Karabin .308 an średni i daleki dystans

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

ds
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 390
Rejestracja: 04 sierpnia 2011, 12:17
Tematy: 12
Lokalizacja: Polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin .308 an średni i daleki dystans

Post autor: ds »

Robilem dla kolegi cz557 v spust wyszedl 0,42kg , kilka malych zmian wprowadzili czesi , dokladnie co bylo roboone opisze w temacie cz557, na dlugo cz jak juz sie mocno wciagniesz i luz na kasie trg lub tika :-) , za nim bym kupil z kazdego chcialbym strzelic to podstawa ! pisane z tel
Ostatnio zmieniony 13 września 2018, 17:22 przez ds, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Xcudlaty
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 307
Rejestracja: 19 lipca 2005, 16:06
Tematy: 0
Lokalizacja: Yeovil Anglia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin .308 an średni i daleki dystans

Post autor: Xcudlaty »

Dziękuję wszystkim za porady, ten CZ 577 varmint mnie nęci, tym bardziej że mam okazję nowego za 800 funtów kupić. Mam .22 CZ 452 varmint i na 100m to ok 1.5 -2 cm skupienia na eley match, strzelałem na 200 ale wiatr mi roznosił na dobre 30 cm :)) Zresztą na .22 to troszkę przesada szczególnie w poddzwiękowej amunicji matchowej:) W Sobotę podskoczę do znajomego sklepu i pomacam co tam mają.
Augusta Westland Rifle & Pistol Club, Wessex Rifles Full Bore, Walther KKM GX-1 .22, Remington 700 Police .223 , CZ 452 varmint .22. Caesar Guerini Magnus 12ga, Remington 552 speedmaster .22, Chiappa Little Badger 17hmr.
Awatar użytkownika
Xcudlaty
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 307
Rejestracja: 19 lipca 2005, 16:06
Tematy: 0
Lokalizacja: Yeovil Anglia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin .308 an średni i daleki dystans

Post autor: Xcudlaty »

Szybkie pytanie czy tak do 600 metrów takie szkła mają sens?

Meopta Meopro 6-18x50

Vortex Viper 6.5-20×50 PA
Augusta Westland Rifle & Pistol Club, Wessex Rifles Full Bore, Walther KKM GX-1 .22, Remington 700 Police .223 , CZ 452 varmint .22. Caesar Guerini Magnus 12ga, Remington 552 speedmaster .22, Chiappa Little Badger 17hmr.
Awatar użytkownika
Xcudlaty
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 307
Rejestracja: 19 lipca 2005, 16:06
Tematy: 0
Lokalizacja: Yeovil Anglia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin .308 an średni i daleki dystans

Post autor: Xcudlaty »

a takie na 223 do 300m Nikko Stirling Diamond Long Range 6-24×50
Augusta Westland Rifle & Pistol Club, Wessex Rifles Full Bore, Walther KKM GX-1 .22, Remington 700 Police .223 , CZ 452 varmint .22. Caesar Guerini Magnus 12ga, Remington 552 speedmaster .22, Chiappa Little Badger 17hmr.
Awatar użytkownika
Xcudlaty
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 307
Rejestracja: 19 lipca 2005, 16:06
Tematy: 0
Lokalizacja: Yeovil Anglia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin .308 an średni i daleki dystans

Post autor: Xcudlaty »

W Sobotę odbieram CZ varmint .308 :))) teraz pytanie, zakupiłem nikko Diamond Long Range 10-40x56, z myślą o posadzeniu na .223 ale obraz mi się spodobał i ogólnie lupka i zastanawiam się czy na .308 by nie poradziła?

Ja wiem że to nie Kahles, Vortex czy Night Force, ale na 600 m może da radę? Przez jakiś czas i tak na 1000 nie bedę strzelał. A teraz drugie pytanie jaki montaż taki ze średniej półki do tego zastosować ?
Augusta Westland Rifle & Pistol Club, Wessex Rifles Full Bore, Walther KKM GX-1 .22, Remington 700 Police .223 , CZ 452 varmint .22. Caesar Guerini Magnus 12ga, Remington 552 speedmaster .22, Chiappa Little Badger 17hmr.
Awatar użytkownika
Bartek DJC
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1314
Rejestracja: 08 grudnia 2004, 14:30
Tematy: 70
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Karabin .308 an średni i daleki dystans

Post autor: Bartek DJC »

Xcudlaty pisze:W Sobotę odbieram CZ varmint .308 :))) teraz pytanie, zakupiłem nikko Diamond Long Range 10-40x56, z myślą o posadzeniu na .223 ale obraz mi się spodobał i ogólnie lupka i zastanawiam się czy na .308 by nie poradziła?

