Czyszczenie lufy do LR - jak to robicie?

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Czyszczenie lufy do LR - jak to robicie?

Post autor: Shooter7 »

goostav pisze: Mnie też by to rozbawiło, bo najpierw kupuje się broń za X do kwadratu PLNów, lunety, a później okazało się, że identycznie, prawie identycznie, albo ciut gorzej strzela broń za 500zł i amunicją z 1.5zł/szt.

Takie cuda sie zdazaja, tyle, ze wystepuja mniej wiecej tak czesto jak kukurydza wysokosci slupow teletonicznych w Brezniewowej Rosji :)

Jak hamerykance latali w kosmos, to tez mogli wziasc klona Laika ( Zorki 4 ) a wzieli Hasselblad'a

Jak myslisz dlaczego ?

Podpowiem, ze smary jakie w nim zastosowano mialy wieksiejszy szpagat ( o temperatury chodzi ) od tych

z Zorki 4 :)

:wink:
Ostatnio zmieniony 27 grudnia 2018, 20:25 przez Shooter7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Czyszczenie lufy do LR - jak to robicie?

Post autor: Shooter7 »

Kto zabroni biednemu…….

Oczywiscie, ze mozesz ale, solvent raczej do tanich nie nalezy. Mop musisz nawilzyc znacznie mocniej niz szczotke nylonowa wiec zuzywa sie mniej solventu.

:wink:
kriss91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 227
Rejestracja: 18 września 2017, 16:01
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czyszczenie lufy do LR - jak to robicie?

Post autor: kriss91 »

Odswieze trochę temat.
Panowie w jaki sposób i jakich skutecznych środków obecnie dostępnych na rynku używacie do dokładnego czyszczenia (odmiedzania) luf swoich karabinów? Ja po każdym strzelaniu wpuszczam piankę milfoam, odstawiam na jakieś 3 godz po czym przeciagne kilka razy szczotka z brązu pilnujac aby wycior się obracal. Wykonuje 2 takie operacje po czym konserwuje brunoxem. Zgodnie z zaleceniami nie jest to czyszczenie lufy do żywego. Jednak w związku z przebiegiem około 500szt czas i pora aby doprowadzić lufę do stanu nowości. Macie jakieś sugestie?
koks
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 407
Rejestracja: 07 maja 2003, 14:47
Tematy: 24
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czyszczenie lufy do LR - jak to robicie?

Post autor: koks »

Jeśli chcesz doprowadzić do takiego stanu to
użyj pasty JB Bore niebieskiej, lufa będzie czysta jak z fabryki i to jeszcze przed próbnym odstrzałem :wink:
Ostatnio zmieniony 05 sierpnia 2019, 22:14 przez koks, łącznie zmieniany 1 raz.
GP-100 .357
Springfield TM 1911 .45
Rem700 DCR .223
Awatar użytkownika
desperado
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 734
Rejestracja: 14 maja 2011, 08:19
Tematy: 35
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czyszczenie lufy do LR - jak to robicie?

Post autor: desperado »

Ciekawe czy się różni JB Bore od pasty Tempo ;)
Oczywiście nic nie sugeruje, ale JB Bore to chyba pasta scierna ? Stosuje to ktoś w precyzyjnych lufach?
Awatar użytkownika
oryks
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1912
Rejestracja: 23 czerwca 2006, 12:10
Tematy: 19
Lokalizacja: Osielsko
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czyszczenie lufy do LR - jak to robicie?

Post autor: oryks »

kriss91 pisze:Odswieze trochę temat.
... Ja po każdym strzelaniu wpuszczam piankę milfoam, odstawiam na jakieś 3 godz po czym przeciagne kilka razy szczotka z brązu pilnujac aby wycior się obracal. ...
Dlaczego czekasz aż tak długo ? Przecież po tych 3 godzinach to po piance nie ma ani śladu a co rozpuściła to ponownie zaschło i szorujesz szczotka na sucho. Też używam tej pianki i o ile pamiętam jest zalecenie odczekania kilku, kilkunastu minut.

Nie bardzo też czuję jak i po co próbować wracać lufę do stanu nowości ? Lufa jest dotarta i taka ma być ... aż się kiedyś przetrze. Możemy ją wyczyścić do czysta lub nie, też są różne szkoły.
KUJAWSKO-POMORSKA GRUPA STRZELECKA
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 954
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czyszczenie lufy do LR - jak to robicie?

Post autor: Ultra3000 »

desperado pisze:Ciekawe czy się różni JB Bore od pasty Tempo ;)
Oczywiście nic nie sugeruje, ale JB Bore to chyba pasta scierna ? Stosuje to ktoś w precyzyjnych lufach?
Ja stosuje co ok 300 strzałów. Przecierak zwilzam cleanerem + pasta JB na to. Strasznie dużo syfu wyciąga z lufy.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Glou
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 256
Rejestracja: 29 sierpnia 2018, 21:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czyszczenie lufy do LR - jak to robicie?

Post autor: Glou »

desperado pisze:Ciekawe czy się różni JB Bore od pasty Tempo ;)
Oczywiście nic nie sugeruje, ale JB Bore to chyba pasta scierna ? Stosuje to ktoś w precyzyjnych lufach?
Kupiłem i używam 2x razy w roku do każdej lufy.
Jako ciekawostka, kiedy pasta doszła z brownellsa wyjąłem z szafy czyściutkiego AKMS’a i przejechałem powoli szczotką nylonową - 15 pełnych ruchów.
Jak wyjąłem szczotkę okazało się, że ta niby czyściutka lufa wyglada jak bagno które dopiero po użyciu pasty i później 4 przecieraków nabrała blasku i wygląda ja trzeba.

