BERGARA B14 HMR

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

klepa79
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 15 kwietnia 2019, 17:44
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

BERGARA B14 HMR

Post autor: klepa79 »

Witam, mam pytanie odnośnie BERGARY HMR w 308 W.
Będzie to mój pierwszy sztucer, wyborów było dużo, oglądania dużo, ale BERGRA wydaje się solidna i w dobrej cenie, dużo tu nie znalazłem na temat HMR, ale.
1. Jako broń myśliwska się nadaje.
2. A co do LR czy to dobry wybór, jak na pierwszy raz.
3. Jak szyna, pod lunetę, co polecacie.
4. Jaki kompesator
Poprosił bym o pomoc.
Dzięki.
DaimonWawa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 214
Rejestracja: 15 lutego 2016, 20:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: DaimonWawa »

1) gruba lufa 24" jest dość ciężka i trochę ciąży do przodu - do polowania są wygodniejsze konstrukcje :)
2) na elaborowanej amunicji z mojej wyciągam powtarzalnie 0.5 MOA zarówno 100, 300 jak i 500m, dalej nie miałem okazji. Zdarzyły się grupy na poziomie 0.2 MOA ale rzadko - być może kwestia strzelca, że nie umie lepiej ;)
3) ja mam szynę Contessa 20 MOA - oczywiście pod rem 700 - nie mam na co narzekać
4) hamulca brak - to tylko 308 winchester. Strzelam bez hamulca na 175gr i 208gr i nie wracam sponiewierany. Natomiast jakbyś koniecznie musiał, to gwint w Europie jest M18x1 co dość mocno ogranicza wybór - duzy wybór jest pod amerykański 5/8x24. Większość hamulców pod M18x1 celowała w Sako TRG i tak jest robiona pod 338 LM, które gorzej sprawdzają się z mniejszym kalibrowo 308 win, który też ma mniej gazów wylotowych. Jak koniecznie chcesz to Roedale ma ciekawy hamulec (https://webshop.roedale.de/gx2/product_ ... m18x1.html), a Beyer ma zlicowany z lufą kompensator (https://waffen-beyer.de/produkt/muendun ... hexabrake/). Są też rodzime konstrukcje np. u Cerbera albo Skawińskiego - ale to chyba na zamówienie pod ten gwint i kaliber.

Na początek ma fajny spust (~900g, jednostopniowy, 0 luzów), który w razie chęci można łatwo wymienić na dowolny inny pod remingtona 700 (jest tego pełno). Jeden z nie wielu tanich sztucerów który ma fajną osadę (wbudowany szkielet z metalu) z regulowaną baką. Zamek chodzi płynnie.

Z problemów miałem kilka mniej istotnych:
- odkręcająca sie "gałka" zamka - potraktowałem małą ilością loctite i kłopotu już nie ma
- czasem podczas strzału wypadał załadowany polimerowy magazynek (strasznie wnerwiające) - ale i tak zamieniłem na magazynki metalowe z którymi kłopotu już nie ma żadnego. Prawdopodobnie ten polimerowy miał zbyt płytki zaczep
- podniesiona baka uniemożliwia wyjęcie zamka, a jednocześnie nie ma gotowca do łatwego powrotu do identycznego ustawienia
Ostatnio zmieniony 15 kwietnia 2019, 19:53 przez DaimonWawa, łącznie zmieniany 1 raz.
TWE
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1174
Rejestracja: 25 lutego 2004, 12:29
Tematy: 53
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: TWE »

DaimonWawa pisze: ...
4) hamulca brak - to tylko 308 winchester. Strzelam bez hamulca na 175gr i 208gr i nie wracam sponiewierany. Natomiast jakbyś koniecznie musiał, to gwint w Europie jest M18x1 co dość mocno ogranicza wybór - duzy wybór jest pod amerykański 5/8x24. Większość hamulców pod M18x1 celowała w Sako TRG i tak jest robiona pod 338 LM, które gorzej sprawdzają się z mniejszym kalibrowo 308 win, który też ma mniej gazów wylotowych. Jak koniecznie chcesz to Roedale ma ciekawy hamulec (https://webshop.roedale.de/gx2/product_ ... m18x1.html), a Beyer ma zlicowany z lufą kompensator (https://waffen-beyer.de/produkt/muendun ... hexabrake/). Są też rodzime konstrukcje np. u Cerbera albo Skawińskiego - ale to chyba na zamówienie pod ten gwint i kaliber.
...
...
- podniesiona baka uniemożliwia wyjęcie zamka, a jednocześnie nie ma gotowca do łatwego powrotu do identycznego ustawienia
Witam,
działąjące hamulce robi Wojtan (na forum) w cenie bardzo konkurencyjnej.
Jak chcesz mieć powtarzalne ustawienie baki to ją sobie wykręć, obejrzyj pręty, na których się suwa, dobierz śrubki i głębokość na jaką mają być wkręcone, żeby baka była na odpowiedniej wysokości. W razie czego prześlę zdjęcie.
Na jakiej gramaturze masz najbardziej powtarzalne wyniki?
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
larky
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 204
Rejestracja: 28 listopada 2016, 23:16
Tematy: 14
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: larky »

Hamulec od Wojtana polecam, mam go założonego po dość niefortunnym poprzednim hamulcu. Gdybyś brał od niego to poproś dodatkowo od razu o zrobienie śrubki pod taśmę antymirażową, chyba nie robi tego domyślnie. Co do baki to prostym sposobem jest dobranie wysokości, zaznaczenie miejsca markerem na prętach i potem już objechanie np. czerwonym markerem dookoła pręta. Widać to wyraźnie i szybko można ustawić, sprawdzone.

