Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

BERGARA B14 HMR

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP, Moderatorzy WBP

klepa79
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

BERGARA B14 HMR

Postautor: klepa79 » 2019-04-15, 18:19

Witam, mam pytanie odnośnie BERGARY HMR w 308 W.
Będzie to mój pierwszy sztucer, wyborów było dużo, oglądania dużo, ale BERGRA wydaje się solidna i w dobrej cenie, dużo tu nie znalazłem na temat HMR, ale.
1. Jako broń myśliwska się nadaje.
2. A co do LR czy to dobry wybór, jak na pierwszy raz.
3. Jak szyna, pod lunetę, co polecacie.
4. Jaki kompesator
Poprosił bym o pomoc.
Dzięki.

DaimonWawa
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Postautor: DaimonWawa » 2019-04-15, 19:28

1) gruba lufa 24" jest dość ciężka i trochę ciąży do przodu - do polowania są wygodniejsze konstrukcje :)
2) na elaborowanej amunicji z mojej wyciągam powtarzalnie 0.5 MOA zarówno 100, 300 jak i 500m, dalej nie miałem okazji. Zdarzyły się grupy na poziomie 0.2 MOA ale rzadko - być może kwestia strzelca, że nie umie lepiej ;)
3) ja mam szynę Contessa 20 MOA - oczywiście pod rem 700 - nie mam na co narzekać
4) hamulca brak - to tylko 308 winchester. Strzelam bez hamulca na 175gr i 208gr i nie wracam sponiewierany. Natomiast jakbyś koniecznie musiał, to gwint w Europie jest M18x1 co dość mocno ogranicza wybór - duzy wybór jest pod amerykański 5/8x24. Większość hamulców pod M18x1 celowała w Sako TRG i tak jest robiona pod 338 LM, które gorzej sprawdzają się z mniejszym kalibrowo 308 win, który też ma mniej gazów wylotowych. Jak koniecznie chcesz to Roedale ma ciekawy hamulec (https://webshop.roedale.de/gx2/product_ ... m18x1.html), a Beyer ma zlicowany z lufą kompensator (https://waffen-beyer.de/produkt/muendun ... hexabrake/). Są też rodzime konstrukcje np. u Cerbera albo Skawińskiego - ale to chyba na zamówienie pod ten gwint i kaliber.

Na początek ma fajny spust (~900g, jednostopniowy, 0 luzów), który w razie chęci można łatwo wymienić na dowolny inny pod remingtona 700 (jest tego pełno). Jeden z nie wielu tanich sztucerów który ma fajną osadę (wbudowany szkielet z metalu) z regulowaną baką. Zamek chodzi płynnie.

Z problemów miałem kilka mniej istotnych:
- odkręcająca sie "gałka" zamka - potraktowałem małą ilością loctite i kłopotu już nie ma
- czasem podczas strzału wypadał załadowany polimerowy magazynek (strasznie wnerwiające) - ale i tak zamieniłem na magazynki metalowe z którymi kłopotu już nie ma żadnego. Prawdopodobnie ten polimerowy miał zbyt płytki zaczep
- podniesiona baka uniemożliwia wyjęcie zamka, a jednocześnie nie ma gotowca do łatwego powrotu do identycznego ustawienia
Ostatnio zmieniony 2019-04-15, 19:53 przez DaimonWawa, łącznie zmieniany 1 raz.

TWE

Postautor: TWE » 2019-04-15, 20:01

DaimonWawa pisze:...
4) hamulca brak - to tylko 308 winchester. Strzelam bez hamulca na 175gr i 208gr i nie wracam sponiewierany. Natomiast jakbyś koniecznie musiał, to gwint w Europie jest M18x1 co dość mocno ogranicza wybór - duzy wybór jest pod amerykański 5/8x24. Większość hamulców pod M18x1 celowała w Sako TRG i tak jest robiona pod 338 LM, które gorzej sprawdzają się z mniejszym kalibrowo 308 win, który też ma mniej gazów wylotowych. Jak koniecznie chcesz to Roedale ma ciekawy hamulec (https://webshop.roedale.de/gx2/product_ ... m18x1.html), a Beyer ma zlicowany z lufą kompensator (https://waffen-beyer.de/produkt/muendun ... hexabrake/). Są też rodzime konstrukcje np. u Cerbera albo Skawińskiego - ale to chyba na zamówienie pod ten gwint i kaliber.
...
...
- podniesiona baka uniemożliwia wyjęcie zamka, a jednocześnie nie ma gotowca do łatwego powrotu do identycznego ustawienia

Witam,
działąjące hamulce robi Wojtan (na forum) w cenie bardzo konkurencyjnej.
Jak chcesz mieć powtarzalne ustawienie baki to ją sobie wykręć, obejrzyj pręty, na których się suwa, dobierz śrubki i głębokość na jaką mają być wkręcone, żeby baka była na odpowiedniej wysokości. W razie czego prześlę zdjęcie.
Na jakiej gramaturze masz najbardziej powtarzalne wyniki?
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
larky

Postautor: larky » 2019-04-15, 20:52

Hamulec od Wojtana polecam, mam go założonego po dość niefortunnym poprzednim hamulcu. Gdybyś brał od niego to poproś dodatkowo od razu o zrobienie śrubki pod taśmę antymirażową, chyba nie robi tego domyślnie. Co do baki to prostym sposobem jest dobranie wysokości, zaznaczenie miejsca markerem na prętach i potem już objechanie np. czerwonym markerem dookoła pręta. Widać to wyraźnie i szybko można ustawić, sprawdzone.

