 2008, 13:13
Tematy: 42
Lokalizacja: Zawisza Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poprawianie celności

Post autor: aksel »

Jak na Vostoka to słabo. Ciężko wyłapać błędy składu a jeśli to strzelanie z podpórką to nie powinny być zbyt duże. Dobrze dobrany insert i blenda umożliwiają trafienie dycha w dychę.
Spróbuj kilku rodzajów amunicji, najlepiej różnych producentów i niekoniecznie najtańszej. S&B to budżetowe amo.
Guns and .....roses
FireFighter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 540
Rejestracja: 22 czerwca 2015, 16:39
Tematy: 23
Lokalizacja: Vietnam - Hanoi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poprawianie celności

Post autor: FireFighter »

Przepraszam, ale co 50m ma wspólnego z Long Range?

Tutaj masz grupy z 50m z CZ'ty .22LR za grosze.

Obrazek

Średnia to 10.7mm CTC.

Obrazek

Średnia to 11.3mm CTC.

Moja rada to najpierw ustal co potrafi karabin. Dobierz amunicję. Karabin musi być celniejszy od Ciebie aby była mowa o jakimś treningu strzeleckim.
Ostatnio zmieniony 30 marca 2019, 21:35 przez FireFighter, łącznie zmieniany 3 razy.
" Wojna jest tam , gdzie młodzi i głupi dają się wrobić starym i zgorzkniałym durniom w zabijanie ludzi " KONRAD ADENAUER
Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.
Awatar użytkownika
Linek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1003
Rejestracja: 02 czerwca 2011, 00:11
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poprawianie celności

Post autor: Linek »

Ale chyba z lunety to strzelałeś z tej cz. A kolega z przezierników na 50 m
Shadow, CZP10F, CeGlock 19 PH5, Tanfoglio, Luger P08, VIS ,TT Radom, S&W 38 spec, Rak, Tikka Sporter, Stag, Mauser 1939, 2xSzwed 6,5x55, Bock Fair ,Mosin Buss, CZ457. CZ557, ATA Sporter UZI.Sporo tego było
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Poprawianie celności

Post autor: variag »

Z VOSTOK CM-2 w Głogówku w tym roku w konkurencji Benchrest-50m kolega strzelił 250/250 pkt. Wynik absolutny.
Ale na pewno nie osiągnął by tego amunicją S&B. Zacznij testy od SK Magazine lub Rifle Match.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 927
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poprawianie celności

Post autor: Garfield »

Radził bym najpierw imadło i test różnej amunicji. W kilku lufach które sprawdzałem SB była bardzo słaba.
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."
Hubert
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1152
Rejestracja: 26 kwietnia 2005, 22:39
Tematy: 18
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poprawianie celności

Post autor: Hubert »

Sprawdź amunicję i spróbuj SK Standard lub SK Rifle Match.
Jeśli chodzi o powtarzalność postawy to na początek przypilnuj kilku spraw:
Punkt podparcia zawsze w tym samym miejscu. Odległość przeziernika od oka względnie taka sama - przyklej kawałek plastra czy taśmy na bace policzkowej, które poczujesz w tym samym miejscu policzka. Przykładaj głowę z takim samym naciskiem.
Chwyt ściskany stosunkowo lekko z taką samą siłą. Nie naciągaj punktu celowania karabinem tylko zmianą całej postawy jeśli trzeba. Stopka kolby w tym samym miejscu dociskana z taką samą siłą. Palec ściągający spust ułożony środkiem paliczka, płynny ruch bez polowania na dziesiątki. Wzrok na muszce tunelowej nie może uciekać na tarczę. Pilnuj przyrządów celowniczych widząc czarne tarczy jako rozmytą okrągłą plamę.
Stosunkowo duże prześwity na przyrządach przy celowaniu z jednej strony powodują mniejszą dokładność celowania ale z drugiej strony za ciasne spowodują że będziesz próbował łapać idealne zgranie przyrządów jednocześnie zrywając strzały. Pamiętaj oddawać strzał na wydechu wstrzymując go na kilka sekund.
To tak w bardzo dużym skrócie spłaszczając temat do podstaw na które trzeba zwrócić uwagę. Przepraszam za skróty myślowe, koledzy doprecyzują, poprawią albo wyjaśnią o co chodzi.
Kilka ładnych stron można by napisać na ten temat rozkładając go na kilkadziesiąt stron wnikając w szczegóły.
"Uzbrojone społeczeństwo to uprzejme społeczeństwo"
ubejane
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 280
Rejestracja: 23 maja 2017, 02:36
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poprawianie celności

Post autor: ubejane »

Tak jak kolega pisze. Sprawdź na innym ammo.
SP7MM
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 19
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poprawianie celności

Post autor: GreenHeart »

