T3x CTR 308 + Vortex Viper PST 6-24x50 MRAD

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

leciak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 145
Rejestracja: 26 maja 2014, 12:41
Tematy: 11
Lokalizacja: W-wa | ZKS
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

T3x CTR 308 + Vortex Viper PST 6-24x50 MRAD

Post autor: leciak »

Cześć,

Chce wejsc w temat LR i chcialem zasiegnac Waszej opinii, czy zestaw do ktorego sie przymierzam (abstrahujac czy gdziekolwiek to teraz dostane) ma sens.

Nie mam absolutnie zadnego doswiadczenia jesli chodzi o LR. Patrzac realistycznie na poczatek bede strzelal na 100m (bo takie oski mam najblizej) a jak sie juz ogarne z podstawami to przeskocze na 300m. Bardziej interesuje mnie taktyka niż stricte tarcza.

Po przeczytaniu skonczonej liczby watkow, przymierzam się do Tikka T3x CTR 308 i lunety Vortex Viper PST 6-24x50 MRAD.

Bron:
Jeśli chodzi o sama bron (i dlaczego nie Tikka T3X TAC A1 308Win) - na tym etapie moje umiejetnosci sa zerowe. Ale licze na to, ze je w miare szybko wyksztalce i za 1-2 lata przeskocze na 300m. Wtedy tez pewnie zmienie osade na TSP czy cos. TAC A1 jest super, ale to na wstepie conajmniej 9-9,5k (CTR to 5-6k, a szyne, mag na 10 sztuk i gwint na koncu lufy juz ma :P). Tutaj pozostaje tylko zagwozdka czy 20" czy 24" (biorac pod uwage, ze bardziej mnie interesuje taktyka niz tarcza, ale na 600m tez chcialbym kiedys postrzelac).

Szklo:
Vortex Viper PST 6-24x50 MRAD - czy w tym budzecie (do 3k) jest cos lepszego (MRAD, blokada 0, regulacja paralaksy, pierwszy plan)? Tak jak pisalem, zaczynam od 100m ale szybko chce przejsc na 300m. Fajnie by bylo, gdyby wystarczyla na 600m, ale pewnie musialbym sie przesiasc conajmniej na PST 2?

Z gory dzieki za wszelkie uwagi/sugestie.
Fokat
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 985
Rejestracja: 26 listopada 2017, 17:16
Tematy: 8
Lokalizacja: Małopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: T3x CTR 308 + Vortex Viper PST 6-24x50 MRAD

Post autor: Fokat »

Echh....
Szanowny Kolego.
Oczekujesz od Nas niemożliwego.
Mamy Ci powiedzieć, że dokonałeś słusznego wyboru. Tego nie wiemy. To wiesz tylko TY.
W ciągu 4 lat uprawiania Skitouringu, 3 razy zmieniałem sprzęt, ciągle eksperymentuję z odzieżą, i jak do tej pory nie dorobiłem się idealnego zestawu, ciągle jest coś do poprawienia. W pierwszym roku wypożyczałem narty, bo nie wiedziałem, czy mi się spodoba.
Podobnie jest w LR. jak chcesz rady to Zapisz się na np. tygodniowe szkolenie LR z wynajętą bronią. To da Ci obraz z czym masz do czynienia i w jakim kierunku chcesz iść.
Zaoszczędzisz kupę kasy a broń i optykę kupisz sobie później, nawet lekko przechodzoną, od tych co chcieli LR, a po roku im się znudziło
A takich osób jest sporo.
Czytając tylko forum, zostaniesz skrzywiony światopoglądowo w zakresie jedynie słusznych rozwiązań :) A to jest ślepa uliczka,
leciak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 145
Rejestracja: 26 maja 2014, 12:41
Tematy: 11
Lokalizacja: W-wa | ZKS
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: T3x CTR 308 + Vortex Viper PST 6-24x50 MRAD

Post autor: leciak »

Dzieki @Fokat! Dokladnie o to mi chodzi, zeby poznac inny punkt widzenia. Generalnie nawet jesli LR nie stanie moim calym zyciem, kazdy rodzaj broni sprawa mi fun, wiec najwyzej bede trzymal w szafie dla "mania". Ale o ile z AR-em temat byl prosty (najtanszy AR + wiadro ammo) o tyle z LR tak latwo nie jest, bo tu i bron i szklo i ammo jest wazne ;laughing:

Nie spodziewam sie cudu, ale chce uniknac jakiegos glupiego bledu, i np. nie kupowac czegos, czego w przyszlosci nie bede mogl zmodowac/wykorzystac. Miedzy innymi czytajac inne watki odpuscilem lunety w budzecie 2k.

