Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

wojtekr83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 102
Rejestracja: 24 września 2015, 18:28
Tematy: 4
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: wojtekr83 »

Pany poradźta .

Szukam taktycznej lunety do ceny max 12000zl (13000zl jak sie upije :-D ).

Luneta ma miec podswietlana siatke, a przynajmniej krzyz. Siatka w pierwszym planie, 1 klik = 0.1 mrad.

Narazie ma siedziec na Tikka T3x Tac A1 6,5 CM .... ( a w przyszlosci jak przestane juz byc biedakiem i bede bogolem, to na CADEXie CDX-33 .338 ).
Chce strzelac jak tylko najdalej sie da ... albo w ogole ☺️ (czyli uprzedzam pytanie "co chce strzelac" , choc zeby do tych bieda 1500m dawala rade). Prawdopodobnie bedzie siedziec w montazu Racknagel Era Tac z regulowanym skosem.

Ktora z tych lunet byscie polecili najbardziej ?

Najbardziej biore pod uwage:
1. Schmidt & Bender PM II 5-25x56 (siatka MSR, albo P4L f)
2. Kahles k624i 6-24x56 (siatka SKMR3)

Tez mnie interesuja, ale troche mniej:
3. Nightforce ATACR 7-35x56 (sciagane z usa)
4. Steiner Military 5-25x56 (siatka MSR)

Najmniej mnie interesuja, aczkolwiek jeszcze calkowicie nie wykluczam .... :
5. Bushnell Elite Tactical 4.5-30x50
6. Bushnell Elite Tactical DMR 3.5-21x50
6. Sig Sauer Tango6 5-30x56 (ktos tego w ogole uzywa? Nie strzela sama?☺️ )

Ewentualnie jaka inna taktyczna lunete byscie polecili ?

Niestety w miescie, w ktorym mieszkam nowoscia w sklepach jest PSO-1 ☺️ wiec nie mam ich jak porownac


Z gory serdecznie dziekuje ☺️
Nie ma takiego celu, w ktorego nie dalbym rady spudlowac !

Tikka T3x Tac A1, PWS MK112 , Aero M4E1, Fabarm STF12 Compact 11", HK P30L , HK SFP9 OR, HK SFP9
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: Shooter7 »

IOR Crusaidor 5,8 - 40 x 56

March

Pozwole sobie stwierdzic, ze przy max powiekszeniu siatki w I - szym planie DOT przesloni Ci cel, przynajmniej mi przeslanial na 1076 m

Duzo lepsza jest siatka w II - gim planie ta nie przeslania calu ale wada jest, ze trzeba przeliczyc.

od siebie polecilbym

Kahles K 1050

Do Kahles bralbym nastawny montaz ERA - Tac 0 - 70 MOA

IOR Terminator - 12-52x56

March

:wink:
wojtekr83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 102
Rejestracja: 24 września 2015, 18:28
Tematy: 4
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: wojtekr83 »

Dzieki za odpowiedz

Fakt ... troche za malo precyzyjnie sie wyrazilem jesli chodzi o slowo "taktyczna" ..... ale ma to byc luneta do super szybkich strzelan na rozne nieznane odleglosci, ktore trzeba bedzie sobie wczesniej zmierzyc ...., a to czy cel dostanie centralnie w 10, czy w 5 z prawej strony, to jest malo istotne .... a czas bedzie gral glowna role. Chodzi o lunete, ktora bedzie mozna ciorać po krzakach, a w razie W, zeby wytrzymala konkurencje "rzutem broni do celu" :wink:

Dajmy na to, ze jesli chodzi o cywilne zawody, to nie longshot, a sniper mission
Nie ma takiego celu, w ktorego nie dalbym rady spudlowac !

