Karabin klasa historyczna.

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

LibreJG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 02 października 2017, 17:14
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Karabin klasa historyczna.

Post autor: LibreJG »

Witam,
Jako, że w ramach zawodów w strzelectwie długodystansowym pojawia się klasa historyczna gdzie strzela się z 300m chciałbym się zapytać co polecacie do takiej zabawy. Budżet jest niestety ograniczony więc cena amunicji ma swoje znaczenie a elaboracji nie mam w planach przez przynajmniej najbliższe 6-8 miesiecy. Czy stary dobry mosin sobie poradzi czy lepiej kupic Carla Gustava? Przy okazji rozważań nad Gustavem chciałbym się zapytać czy te wyposażone w dioptery są dopuszczone do zawodów typu Long Range Euro Cup Drawsko-Pomorskie?
Bardzo dziękuję na wszelkie komentarze.
9x19mm, 22lr, 12/76, 308.
ThePatriarch
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 170
Rejestracja: 22 marca 2007, 00:17
Tematy: 0
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin klasa historyczna.

Post autor: ThePatriarch »

Jeżeli regulamin dopuszcz tylko przyrządy celownicze będące na wyposażeniu wojska to polecam fińskiego Mosina M39 lub M28-30. Najlepiej elaborować, ale S&B po około 3zł spokojnie da radę.
LibreJG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 02 października 2017, 17:14
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin klasa historyczna.

Post autor: LibreJG »

ThePatriarch pisze:Jeżeli regulamin dopuszcz tylko przyrządy celownicze będące na wyposażeniu wojska to polecam fińskiego Mosina M39 lub M28-30. Najlepiej elaborować, ale S&B po około 3zł spokojnie da radę.
A jak sprawa wygląda z „normalnymi” mosinami? Ogladałem ostatnio wz.91 w magazynie uzbrojenia. Cena mega atrakcyjna do tego bardzo pozadny stan osady jak na te lata oraz lufy.
9x19mm, 22lr, 12/76, 308.
ThePatriarch
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 170
Rejestracja: 22 marca 2007, 00:17
Tematy: 0
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin klasa historyczna.

Post autor: ThePatriarch »

Z normalnym ruskim 91/30 są 2 rzeczy - po pierwsze czy lufa jest w dobrym stanie i trzyma wymiary tj. nie jest w górze tolerancji kalibru ponieważ przy zbyt dużym wymiarze w bruzdach będzie problem z celnością. Druga sprawa to te lufy nie są zbyt grube/sztywne a osada ma mało 'mięcha' przez co trudniej jest uzyskać odpowiedni bedding osady i wyregulować lufę żeby była pływająca/podparta. Fińskie mosiny są fabrycznie dopracowane pod kątem beddingu osady i drgań lufy. Zaletą mosina 91/30 w stosunku do innych karabinów wojskowych jest skalowanie szczerbinki co 50m. Większość ma stopnie co 100m a to skutecznie utrudnia złapanie centralnego punktu trafień na tarczy na rożnych dystansach. Fiński M39 i M28-30 mają najdoskonalsze szczerbinki pod tym kątem. Z tego względu istotne jest pytanie czy regulamin zawodów dopuszcza modyfikacje przyrządów wykraczające poza sprzęt przyjęty na wyposażenie armii. Do szwedzkich mauserów przykładowo były stosowane szczerbinki mikrometryczne, ale była to modyfikacja cywilna.
glockus
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 131
Rejestracja: 21 listopada 2015, 09:18
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin klasa historyczna.

Post autor: glockus »

@ThePatriarch,

jakiej amunicji używasz w M39, bo rozumiem że masz w kalibrze 7,62x53R?
.22LR; 5,45x39; 7,62x25; 7,62x39; 7,62x53R; 7,62x54R; .308 Win.; 8x20 (8 mm K); 9x18 Mak.; 9x19 Para; 9x22 (9 mm P.A.); 12/70; 16/70; 26;
Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 927
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin klasa historyczna.

Post autor: Garfield »

Ja tam patrzę z czego strzelają u mnie w klubie. W konkurencji karabin historyczny w czołówce są Gustawy i szwajcarski Rubin. Reszta - to różnica klas. Co do szczerbinki mikrometrycznej na Gustawie - są właściwie nieosiągalne chyba że kupisz karabin z tą modyfikacją. Amunicja do Szweda jest niedroga i dostępna ale i tak warto bawić się w elaborację.
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."
ThePatriarch
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 170
Rejestracja: 22 marca 2007, 00:17
Tematy: 0
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin klasa historyczna.

Post autor: ThePatriarch »

@glockus

Większość M39 to 7,62x54R. Strzelam z amunicji elaborowanej pod oryginał, tj. pocisk Lapua D166 i proch Vihta Vuori N140.
LibreJG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 02 października 2017, 17:14
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin klasa historyczna.

