Ocena warunków atmosferycznych.

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 17
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Ocena warunków atmosferycznych.

Post autor: GreenHeart »

Jesli chodzi o ocenę wiatru to robię to całkiem nieźle. W końcu jako żeglarzowi została mi wbita do głowy umiejętność określania kierunku wiatru i oceny jego siły. Robię to organoleptycznie i z według obserwacji środowiska. Jednak... jeśli chodzi o strzelectwo długodystansowe jest to za mało. Jako że dopiero wygrzebałem się z osi 100m i strzałów na 300m podczas oceny wiatru na dystansie 600m za pierwszym treningiem machnąłem się o 1 m/s bo zamiast 3m/s oceniłem że jest 2m/s a za drugim razem zamiast 6m/s oceniłem że jest 5m/s. Kierunki oceniłem dobrze. Po wprowadzeniu właściwych poprawek znalazłem się bardzo blisko punktu celowania. Zdałem sobie sprawę że bez anemometru nie dam rady celnie prowadzić ognia zwłaszcza że nastawiam się na strzały bez korekty (zimny strzał).

Prawidłowa ocena warunków atmosferycznych jest kluczem do sukcesu. Wysokość ściągam sobie z garmina, ciśnienie atm sprawdzam na pogodzie, kierunek wiatru oceniam sam ale potrzebuje jeszcze dobrego wiatromierza. Wiem że Kestrel jest jedynym słusznym wyborem ale czy mają koledzy doświadczenia z innymi markami lub ewentualnie czy niższe modele Kestrela dają tak samo radę jak te wysokie modele?
Może podzieli się ktoś technikami oceny warunków środowiska i używanymi narzędziami?
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Ocena warunków atmosferycznych.

Post autor: SpaceDog »

Tanie modele (same wiatromierze) Kestrela pokazywały takie same wyniki - porównywałem swojego elite 5700 i 2 podstawowymi wersjami.
Kolega używa Silva i bardzo sobie chwali - różnice między Kestrelem nie przekraczały nigdy 0,1m/s
Zanim zdobyłem Kestrela chciałem kupić taki:
https://allegro.pl/oferta/anemometr-wia ... 6665917145
Awatar użytkownika
mkowalczuk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7292
Rejestracja: 23 maja 2003, 19:25
Tematy: 136
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ocena warunków atmosferycznych.

Post autor: mkowalczuk »

https://weatherflow.com/weather-meter/
Zalety:
- cena,
- mierzy co trzeba,
- przesyła dane do streloka.
"When seconds count, the cops are just minutes away."
Awatar użytkownika
andiHK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 97
Rejestracja: 22 maja 2017, 08:32
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ocena warunków atmosferycznych.

Post autor: andiHK »

GreenHeart pisze: Prawidłowa ocena warunków atmosferycznych jest kluczem do sukcesu. Wysokość ściągam sobie z garmina, ciśnienie atm sprawdzam na pogodzie, kierunek wiatru oceniam sam ale potrzebuje jeszcze dobrego wiatromierza. Wiem że Kestrel jest jedynym słusznym wyborem ale czy mają koledzy doświadczenia z innymi markami lub ewentualnie czy niższe modele Kestrela dają tak samo radę jak te wysokie modele?
Może podzieli się ktoś technikami oceny warunków środowiska i używanymi narzędziami?
Jest wielu strzelców, którzy w prawidłowej ocenie wiatru wykorzystują miraż. Zaletą tej metody jest szybkie reagowanie na zmiany wiatru. Użycie Kestrela obarczone jest błędem wynikającym z aktualizacją danych na wyświetlaczu (jest zauważalna zwłoka). Tak naprawdę nie jesteś w stanie reagować na każdy podmuch i musisz zaobserwować tendencję, uśrednić poprawkę na wiatr i strzelać, gdy nie ma nagłych podmuchów.
Precision Firearms 6.5x47 - semi auto
Dolphin 338 LM - magnum
panKompot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 170
Rejestracja: 20 września 2017, 14:00
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ocena warunków atmosferycznych.

Post autor: panKompot »

Oczywiście. Sam w ciepłe patrze na miraż ale w zimne tylko ryjem. Plaster klaster tylko dla sprawdzenia ew
Ten niżej śmierdzi rybką...
panKompot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 170
Rejestracja: 20 września 2017, 14:00
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ocena warunków atmosferycznych.

Post autor: panKompot »

Oczywiście. Sam w ciepłe patrze na miraż ale w zimne tylko ryjem. Plaster klaster tylko dla sprawdzenia ew
Ten niżej śmierdzi rybką...
Awatar użytkownika
andiHK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 97
Rejestracja: 22 maja 2017, 08:32
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ocena warunków atmosferycznych.

