Tikka t3 t3x - wątek ogólny

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Tro||sky
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 67
Rejestracja: 31 marca 2016, 11:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Tikka t3 t3x - wątek ogólny

Post autor: Tro||sky »

Czesc

W sumie dosc popularny system a nie ma oddzielnego wątku.

Mam pierwsze pytanie - poki co strzelam z osady GRS bifrost ale pewnie w przyszłosci będe montował cos aluminiowego - co polecicie ?
szelbisz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 21
Rejestracja: 26 lipca 2017, 20:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka t3 t3x - wątek ogólny

Post autor: szelbisz »

Cześć,
Ja może nie odpowiem ale za to dodam jeszcze pytanie ogólne od siebie: co sprawia, że osada aluminiowa jest "lepsza" od np. takiej kompozytowej jak ten bifrost? Teoretycznie ma wszystko co trzeba, co ma osada aluminiowa czego nie ma kompozyt? Albo jeszcze jedno pytanie uzupełniające: co takiego ma np aluminiowy Cadex czego nie ma aluminiowa osada TAC A1?
No dobra to i trzecie pytanie: czy można w Polsce kupić sam system?
Awatar użytkownika
Tro||sky
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 67
Rejestracja: 31 marca 2016, 11:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka t3 t3x - wątek ogólny

Post autor: Tro||sky »

szelbisz pisze:Cześć,
Ja może nie odpowiem ale za to dodam jeszcze pytanie ogólne od siebie: co sprawia, że osada aluminiowa jest "lepsza" od np. takiej kompozytowej jak ten bifrost? Teoretycznie ma wszystko co trzeba, co ma osada aluminiowa czego nie ma kompozyt? Albo jeszcze jedno pytanie uzupełniające: co takiego ma np aluminiowy Cadex czego nie ma aluminiowa osada TAC A1?
No dobra to i trzecie pytanie: czy można w Polsce kupić sam system?
co do osad to sie musi wypowiedziec spec
Apropos systemu - dobre pytanie, bo jak bym zapragnął 308 albo 6,5 to od razu osada do wymiany idzie , chociaz nie powiem, kupienie TAC A1 kusi własnie z racji osady, ale wiem ze varmint ma grubsza lufe niz TAC A1
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Tikka t3 t3x - wątek ogólny

Post autor: SpaceDog »

Tikka nie sprzedaje samych systemów (a szkoda... bo są lepsze/sztywniejsze od Rem700)
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 17
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka t3 t3x - wątek ogólny

Post autor: GreenHeart »

Chciałem kupić varminta właśnie z racji grubszej lufy ale po braku jego dostępności w Polsce oraz tym że kolega odwiódł mnie od tego porównania gdyż różnice są raz, że niewielkie a dwa lufy w TAC A1, już i tak są bardzo dobre, w końcu kupiłem A1. Wyłapanie różnicy pomiędzy tymi dwoma lufami i to tego samego producenta może byc prawie niemożliwe bo jak to się mówi lufa strzela ale osada nosi a właśnie A1 ma na stracie lepsze osady od varmintów. Musiałbyś włożyć varminta w osade cadexa i porównać z A1 a i tak pewnie różnice będą tak niewielkie, że na końcu wyniki zwali się na amunicje i błędy strzelca.
Awatar użytkownika
Tro||sky
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 67
Rejestracja: 31 marca 2016, 11:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka t3 t3x - wątek ogólny

Post autor: Tro||sky »