Tikka T3x Tac A1, PWS MK112 , Aero M4E1, Fabarm STF12 Compact 11", HK P30L , HK SFP9 OR, HK SFP9
ds
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 390
Rejestracja: 04 sierpnia 2011, 12:17
Tematy: 12
Lokalizacja: Polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: ds »

Do taktyki preferowane są lunety z siatką w pierwszym planie. Jak czytam jak to siatka w pierwszym planie przesłania tarczę to... :-/ to w końcu rozwiesiłem " cele" na 300 m 2,5 cm, na 600 i 800 10 cm- takie kwadraty, i Vortex pst z siatką ebr2c mrad przy powiększeniu 24 przesłania kolejno około 1,5cm 300m 3cm na 600m i 5 do 6 cm na 800 m. i Jak najbardziej można z niej strzelać do papieru na stałych dystansach. Testowałem ostatnio w Skarżysku -pierwszy strzał 0,5m koło tarczy, poprawka na siatce- kolejne dwa w czarnym na 600m :)
To oczywiście jedna z tańszych lunet a o takowe kolega nie pyta , jedynie mogę napisać że na targach ostatnio patrzyłem, przez Deltę taktyczną na szkłach ED z podobna siatką EBR2 taka nowość na rynku za 8 tysi :shock:
https://deltaoptical.pl/luneta-celownic ... om=listing
A także przez Razora2
https://kolba.pl/pl/product/8032,luneta ... -1c-ebr-2c Nooo zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie kryształ obraz i bardzo duże pole widzenia a to już się w taktyce przydaje i to bardzo . Nie jestem obiektywny po tym jak mi wymienili kolimator :shame: ale za gruba kasę brałbym Razora ze względu na gwarancję VIP. A ile ćwiartek klikniętych mrad to bez znaczenia- przystrzelenie +2 mrad na 300 a reszta na siatce do 1500m, może kogoś zgorszę ale w tym moim PST jak by te wieżyczki były zakryte to byłaby bardziej taktyczna bo zabezpieczona przed przestawianiem jak się z karabinem ciora w terenie :103: Jak kolega dokona wyboru niech się podzieli spostrzeżeniami :one:
Ostatnio zmieniony 01 kwietnia 2018, 19:33 przez ds, łącznie zmieniany 4 razy.
wojtekr83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 102
Rejestracja: 24 września 2015, 18:28
Tematy: 4
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: wojtekr83 »

Wiem, ze wedlug precision rifle blog Vortex Razor HD jest teraz najczesciej uzywana luneta wsrod szacownego grona strzelcow ..... ale wiadomo, oni pewnie dostaja je za darmo, zeby promowac marke

http://precisionrifleblog.com/2017/03/0 ... -pros-use/

.... o ile sobie dobrze przypominam SpaceDog kiedys pisal, ze jego znajomy mial z ta luneta problemy i mu zdechla dwa razy (?) - jesli sie pomylilem, to oczywiscie przepraszam

.... dzieki bardzo za odpowiedz

To moze troche inaczej .... kiedys przez chwile (chyba z 6 lat) uzywalem S&B PM II i mozna by to uzywanie nazwac katowaniem i bylem z niej bardzo zawodolony, nigdy nie zawiodla i smiga dalej ...... czy jest cos lepszego niz S&B PM II ? :-D
Nie ma takiego celu, w ktorego nie dalbym rady spudlowac !

Tikka T3x Tac A1, PWS MK112 , Aero M4E1, Fabarm STF12 Compact 11", HK P30L , HK SFP9 OR, HK SFP9
ds
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 390
Rejestracja: 04 sierpnia 2011, 12:17
Tematy: 12
Lokalizacja: Polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: ds »

Wiesz ... chcesz latać po krzaczorach gwarancja ważna, z drugiej strony to są bardzo drogie zabawki i ich właściciele nie będą obiektywni :027: Takiego sprzętu u nas jest jeszcze mało. Czy coś się psuje :-? W dzisiejszych czasach internetu ktoś chce zaszkodzić marce .... luneta za 10 raczej na 6,5CM powinna dać rade :) Posadzisz stałkę 10x40 i także opitolisz cały dystans zaprzyjaźnicie po pierwszym tysiu kulek :502: Wszyscy wokoło będą klikać, kręcić a Ty będziesz cele zdejmował :piwo: Napisz do spacedoga lub wejdź na jego blog coś poradzi.
wojtekr83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 102
Rejestracja: 24 września 2015, 18:28
Tematy: 4
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: wojtekr83 »

