semi-auto 300m

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

kszymon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 31 lipca 2014, 17:02
Tematy: 3
Lokalizacja: Wielkopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

semi-auto 300m

Post autor: kszymon »

Witam.
Prosiłbym o poradę jaki karabin kupić na początek zabawy z longshotami. Będę miał dostęp do strzelnicy 300m. Większe dystanse też chciałbym strzelać, ale raczej w przyszłości.
Chciałbym żeby to był karabin semi-auto .223 możliwie najtańszy na początek. Sądzę, że miesiące albo i lata zajmie mi ogarnięcie wszystkich zagadnień związanych ze strzelaniem długodystansowym, więc karabin nie musi od razu strzelać 0,5MOA ... ale gdyby to było 1 albo max 1,5MOA to już byłoby miło.
Na początek raczej z fabrycznej amunicji , a w niedalekiej przyszłości planuję zacząć bawić się w elaborację.
Ciężko mi wskazać budżet bo zależy mi na czymś tanim z przyzwoitą lufą... mamy takie czasy, że karabin dość łatwo można sprzedać i wymienić na coś lepszego, więc moim zdaniem lepiej zacząć z czymś gorszym ale już trenować niż zbierać w nieskończoność na sprzęt idealny.

Stag Arms 15 Varminter 24" byłby OK ? A może uda się znaleźć coś tańszego ?
Luneta to myślę, że na początek któryś z Vortex Viper.

z góry dzięki za pomoc
poeta
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 878
Rejestracja: 02 czerwca 2015, 09:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: semi-auto 300m

Post autor: poeta »

Nie wolisz dobrego varminta zamiast nie pewnego ar'a. Skoro zaczynasz przygodę ze strzelectwem na duze dystanse?
hipek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 32
Rejestracja: 28 października 2017, 05:37
Tematy: 1
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: semi-auto 300m

Post autor: hipek »

na jakims tam szkoleniu strzelalismy z tego Staga w gong wielkosci 20cm, skutecznosc trafień to 100% przy szybkim strzelaniu z pozycji lezacej z 200m. Nie wiem czy ta opinia jest miarodajna bo ten dystans i rozmiar gongu raczej nie stanowią wyzwania dla wiekszosci karabinow ale frajda byla przednia :)
.22 / .223 / .25 / .32 / 9x18 / 9x19 / .38 / 12/76
kszymon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 31 lipca 2014, 17:02
Tematy: 3
Lokalizacja: Wielkopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: semi-auto 300m

Post autor: kszymon »

poeta pisze:Nie wolisz dobrego varminta zamiast nie pewnego ar'a. Skoro zaczynasz przygodę ze strzelectwem na duze dystanse?
najchętniej kupiłbym dobrego varminta + dobrego ar'a ... ale to się nie uda. Widziałem, że na zawodach długodystansowych jest klasa "semi-auto", więc była by może okazja do zdobycia doświadczenia na zawodach.
Po za tym strzelectwo ma też sprawiać frajdę, tak jak kolega wyżej napisał.
Jeśli usłyszę, że żaden ar w cenie do 5000 nie da skupienia 1,5MOA , to faktycznie odpuszczę sobie i kupie repetiera. Przeglądałem wyniki z różnych zawodów i widzę świetne tarcze strzelone AR'ami... pytanie czy te tańsze konstrukcje są w stanie się zbliżyć chociaż do tych wyników.
wsteczniak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 345
Rejestracja: 08 sierpnia 2007, 20:16
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: semi-auto 300m

Post autor: wsteczniak »

...
Ostatnio zmieniony 21 kwietnia 2023, 06:14 przez wsteczniak, łącznie zmieniany 1 raz.
Za górami, za lasami żyją baby z kuta.ami :)
Awatar użytkownika
260Remington
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 54
Rejestracja: 30 stycznia 2016, 23:30
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: semi-auto 300m

Post autor: 260Remington »

Savage MSR 15 Recon na ciężkiej amunicji 75gr robi dobre skupienie i kosztuje około 5500zł.
Smoczy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 496
Rejestracja: 01 maja 2012, 23:21
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: semi-auto 300m

Post autor: Smoczy »

wsteczniak pisze: (..) żaden ar nie dorówna przeciętnemu repetowanemu varmintowi pod kątem skupienia.
A to niby dlaczego tak twierdzisz ? Ja pokuszę się o stwierdzenie, ze jest dużo Aerów które spokojnie dorównują varmintom a już na pewno przeciętnym. I to nie tylko takich za 20k. To ze przyjmuje się, że przeciętny AeR daje skupienia do 2MOA a lepszy 1,5 wynika z prostego faktu - stosowania taniej-masowej amunicji.
Najlepszy specjalizowany czterotakt na taniej amunicji będzie strzelał tez słabo. Dużo varmiterów elaboruje, AeRowców - nie.

Generalne trzeba widzieć wiecej niz sam system - czyli np montaż, lunetę, łoże, spust, urządzenie wylotowe ... i nie zapominać o technice strzelania.

