zestaw .308 do 20k

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Tro||sky
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 67
Rejestracja: 31 marca 2016, 11:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

zestaw .308 do 20k

Post autor: Tro||sky »

Witam, apetyt rosnie w miare jedzenia i zaczynam sie rozgladac za czyms w .308 - budzet przewiduje około 20 k na karabin, lunete i montaż.
Strzelanie na dystansie do 1000 metrów, bez aspiracji na ocieranie sie o pudło, raczej próby nie bycia ostatnim :)
Myślałem ze będąc wierny marce kupie Tikke, konkretniej Tac A1 ale po 2 dniach na IWIe poszerzyłem troche pole do wyboru.
Zalezy mi na broni która wyjme z pudełka, doczepie lunete, fortmeiera i bede mógł sie cieszyc ze strzelania bez szeregu niezbednych motyfikacji, łoze regulowane bo mam dosc długie rece przy wzroscie 190 cm.


Karabin
Biore pod uwage te modele, aczkolwiek nie mam zamiaru sie spieszyc z zakupem i mozliwe ze koledzy dorzucą cos jeszcze do puli
Chciałbym zeby dobrze strzelał na łatwodostepnej amunicji czyli GGG Sierra HPBT - poki co elaboracja jest tematem w który nie chce wchodzic bo doba ma tylko 24 godziny :)

Tikka TAC A1
Sabatti STR
Sabatti STR Desert
Sabatti Tactical Desert
BERGARA B14 BMP 24"
Browning x-bolt sf - zrobil na mnie duze wrazenie w Norymberdze ale widze ze chyb nie do kupienia w Polsce wiec troche egzotyka.


Optyka.
O ile w kwestii karabinów mam jakąs wiedze o tyle w kwestii optyki jest trudniej :)
teraz na t3x mam Vortex viper PST II 5-25, do dalszych zasiegów chyba wypadało by miec wieksze przyblizenie.
na IWIe przymierzałem sie do Kahlesa, NF i Vortexa ale gdzies zgubiła mi sie zapiska do których modeli sie przymierzałem :)

Tak jak na wstępie napisałem - ten sezon jeszcze sie ucze uzywajac t3x w .223 ale na przyszły sezon juz raczej .308 wiec mam sporo czasu zeby wybrac dobrą dla mnie konfiguracje.
Awatar użytkownika
Młynek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3453
Rejestracja: 09 lutego 2006, 20:18
Tematy: 84
Lokalizacja: Łódź - Ruda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: Młynek »

Czytałeś ten wątek : Link:
COLT Łódź
22LR, 9X18, 9X19, 38/357 Magnum,22Hornet, 223Rem, 5.45X39, 308 Win, 12/76
Awatar użytkownika
Tro||sky
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 67
Rejestracja: 31 marca 2016, 11:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: Tro||sky »

tak, oczywiscie, przeczytałem cały i to z 2 razy, biore ją bardzo pod uwage bo widze ze daje bardzo duzo w zamian za umiarkowaną jak na lunety kwote.
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: SpaceDog »

Mój wybór: Tikka T3x varmint, Cadex Field Tactical, sprężynki spustu do Tikka za 15zł, montaż Spuhr, lupka Delta Stryker HD 4,5-30/56 lub 5-50/56
blair7
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 635
Rejestracja: 05 października 2015, 12:18
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: blair7 »

Tro||sky pisze:Witam, apetyt rosnie w miare jedzenia i zaczynam sie rozgladac za czyms w .308 - budzet przewiduje około 20 k na karabin, lunete i montaż.
Strzelanie na dystansie do 1000 metrów, bez aspiracji na ocieranie sie o pudło, raczej próby nie bycia ostatnim :)
Myślałem ze będąc wierny marce kupie Tikke, konkretniej Tac A1 ale po 2 dniach na IWIe poszerzyłem troche pole do wyboru.
Zalezy mi na broni która wyjme z pudełka, doczepie lunete, fortmeiera i bede mógł sie cieszyc ze strzelania bez szeregu niezbednych motyfikacji, łoze regulowane bo mam dosc długie rece przy wzroscie 190 cm.


Karabin
Biore pod uwage te modele, aczkolwiek nie mam zamiaru sie spieszyc z zakupem i mozliwe ze koledzy dorzucą cos jeszcze do puli
Chciałbym zeby dobrze strzelał na łatwodostepnej amunicji czyli GGG Sierra HPBT - poki co elaboracja jest tematem w który nie chce wchodzic bo doba ma tylko 24 godziny :)

Tikka TAC A1
Sabatti STR
Sabatti STR Desert
Sabatti Tactical Desert
BERGARA B14 BMP 24"
Browning x-bolt sf - zrobil na mnie duze wrazenie w Norymberdze ale widze ze chyb nie do kupienia w Polsce wiec troche egzotyka.


