Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

past
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 402
Rejestracja: 28 sierpnia 2009, 15:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: past »

Mr.FFP pisze:Cudo... :-D na Ali nabylem...
to daj tu link , myśle że jest sporo osób które by kupiły :) Jeśli wszystkie egzemplarze tak mają, to może jest to fajna luneta dla wielu początkujących strzelców.
ArturR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 469
Rejestracja: 11 sierpnia 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: ArturR »

Mr.FFP pisze:HW97 (zabójca lunet :-D )
to kolejny iwebowy mit kolego ;)
Ważna jest właściwa kultura pracy systemu w/w wiatrówki. Jeśli wszystko działa "miodnie" i poprawnie, to na HW97 można założyć prawie każdą(nawet budżetową) lunetę.
Jak ktoś ma "rozklekotany" system to zatłucze na nim nawet Leupolda.

Panowie sorry że się wtryniam między wódkę a zakąskę, ale czy słowa tego tematu wzajemnie się nie wykluczają?
Budżetowa luneta i strzelanie na 1327 metrów ?
To mniej więcej tak, jakby ktoś próbował polecieć Trabantem na Księżyc :-D
Nie jestem strzelcem LR, ale nawet dla mnie to jasne, że jeśli chce się strzelać na takie dystanse, to na lunetę trzeba mieć...budżet :-D w wysokości konteneru hajsu ;)
I pewnie najlepiej to co proponuje @SpaceDog - S&B 5-25/56 z siatką LRR ;)
Awatar użytkownika
arturo111
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1486
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:23
Tematy: 11
Lokalizacja: Mogilno, Kuj.-Pom.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: arturo111 »

Budżetowa - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :wink:
Trener PZSS, Instruktor PZSS, Sędzia PZSS kl. I
Strzelam dobrze , tylko nie trafiam :)
WANAD Olsztyn
ArturR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 469
Rejestracja: 11 sierpnia 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: ArturR »

Mr.FFP pisze:No tak, bo wyniki na tarczy rosną wprost proporcjonalnie do ubywajacej kasy z portfela a tak na prawdę to sama luneta robi robotę zamiast strzelca, zaraz się okaże.... 8-)
Myślę że sam nie wierzysz w to co napisałeś 8-)

....w 2016 roku z Włamywaczem(Piotr Słowik) byłem w Międzyrzeczu na międzynarodowych zawodach Long Shot.
Tam widziałem jakie lunety na karabinach mieli strzelcy klasy Super Magnum (1000/1200/1500metrów).
To było wszystko to, o czym już wspomniał w tym temacie m.in.@SpaceDog.
To chyba raczej jasne, że na takich dystansach skuteczne celne i powtarzalne strzelanie jest możliwe raczej tylko z najwyższej klasy optyką.
Na tak duże odległości budżetowo to można sobie strzelać raczej do celów o gabarytach stodoły, a kolega @arturo111 jak najbardziej ma rację - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :one:
ArturR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 469
Rejestracja: 11 sierpnia 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: ArturR »

Mr.FFP pisze:Wiem że muszę się jeszcze dużo nauczyć
I tego się trzymaj ! Powodzenia :one:
ArturR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 469
Rejestracja: 11 sierpnia 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: ArturR »

Mr.FFP pisze:czy to oznacza że jak bym miał lunetę za 10 czy 15 tys zł robiłbym lepsze wyniki niż mam teraz?
W przerwie między pierwszym i drugim daniem obiadu odpowiem Ci i na to pytanie :-D

Strzelam m.in. wiatrówkową konkurencję HFT na dystansach 7-42m.
Na tych odległościach klasa optyki nie ma decydującego znaczenia. Wielu strzelców HFT już wielokrotnie to udowodniło, wygrywając mnóstwo zawodów.
Tutaj wystarczy luneta za tysiaka czy półtora, i dobry strzelec wygra nią każde zawody.

Long Shoty to inna bajka panie, i w sumie powinieneś to wiedzieć lepiej niż ja ;)
Dystanse 300/600/800m pewnie da się jakoś ogarnąć budżetówkami.
Odległości powyżej(i grubo powyżej) 1000m to już raczej zadanie dla topowych lunet, i tutaj klasa optyki ma już raczej ogromne znaczenie.
W budżetówce na 1327m(jak w temacie) zobaczysz chyba co najwyżej fatamorganę, albo Alibabę i 40-stu rozbójników i (nie daj boże!) jeszcze zaczniesz strzelać nie tam gdzie trzeba! ;laughing:
ArturR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 469
Rejestracja: 11 sierpnia 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: ArturR »

Czas na podwieczorek.... ;)

...z moich rozmów na żywo z różnymi strzelcami na LS 2016 w kwestiach optyki wyłonił mi się taki wniosek:
Im większy dystans do celu, tym większa potrzeba zastosowania klasowej optyki. EOT :wink:
Awatar użytkownika
Linek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1001
Rejestracja: 02 czerwca 2011, 00:11
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: Linek »

@ArturR dokładnie tak jak napisałeś. Ile kosztuje strzał na 1300m z jakiego kalibru?

Ludzie którzy strzelają na ten dystans nie szukają chińskiej optyki z aliexpress bo wiedzą co znaczy strzelać na 800 m czy 1000 i ile to kosztuje.
Shadow, CZP10F, CeGlock 19 PH5, Tanfoglio, Luger P08, VIS ,TT Radom, S&W 38 spec, Rak, Tikka Sporter, Stag, Mauser 1939, 2xSzwed 6,5x55, Bock Fair ,Mosin Buss, CZ457. CZ557, ATA Sporter UZI.Sporo tego było
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 482
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: Leon83 »

Wiesz Mr.FFP jeśli się wszyscy mylą to znaczy, że mają rację... tak bywa niestety. Co nie znaczy, że nie możesz strzelać z Chinki.