Ds dzieki bardzo za odpowiedz :-)

SpaceDog jak z tym Twoim znajomym co mu dwa razy zdechl Vortex Razor HD gen.I (bo znalazlem posta), doczekal sie w koncu tej wymiany i juz mu ona smiga, czy dalej ma z nia problemy? No i przy okazji jak mozesz, to ktora Ty bys wybral (oprocz bushnella oczywiscie)? :-)

Wie ktos, czy ktos handluje w Polsce IOR Crusaidor 5,8 - 40 x 56?
Nie ma takiego celu, w ktorego nie dalbym rady spudlowac !

Tikka T3x Tac A1, PWS MK112 , Aero M4E1, Fabarm STF12 Compact 11", HK P30L , HK SFP9 OR, HK SFP9
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: SpaceDog »

Wywołany do tablicy napiszę parę słów...
Wojtkowi J. padł Razor 2x. za pierwszym razem został wymieniony po pół roku. Za drugim razem też się sypnął i do tej pory nie został wymieniony (info z pierwszej ręki).
S&B też zdarzają się fuckupy - sam mam PMII 5-25 w którym po 430 kulkach na .50BMG padła paralaksa i S&B odmówiło naprawy z uwagi na ,,uszkodzenie mechaniczne" :roll:
Jednak optycznie S&B to absolutna ekstraklasa... Na tegorocznej IWA pokazali lupkę, która do dziś śni mi się po nocach... 5-45/56 z klikiem co 0,5cm i świetną siatką LRR - to mój absolutny faworyt na tą chwilę... Jednak cena będzie bardzo wysoka - przedstawiciel mówił coś o ok.20-23tys.zł (mają być dostępne od maja).
Z siatką LRR jest też dostępna 5-25/56.
Osobiście odradzałbym całą podświetloną siatkę - nawet na najsłabszym podświetleniu razi w nocy. Moim zdaniem optymalne podświetlenie to tylko centralny krzyżyk, a jeszcze lepiej... kropeczka.
Kahles to fajna opcja - zbiera bardzo pozytywne opinie w USA np tu:
http://www.snipercentral.com/kahles-k624i-full-review/
Ale też chyba Karol Janczewski pisał, że potrafią się sypnąć...
Optycznie jeszcze świetne wrażenie zrobiły na mnie na EUSOSS serie Leupolda Mk.6 i Mk.8 ale z dostępnością w PL będzie problem (na Mk.8 wymagają endusera LEO)

Co do IORa, to również jest absolutnie rewelacyjny optycznie - mam starego 4-14/50 i widać przez niego więcej i ostrzej niż przez Deltę Titanium do 30x - sprawdzone empirycznie na Pasterniku - właściciel Delty był w szoku (ja z resztą też :D ) Moja właśnie poleciała do serwisu (podświetlenie i paralaksa...) ale i tak uważam, że to świetne lupki.

NF 7-35/56 optycznie i zakres bardzo mi się podoba... jednak dostępne siatki już nie :(
Bardzo dobre optycznie są też U.S. Optics ale... wszystkie 3 z jakimi miałem do czynienia sypały się mechanicznie i poleciały do USA na naprawę/wymianę.

March
Nie zrobił na mnie dobrego wrażenia... ten do 80x miał potworne aberracje, a i wybór siatek jest słaby...

