Luneta na 300/600 metrów

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Legion117
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 32
Rejestracja: 29 stycznia 2019, 21:26
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Luneta na 300/600 metrów

Post autor: Legion117 »

Cześć.

Może niektórzy się będą śmiać z mojego budżetu, ale prosiłbym o jakieś konstrukcyjne porady.

Mam G3 SG1 od HK, które planuję od czasu zabierać na zawody z początku na 300m, a później może i na 600m. Model jest bez optyki stąd muszę coś skombinować. Myślałem nad Vortex ze względu na ich gwarancję. G3 działa dość gwałtownie stąd nie zdziwiłbym się, że co jakiś czas optyka mogłaby być do wymiany...

Z tego co ludzie piszą to z budżetowych opcji świetnie wypadają:
Vortex Diamondback HP 4-16x42 (2 recenzentów testowało je na Century Arm Cetme 308)
Drugą opcją jest Vortex Viper 6.5-20x50
HK G3SG/1
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 17
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: GreenHeart »

Ciężko sformułować konstrukcyjną poradę na mocny sprzęt ze słabą konstrukcyjnie lunetą :) ale skoro przewidujesz częste awarie sprzętu to vortex jest w sam raz, tylko kup sobie 2 sztuki bo jak jedna będzie w serwisie to z drugiej będziesz strzelał. A tak na poważnie to znajdź sobie optykę IOR na optykamysliwska.pl a powinna przeżyć każdego vortexa. W tym budżecie może wyrwiesz coś w dobrym stanie. Lub... Zawsze rozwiązaniem jest kupno lunety na raty.
Dino1984
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 760
Rejestracja: 05 czerwca 2008, 14:22
Tematy: 93
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: Dino1984 »

Zawsze możesz pomyśleć nad jakimś hamulcem, trochę to oszczędzi optykę. Ja na sztucer (z hamulcem) założyłem Deltę Optical Titanium 4-16x42 i działała bez problemu.
.177, 22LR, 5,45x39, .223, 6,5x55 SE, .300BLK, .308, 7,62x54R, 30-06, 9x19, 44 Mag, 12 ga
KS Proelia
"Ubi concordia, ibi victoria"
Legion117
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 32
Rejestracja: 29 stycznia 2019, 21:26
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: Legion117 »

GreenHeart pisze:Ciężko sformułować konstrukcyjną poradę na mocny sprzęt ze słabą konstrukcyjnie lunetą :) ale skoro przewidujesz częste awarie sprzętu to vortex jest w sam raz, tylko kup sobie 2 sztuki bo jak jedna będzie w serwisie to z drugiej będziesz strzelał. A tak na poważnie to znajdź sobie optykę IOR na optykamysliwska.pl a powinna przeżyć każdego vortexa. W tym budżecie może wyrwiesz coś w dobrym stanie. Lub... Zawsze rozwiązaniem jest kupno lunety na raty.
Dzięki za odpowiedź

Zdarzały się informacje o awariach bardzo dobrych lunet na lżejszych sprzętach (G3 kopie bardziej niż inne 308) stąd wolałbym mieć zabezpieczenie (z tego względu obstawałem przy Vortex-ach). Na niemieckim rynku widziałem sporo używanych Zeisów, ale nie mam wiedzy do oceny ich serii oraz ich gwarancja nie brzmi zbyt przyjaźnie.

Z kolei co do polecanego IOR-a to wygląda ciekawie (30 lat tylko brak informacji, czy można przenieść), ale z drugiej strony trochę paru strzelców z tego forum na nią narzekało http://forum-bron.pl/viewtopic.php?t=114347
Gwarancja Schmidt & Bender to 10 lat wiec nawet w przypadku używek to trochę jej powinno zostać jeśli można ją przenieść. Tylko nie wiem jakich modeli szukać.
HK G3SG/1
Awatar użytkownika
Marcin P.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 256
Rejestracja: 01 lipca 2015, 14:02
Tematy: 19
Lokalizacja: Dzierzgoń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: Marcin P. »