Pozdrawiam,
wsteczniak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 345
Rejestracja: 08 sierpnia 2007, 20:16
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: semi-auto 300m

Post autor: wsteczniak »

...
Ostatnio zmieniony 21 kwietnia 2023, 06:14 przez wsteczniak, łącznie zmieniany 1 raz.
Za górami, za lasami żyją baby z kuta.ami :)
poeta
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 878
Rejestracja: 02 czerwca 2015, 09:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: semi-auto 300m

Post autor: poeta »

Również uważam że taniej i szybciej zrobisz wynik z varminta nawet nie drogiego, a wyniki z longshot w kategori semiauto to wyniki drogich arów i to w kalibrze .308
akami00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 24 lipca 2014, 08:28
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: semi-auto 300m

Post autor: akami00 »

Najwyższe lokaty na longshot, czy f-class, w klasie semi-auto to już nie .308Win. W tym roku namieszał 6,5 w kilku odmianach. W pierwszej piątce tylko 6,5 a w dziesiątce pojawiają się dwa lub trzy karabiny w 308.
kszymon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 31 lipca 2014, 17:02
Tematy: 3
Lokalizacja: Wielkopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: semi-auto 300m

Post autor: kszymon »

zejdźmy na ziemie ;)
Skoro jest tak jak mówicie (podejrzewałem, że tak jest) to odpuszczam zakup karabinu pod kątem wyników na zawodach bo mnie nie stać na strzelanie z 308w i na drogie zabawki na ten moment. Pobawię się w to rekreacyjnie i kupię jakiegoś taniego ARa typu Fedarms albo Diamondback + jakąś przyzwoitą lunetkę... będzie do dynamiki i do zabawy na 300m. Jak się uda zbliżyć do 1,5MOA to uznam to za sukces.
Efektami podzielę się pewnie za kilka tygodni :)
dzięki
kelvinpiotr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 361
Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 09:31
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: semi-auto 300m

Post autor: kelvinpiotr »

https://photos.google.com/photo/AF1QipN ... Z5aA?hl=pl
Astra Stg4 lufa 14,5" Amunicja standardowa GECO Target 4,1g/63 gr . Odległość 50 m , na pomiarze 5 strzałow na 15mm czyli 1MOA. I trochę zawaliłem bo te przesunięcia w prawo kolejnych to moja wina ... :wink:
AR bez żadnych przeróbek tak jak wyjęty z pudła ( paskudnego , kartonowego bezguścia :wink:chyba opakowanie ekologiczne ) Luneta Vortex Strike Eagle 1-8x24 30 mm.
Przepraszam za link ale próbowałem wkleić kilka razy i coś nie tak . Co prawda AR za 6000 zł ale za to nic nie przerabiam, dorabiam, demontuję .. :wink:
Ostatnio zmieniony 26 maja 2018, 19:43 przez kelvinpiotr, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: semi-auto 300m

Post autor: Shooter7 »

Generalnie to juz sie zdecydowales, tylko aby uspokoic swoje sumienie pytasz na Forum i oczekujesz aby Ci przyklasnac.

AR nie jest sprzetem na zaden Long shot !

Tak jak wspomnieli przedmowcy, Varmint !

Ja bralbym Savage .... ( costam ) 12

Sam mam AR'a z lufa Lothar Walther 600 mm o skoku 1:8 trawi 80 grain'owe pociski. :)

:wink:
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: semi-auto 300m

Post autor: SpaceDog »

akami00 pisze:Najwyższe lokaty na longshot, czy f-class, w klasie semi-auto to już nie .308Win. W tym roku namieszał 6,5 w kilku odmianach. W pierwszej piątce tylko 6,5 a w dziesiątce pojawiają się dwa lub trzy karabiny w 308.
Nie wiem skąd masz te dane... :roll:
Bo akurat w tym roku klasę semi-auto na Longshocie wygrał kumpel HK Mr308 w kal.308win
A cały ubiegły sezon f-class w semi auto wygrał inny mój znajomy też HK MR308 w .308win...
Jedno jest pewne - żaden choćby i za 20tys sam strzelał nie będzie... :027:
Ostatnio zmieniony 26 maja 2018, 20:40 przez SpaceDog, łącznie zmieniany 1 raz.
kszymon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 31 lipca 2014, 17:02
Tematy: 3
Lokalizacja: Wielkopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: semi-auto 300m

Post autor: kszymon »

Shooter7 pisze:Generalnie to juz sie zdecydowales, tylko aby uspokoic swoje sumienie pytasz na Forum i oczekujesz aby Ci przyklasnac.
Radzę przeczytać jeszcze raz temat i to o co pytam w pierwszym poście.
Nie pytałem o to czy varmint czy AR , tylko jaki semiauto będzie najlepszy :)
Przeanalizowałem wszystko za i przeciw i stwierdziłem, że nie chcę repetiera. Szukam po prostu ARa który da najlepsze skupienie. Nigdzie nie ma testów luf tanich ARów, nawet tych z długimi lufami 20-24".
Odpowiedzi na moje zapytanie nie dostałem, ale rozumiem, że odpowiedz jest trudna z wielu różnych względów, więc uznałem, że kupie najtańszy (uznałem, że wybiorę spośród tych które mają pływającą lufę i przyzwoite opinie) i przekonam się na własnej skórze, w razie czego sprzedam i kupie inny w przyszłości. Nie spieszy mi się.
Ostatnio zmieniony 26 maja 2018, 20:51 przez kszymon, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”