Poboczne pytanie: przyspiesznik - czy to sie przydaje przy taktyce lub tarczy, czy to tylko dla mysliwych?
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: T3x CTR 308 + Vortex Viper PST 6-24x50 MRAD

Post autor: Spitfire24 »

Jeżeli T3x CTR (jest super) to od razu szykuj kasę na osadę, bo ten gówniany plastik co go dodają do lufy z zamkiem to porażka.
Co do lunety to jest to słaby wybór. Stary model, słaba rozdzielczość szkieł. Dopłać do Delta Javelin i będziesz bardziej niż zadowolony, a jak cię najdzie na rozstanie tze sprzętem to sprzedasz bez problemu.

Przyspiesznik sobie odpuść.
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Karkolomny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 104
Rejestracja: 09 lipca 2017, 13:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: T3x CTR 308 + Vortex Viper PST 6-24x50 MRAD

Post autor: Karkolomny »

Nie wiem co ty zamierzasz przez rok czy dwa robić na 100m...Kolega, który nigdy nie strzelał na dłuższe dystanse z mojej TAC A1 strzelił za pierwszym razem 91pkt (300m). Z tego co widzę jesteś z Warszawy - mamy w okolicy obiekt z osiami do 500m (Strzelnica Bellona, Marynino).
Dino1984
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 760
Rejestracja: 05 czerwca 2008, 14:22
Tematy: 93
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: T3x CTR 308 + Vortex Viper PST 6-24x50 MRAD

Post autor: Dino1984 »

Szkło:

Rozważ naciągnięcie budżetu do 4.500 PLN i weź Deltę Javelin. To naprawdę świetne szkło, które prawdopodobnie zostanie z Tobą na zawsze. Pamiętaj tylko, że potrzebujesz jeszcze montaż, a to też nie jest tania sprawa.

Karabin:

Rozważ w tej samej cenie Bergarę B14 HMR - masz dużo lepszą osadę w cenie, a ponieważ jest to pattern Remingtona 700 to możliwości tuningu i akcesoriów są praktycznie nieograniczone.

Drugą opcją jest Sabatti Tactical EVO Black. Świetny karabin prosto z pudełka, dobra osada, ale praktycznie zero akcesoriów, aftermarketowych osad, itp. Masz, co masz, ale jest to naprawdę spoko.

No i nie wierzę w to, że przez rok będziesz strzelał te 100 m... Góra na trzecie strzelanie będziesz leciał do Marynina na 500 m ;)
.177, 22LR, 5,45x39, .223, 6,5x55 SE, .300BLK, .308, 7,62x54R, 30-06, 9x19, 44 Mag, 12 ga
KS Proelia
"Ubi concordia, ibi victoria"
Awatar użytkownika
Matthius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 20:41
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: T3x CTR 308 + Vortex Viper PST 6-24x50 MRAD

Post autor: Matthius »

Od kilku lat mam T3x CTR w kalibrze .308 Win z lufą 20". Spokojnie daje radę nawet na 900m, trzeba tylko dobrać odpowiedni pocisk.
Wiadomo, 24" dadzą większą prędkość i zasięg (pocisk dłużej będzie naddźwiękowy).

Jeśli chodzi o szkło, to dorzuć trochę grosza i kup Javelina. Tubus 34mm daje większy zakres regulacji.

Fabryczna osada nie jest taka zła. Jest naprawdę lekka, co ma spore znaczenie jeśli chcesz się przemieszczać z tym karabinem na plecach. Każda inna to dodatkowe 2kg lub więcej.
Fakt, lufa jest pływająca dopiero około 10cm od śruby mocującej zamek. Łatwo można to naprawić dremelem. Warto wtedy od razu zrobić żywicowanie. Nie musi być po całości, wystarczy zrobić okolice obu śrub mocujących (z przodu warto wylać 3cm przed rygiel oporowy).
Pillar bedding lepiej odpuścić, za mało tworzywa aby rozwiercać otwory na tuleje.

Magazynki CTR działają bardzo dobrze - gładko i bez zacięć. Są dłuższe niż AICS, więc zmieścisz do nich nawet naboje znacznie dłuższe, niż standardowe.
Democracies have ever been spectacles of turbulence and contention;
have ever been found incompatible with personal security, or the rights of property;
and have, in general, been as short in their lives as they have been violent in their deaths
leciak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 145
Rejestracja: 26 maja 2014, 12:41
Tematy: 11
Lokalizacja: W-wa | ZKS
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: T3x CTR 308 + Vortex Viper PST 6-24x50 MRAD

Post autor: leciak »

Dziękuje @Spitfire24, @Karkolomny, @Dino1984, @Matthius za podzielenie się! Co do szkła to mam juz jasnosc (nie bede zawracal gitary czy pst2 czy javelin - to juz sobie doczytam).