Ja wiem że to nie Kahles, Vortex czy Night Force, ale na 600 m może da radę? Przez jakiś czas i tak na 1000 nie bedę strzelał. A teraz drugie pytanie jaki montaż taki ze średniej półki do tego zastosować ?

Mam nikko na wiatrówce. Na 300m jest juz "mydlo"
MilDot.pl - Długi dystans online | FieldTarget.pl
FT - Niesprawne figurki na torze zaznaczam zerem na karcie startowej. :621:
Awatar użytkownika
Xcudlaty
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 307
Rejestracja: 19 lipca 2005, 16:06
Tematy: 0
Lokalizacja: Yeovil Anglia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin .308 an średni i daleki dystans

Post autor: Xcudlaty »

To masz dobrą wiatrówkę, ja sie ze swoimi na 300 nie porywałem.


Nie wiem jaki model Nikko masz i nie twierdzę ze to są dobre szkła, ale w mojej na 600-700 m przy powiekszeniu x30 obraz jest ladny. powyżej 35 faktycznie mógłby być lepszy

Porownywalem wczoraj u kumpla w sklepie, z vortexami i smiem twierdzic ze crosfire jest gorszy, a diamondback ma ciensza siatkę ale jakość obrazu taka sama. Natomiast Golden Eagla to chlopaki nawet nie trzymają na półce bo twierdzą ze za tą cenę to jakosc jest do d...

Do Zenitha czy Schmidt Bendera nie bede porównywał bo bez sensu.

Zreszta po przeczytaniu forum i tak juz wiem ze bez Tikki, montażu, Spuhra, szkła Kehlia i osobiscie elborowanej amunicji nie da sie trafić w stodole i nawet nie warto próbować.


Tak się tylko zastanawiam że jeśli 2 tygodnie temu z enfielda "long branch" z otwartych na 200m i amunicji S&B miałem takie skupienie (to w środku dookoła to mosin z PU) to z CZ i byle jaką lupką chyba gorzej nie będzie?


Obrazek


I jak dla mnie to wystarczy, bo strzelam dla zabawy i żeby odpocząć. A jeśli poczuję że chcę strzelać F klasę na poważnie to kupię customowy karabin i odpowiedniej klasy optykę do tego.

A tutaj zaczyna się robić kółko adoracji wzajemnej i jak za czasów starego ustroju jedynie słuszna linia, jeśli nie masz ogólnie aprobowanego sprzętu to nie da rady strzelać. a chyba nie o to chodzi.

I żeby nie było że wylewam jad bo mnie nie stać na topowy zaaprobowany przez forum sprzęt, stać mnie, ale nie widzę potrzeby posiadanie czegoś czego możliwości nie wykorzystuję.

Dziękuję też również kilku kolegom z forum, którzy podzielili się wiedzą i udzielili przydatnych rad dotyczących użytkowania broni i strzlania na dalsze dystanse, bardzo mi pomogli.
Augusta Westland Rifle & Pistol Club, Wessex Rifles Full Bore, Walther KKM GX-1 .22, Remington 700 Police .223 , CZ 452 varmint .22. Caesar Guerini Magnus 12ga, Remington 552 speedmaster .22, Chiappa Little Badger 17hmr.
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Karabin .308 an średni i daleki dystans

Post autor: Shooter7 »

Xcudlaty pisze: Ja wiem że to nie Kahles, Vortex czy Night Force...
Nie wrzucaj miedzy te dwa szkla jakiegos Vortexa, bo porownojesz Fiat'a 125 p do S Klass'y :)

Montaz Spur'a ma jedna jedyna przewage nad Era-Tac czy Recknagel'em. Ma wbudowana poziomiczke.

Czasem poziomiczka sie przydaje, zwlaszcza jak ktos niema zmyslu poziomu i pionu.

A co do elaborowanej amunicji, no coz, jak faktycznie zaczniesz struzelac na 300 m i nie do drzwi od stodoly....