Trudny wybór...
Na tą chwilę gdybym mógł sobie pozwolić na nową lunetę, to prawdopodobnie wybrałbym właśnie S&B 5-25/56 z siatką LRR.
Bushnell 3,5-21/50 jest bezkonkurencyjny - ale w klasie do 5-6tys. W klasie do 10tys brałbym Kahlesa K624.
Na IWA spodobał mi się też Minox 5 z fajną siatką (niestety cała podswietlana) i centralną kropeczką - tak jak lubię najbardziej.
ds
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 390
Rejestracja: 04 sierpnia 2011, 12:17
Tematy: 12
Lokalizacja: Polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: ds »

Noo o tym buschnelu w nowej wersji z podświetleniem nie pisałem, niby ma być drogo ale ten Buschnel może być rozwiązaniem ... kupić dwa ! Lupa ma bardzo dobre szkło ( kolega niby szuka wybitnego) ogarnie wszystko , Drugi posadzić na innym ganie np. na 22lr i mieć zapas jak się sypnie , i można strzelać bez przerw :033: wychodzi że wszystko się sypie ale czekać z reklamacją þół roku ! :cry: To ja dziękuję. TO mój typ do taktyki na dziś za jeszcze nie szalone plny ale nie wszyscy się ze mną zgadzają ;laughing: , w dobrym sklepie z rabatem może za 5tkę...dolar nisko...https://www.militaria.pl/bushnell/lunet ... p90358.xml
Przestaje już klikać bo się nakręcam na nową lupę :mad:
Podświetleni całej siatki przeszkadza ale wyczaiłem że jak już jest słabsza bateria to jest ok daje się podświetlić tak tyci tyci i jest ok.
Ps razory padły 1 czy te nowsze 2?
Ostatnio zmieniony 02 kwietnia 2018, 15:34 przez ds, łącznie zmieniany 2 razy.
wojtekr83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 102
Rejestracja: 24 września 2015, 18:28
Tematy: 4
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: wojtekr83 »

Kurza faja! W takim razie ide po to PSO-1 ;)

SpaceDog senkJu werymacz, ze tak powiem po hiszpansku :wink:

SpaceDog jeszcze jakbys mogl napisac, czy S&B sie calkowicie wypial na naprawe lunety (nawet za pieniadze), czy wypial sie na naprawe lunety w ramach gwarancji (nieodplatnie)?

Ten Vortex Razor, ktory zdech pierwszy raz byl generacji I (z posta o bushnellu) .... i wymienili mu na generacje I, czy II? Czyli, ktorej generacji mu zdechl za drugim razem?
Nie ma takiego celu, w ktorego nie dalbym rady spudlowac !

Tikka T3x Tac A1, PWS MK112 , Aero M4E1, Fabarm STF12 Compact 11", HK P30L , HK SFP9 OR, HK SFP9
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: SpaceDog »

S&B zadeklarował naprawę odpłatną (za chyba 400 euro) z której nie skorzystałem.
Razor był I generacji i został wymieniony na takiego samego, który ponownie poległ.

Co do Bushnella, to znam kilka które siedzą na .50BMG i jakoś się trzymają ;)
just
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 174
Rejestracja: 01 lutego 2011, 23:12
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: just »

SpaceDog, mam jedno pytanie - w jednym miejscu piszesz, że zrobiła na Tobie wrażenie luneta 5-45/56 z siatką LRR, dalej, że jeżeli byś kupował, to wybrałbyś z zakresem 5-25 (z tą samą siatką). Skąd ta różnica? Czy cena 5-45 nie usprawiedliwia większego powiększenia czy coś innego bierzesz pod uwagę (na przykład dostępność, bo wg info na stronie producenta 5-25 już jest, a inne modele dopiero w połowie roku)?

Przy okazji kilka słów ode mnie.
Ja póki co jestem na etapie zakochania, jeżeli chodzi o lunety S&B. Od niedawana mam 1-8x24 PM II ShortDot CC i na razie widzę jedynie zalety :-) Punktem odniesienia jest wspomniany przez SpaceDog'a March 8-80x56, który mam na innym karabinie i S&B pasuje mi o wiele bardziej. Inna (lepsza, a może raczej bardziej mi odpowiadająca) praca bębnów, szybciej łapię pełny obraz i subiektywnie szkła są lepszej jakości, albo po prostu bardziej mi odpowiada obraz widziany przez S&B. Oczywiście to są zupełnie inne lunety, służące do innego celu, ale w głowie pojawił się już niecny plan pozbycia się Marcha i kupienie czegoś od S&B (stąd pytanie na wstępie).