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
Awatar użytkownika
arturo111
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1486
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:23
Tematy: 11
Lokalizacja: Mogilno, Kuj.-Pom.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: arturo111 »

Ja może przy okazji pokażę tarczę, która spędza mi sen z powiek ...
Założyłem nową lufę, przebieg na dzisiaj niecałe 50 kulek . Ammo fabryczne Lapua 6,5x55 Scenar , 5 kulek .
Jest szansa, że jeszcze się ułoży ???

Obrazek

Strzelam benchrest KCZ i na razie jest gorzej niż na starej lufie i nie wiem czy wrócić do starej lufy czy liczyć, że "będzie OK".
Trener PZSS, Instruktor PZSS, Sędzia PZSS kl. I
Strzelam dobrze , tylko nie trafiam :)
WANAD Olsztyn
past
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 402
Rejestracja: 28 sierpnia 2009, 15:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: past »

Panowie , przesadzacie. Temat to optyka budżetowa a lecą kwoty raczej jak na nasze warunki mało budżetowe. Oczywiście lepsza luneta to lepsze , łatwiejsze strzelanie. Ale sorry mój partner z teamu strzela z PWS chińskiej lunety budżetowej powtarzalnie na różnego rodzaju zawodach, luneta jest mocno tyrana i żyje. W ostatnich 2 latach widziałem kilka lunet na K... które się poszły ........ . fakt faktem że prawie kazda luneta za 10000+ jest powtarzalna, a tańsze jak się trafi egzemplarz. Nie demonizujmy z lunetą za kilka tyś można strzelać daleki dystans ale potrzeba więcej szczęścia i zdolności strzelca.
Tak jak 6.5 wybacza więcej jak 308 a często 308 + dobry strzelec potrafi utrzeć nosa Creedmorom.
past
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 402
Rejestracja: 28 sierpnia 2009, 15:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: past »

Mr.FFP pisze:Masz na myśli dokładność klików i powrót do zera? Czy jakość obrazu, jasność itd?

nie to że każda sztuka działa poprawnie. Kontrola jakości w budżetowym sprzęcie - dotyczy to wszystkiego ma "większe oczka" przynajmniej teoretycznie.
tribal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 09 grudnia 2009, 14:58
Tematy: 11
Lokalizacja: podlaskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: tribal »

Dziadek ma czas na polowanie, snob tylko na zarabianie.
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 18
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: GreenHeart »

Dajcie już spokój z tymi dziadkami legendami, bo wśród myśliwych krążą te opowieści za każdym razem kiedy organizowane są wspólne strzelania/treningi. Najczęściej słyszę to kiedy wyciągam swoje zabawki i wycinam koniczynki na tych obowiązkowych treningach w kole, dla których de facto jest to jedyny trening w roku i żeby podbudować się prawie całkowitym brakiem wyszkolenia strzeleckiego opowiadają sobie jak dziadki w latach 70 trafiali jelenia w oko z 200 m na samej mechanice. Za długo w tym siedzę, żeby wierzyć w takie opowieści. Prawda jest taka, że akurat wśród myśliwych poziom wyszkolenia waha się na paraboli. Albo jest źle albo dobrze, tylko niestety w większości przypadków jest źle. Do kiedy były obowiązkowe przystrzelania broni raz w roku to można było zaobserwować co reprezentują sobą zatwardziali leśni wojownicy :). Kiedy raz pokazałem swoją życiówkę na 0.11 MOA takiemu dziadkowi to bez chwili namysłu powiedział że on też tak strzela i to nic wielkiego. Wieczorem dzwonił do kolegi z którym akurat raczyłem się swojskim piwem czy mógłby z psami przyjechać poszukać postrzałka. Miesiąc później strzelał 3 razy do stojących jeleni bez skutku. Przykłady można mnożyć ale większość myśliwych ma chociaż tyle odwagi żeby przyznać że treningi łowieckie są źle skonstruowane i tak na prawdę ich strzelanie nie za bardzo obchodzi.
ledwie wczoraj rozmawiałem z pewnym ogarniętym mysliwym który natychmiast przyznał mi rację, że trening typu strzelania taktycznego przydałby się w łowiectwie. Przenoszenie punktów celowania pomiędzy rożnymi i nieznanymi odległościami.

Jesli chodzi o temat budżetówki na 1327 m to jakie budżety wchodzą w grę? Obserwując rynek lunet myślę że rozważania należałoby rozpocząć od kwoty 7000 zł za nową lunetę i ok 4000 zł na uzywaną. Bo o ile do 800 m można jeszcze ogarnąć coś z przedziału 2-4 tys za nową to powyżej 1000m robi już nieciekawie. Ponadto czy rozważania mają dotyczyć sprawdzonych lunet budżetowych czy wynalazków chińskich jak opisywał kolega. Bo co my za dyskusje prowadzimy skoro nikt takich konstrukcji powyżej 1000m nie sprawdzał.
tribal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 09 grudnia 2009, 14:58
Tematy: 11
Lokalizacja: podlaskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: tribal »

Pisałem bardziej w sensie poznania łowiska i czas jaki poświęca się na pasję, a nie z czego się strzela i jak.
Ja bardzo polecam Bushnella DMR / ERS optycznie i mechanicznie bardzo dobra, nowa 5000-6000 zł, pytanie czy x21 wystarczy. Dla mnie ma jedną wadę, brak podświetlanej kropki.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”