Hamulec wylotowy a POI

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

pedro_p
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 21 października 2017, 20:01
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Hamulec wylotowy a POI

Post autor: pedro_p »

Witam wszystkich. Mam pytanie dotyczące montażu hamulca wylotowego na broni, a mianowicie, czy jego przekręcenie względem osi lufy wpływa na punkt trafienia? Chodzi mi o to,że montując w warunkach domowych nie sposób jest idealnie zgrać poziom urządzenia względem poziomu broni (używam dwóch małych poziomic) i czy różnica dziesiątych stopnia w jakikolwiek sposób wpłynie negatywnie na celność przy dłuższym dystansie? Jestem świadom, że samo urządzenie wpłynie na punkt trafienia i pytam o nieprzewidywalne zmiany toru lotu pocisku (jak np. przy przechyleniu broni). Pytam, bo w AK47 urządzenie wylotowe jest "przekręcone" i jakoś to nie przeszkadza, ale ta broń do precyzji raczej nie jest stworzona. Broń to Tikka T3X Varmint 6,5x55, hamulec wylotowy Roedale Precision montowany bez gwintu (nie, ten podobno nie odpada).
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hamulec wylotowy a POI

Post autor: kuras999 »

Cokolwiek będzie dotykało lufy podczas strzału może zmienić POI. Samo obrócenie urządzenia wylotowego w prawo czy lewo o mały kąt ma tu drugorzędne znaczenie.
piotrjub
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 373
Rejestracja: 20 listopada 2011, 19:07
Tematy: 0
Lokalizacja: 3 Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hamulec wylotowy a POI

Post autor: piotrjub »

"Samo obrócenie urządzenia wylotowego w prawo czy lewo o mały kąt ma tu drugorzędne znaczenie."
Nie wiem co kolega ma na myśli pisząc drugorzędne znaczenie ale trzeba pamiętać że hamulec jak go wkręcamy i wykręcamy działa jak tuner barrel.
W takich tunerach najczęściej mamy podziałkę 32 jednostki na jeden obrót daje to nam najczęściej przesunięcie na skali o około 0,025mm (przesunięcie o 1/32), dodatkowo mamy gwinty 32 zwoje na cal to takie nasz skok 0,8mm. Jak najbardziej zmienia nam to drgania harmoniczne lufy przy strzale i ma to wpływ na nasza broń.
Gwint na końcu lufy do mocowania hamulca mają najczęściej inny skok i delikatne przekręcenia hamulca powoduje większe przesunięcia.
222; 223; 243; 308; 30-06; 8x57JRS; 9,3x62; 375H&H; 12/70; 16; 20; 22 LR; 6,35; 7,65; 9 Para; 9 Makarov; 38 Special; 6BR; 30BR; 6,5x47; 284; 6mmAR; 6.5 SLR; 416Barrett;
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hamulec wylotowy a POI

Post autor: kuras999 »

Kolega nie pyta o przesunięcie przód/tył hamulca tak jak działają te "tunery" tylko lewo/prawo przy tej samej pozycji względem wylotu - hamulec montowany na zacisk a nie na gwincie. I chyba pyta o to czy gazy wylatujące przez otwory hamulca pod kątem nie zmienią mu toru pocisku. Ja twierdzę (może błędnie) że znacznie większe znaczenie ma zmiana właśnie tych harmonicznym przy zamontowaniu czegokolwiek niż samo przekręcenie otworów 1/10 stopnia przy tej samej odległości od wylotu lufy.
pedro_p
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 21 października 2017, 20:01
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Hamulec wylotowy a POI

Post autor: pedro_p »

kuras999 pisze: 18 maja 2020, 10:08 I chyba pyta o to czy gazy wylatujące przez otwory hamulca pod kątem nie zmienią mu toru pocisku.
Tak, dokladnie o to mi chodzi. Hamulec jest zaciskowy, wiec nie jest regulowany podkladkami.
Awatar użytkownika
JoTiX
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 131
Rejestracja: 07 lutego 2011, 22:17
Tematy: 3
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hamulec wylotowy a POI

Post autor: JoTiX »

Najważniejsze żeby mieć świadomość że zamontowanie czegokolwiek na lufie ma wpływ nie tylko na tzw POI co w ogóle na to jak lufa będzie pracowała. Wiec może się okazać że amunicja która dawała dobre skupienie nagle, nie tylko trafia gdzie indziej, ale także zaczęła mocno siać.

Samo wyrównanie do jakichś płaszczyzn jest tutaj zdecydowanie mniej istotne. Zwłaszcza, że jak trochę przechylimy karabin przy strzale to te płaszczyzny też się zmieniają i nie spotkałem publikacji mowiącej, że wplywa to na rozrzut. który jest tu kluczowym parametrem.
JoTiX
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”