GreenHeart pisze:Chciałem kupić varminta właśnie z racji grubszej lufy ale po braku jego dostępności w Polsce oraz tym że kolega odwiódł mnie od tego porównania gdyż różnice są raz, że niewielkie a dwa lufy w TAC A1, już i tak są bardzo dobre, w końcu kupiłem A1. Wyłapanie różnicy pomiędzy tymi dwoma lufami i to tego samego producenta może byc prawie niemożliwe bo jak to się mówi lufa strzela ale osada nosi a właśnie A1 ma na stracie lepsze osady od varmintów. Musiałbyś włożyć varminta w osade cadexa i porównać z A1 a i tak pewnie różnice będą tak niewielkie, że na końcu wyniki zwali się na amunicje i błędy strzelca.
Dobrze powiedziane. Poki co szlifuje grupy na mojej w .223, za rok bede brał cos w .308 lub 6,5 i juz wiem ze bedzie burza mózgu bo jest tikka, jest sabatti i jest bergara :)
IKRA
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 19
Rejestracja: 20 sierpnia 2015, 21:24
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka t3 t3x - wątek ogólny

Post autor: IKRA »

Dla mnie Tikka T3 Varmint, to jest jedyny karabin, na który było mnie stać i który potencjalnie może dobrze strzelać. Kupiłem więc taki, w 308 win.
Potem zrobiłem docieranie z kiepską osadą fabryczną, z równie kiepską lunetą Vortex Crossfire 6-24x50 i na montażu Łuszczek, bo taki dostałem okazyjnie.
Zaraz po dotarciu montaż poszedł na sprzedaż, to samo luneta i kompozytowa osadą fabryczna. Cokolwiek by nie mówić o Vortexach, to na rynku wtórnym szybko znajdują nabywców, chyba przez tą swoją wieczystą gwarancję. Zresztą cała reszta też się sprzedała.
Następnie kupiłem Spuhra 3701, bo jest dedykowany pod Tikkę właśnie, czyli nie trzeba kombinacji z szynami montażowymi. Osadę wziąłem GRS Berserk. Różne rzeczy o niej piszą-raz lepiej, raz gorzej. Ja chyba skłaniam się ku temu, by dobrze o niej pisać. Na pewno lepsza niż fabryczna. Jak coś uskładam, to zamienię na aluminium, ale pewnie nie będzie to Cadex, ale raczej MDT.
Aktualnie luneta, która jest na tym karabinie to Vortex Viper HS LR 6-24x50 FFP. Była taka promocja w jednym sklepie, że mocno staniały na kilka dni, by potem jeszcze mocniej zdrożeć od ceny wyjściowej, tak więc mam ją o 1 tys. taniej niż kosztuje obecnie. I tu podobnie. Można tej lunecie wiele zarzucić, przede wszystkim to, że elewację ma klikaną co 0,5 MOA, a i samo MOA to nie to, co MILsy. Poza tym nie ma podświetlenia. Jak dotąd luneta klika powtarzalnie.
Z drobniejszych zmian to dodałem Harrisa, zmieniłem osłonę i rączkę zamka na atlasworx, dołożyłem regulację stopki GRS góra-dół.
Strzelam głównie 300 metrów. Raz na Nowej Dębie było 600 m i przywitałem się z tarczą na 800 m. Wtedy używałem Hornady Eldmatch Superformance 168gr. To dobra amunicja fabryczna, chociaż trochę lekka, no i droga. Obecnie strzelam z GGG 175 gr, z pociskiem HPBT.
Dobrze byłoby zacząć elaborację, ale puki co, chcę się trochę pouczyć na fabrycznej.

Dlaczego tak buduję ten mój karabin, a nie od razu Tikka w taktycznej osadzie aluminiowej, dobry montaż i jeszcze lepsza luneta. Bo przy mniejszym zasobie finansowym tak jest wygodniej. Od razu mogę strzelać. A do tego wyrabiam sobie zdanie, czy te droższe montaże, lunety i inne duperele są rzeczywiście lepsze.

No i niestety, są lepsze..., ale od czegoś trzeba zacząć.

Fajny wątek. Mam nadzieję, że pożyje trochę. Też mnie ciekawi, jak inni zmieniają swoje Tikki na lepsze.