Co do karabinu @Dino1984 dziekuje za podpowiedz z "Bergara B14 HMR" - ide sie rozeznac (rowniez watki dot. remingtona 700 vs Tikka) i bede wybieral.

Dzięki wielkie za namiar na strzelnice :) Te 100m to z pokory, mam nadzieje, ze bedzie jak mowicie :)
Awatar użytkownika
Matthius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 20:41
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: T3x CTR 308 + Vortex Viper PST 6-24x50 MRAD

Post autor: Matthius »

100m to w sam raz na zerowanie. Zabawa zacznie się od 300m, matematyka i fizyka od 600m. :)

Zapomniałem dodać, że Tikka ma jeszcze jedną zaletę - bardzo dobry mechanizm spustowy. Regulacja jest banalna. Nie czuję potrzeby wymiany na coś lepszego.
Democracies have ever been spectacles of turbulence and contention;
have ever been found incompatible with personal security, or the rights of property;
and have, in general, been as short in their lives as they have been violent in their deaths
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: T3x CTR 308 + Vortex Viper PST 6-24x50 MRAD

Post autor: SpaceDog »

Warto zwrócić uwagę na kąt otwarcia zamka - przy Remku i klonach będziesz obijał sobie palce o lunetę...
Tikka ma kąt 70 stopni, a najnowsze Sabatti nawet 60 stopni (jak w sako trg) - to zdecydowanie lepsza i wygodniejsza opcja niż np. Bergara.
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 19
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: T3x CTR 308 + Vortex Viper PST 6-24x50 MRAD

Post autor: GreenHeart »

Karkolomny pisze: 11 lutego 2021, 22:20 Nie wiem co ty zamierzasz przez rok czy dwa robić na 100m...Kolega, który nigdy nie strzelał na dłuższe dystanse z mojej TAC A1 strzelił za pierwszym razem 91pkt (300m). Z tego co widzę jesteś z Warszawy - mamy w okolicy obiekt z osiami do 500m (Strzelnica Bellona, Marynino).
2 lata ciężkiego treningu siedziałem na osi 100. Wywaliłem tam ponad 2000 szt ammo. Nauczyłem się tam elaboracji. Postaw strzeleckich, szybkiego składu, pracy na spuście, modyfikacji broni i optyki, treningu prs
Coś jeszcze wymieniać? :)

Ps ciągle siedzę na osi 100m mimo że strzały ponad 1000m mam już zaliczone i będę trenować tam wciąż .
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 954
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: T3x CTR 308 + Vortex Viper PST 6-24x50 MRAD

Post autor: Ultra3000 »

Jak mawiają: nie masz dłuższej osi to strzelaj do mniejszego celu. Bergara robi fajne i celne karabiny budżetowe. Słyszałem takie opinie (i widziałem) o Sabatti że fajnie lata fabryczne ammo GGG ale w kalibrze .308. Co do lunety to Delta Javelin.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
leciak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 145
Rejestracja: 26 maja 2014, 12:41
Tematy: 11
Lokalizacja: W-wa | ZKS
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: T3x CTR 308 + Vortex Viper PST 6-24x50 MRAD

Post autor: leciak »

Co do karabinu, to po przeczytaniu tego watku http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=119&t=178629 chyba jednak zostane przy Tikka. Jest mega fajny, ale jesli ma pasc w krotkim czasie to .... ;|
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: T3x CTR 308 + Vortex Viper PST 6-24x50 MRAD

Post autor: SpaceDog »

Tikka to świetny wybór. Ja jestem fanem broni z Finlandii...
Nie widziałem jeszcze źle strzelającej Tikki czy Sako... z innymi markami było różnie.
passiv
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 172
Rejestracja: 04 listopada 2011, 14:07
Tematy: 2
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: T3x CTR 308 + Vortex Viper PST 6-24x50 MRAD

Post autor: passiv »

Tikke z 20" lufą zawsze polecę, na najtańszym GGG karabin będzie strzelał celnie. 20 cm gong na 500m nie był problemem. Czochram go po lesie na polowaniach więc 20 chyba będzie dobra pod taktykę z tłumikiem dalej będzie to krótki karabin. Gdybym strzelał tarczę i z nim nie polował to jednak 24".
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”