:wink:
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Karabin .308 an średni i daleki dystans

Post autor: Shooter7 »

Xcudlaty pisze: Ja wiem że to nie Kahles, Vortex czy Night Force...
Nie wrzucaj miedzy te dwa szkla jakiegos Vortexa, bo porownojesz Fiat'a 125 p do S Klass'y :)

Montaz Spur'a ma jedna jedyna przewage nad Era-Tac czy Recknagel'em. Ma wbudowana poziomiczke.

Czasem poziomiczka sie przydaje, zwlaszcza jak ktos niema zmyslu poziomu i pionu.

A co do elaborowanej amunicji, no coz, jak faktycznie zaczniesz struzelac na 300 m i nie do drzwi od stodoly....

Co do szkla Kahles'a

w moim avatarze masz plaster na przestrzeliny o srednicy cos Kolo 20 mm.

Jazeli wiec ten plaster rozroznisz od tarczy na dystansie 300 m to mozna cos powiedziec o jakosci szkiel.....

notabne na focie trzy strzaly ( nie z amunicji fabrycznej ) spust seryjny :)

:wink:
Ostatnio zmieniony 23 września 2018, 17:04 przez Shooter7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Xcudlaty
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 307
Rejestracja: 19 lipca 2005, 16:06
Tematy: 0
Lokalizacja: Yeovil Anglia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin .308 an średni i daleki dystans

Post autor: Xcudlaty »

faktycznie co ja bym zrobił bez poziomiczki
Augusta Westland Rifle & Pistol Club, Wessex Rifles Full Bore, Walther KKM GX-1 .22, Remington 700 Police .223 , CZ 452 varmint .22. Caesar Guerini Magnus 12ga, Remington 552 speedmaster .22, Chiappa Little Badger 17hmr.
Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin .308 an średni i daleki dystans

Post autor: Popeye »

Shooter7 pisze:Nie wrzucaj miedzy te dwa szkla jakiegos Vortexa, bo porownojesz Fiat'a 125 p do S Klass'y
No już nie wieszaj tak psUF na Vortexie :wink: , nie jest to luneta złej jakości , chociaż Vortex Vortexowi nie róny - Razor HD AMG , Golden Eagle, i na przykład Crossfire.
Luneta za 30 tysięcy będzie psu na budę jeżeli użyje się nie dokładnie zrobionej amunicji , a strzelec będzie nie przygotowany ( technika ).
Zakup karabinu za niewiadomo ile pięniędzy też nie będzeie gwarantował sukcesu jeżeli - ( patrz poprzednie zdanie ).
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
ds
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 390
Rejestracja: 04 sierpnia 2011, 12:17
Tematy: 12
Lokalizacja: Polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin .308 an średni i daleki dystans

Post autor: ds »

Bym brał do serducha niektóre tutejsze wpisy ;laughing: kto leżał na długiej ośce 300 i więcej , to wie jak ważna jest super luneta gdy jest miraż :one: możecie mnie zjeść na początek i dalej- więcej jak pst Vortexa czy mcz nie trzeba . Jeśli już bardzo chcesz te dziurki oglądać -jeżeli pozwoli pogoda-to stawiasz obok obserwacyjną Deltę ED 65 za 1600zł która się przyda do innych strzelań, widoków księżyca, ptaków itd.
Nie ma co zbierać kasy na sprzęt top czy brać kredytów , tylko brać graty jakie są i strzelać ,
Najbardziej mi się podobają goście z mosinami + amo z puchy jak łoją na 900 m tylko blachy dzwonią :621: a fanu :piwo: Był ostatnio na Skarżysku taki kolega jego mosiek był z 43 środek wojny , dzwonił za każdym razem :651:
Ostatnio zmieniony 23 września 2018, 20:56 przez ds, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Karabin .308 an średni i daleki dystans

Post autor: Shooter7 »

Popeye pisze: No już nie wieszaj tak psUF na Vortexie :wink: , nie jest to luneta złej jakości , chociaż Vortex Vortexowi nie róny - Razor HD AMG , Golden Eagle, i na przykład Crossfire.
Luneta za 30 tysięcy będzie psu na budę jeżeli użyje się nie dokładnie zrobionej amunicji , a strzelec będzie nie przygotowany ( technika ).
Zakup karabinu za niewiadomo ile pięniędzy też nie będzeie gwarantował sukcesu jeżeli - ( patrz poprzednie zdanie ).
Ten caly Golden Eagle to jest dobry psu na bude, ci ktorzy go kupili raczej by tego po raz drugi nie zrobili, w naporawie tez potrafia lezec. Kto strzela taktycznie dla tego bedzie dobre kto precyzyjnie juz nie bardzo.