Optyka.
O ile w kwestii karabinów mam jakąs wiedze o tyle w kwestii optyki jest trudniej :)
teraz na t3x mam Vortex viper PST II 5-25, do dalszych zasiegów chyba wypadało by miec wieksze przyblizenie.
na IWIe przymierzałem sie do Kahlesa, NF i Vortexa ale gdzies zgubiła mi sie zapiska do których modeli sie przymierzałem :)

Tak jak na wstępie napisałem - ten sezon jeszcze sie ucze uzywajac t3x w .223 ale na przyszły sezon juz raczej .308 wiec mam sporo czasu zeby wybrac dobrą dla mnie konfiguracje.
W Polsce jest dość dobry dystrybutor Browninga, więc nie wierzę że nie ściągnie tego, jeśli jest w ofercie
Awatar użytkownika
desperado
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 733
Rejestracja: 14 maja 2011, 08:19
Tematy: 34
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: desperado »

Nie myślałeś o 6.5 creedmoor?
Awatar użytkownika
Tro||sky
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 67
Rejestracja: 31 marca 2016, 11:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: Tro||sky »

desperado pisze:Nie myślałeś o 6.5 creedmoor?

chyba nie.
Dostępnosc, ceny i wybór amunicji poki co pozostawia troche do życzenia.
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: Shooter7 »

Siemka TroIIsky !

Powiem tak

co do Szkla to posluchaj jezeli nie mnie, to kolegi Space Dog'a!

Delta Stryker ale tylko 5-50..... tyle, ze kliko Maja byc jezeli nie co 1/8 Moa to ja bralbym co 5 mm ( w mili radianach )

Niech koledzy przelicza Ci, czy bedziesz musial strelac z montarzu o nachyleniu Zero czy tez 20 MOA jezeli nie to montaz Eta-Tac o regulowynym nachyleniu od 0 - 70 MOA starcza definitywnie na kazdy dystans.

Co do karabinu to moglbym Ci polecic kilka sztuk ale….. jako, ze zamierzasz stzrelac tylko z kupionej amunicji wiec cokolwiek ktos Ci nie poda, bezdie bez roznicy

Chyba, ze ….. to

https://www.nc-rado.de/komplett-waffen-complete-guns/

lub

https://buema-hochwang.de/

z seri bralbym Savage ….12

Oba mozesz zamowic bez osady ktora dal bym zrobic przez magika od osady Moze byc Kunysz lub ktos rownie dobry

Aaaaaa, warto zainwestowac w spust Jewell'a

pozdro

Twoj kolega motocyklista

:wink:
Ostatnio zmieniony 16 marca 2019, 19:36 przez Shooter7, łącznie zmieniany 1 raz.
slawek9
Reactions:
Posty: 12
Rejestracja: 11 lutego 2016, 07:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: slawek9 »

Witam.Tikka T3x varmint.osada coś z KRG np.bravo szyna recknagla alu.montaż recknagla ERA TAC.to wyjdzie około 9.500zł a reszta w optykę.jeszcze gwint pod kompensator lub tłumik.(M18x1)250zł
Awatar użytkownika
Tro||sky
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 67
Rejestracja: 31 marca 2016, 11:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: Tro||sky »

SpaceDog pisze:Mój wybór: Tikka T3x varmint, Cadex Field Tactical, sprężynki spustu do Tikka za 15zł, montaż Spuhr, lupka Delta Stryker HD 4,5-30/56 lub 5-50/56

nie reprezentuje chyba poziomu strzelectwa zeby dać 8 k za osade :)

Ale MDT ACC który przymierzałem na IWIE juz tyle nie kosztuje. Strzelał ktos z tego ? uchwyt pod kątem prostym jest intrygujący :)
Hyouka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 282
Rejestracja: 15 maja 2017, 14:42
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: Hyouka »

MDT ACC jest kompatybilna z uchwytami AR-15, i ten który widać na zdjęciach można kupić osobno i zamontować do innych osad kompatybilych z uchytem AR-15:
https://mdttac.com/eu_en/mdt-vertical-grip.html


Ja mam Tikke T3x Varmint w osadzie MDT ESS, z rączką i osłoną zamka od Sterk Shooting z Australii i jestem bardzo zadowolony. Zwłaszcza lubię tą rączkę w stylu Accuracy International, bardzo wygodna. Do tego stopnia mi się podoba że z dużym prawdopodobieństwem, jak będę kiedyś kupował jakiś nowy karabin precyzyjny (.338 LM mi się marzy), możliwość zainstalowania takiej rączki będzie jednym z czynników, na które będę patrzył (pewnie się skończy że kupię karabin AI, jak będę miał pieniądze żeby strzelać z .338 LM to będę miał i na karabin AI).
Awatar użytkownika
Tro||sky
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 67
Rejestracja: 31 marca 2016, 11:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: Tro||sky »

Hyouka pisze:MDT ACC jest kompatybilna z uchwytami AR-15, i ten który widać na zdjęciach można kupić osobno i zamontować do innych osad kompatybilych z uchytem AR-15:
https://mdttac.com/eu_en/mdt-vertical-grip.html