Hamulec wcale nie oszczędza optyki a wręcz przeciwnie. Przy stosowaniu hamulca zachodzą procesy podobne do tych w wiatrówkach sprężynowych.
Podpowiem koledze jakiej lunety szukać aby była wytrzymała przy niskim budżecie : przede wszystkim ze stałym powiększeniem i bez bocznej regulacji paralaksy.
Tego typu celowniki wytrzymują nawet na półcalówkach.
„Najbardziej przerażające słowa w języku angielskim to: Jestem z rządu i jestem tutaj, aby pomóc”.
Ronald Reagan
Dino1984
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 760
Rejestracja: 05 czerwca 2008, 14:22
Tematy: 93
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: Dino1984 »

Marcin P. pisze:Przy stosowaniu hamulca zachodzą procesy podobne do tych w wiatrówkach sprężynowych.
Możesz rozwinąć? Jaka fizyka za tym stoi?
.177, 22LR, 5,45x39, .223, 6,5x55 SE, .300BLK, .308, 7,62x54R, 30-06, 9x19, 44 Mag, 12 ga
KS Proelia
"Ubi concordia, ibi victoria"
Awatar użytkownika
Marcin P.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 256
Rejestracja: 01 lipca 2015, 14:02
Tematy: 19
Lokalizacja: Dzierzgoń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: Marcin P. »

Tak w skrócie: pierwsze przyspieszenie ku tyłowi jak pocisk przemieszcza się w lufie a następnie ciąg wsteczny jak gazy uderzają w hamulec. Opisane w książce prof. Ejsmonta "Balistyka dla snajperów" rozdział 4.3.
Na karabiny z hamulcem powinno się montować bardziej wytrzymałe celowniki.
Ostatnio zmieniony 20 maja 2019, 07:52 przez Marcin P., łącznie zmieniany 1 raz.
„Najbardziej przerażające słowa w języku angielskim to: Jestem z rządu i jestem tutaj, aby pomóc”.
Ronald Reagan
piotrjub
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 370
Rejestracja: 20 listopada 2011, 19:07
Tematy: 0
Lokalizacja: 3 Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: piotrjub »

Marcin P. pisze: Na karabiny z hamulcem powinno się montować bardziej wytrzymałe celowniki.
Totalne BZDURY - jest zupełnie na odwrót
Dlatego noktowizory celowniki które są wrażliwe na odrzut powinno się montować na broni z hamulcem odrzutu.
Ostatnio zmieniony 20 maja 2019, 10:07 przez piotrjub, łącznie zmieniany 1 raz.
222; 223; 243; 308; 30-06; 8x57JRS; 9,3x62; 375H&H; 12/70; 16; 20; 22 LR; 6,35; 7,65; 9 Para; 9 Makarov; 38 Special; 6BR; 30BR; 6,5x47; 284; 6mmAR; 6.5 SLR; 416Barrett;
Ramzes78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 298
Rejestracja: 07 stycznia 2013, 23:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: Ramzes78 »

Legion117 pisze:Cześć.

Może niektórzy się będą śmiać z mojego budżetu, ale prosiłbym o jakieś konstrukcyjne porady.

Mam G3 SG1 od HK, które planuję od czasu zabierać na zawody z początku na 300m, a później może i na 600m. Model jest bez optyki stąd muszę coś skombinować. Myślałem nad Vortex ze względu na ich gwarancję. G3 działa dość gwałtownie stąd nie zdziwiłbym się, że co jakiś czas optyka mogłaby być do wymiany...