Popaye,

zakup dobrego customa to podstawa. Zawsze moze sie trafic, ze zwykly z jakiejs lini produkcyjnej bedzie rownie dobry, ale na dluzszym dystansie juz tak precyzyjny nie bedzie, o tym tez po Skarzysku moge powiedziec.

Wszystko musi byc ze soba zgrane i funkcjonowac a najslabszym ogniwem w lancuchu i tak bezdie czlowiek.

:wink:
pjank
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 23 stycznia 2017, 17:42
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin .308 an średni i daleki dystans

Post autor: pjank »

Xcudlaty pisze: ...
I jak dla mnie to wystarczy, bo strzelam dla zabawy i żeby odpocząć. A jeśli poczuję że chcę strzelać F klasę na poważnie to kupię customowy karabin i odpowiedniej klasy optykę do tego.
...
Jeśli strzelasz dla zabawy, to CZ, Remington, Savage lub Tikka wystarczą Ci w zupełności.
Luneta, o której piszesz, jeśli tylko nie rozleci się na 308 pewno też.
Sam strzelam głównie z pistoletu, a z karabinu od czasu do czasu czysto rekreacyjnie,
więc mam zestaw delikatnie mówiąc budżetowy:
Savage 12FCV 223Rem plus Vortex Diamondback Tactical 3-9x40 (wcześniej Redfield 3-9x50),
szyna Recknagel i montaż Leupold.
Przez trzy lata strzelałem na 100-300 metrów.
W tym roku spełniłem "dalekodystansowe marzenie" i dwa razy strzelałem na 600 i 800 metrów.
Na 600 m wstrzelałem się na pierwszym treningu, na 800 m na drugim, po tym jak dobry człowiek
zmierzył mi prędkość labradarem i wprowadziłem rzeczywiste Vo do streloka.
Wiem, że nie mam szansy wygrać zawodów.
Uczciwie - nie tylko z powodu sprzętu, ale też braku doświadczenia i umiejętności w porównaniu do
specjalistów od dalekiego dystansu.
I szczerze :) - wisi mi to i powiewa, bo tak jak Ty strzelam dla zabawy i żeby odpocząć.
Dlatego kupuj to co Ci najbardziej leży i jak najczęściej ciesz się strzelaniem.

I żeby nie było - rozumiem i bardzo szanuję kolegów, którzy podchodzą na poważnie do zawodów,
bo można się od nich dużo nauczyć. A ich wyniki budzą podziw.
Zresztą sam strzelanie z pistoletu traktuję "bardzo poważnie :wink: ", bo tu zależy mi na wynikach.
Mogę się nawet pochwalić, że tydzień temu zająłem drugie miejsce na Mistrzostwach ZKS w PCZ30,
strzelając z taniego rewolweru HW7T, co mnie bardzo ucieszyło i zdziwiło jednocześnie.
Ale jak widać przy odrobinie szczęścia można czasem trafić na tani sprzęt na przyzwoitym poziomie,
który do rekreacji i zabawy zupełnie wystarczy.
Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin .308 an średni i daleki dystans

Post autor: Popeye »

Shooter7 , każda sroczka swój ogonek zawsze będzie chwaliła :)

Powiem szczerze, że ja z chęcią bym kupił następnego Golden Eagle na kolejną lufkę ale na razie finansowo się nie wyrobię.
Tym razem , - może - wziąłbym dla z siatką ECR-1 ( bardziej z ciekawości, bo taktycznie nie strzelam ), gdyż SCR-1 jest dla mnie w sam raz i daje radę za równo na zawodach F-class, Long Shot i innych mniej prestiżowych imprezach.
A zestaw jaki posiadam - cześka, golden i elaborowana amunicja - wystarczy do zajęcia miejsca na podium, jeżeli ktoś ma na to parcie :wink:
Jeżeli chodzi o mnie, to zmagam się z samym sobą na zawodach. Ludzie na zawodach to przeuroczy dodatek do imprezy w postaci dobrego towarzystwa z którym można miło spędzić te dni na strzelnicy, wymienić się doświadczeniami, bez ciśnień, że przysłowiowemu "Kowalskiemu" poszło lepiej niż mnie :)
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”