Post autor: andiHK »

W przypadku braku mirażu, można jeszcze obserwować, kurz po trafieniach sąsiadów, trawy, itd. Warto też mieć icka koło stanowiska.
Precision Firearms 6.5x47 - semi auto
Dolphin 338 LM - magnum
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 17
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ocena warunków atmosferycznych.

Post autor: GreenHeart »

Nabyłem używany wiatromierz Kestrel 2000 ale coś mi się wydaje, że mnie kłamie. Przy wietrze, który porusza gałęziami na niskich brzozach (te cieńsze gałęzie do 2 cm średnicy) pokazuje tylko 1.7-2 m/s a na oko dałbym 3-3.5. Czy wy tez macie takie wrażenie że wiatr jest nieco silniejszy niż to wskazują urządzenia?
Ostatnio określiłem wiatr na 600m na "wyczucie" ale według korekty z tarczy, którą później zrobiłem na lunecie okazało się, że gdybym dał jeszcze 1 m/s więcej było by super.
Przestudiowałem jeszcze raz książke Ejsmonta odnośnie wpływu wiatru i mam 2 pytania:
1. Czy jest jakiś łatwy wzór matematyczny na dokonanie poprawki na wiatr bez używania kalkulatora balistycznego?
2. Czy polecicie jakiś kalkulator w którym można wprowadzić wiatr na przestrzeni całego dystansu. Ja używam streloka pro i tam można wprowadzić tylko jedną wartość
Awatar użytkownika
andiHK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 97
Rejestracja: 22 maja 2017, 08:32
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ocena warunków atmosferycznych.

Post autor: andiHK »

GreenHeart pisze: Przestudiowałem jeszcze raz książke Ejsmonta odnośnie wpływu wiatru i mam 2 pytania:
1. Czy jest jakiś łatwy wzór matematyczny na dokonanie poprawki na wiatr bez używania kalkulatora balistycznego?
2. Czy polecicie jakiś kalkulator w którym można wprowadzić wiatr na przestrzeni całego dystansu. Ja używam streloka pro i tam można wprowadzić tylko jedną wartość
Poprawka na wiatr zależy od prędkości wylotowej i BC pocisku, więc trudno o jakiś łatwy wzór.

Najlepiej wyznaczyć sobie (w programie balistycznym) i zapamiętać poprawkę na wiatr dla kilku dystansów przy np. prędkości 1 m/s. Dla mojego 6,5x47 Lapua dla wiatru 1 m/s z godziny 3 albo 9 wynosi
300 m 0,1 mrad
600 m 0,3 mrad
800 m 0,4 mrad
1060 m 0,5 mrad
jeśli wiatr jest z innych kierunków przeliczasz procentowo, ale to w książkach prof. Ejsmonta na pewno wyczytałeś. Do wyników oczywiście musisz dodać, albo odjąć derywację. Do tego warto uwzględnić wpływ kierunku wiatru na zmianę elewacji i to wszystko. :)
Precision Firearms 6.5x47 - semi auto
Dolphin 338 LM - magnum
Karkolomny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 104
Rejestracja: 09 lipca 2017, 13:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ocena warunków atmosferycznych.

Post autor: Karkolomny »

SpaceDog pisze:Tanie modele (same wiatromierze) Kestrela pokazywały takie same wyniki - porównywałem swojego elite 5700 i 2 podstawowymi wersjami.
Kolega używa Silva i bardzo sobie chwali - różnice między Kestrelem nie przekraczały nigdy 0,1m/s
Zanim zdobyłem Kestrela chciałem kupić taki:
https://allegro.pl/oferta/anemometr-wia ... 6665917145
Zaryzykuję :)
Karkolomny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 104
Rejestracja: 09 lipca 2017, 13:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ocena warunków atmosferycznych.

Post autor: Karkolomny »

Karkolomny pisze:
SpaceDog pisze:Tanie modele (same wiatromierze) Kestrela pokazywały takie same wyniki - porównywałem swojego elite 5700 i 2 podstawowymi wersjami.
Kolega używa Silva i bardzo sobie chwali - różnice między Kestrelem nie przekraczały nigdy 0,1m/s
Zanim zdobyłem Kestrela chciałem kupić taki:
https://allegro.pl/oferta/anemometr-wia ... 6665917145
Zaryzykuję :)
Aktualizacja: anemometr padł po kilkukrotnym użyciu. Wiatraczek nie wiatrakuje ;laughing:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”