Co do ścieralności lufy, uważam że ta pasta nie niszczy bardziej powierzchni niż sam pocisk który przelatuje przez lufę wytwarzając tarcie i temperaturę.
Po każdym strzelaniu tego nie używam bo to wciąż pasta ścierna ale raz na jakiś czas myśle ze nic nie zaszkodzi.
koks
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 407
Rejestracja: 07 maja 2003, 14:47
Tematy: 24
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czyszczenie lufy do LR - jak to robicie?

Post autor: koks »

Ciekawe czy się różni JB Bore od pasty Tempo ;)
Oczywiście nic nie sugeruje, ale JB Bore to chyba pasta scierna ? Stosuje to ktoś w precyzyjnych lufach?
Na górę
Różni się od pasty tempo, próbowałem nią (JB) polerować stal ale ma tak słabe właściwości ścierne że użyłem właśnie pasty tempo,
JB jest jak krem nivea a pasta tempo to papier ścierny :-D
GP-100 .357
Springfield TM 1911 .45
Rem700 DCR .223
kriss91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 227
Rejestracja: 18 września 2017, 16:01
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czyszczenie lufy do LR - jak to robicie?

Post autor: kriss91 »

[/quote]

Dlaczego czekasz aż tak długo ? Przecież po tych 3 godzinach to po piance nie ma ani śladu a co rozpuściła to ponownie zaschło i szorujesz szczotka na sucho. Też używam tej pianki i o ile pamiętam jest zalecenie odczekania kilku, kilkunastu minut.

Nie bardzo też czuję jak i po co próbować wracać lufę do stanu nowości ? Lufa jest dotarta i taka ma być ... aż się kiedyś przetrze. Możemy ją wyczyścić do czysta lub nie, też są różne szkoły.[/quote]
Zaleca się żeby co kilkaset strzałów lufę odmiedzic A to już jest bardzo dokładne czyszczenie. A pianka tego nie zrobisz. Jeśli chodzi o zasychanie pianki to w moim przypadku lufa po 3 godzinach od jej zapuszczeniu jest jeszcze mokra. A nawet gdyby zaschla to i tak miedź weszła już z nią w reakcje i wystarczy to tylko zebrac
Spyderco
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 428
Rejestracja: 15 listopada 2018, 10:27
Tematy: 13
Lokalizacja: Opole
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czyszczenie lufy do LR - jak to robicie?

Post autor: Spyderco »

Tak sobie czytam Waszą dyskusję i wtrącę dwa słowa od siebie.
Generalnie broń staram się czyścić 3 razy, dzień przed zaplanowanym strzelaniem przecieram elementy Brunoxem, po strzelaniu wiadomo kompleksówka, na drugi dzień jeszcze ścieram olej i zawsze jakiś czarny syfek zostanie na szmatce. Ale do lufy używam pasty Menzerna 3500 lub Sonaxa 04/06- do korekty lakieru samochodowego. Nawet po "wylizaniu" lufy do czysta, pasta wyciągnie syf na przecierakach, używam też płatków kosmetycznych bo są o wiele tańsze. Pasty typowo do metali f-my Mothers używam jedynie do przetarcia lufy z zewnątrz (w P09 mam usuniętą oksydę i zrobione polerowanie). Pasty nie zniszczą wnętrza lufy, nie ma takich możliwości, skoro nie jestem w stanie uszkodzić nimi nawet lakieru na japończyku, który jest wyjątkowo paskudny i rysuje się od patrzenia. Więc ja od siebie pastę polecam, ale dobrej firmy a nie Tempo - Tempo to można sobie przez okno wyrzucić albo ramę w rowerze Wigry przeczyścić.
.22, .223, 9x19, 12GA
Awatar użytkownika
hanusi1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 66
Rejestracja: 13 listopada 2016, 17:30
Tematy: 0
Lokalizacja: BEŁCHATÓW
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czyszczenie lufy do LR - jak to robicie?

Post autor: hanusi1 »

.edyta
.......... Pasty typowo do metali f-my Mothers używam jedynie do przetarcia lufy z zewnątrz (w P09 mam usuniętą oksydę i zrobione polerowanie). Pasty nie zniszczą wnętrza lufy, nie ma takich możliwości, skoro nie jestem w stanie uszkodzić nimi nawet lakieru na japończyku, który jest wyjątkowo paskudny i rysuje się od patrzenia. .......

Spyderco
Masz jakieś foto lufy P09 . Chodzi o to wypolerowanie musi fajnie wyglądać :one: A propo czyszczenie lufy z zewnątrz to tak tylko kosmetycznie czyścisz czy robią się jakieś przebarwienia jakiś nalot?
Ostatnio zmieniony 22 sierpnia 2019, 02:02 przez hanusi1, łącznie zmieniany 1 raz.
CZ P09, WinSXP,CZ455,AKM,Shadow2, S&W22Victory ,FedArm16",Beretta92S,Alfa Proj4"357/38,RKM DP28,PM-63 RAK,TTwz33,UzkonZK15,PPSz,UZI, RIA45ACP, PPS,Glock17, M16A1,Bajkał IŻ, Remington 511, Tanfolgio Giuseppe,Beretta 70,Hammerli TAC R1 22,MP5,
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”