Polemizowałbym co do jakości karabinu i ammo. Sugeruje to 2 tarcza. Widać ładne serie skupień po 3-4 strzały a potem nagle ciach kolejna koniczynka w kosmos.
Ja obstawiam zmianę pozycji strzeleckiej po każdej serii i błędnie ustawione przyrządy bo wszystko ewidentnie ląduje w dół.
Daj kolego strzelić z tego karabinu komuś kto jest wprawiony w strzelaniu i niech on oceni wpływ ammo na lufę a jeśli kogoś takiego nie masz to zostaje ci jak najlepsze umocowanie karabinu (np stojak do przestrzeliwania). Jak już stwierdzisz że karabin i ammo są ok do treningu to przyłóż się do postawy. Wydaje mi się że sam możesz mieć problemy z nauką bo nikt cie nie poprawi, dlatego najtańszym sposobem jest wykupienie kilku godzin u instruktora, a jak chcesz sam pobawić się samouka to do .22 jest troche literatury.
wad53
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 21 października 2017, 08:52
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Poprawianie celności

Post autor: wad53 »

A więc uzupełniając okularów nie noszę, przyrządy celownicze to przeziernik i muszka tunelowa. Z "imadłem" będzie ciężko bym je musiał kupić a nie znam nikogo kto ma (ja rozumiem, że mówiąc "imadło" chodzi o taki jakby stojakObrazek. Jeśli chodzi o kogoś kto by mógł przestrzelać, to trochę będzie ciężko bo koledzy strzelają albo gorzej albo trochę lepiej ale nie na tyle dobrze, żeby 100 strzelić chociaż jest taki jeden co 95/100 raz strzelił ale ostatnio coś mu się trochę pogorszyło. Sprawdzenie innej amunicji to rzeczywiście dobry pomysł, a co proponujecie oprócz SK? CCI standard velocity 40 grain target? Ale ja i tak nie mam zbytnio wpływu na wybór amunicji - to co akurat jest z tego muszę strzelać. Mogę najwyżej facetowi zasugerować, żeby coś innego kupił ale to tak wygląda, że on jedzie do sklepu i raz weźmie SK flatnose basic, raz SK Rifle match, jeszcze innym razem S&B HV albo S&B standard a czasem jeszcze kupi CCI standard.
Ostatnio zmieniony 31 marca 2019, 11:12 przez wad53, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Poprawianie celności

Post autor: Shooter7 »

Jezeli masz klasychna muszke w tunelu ( slupek ) i mozesz ja wymienic, to wziolbym " muszke "okragla o jak najmniejszym otworze ale nie zakrywajacej czarnego srodka tarczy.


Nie wiem czy zamierzasz bawic sie w przyszlosci w strzelanie z broni dlugiej o wiekszym kalibrze ale mimo tego pokusil bym sie o rest na przod i tyl

https://www.google.de/search?biw=1024&b ... lwLyoo6S1M:

lub najprostszy i chyba najtanszy

https://www.google.de/search?biw=1024&b ... lwLyoo6S1M:

Tak jak koledzy sugerowali kup z 10 paczek roznej amunicji i sczczelaj, szczelaj i obserwuj :)

:wink:
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Poprawianie celności

Post autor: variag »

Jeżeli już masz kupować "różną amunicję" to pozostań przy SK, Lapua, Eley lub RWS. To jeśli chodzi o celność. Potem można zacząć szukać pod okiem trenera lub doświadczonego zawodnika swoich błędów. Bo na 100% będziesz już pewny broni i amunicji.
Jeśli zaś chcesz strzelać dla samego strzelania bez oglądania się na wyniki bierz to co najtańsze. Jest mało prawdopodobne by amunicja za 12 zł opakowanie dała Ci olimpijskie efekty.
Broń jest klubowa czy własna?
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
wad53
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 21 października 2017, 08:52
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Poprawianie celności

Post autor: wad53 »

Niestety broń jest szkolna (chodzę do liceum i tak się akurat składa, że pod parkingiem jest 50 metrowa strzelnica należąca do szkoły). Tak na prawdę to jedyne na co mam wpływ to ustawienie stopki kolby ;laughing: ale mogę powiedzieć facetowi, żeby nie kupował belotek.
Ostatnio zmieniony 31 marca 2019, 13:15 przez wad53, łącznie zmieniany 1 raz.
Marek Mikszan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 110
Rejestracja: 14 marca 2019, 08:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Racibórz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poprawianie celności

Post autor: Marek Mikszan »

Nie bój się kręcić celownikiem. W radzieckich celownikach trzy kliki to jeden pierścień tarczy (jeżeli ma oryginalny diopter).
JA uważam żebyś na razie dał sobie spokój z kombinowaniem z amunicją. Twoje tarcze sugerują błędy w postawie. Jeżeli strzelasz z podpórki to trzymanie karabinu ręką którą naciskasz spust, praca na spuście, położenie głowy przy kolbie i położenie kolby na ramieniu. Postawa musi być przy każdym strzale taka sama. Jak wiercisz się przy strzelaniu to efekty widzisz na Swoich tarczach.
Jeżeli podoba Ci się strzelanie z karabinu sportowego to sugeruję abyś spróbował strzelać tak jak się powinno czyli z pasem.
A tak na marginesie radzieckie karabiny sportowe są nie do zajechania. Jeżeli nikt go fizycznie nie uszkodził to one strzelają w jedno miejsce.
Duży huk - Beretta 92FS, Beretta 92X Performance, Norinco 1911 A1
Średni huk - MC 12, Colt 1911 22LR
Mały huk - Walther CG 90, Anschutz 9003
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”