Pozdrawiam
IKRA
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Tikka t3 t3x - wątek ogólny

Post autor: SpaceDog »

Bardzo fajny post!
I zdrowe podejście do tematu...
Od siebie dodam, że np. udowadnianie nowicjuszowi zalet osad typu ,,chassis" (MDT, Cadex, APO) mija się z celem... To tak, jak wsadzać do mercedesa AMG kogoś, kto wczoraj zrobił prawko - i tak nie pojedzie szybciej niż maluchem... I też nie będzie wiedział ,,dlaczego"...
Trzeba postrzelać i popatrzeć - zobaczyć czego brakuje i że można duuuużo lepiej niż fabryczne osady...
Podobnie z optyką - np. mnie od Marcha odrzuca koszmarna aberracja (w tym 80x) - a ,,inni" nie wiedzą nawet, że coś takiego istnieje... :027: ;laughing: i brak siatek z możliwością odkładania poprawek na wiatr... - nieistotne dla strzelających do papieru na znanych dystansach...
Awatar użytkownika
Matthius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 576
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 20:41
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka t3 t3x - wątek ogólny

Post autor: Matthius »

Z wyborem osady też nie jest tak łatwo.
Kupiłem T3x CTR, bo szukałem niedrogiego systemu o możliwie niewielkiej wadze - na wypadek, gdybym zaczął jeździć na jakieś zawody typu Sniper's Mission albo któregoś dnia został myśliwym.
Fabryczna osada nie jest może szczytem ergonomii, ale w porównaniu z aluminiowymi KRG czy MDT jest lekka jak piórko. Biorąc pod uwagę moje umiejętności, nie wpływa chyba znacząco na pogorszenie celności. Jak mam dobry dzień i czegoś nie spartaczę, to karabin robi grupy w okolicach 0,5 MOA.
Prawdopodobnie ostatecznie zdecyduję się na coś polimerowego z aluminiowym "kręgosłupem" (backbone) - KRG Bravo albo Oryx.
Chętnie poczytam, co bardziej doświadczeni koledzy mają w tym temacie do powiedzenia.
Ostatnio zmieniony 06 marca 2019, 08:46 przez Matthius, łącznie zmieniany 2 razy.
Democracies have ever been spectacles of turbulence and contention;
have ever been found incompatible with personal security, or the rights of property;
and have, in general, been as short in their lives as they have been violent in their deaths
Awatar użytkownika
Tro||sky
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 67
Rejestracja: 31 marca 2016, 11:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka t3 t3x - wątek ogólny

Post autor: Tro||sky »

IKRA pisze: Z drobniejszych zmian to dodałem Harrisa, zmieniłem osłonę i rączkę zamka na atlasworx,

Pozdrawiam
IKRA
osłone spustu ?
ten plastik nie budzi zaufania a oni robia takie fajne aluminiowe, i sie zastanawiam czy nie kupic sobie tego - twardsze i obsługuje magazynki AICS bo ten tikkowy jest taki dosc giętki
https://www.atlasworxs.com/collections/ ... ort-action

rączka zamka tez szybko została wymieniona - seryjna jest o wiele za mała do moich dłoni

Obrazek
IKRA
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 19
Rejestracja: 20 sierpnia 2015, 21:24
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka t3 t3x - wątek ogólny

Post autor: IKRA »

Tro||sky,

Nie osłonę spustu, tylko osłonę zamka. W Tikka T3 Varmint nakładka na zamek jest z tworzywa, tak jak osłona języka spustowego i ramka magazynka. Rzeczywiście takie to trochę tandetne (mam na myśli osłonę spustu z ramką magazynka) i wymaga wymiany, jak chce się mieć porządny sprzęt.

Zamierzam przerzucić się na magazynki AICS, ale pewnie dopiero w kolejnej osadzie.