Z tymi 900g to przedmówca chyba przesadził :) Fabryczna instrukcja podaje 1.3kg. Zmieniłem go sobie na TriggerTech 1.5 lbs i nadal nieco za ciężki jak dla mnie :P
Ostatnio zmieniony 15 kwietnia 2019, 20:57 przez larky, łącznie zmieniany 1 raz.
Nadwiślańskie Towarzystwo Strzeleckie
DaimonWawa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 214
Rejestracja: 15 lutego 2016, 20:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: DaimonWawa »

Sprawdzane miernikiem elektronicznym - ale może być lipny oczywiście.
Awatar użytkownika
Młynek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3453
Rejestracja: 09 lutego 2006, 20:18
Tematy: 84
Lokalizacja: Łódź - Ruda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: Młynek »

COLT Łódź
22LR, 9X18, 9X19, 38/357 Magnum,22Hornet, 223Rem, 5.45X39, 308 Win, 12/76
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 17
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: GreenHeart »

Co do hamulców odrzutu to w 308 dla mnie bardziej liczy się podrzut niż odrzut. Głównie z uwagi na stabilizacje obrazu w lunecie zaraz po strzale. Tak właśnie staram się dobierać kompensatory. Ma ktoś może namiary na dobry kompensator spełniający te kryterium? Gwint 5/8x24
Piotr Wardęcki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 09 kwietnia 2010, 16:25
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: Piotr Wardęcki »

Kolego GreenHeart myślę że twoje oczekiwania spełni hamulec kol. Wojtana, Młynka link na zdjęciach pokazuje właśnie ten hamulec.
Mam ten hamulec na tikka Sporter 6,5x55 , jestem bardzo zadowolony z tłumienia podrzutu, na powiększeniu x22 cel nie ucieka z centrum siatki
Pozdrawiam Piotr Wardęcki
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: Shooter7 »

W Sobote mielismy na treningu dyskusje wlasnie na temat Bergary i Kol. Rafal stwierdzil, ze juz sporo sie tego sprzedalo ale jak dotac nikt z tym niczego nie wygral. Co moze o niczym nie swiadczyc ale osobiscie bralbym Savage … 12 …

A z tym hamulcem to moim zdaniem pojechales po bandzie :)

.308 Win to nie .338 Lapua :)

:wink:
DaimonWawa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 214
Rejestracja: 15 lutego 2016, 20:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: DaimonWawa »

To dość nowy karabin a co za tym idzie strzelcy (w tym segmencie) też dość nowi bo raczej nikt jako drugi/trzeci karabin nie kupuje jednych z najtańszych opcji. Przykładowo ja póki co się na zawodach nie pojawiłem bo na treningach które sobie robię widzę że jest jeszcze co poprawić :)
Awatar użytkownika
larky
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 204
Rejestracja: 28 listopada 2016, 23:16
Tematy: 14
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: larky »

Ja zacząłem starty w zimie od Zimowej Ofensywy, a jako, że mam ją w kalibrze 6.5 to jestem w Openie, więc szału nie ma i raczej nie będzie w moim wykonaniu :P Walczę z samym sobą a miejsca na podium zostawiam różnym Dasherom, NC Rado i takim tam różnym innym Najtforsom :D Miejsce w połowie stawki uważam za sukces jak na pierwszy występ.
Ostatnio zmieniony 16 kwietnia 2019, 18:44 przez larky, łącznie zmieniany 1 raz.
Nadwiślańskie Towarzystwo Strzeleckie
JAC72
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 759
Rejestracja: 11 września 2009, 20:36
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: JAC72 »

GreenHeart, zobacz na filmie z linku od 2.22 jak pięknie pracuje hamulec na Ermie SR-100 i to z. 300 Win Mag.
JAC72
klepa79
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 15 kwietnia 2019, 17:44
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: klepa79 »

Ok, fajnie dzięki za pomoc, za uwagi, a możne coś proponujecie w tej cenie. Pamiętajcie jest to Mój pierwszy sztucer i chce żeby był na lata, oraz to że interesuje mnie LR.

A z tych:
1. Sztucer powtarzalny MOSSBERG MVP Long Range kal. 7,62mm NATO/.308 Win
2. Karabin powtarzalny HOWA 1500 KRG Bravo kal .308 Win.

Wyczytałem gdzieś że z Sztucera CZ 557 Varmint ludzie dają radę na 1000m

Ja wiem że każdy chce REMINGTON 700 5R, no może nie każdy ale Ja bym chciał.
Ostatnio zmieniony 17 kwietnia 2019, 18:40 przez klepa79, łącznie zmieniany 1 raz.
DaimonWawa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 214
Rejestracja: 15 lutego 2016, 20:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: DaimonWawa »

Remingtony z nowych serii produkcyjnych mają słabe opinie, raczej mało kto je chce. Mossberg miał problemy z trwałością z tego co kojarzę.

Howa może być na podobnej półce co bergara ale trzeba by doczytać co ludzie piszą o osadzie - w bergarze mam pełną powtarzalność po odkręceniu osady, ponownym skręceniu itp mimo braku dodatkowego beddingu - przypuszczam że szkielet z aluminium robi robotę

Nad CZ 557 też myślałem ale:
- nie masz regulowanej baki
- jakby coś ci nie pasowało (np spust) to gotowego zamiennika nie znajdziesz, podobnie z osadą jakbyś chciał inną też z gotowców typu MDT jeszcze nic nie ma ( a przynajmniej do niedawna nie było)
andwal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 667
Rejestracja: 18 listopada 2018, 08:05
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: andwal »

Sprawdź sobie jeszcze Sabatti Urban Sniper .308
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”