Z tego co ludzie piszą to z budżetowych opcji świetnie wypadają:
Vortex Diamondback HP 4-16x42 (2 recenzentów testowało je na Century Arm Cetme 308)
Drugą opcją jest Vortex Viper 6.5-20x50
Ostatnio maiłem podobny dylemat i kupiłem Vortexa 6-24x50 Diamondback.
Na tą chwilę jestem zadowolony, chociaż bałem się co do jakości widzenia- były różne opinie.
Co do trwałości za krótko by cokolwiek powiedzieć- zobaczymy :) Ale właśnie dlatego Vortex - jak coś to serwis i tyle.
U mnie siedzi na AR z kompensatorem.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 17
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: GreenHeart »

Co do zjawiska odrzutu w połączeniu aspektu kompensatora odrzutu i wpływu tego zjawiska na lunetę krótkie dywagacje z fizyki zwanej balistyką wew.
Otóż w momencie strzału odrzut zaczyna się już od ruchu pocisku w przewodzie lufy. W tym momencie należy zaznaczyć, że zaczyna się oddziaływanie energetyczne na lunetę w kierunku przeciwnym do kierunku strzału, gdyż wszystkie elementy trwale połączone z bronią mają swój udział w kompensowaniu i przejmowaniu energii odrzutu (wyjątkiem są oczywiście mechanizmy wewnętrzne lunety które wprawione są ruch zgodny z kierunkiem strzału a siła oddziałująca na nie powoli rośnie wraz ze wzrostem energii odrzutu). Kontynuując, odrzut swoją największą wartość osiąga w momencie wylotu pocisku i tutaj zaczyna działać kompensator/hamulec wykorzystując działanie gazów i kierując je w przeciwnym kierunku niż odrzut broni. Mozna polemizować czy wpływ gazów działa uderzająco na odrzut czy hamująco, jednak analizując czas w którym gazy po kolei przepływają przez następne komory hamulca oraz siłę z jaką narasta to zjawisko w czasie, przyjąłbym, że zjawisko kompensacji odrzutu zadziała jak powoli przykładany hamulec do rozpędzonego samochodu niż jak nagła siła która ten samochód miałaby nieco przyhamować. Także nie będziemy mieli do czynienia z siłą z nagle przyłożoną siłą przeciwstawną lecz z delikatnie przyłożonym hamulcem. Zjawisko podobne do naglego hamowania samochodem a powoli wciskanym hamulcem. Zakładając powyższe śmiem stwierdzić, że działanie wsteczne sił kompensatora na lunetę będzie miało o wiele bardziej pozytywny bilans redukcji odrzutu w tył (luneta de facto próbuje pchać do przodu - dlatego też właśnie zakładając lunetę na szynę należy dopchać delikatnie montaż do przodu. mechanizmy wew. lunety nie będa zaś nabierać wiekszego rozpędu w kierunku przeciwnym) niż rozpatrywanie tego zjawisko jako ciąg zgodny z kierunkiem strzału. Po prostu siła odrzutu jest większa od siły przeciwstawnej kompensatora i trwa jeśli nie dłużej to tyle samo co siła ciągu przeciwstawnego hamulca (dodatkowo można doliczyć siłę inercji całego zestawu jako wydłużenie czasu odrzutu w stosunku do opuszczenia pocisku z lufy a czas działania sił przeciwstawnych hamulca).

Podsumowując hamulec z racji swojego działania powinien działać pozytywnie na oszczędzenie mechanizmów lunety.
Awatar użytkownika
Marcin P.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 256
Rejestracja: 01 lipca 2015, 14:02
Tematy: 19
Lokalizacja: Dzierzgoń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: Marcin P. »

Swoją opinię wyraziłem na podstawie wspomnianej przeze mnie książki znanego autorytetu. Jak na razie większość opinii wyrażonych w tej książce sprawdza mi się w praktyce, czasami żałuję że nie doczytałem się czegoś wcześniej, popełnił bym mniej błędów. Co do niszczącego działania hamulca odrzutu, być może jest inaczej, każdy może się mylić. Najprawdopodobniej nikt z nas nigdy nie zrobi szczegółowych badań sił oddziałujących i testów wytrzymałości różnych lunet.
„Najbardziej przerażające słowa w języku angielskim to: Jestem z rządu i jestem tutaj, aby pomóc”.
Ronald Reagan
Legion117
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 32
Rejestracja: 29 stycznia 2019, 21:26
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: Legion117 »

Hmm ze względu na waszą namowę trochę się podkształciłem z zakresu optyki stąd prosiłbym o zweryfikowanie tych opcji w budżecie do maks 3 tys. z dobrą gwarancją.