Ja mam Tikke T3x Varmint w osadzie MDT ESS, z rączką i osłoną zamka od Sterk Shooting z Australii i jestem bardzo zadowolony. Zwłaszcza lubię tą rączkę w stylu Accuracy International, bardzo wygodna. Do tego stopnia mi się podoba że z dużym prawdopodobieństwem, jak będę kiedyś kupował jakiś nowy karabin precyzyjny (.338 LM mi się marzy), możliwość zainstalowania takiej rączki będzie jednym z czynników, na które będę patrzył (pewnie się skończy że kupię karabin AI, jak będę miał pieniądze żeby strzelać z .338 LM to będę miał i na karabin AI).

moge jakąs fotke ?
obecnie mam osade bifrost od GRS w mojej t3x alle do 308 chce cos sztywniejszego.
Hyouka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 282
Rejestracja: 15 maja 2017, 14:42
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: Hyouka »

Tro||sky pisze: moge jakąs fotke ?
Proszę bardzo:
► Pokaż Spoiler
Jak byś planował kupić lunete o obiektywie 56mm to polecam wyższy montaż. Ten jest tak na styk. Luneta nie opiera się o osadę, ale muszę osłone obiektywu otwierać na bok :( Efekt kupienia najpierw montażu a dopiero potem wymieniania osady...
Planuję ją podnieśc o 5mm, ale nie chcę zmieniać montażu więc muszę zaprojektować szynę i zlecić komuś kto ją dobrze wykona, narazie nie mam czasu.
Ostatnio zmieniony 17 marca 2019, 18:37 przez Hyouka, łącznie zmieniany 5 razy.
tytus160
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 185
Rejestracja: 29 stycznia 2017, 10:06
Tematy: 4
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: tytus160 »

Jeżeli budżet ~20k masz ustalony w miarę sztywno, to moim zdaniem masz 2 drogi- obie będące kompromisem, który może (ale nie musi) odbić się czkawką w przyszłości. A mianowicie problem polega obrazowo na: (dla uproszczenia w cenach detalicznych i założeniu że chcesz strzelać tarczę)

1) Vortex GE 15-60 + Spuhr = 8000 i zostaje 12000 na karabin -nie wiem czy da się w tej cenie złożyć sensownego customa, ale mnóstwo fabrycznych + zmiana osady się zmieści bez problemu.

2) Nightforce Competition 15-55 + Spuhr = 14 000 i zostaje ledwo 6000 na karabin - czyli średnia (co nie znaczy zła) półka fabryczna (np. Tikka T3X varmint za ok 5k) bez zmiany osady

Można oczywiście rozważać też Deltę 5-50 czyli kompromis cenowy pomiędzy lunetami w/w ale dla mnie Delta ma wielką upierdliwość w postaci beznadziejnej regulacji paralaksy w zakresie 300 - nieskończoność.

Pytanie co chcesz strzelać? Bo jeśli wcale nie tarczę to możliwości są większe/inne.
Oczywiście jeśli złożysz cały zestaw u jednego sprzedawcy to 10% rabatu nie powinno stanowić problemu więc możesz liczyć budżet detalicznie jako ~22k. No chyba że ok.20k = np. 25k itd. itp. ;-)
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 17
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: GreenHeart »

Statycznie do tarczy to szukałbym customa ale żeby robic customa to wypadałoby zaliczyć doktorat z elaboracji gdyz budowa komory nabojowej "podwymiarowej" pod wcześniej zbudowany nabój (najpierw dystans, potem wiatr, opad i energia przy jednoczesnym określeniu prędkości i dopiero wtedy wyjdzie nam jaki kaliber potrzebujemy, potem to już z górki :)), to już nie jest taka prosta sprawa a budowa customa w oparciu o "chybił trafił" rusznikarza i subiektywny wybór kalibru to moim zdaniem szkoda kasy. Także do statyki albo prawdziwy custom albo fabryka która robi w miarę sensowne systemy. W 308 jest o tyle dobrze, że przynajmniej jakieś tam szanse mamy nie być ostatnimi :).
A jeśli fabryka to większe szanse są w dynamice długodystansowej czyli strzelaniu taktycznym na rożne odległości ale tu kłania się optyka która też tania nie jest. Więc Trollsky zastanów się najpierw co chcesz strzelać.
Ja na statykę dałem sobie spokój bo jak zerknąłem ledwie na świat zaawansowanej elaboracji i tego co tam w zaciszach domowych robią ludzie którzy książki mogą pisać to sobie odpuściłem i postanowiłem dać sobie szanse na taktyce.
Mój przewodnik duchowy w elaboracji zawsze powtarzał mi że najpierw muszę określić co będę strzelał i dopiero wyjdą mi parametry naboju jaki potrzebuje. Później wartości porównam z dostepnymi kalibrami i wuala. Sam karabin to już rzecz wtórna. Jak idzie się na ryby to najpierw określa się co będzie sie łowić i na co, a nie ładną wędkę czy pudełko na przynęty.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”