Post autor: LibreJG »

ThePatriarch pisze:Z tego względu istotne jest pytanie czy regulamin zawodów dopuszcza modyfikacje przyrządów wykraczające poza sprzęt przyjęty na wyposażenie armii. Do szwedzkich mauserów przykładowo były stosowane szczerbinki mikrometryczne, ale była to modyfikacja cywilna.
Właśnie tu mam trochę problem aby sobie odpowiedzieć na tego typu pytanie. Mimo, że taki historyczny karabin typu mosin albo carl gustav będzie mi służył głównie do rekreacji to bardzo mi zależy aby sprawdzić swoje umiejętności oraz jego możliwości na zawodach z prawdziwego zdarzenia jak właśnie przykładowy Long Range Euro Cup.

W regulaminie wyżej wymienionych zawodów znalazłem 2 kategorie historyczne. Kategoria Open orz Wojskowa.
W kategorii open jest taki zapis:
"-Broń: karabin w kalibrze od 222 do 458 wyprodukowany przed 1950r. (nie replika), z dowolnymi oryginalnymi niemodyfikowanymi mechanicznymi przyrządami celowniczymi (otwartymi lub przeziernikowymi)."

Nie chcę reklamować oferty sklepu jednak chciałbym precyzyjnie zadać pytanie. Czy więc taki jak w poniższym linku CG M96 z diopterem zalicza się do opisu kategorii i można go użyć?
http://sklep.magazynuzbrojenia.pl/pl/p/ ... x55SE/1047
9x19mm, 22lr, 12/76, 308.
Maniusel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 809
Rejestracja: 03 kwietnia 2011, 11:13
Tematy: 13
Lokalizacja: Swarzędz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin klasa historyczna.

Post autor: Maniusel »

Przeczytaj opis:
"z dodanymi sportowymi przyrządami celowniczymi"
A potem wymagania:
" z dowolnymi oryginalnymi niemodyfikowanymi mechanicznymi przyrządami celowniczymi "
Compro...
ThePatriarch
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 170
Rejestracja: 22 marca 2007, 00:17
Tematy: 0
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin klasa historyczna.

Post autor: ThePatriarch »

History open łapią się raczej cywilne modyfikacje które były oryginalnie stosowane. History Wojskowy - to co było na wyposażeniu armii.
LibreJG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 02 października 2017, 17:14
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin klasa historyczna.

Post autor: LibreJG »

Maniusel pisze:Przeczytaj opis:
"z dodanymi sportowymi przyrządami celowniczymi"
A potem wymagania:
" z dowolnymi oryginalnymi niemodyfikowanymi mechanicznymi przyrządami celowniczymi "
Dla mnie to jednoznacznie wyklucza właśnie broń z tej konkurencji jednak patrząc na opis konkurencji karabin wojskowy czytamy:
-Broń: karabin w kalibrze od 222 do 458 wyprodukowany przed 1950r. (nie replika), Tylko oryginalna konfiguracja fabryczna, będąca na wyposażeniu formacji wojskowych. Przyrządy celownicze mechaniczne, odpowiednie dla danego typu broni. Muszka w postaci słupka. Dopuszcza się osłony muszki jeżeli fabrycznie były stosowane na danym typie broni. Szczerbinka w postaci celownika ramkowego lub celownika przeziernikowego (jeżeli fabrycznie był montowany na danym typie broni).

Dlaczego więc tu ten zapis wygląda zupełnie inaczej? Możliwe, że moje pytania mogą być dla wielu "śmieszne" jednak jestem początkującym strzelcem a wiem, że tu ludzie strzelają od lat i mają większą wiedzę.

Link do regulaminu, którym się wspomagam w swoich rozważaniach:
https://longrangeeurocup.com/index.php? ... 908&sc=reg
9x19mm, 22lr, 12/76, 308.
ThePatriarch
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 170
Rejestracja: 22 marca 2007, 00:17
Tematy: 0
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin klasa historyczna.

Post autor: ThePatriarch »

Dla mnie jest to czytelnie określone: history open każdy karabin wyprodukowany do 1950 roku (także konstrukcje cywilne) z pryrządami jakie były dostępne na rynku do roku 1950 właściwymi dla każdej konstrukcji. W tej kategorii powinien być dopuszczony Carl Gustav M96 z dołożonym diopterem, history wojskowy - tylko to co było na wyposażeniu armii i wyprodukowane do 1950 roku, przyrządy regulaminowe (dopuszczone prez wojsko).
LibreJG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 02 października 2017, 17:14
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin klasa historyczna.

Post autor: LibreJG »

Czyli wychodzi na to, że diopter musi być też z roku 1950 albo wczesniej.
9x19mm, 22lr, 12/76, 308.
ThePatriarch
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 170
Rejestracja: 22 marca 2007, 00:17
Tematy: 0
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin klasa historyczna.

Post autor: ThePatriarch »

Myslę, że chodzi raczej o to żeby był taki jak to co było stosowane a nie współczesne wariacja w stylu schmidt rubin z dokręconym dioptrem z Anschütz'a.
LibreJG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 02 października 2017, 17:14
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin klasa historyczna.

Post autor: LibreJG »

Może ktoś jeszcze chciałby się podzielić swoją opinią w temacie wyboru karabinu do klasy historycznej?
9x19mm, 22lr, 12/76, 308.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”