Zakładam lunetę z wieżyczkami/krzyżem w MIL jako bardziej kompatybilnym z metrycznym systemem.
Krzyż w pierwszym planie
Powiększenie do 15/18X da radę, czy coś powyżej?
1.
Z tego co czytałem dobrze się zapowiadają nowe czeskie Meopta z 30 letnią gwarancją, ale mało co jest o nich na forum. W USA cenią sobie Meopta MeoPro na bazie których będą te ulepszone Optika6.
Nowe
Meopta MeoPro Optika6 3-18x50 FFP
Meopta MeoPro Optika6 4.5-27x50 FFP

2. Używany Vortex PST 6x24. II generacja jest za droga, dożywotnia gwarancja,

3. DOT nic ciekawego tam nie znalazłem, krótka gwarancja oraz sporo narzekań na forum,

4.Nowy Athlon Argos BTR 6-24x50 FFP będący klonem Vortexa? Produkcja filipińska oraz gwarancja dożywotnia bez dodatkowych pytań,

5. Używany Leupold VX-3i LRP 4.5-14x50 bądź 6.5-20x50 Gwarancja dożywotnia,

6. Używane IOR Tactical 3-18x42/IL Gen. 4, SF, FFP, Mil/Mil bądź IOR Tactical 4-16x50/IL, SF, FFP, Mil/Mil. IOR był już mi doradzany oraz wiedzę jest też na forum chwalony. Tylko jak jest z gwarancją? Raz znajduję info o 30 latach, a kiedy indziej o ograniczonej dożywotniej...

7. S&B, March, Kahles, NF są poza zasięgiem.
HK G3SG/1
ds
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 390
Rejestracja: 04 sierpnia 2011, 12:17
Tematy: 12
Lokalizacja: Polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: ds »

Miło że kolega dopytuje ale groch z kapustą otrzymuje..
Najpierw decyzja czy luneta 1 czy 2 plan lub stała - doczytać w literaturze fachowej różnice i zalety i wady tych rozwiązań...
Osobiście preferuje 1 plan strzelam na siatce nie kręcę wieżami - nie mylę się ...w 308 cały dystans się mieści gdy 0- ustawione na 600m. tak samo w 22lr od 50 do 100 m poprawki na siatce niezależnie od powiększenia- siatki Ebr 2C mrad identyczne w obu karabinkach
Hamulec niszczy optykę - odsyłam do książek.
Zerknąć przez szkiełka Vortex DB.T. lub Viper PST na początek , gwarancja w PL
Ostatnio zmieniony 22 czerwca 2019, 16:24 przez ds, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
StgMechanik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 149
Rejestracja: 26 października 2016, 10:27
Tematy: 14
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: StgMechanik »

Tak się składa że drogą zamian stałem się właściciele Athlona Helos 6-24 x50 siatka w miliradianach FFP i myślę że spełnia założone kryteria poszukujacego lunety do strzelania na takie dystanse. Gwarancja też dożywotnia a cena niska. Mówiąc o cenie nie mam na myśli sklepu bo 3500 to przesada.. ja używam jej na wiatrowce ale to nie jest jej przeznaczenie
AA Prosport i Nikon Monarch dają przyjemność nawet jak chybiam
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 17
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: GreenHeart »

ds pisze: Hamulec niszczy optykę - odsyłam do książek.
Moze kolega zdradzic tytul I autora ksiazki? Chetnie zweryfikuje swoje teorie na temat fizyki (skad inad poparte ksiazkami - choc nie znalazlem nigdzie zdania: hamulec niszczy optyke).
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”