Z tymi 900g to przedmówca chyba przesadził :) Fabryczna instrukcja podaje 1.3kg. Zmieniłem go sobie na TriggerTech 1.5 lbs i nadal nieco za ciężki jak dla mnie :P
Ostatnio zmieniony 2019-04-15, 20:57 przez larky, łącznie zmieniany 1 raz.
Nadwiślańskie Towarzystwo Strzeleckie

DaimonWawa

Postautor: DaimonWawa » 2019-04-15, 21:18

Sprawdzane miernikiem elektronicznym - ale może być lipny oczywiście.

Awatar użytkownika
Młynek

Postautor: Młynek » 2019-04-15, 23:09

COLT Łódź
22LR, 9X19, 38/357 Magnum, 223Rem, 308Win

Awatar użytkownika
GreenHeart

Postautor: GreenHeart » 2019-04-16, 08:22

Co do hamulców odrzutu to w 308 dla mnie bardziej liczy się podrzut niż odrzut. Głównie z uwagi na stabilizacje obrazu w lunecie zaraz po strzale. Tak właśnie staram się dobierać kompensatory. Ma ktoś może namiary na dobry kompensator spełniający te kryterium? Gwint 5/8x24

Piotr Wardęcki

Postautor: Piotr Wardęcki » 2019-04-16, 11:31

Kolego GreenHeart myślę że twoje oczekiwania spełni hamulec kol. Wojtana, Młynka link na zdjęciach pokazuje właśnie ten hamulec.
Mam ten hamulec na tikka Sporter 6,5x55 , jestem bardzo zadowolony z tłumienia podrzutu, na powiększeniu x22 cel nie ucieka z centrum siatki
Pozdrawiam Piotr Wardęcki

Awatar użytkownika
Shooter7

Postautor: Shooter7 » 2019-04-16, 12:34

W Sobote mielismy na treningu dyskusje wlasnie na temat Bergary i Kol. Rafal stwierdzil, ze juz sporo sie tego sprzedalo ale jak dotac nikt z tym niczego nie wygral. Co moze o niczym nie swiadczyc ale osobiscie bralbym Savage … 12 …

A z tym hamulcem to moim zdaniem pojechales po bandzie :)

.308 Win to nie .338 Lapua :)

:wink:

DaimonWawa

Postautor: DaimonWawa » 2019-04-16, 17:19

To dość nowy karabin a co za tym idzie strzelcy (w tym segmencie) też dość nowi bo raczej nikt jako drugi/trzeci karabin nie kupuje jednych z najtańszych opcji. Przykładowo ja póki co się na zawodach nie pojawiłem bo na treningach które sobie robię widzę że jest jeszcze co poprawić :)

Awatar użytkownika
larky

Postautor: larky » 2019-04-16, 18:42

Ja zacząłem starty w zimie od Zimowej Ofensywy, a jako, że mam ją w kalibrze 6.5 to jestem w Openie, więc szału nie ma i raczej nie będzie w moim wykonaniu :P Walczę z samym sobą a miejsca na podium zostawiam różnym Dasherom, NC Rado i takim tam różnym innym Najtforsom :D Miejsce w połowie stawki uważam za sukces jak na pierwszy występ.
Ostatnio zmieniony 2019-04-16, 18:44 przez larky, łącznie zmieniany 1 raz.
Nadwiślańskie Towarzystwo Strzeleckie

JAC72

Postautor: JAC72 » 2019-04-16, 19:39

GreenHeart, zobacz na filmie z linku od 2.22 jak pięknie pracuje hamulec na Ermie SR-100 i to z. 300 Win Mag.
https://m.youtube.com/watch?v=y6kEcSu8HUo
JAC72

klepa79
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Postautor: klepa79 » 2019-04-17, 18:31

Ok, fajnie dzięki za pomoc, za uwagi, a możne coś proponujecie w tej cenie. Pamiętajcie jest to Mój pierwszy sztucer i chce żeby był na lata, oraz to że interesuje mnie LR.

A z tych:
1. Sztucer powtarzalny MOSSBERG MVP Long Range kal. 7,62mm NATO/.308 Win
2. Karabin powtarzalny HOWA 1500 KRG Bravo kal .308 Win.

Wyczytałem gdzieś że z Sztucera CZ 557 Varmint ludzie dają radę na 1000m

Ja wiem że każdy chce REMINGTON 700 5R, no może nie każdy ale Ja bym chciał.
Ostatnio zmieniony 2019-04-17, 18:40 przez klepa79, łącznie zmieniany 1 raz.

DaimonWawa

Postautor: DaimonWawa » 2019-04-17, 18:56

Remingtony z nowych serii produkcyjnych mają słabe opinie, raczej mało kto je chce. Mossberg miał problemy z trwałością z tego co kojarzę.

Howa może być na podobnej półce co bergara ale trzeba by doczytać co ludzie piszą o osadzie - w bergarze mam pełną powtarzalność po odkręceniu osady, ponownym skręceniu itp mimo braku dodatkowego beddingu - przypuszczam że szkielet z aluminium robi robotę

Nad CZ 557 też myślałem ale:
- nie masz regulowanej baki
- jakby coś ci nie pasowało (np spust) to gotowego zamiennika nie znajdziesz, podobnie z osadą jakbyś chciał inną też z gotowców typu MDT jeszcze nic nie ma ( a przynajmniej do niedawna nie było)

andwal

Postautor: andwal » 2019-04-17, 19:27

Sprawdź sobie jeszcze Sabatti Urban Sniper .308

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”