Quigley w Senicy

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7298
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Quigley w Senicy

Post autor: marekp »

NIestety w tym roku nie bylem. Ale piekne sa wyniki zawodow! Drugie miejsce w kategorii ogolnej zajal Jarek z karabinem Saguaro Sharps. O dwa punktu mniej niz pierwszy a wynik imponujacy. 37 wygral z nitro i drugi Jarek z 35 punktami. Gratulacje! Komplet wynikow jest http://www.pressburglegends.sk/

MarekP
Awatar użytkownika
Marcin P.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 256
Rejestracja: 01 lipca 2015, 14:02
Tematy: 19
Lokalizacja: Dzierzgoń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Quigley w Senicy

Post autor: Marcin P. »

Gratulacje przede wszystkim dla kolegi po fachu, a i Kolega Irek też nieźle nastrzelał. :piwo:
„Najbardziej przerażające słowa w języku angielskim to: Jestem z rządu i jestem tutaj, aby pomóc”.
Ronald Reagan
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7298
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Quigley w Senicy

Post autor: marekp »

Tak! Zwrocilem tylko uwage ze Sharps kapiszonowy dorownal a wlasciwie przewyzszyl Sharpsy scalone. Przegral tylko i to niewysoko z nitro. Irek tez pokazal klase!
Zajal trzecie miejsce.

MarekP
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Quigley w Senicy

Post autor: kapera »

Wielu strzelców posiada sharpsy kapiszonowe od Michała lecz na zawodach ich nie uświadczysz . Być może problem z ogarnięciem tego sprzętu . Jarek pokazał że się da i można :-D . Ja spróbuję pomóc nieco nowicjuszom którzy chyba nie wiedzą co mają , opiszę sposoby nastaw i korekt względem celu . Pierwsza sprawa to diopter , skala na nim nie zawsze odpowiada 1 MOA czyli 29,1mm przesunięcia na 100m względem średniego punktu trafienia (śPT ). O ile mamy już dobraną amunicję mamy jako takie skupienie ustawiamy dwie tarcze jedna pod drugą na 100m , najpierw strzelamy serię powiedzmy 3-5 do dolnej z nastawy jaką mamy opracowaną na ten dystans , podnosimy o 20MOA na skali i oddajemy tą samą ilość strzałów co w pierwszej serii celując nadal do tarczy dolnej . Możemy podejść do tarczy , wyznaczamy ŚPT w obu seriach mierzymy odległość między nimi dzielimy ją przez 20 i wychodzi nam realne 1MOA na naszym sprzęcie , sprawdzimy przy okazji zamontowanie dioptera w pionie (pokaże czy ściąga na lewo czy prawo) . Można to przeliczyć , posłużyć się instrukcją dioptera lecz mnie się to nie pokrywało i wybrałem taki wariant :-D . Znamy już wartość swojego MOA , obliczamy różnicę w % do wartości 29,1mm i na tym bazujemy . Ja muszę dodać 10% do nastaw jakie wyliczę na dany dystans . Co by w miarę zgrubnie wyliczyć nastawy używam streloka , potrzebna jest prędkość początkowa , masa pocisku oraz jego BC . BC znajdziesz w necie (lub wyliczysz), prędkość zmierzysz na chrono :-D , tak jak pisałem muszę dodać 10% do wartości obliczonej i wartość nastawy jaką miałem na 100m (o ile w programie ustawione masz ,,0,, na 100m ) . Teraz sprawa spotowania - korekty , trzeba znać wymiary celu oraz wartość swojego 1MOA na tym dystansie . I tak dla przykładu strzeliłem z lewej strony na wysokości dołu celu z przesunięciem o szerokość celu o wymiarach 50x50cm na dystansie 300m . Jak wygląda korekta ? Przesunąć w prawo o 75cm i w górę o 25cm . Moje realne wyliczone MOA X 3 (bo na 300m ,na 400 będzie x4 itd) U mnie 1MOA to 26 ,19mm x3 = 78, 57mm = w przybliżeniu po zaokrągleniu 8cm , w prawo 75cm : 8cm= 9 MOA , w górę 25cm : 8cm = 3 MOA To tyle, a teraz do boju rodacy :-D
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Quigley w Senicy

Post autor: kapera »

Dobrze piszesz , tylko mnie wydawało się że w takiej formie będzie to łatwiej przyswajalne dla zaczynającego przygodę ze strzelectwem nieco dalej niż 100m . Da mu to łatwiejsze zrozumienie tematu . Wiadomo że wartość 1 MOA jest wartością stałą i wynosi 29,1mm na 100m , mogłem opisać nie jako ,, moje 1 Moa ,, a wartość wskazania mojego dioptera nastawy ,,1,, . W takiej formie było by to jednak mniej zrozumiałe . W każdym bądź razie da to potencjalnemu dalekodystansowcowi CP jakieś rozeznanie co z czym się je :-D
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Quigley w Senicy

Post autor: kapera »

„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”