Zresztą nawet nie mam pewności, czy ta ramka spasowałaby do mojej aktualnej osady. Pisałem kiedyś do producenta tego "bottom metal" przystosowanego do magazynków AICS. Nie zalecali do GRS Berserk, sygnalizowali trudności w dopasowaniu. W ręce tego elementu nie miałem, więc nie wiem.
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 17
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka t3 t3x - wątek ogólny

Post autor: GreenHeart »

Matthius pisze: Kupiłem T3x CTR, bo szukałem niedrogiego systemu o możliwie niewielkiej wadze - na wypadek, gdybym zaczął jeździć na jakieś zawody typu Sniper's Mission albo któregoś dnia został myśliwym.
.
Wiem, że dla kolegów myśliwych liczy się... brak ciężaru. Wielu z nich rozpatruje pod tym względem nie tylko broń, optykę do obserwacji i wyposażenie myśliwego ale wręcz szuka oszczędności na ubraniu. Moim zdaniem tu nie chodzi o skuteczność polowania lecz jedynie o wygodę. Przed zakupem Tikki też zastanawiałem się nad długością lufy bo to długie, bo ciężkie, ale do kroćset przez ostatnie dwa lata biegałem w górach z HK MR308 z pełnym wyposażeniem (razem około 7 kg), plecakiem ze sprzętem (głównie medyczny plus kilka innych fantów potrzebnych do polowania) i nie rozpisując sukcesów łowieckich to moja skuteczność wynosiła 100% na polowaniach z podchodu. Strzały stojąc z wolnej ręki na odległości od 30 do 120 m. Z podparcia, klęcząc, lężąc i siedząc :). Jedno wyjście jeden jeleń - na dziki skuteczność 10% bo nie poluje z zasiadki :). Także nie zgodzę się z argumentami, że broń łowiecka powinna być lekka. Powinna być dopasowana do potrzeb strzelca. Ja już po prostu z betonem łowieckim nie polemizuje na tematy broni. Oni swoje ja swoje i Hubertowi dzięki że są polowania indywidualne gdzie nie muszę naprawiać świata jaki widziałem za dzieciaka w myślistwie.

Jeśli chodzi o Tikke T3X to osłona zamka wygląda mi na taką lichą, że czasem boję się ją usuwać do czyszczenia iglicy. Może mam uprzedzenia bo swego czasu miałem Sako i tam ta osłona sprawiała wrażenie na bardzo solidną. Dla mnie rzecz do wymiany. Podobno jakaś firma z Australii robi takie z tytanu.
Awatar użytkownika
Tro||sky
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 67
Rejestracja: 31 marca 2016, 11:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka t3 t3x - wątek ogólny

Post autor: Tro||sky »

GreenHeart pisze:
Matthius pisze:
Jeśli chodzi o Tikke T3X to osłona zamka wygląda mi na taką lichą, że czasem boję się ją usuwać do czyszczenia iglicy. Może mam uprzedzenia bo swego czasu miałem Sako i tam ta osłona sprawiała wrażenie na bardzo solidną. Dla mnie rzecz do wymiany. Podobno jakaś firma z Australii robi takie z tytanu.
w moim t3x jest juz metalowe. moze cos zmienili ostatnio.
tu są shroudy z nierdzewki, z tytanu tez mają

https://www.atlasworxs.com/collections/tikka-t3-t3x
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Tikka t3 t3x - wątek ogólny

Post autor: SpaceDog »

GreenHeart pisze: Także nie zgodzę się z argumentami, że broń łowiecka powinna być lekka.
Ależ może być i ultra precyzyjna i lekka... 8-)
Tylko... w PL niewielu na nią stać. (a śmiem twierdzić, że i w USA niewielu...)
Tu przykład:
https://www.proofresearch.com/the-produ ... /terminus/
Gwarancja skupienia 0,5MOA
Ceny w USA od 6500$ 8-) a u nas ok. 40000zł z cłem, vat, transportem, licencją eksportową itp...
Ostatnio zmieniony 06 marca 2019, 20:47 przez SpaceDog, łącznie zmieniany 1 raz.
IKRA
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 19
Rejestracja: 20 sierpnia 2015, 21:24
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka t3 t3x - wątek ogólny

Post autor: IKRA »

Moja Tikka T3 Varmint GRS Berserk.

Mam nadzieję, że skutecznie zdjęcia udostępniam, bo to pierwszy raz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”