I na koniec - wydaje mi się, że wybór lunety jest jednak bardzo indywidualną sprawą (oczywiście jeżeli mówimy o lunetach z tej samej półki cenowej/jakościowej). Może się okazać, że te same lunety zostaną zupełnie inaczej ocenione przez różnych strzelców (vide mój March, który ma przecież szerokie grono zwolenników). Nic nie zastąpi możliwości popatrzenia i postrzelania z danego modelu. Co niestety jest czasami trudne w realizacji.
Pardini SP/HP, Glock 42, Glock 19, HK SP5K, HK MR223a3 11", SAKO TRG 22
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: SpaceDog »

Wziąłbym 5-25 jedynie dlatego, że 5-45 to dla mnie absolutnie nieosiągalny pułap cenowy (niestety...) :(
5-25 też w sumie nie :) Różnica między ok.13tys a powiedzmy 20tys (a być może trochę więcej) to koszt prawie kolejnej dobrej lunety...
Jeszcze raz - gdyby tylko było mnie stać, to bez wahania wziąłbym 5-45/56 z LRR ;)

Jeśli chodzi o Marcha, to lepiej skorygowany optycznie jest ten do 60x (porównywałem je tylko krótko u znajomego przez okno).
Niestety tak jak pisałem wcześniej, dla siebie nie znalazłbym dobrej siatki u Marcha...

Dla mnie do strzelania taktycznego absolutnie bezkonkurencyjna byłaby taka:
http://www.minox.com/fileadmin/forhtml/ ... OX_MR4.jpg
tylko z jednym wyjątkiem - podświetlenie samej centralnej kropki zamiast całej siatki.
Umożliwia szybkie odkładanie poprawek na wiatr a przy tym jest naprawdę cienka i delikatna (czego np. nie mogę powiedzieć o Horusie np. Tremor3 czy H57)

Owszem - ocena lunety jest dość subiektywna... Przede wszystkim trzeba określić, co chcemy strzelać: czy precyzję/benchrest/f-class czy taktykę.
Później zakres powiększeń - to taktyki naprawdę wystarczy lupka max 25x - w USA nawet doświadczeni strzelcy rzadko kiedy sięgają po większe powiększenia niż 18x nawet przy strzelaniu na 1200-1500 yardów.
Jednym przeszkadza aberracja, a inni nawet nie wiedzą co to jest :wink: podobnie z kontrastem czy oddawaniem kolorów.
Do tego dochodzi też sprawność i powtarzalność mechaniczna (na której poległ doskonały skądinąd optycznie Zeiss, w dużym teście w USA).

Dlatego zdecydowanie warto jeździć na zawody i imprezy - zawsze jest szansa popatrzeć przez topowy sprzęt i samemu wyrobić sobie zdanie.
piotrjub
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 20 listopada 2011, 19:07
Tematy: 0
Lokalizacja: 3 Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: piotrjub »

Widziałeś modyfikowaną lunetę Tuuba cena co prawda duża
http://www.davidtubb.com/dtr-scopes?product_id=153
222; 223; 243; 308; 30-06; 8x57JRS; 9,3x62; 375H&H; 12/70; 16; 20; 22 LR; 6,35; 7,65; 9 Para; 9 Makarov; 38 Special; 6BR; 30BR; 6,5x47; 284; 6mmAR; 6.5 SLR; 416Barrett;
tribal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 09 grudnia 2009, 14:58
Tematy: 11
Lokalizacja: podlaskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budzetowa luneta na dystans do 1327m

Post autor: tribal »

Co możecie napisać o serii SHV Nightforce . Jak jakościowo mechanika, szkła wygląda względem serii NXS. Interesuje mnie krzyż MOAR i MOAR-T z podświetlanym centralnie krzyżykiem. Różnica w cenie spora wiec na czymś zaoszczędzili. Ja widzę tylko mniejszy zakres regulacji w pionie i poziomie.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”