Ocena korony lufy/ robienie korony

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
vincenzo
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 03 grudnia 2018, 21:35
Tematy: 0
Lokalizacja: Lbn
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Ocena korony lufy/ robienie korony

Post autor: vincenzo »

Cześć. Mam szybkie, konkretne pytanko. Zrobiłem zdjęcie korony zrobionej przez pewnego rusznikarza i nie jestem pewien czy tak to powinno wyglądać. Korona gołym okiem nie jest zrobiona osiowo względem światła lufy. Przesyłam zdjęcie.
Czy tak wygląda prawidłowo zrobiona korona lufy? Czy przy takiej "drobnej" niedoskonałości uzyskam dobre skupienie?
Nie wiem czy trafiłem dobrze z tematem w dział ale piszę tu o lufie varminta do zabawy w LR.
Pozdrawiam!Obrazek
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Ocena korony lufy/ robienie korony

Post autor: Shooter7 »

Czy Ci sie pociski beda rozchodzic to wyjdzie w praniu, rozchodzic sie beda, pytanie tylko o ile a ten kolo nie powinien sie rusznikarzem nnazywac, mysle, ze recznym bym lepsiejsza nawiercil, :)

:wink:
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2019
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ocena korony lufy/ robienie korony

Post autor: Dexter »

Mogę się założyć o tanie piwo, że korona była toczona względem zewnętrznej powierzchni lufy a nie jej przewodu na tokarce (bo uchwyt łapie za zewnętrzna powierzchnię). A powinna zostać wyfrezowana z prowadzeniem w przewodzie lufy. Bez znaczenia w sumie, jeśli lufa jest nawiercona prosto. Ale... ta raczej nie jest :D.

Ciekawe czy trafiłem.
Awatar użytkownika
stangret
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1676
Rejestracja: 15 lutego 2010, 15:07
Tematy: 35
Lokalizacja: Wielka Brytwanna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ocena korony lufy/ robienie korony

Post autor: stangret »

:shock: Słabo to wygląda. Ręcznie robię lepsze :wink:
Coś tu było nieosiowe :-/
"And don't forget. That isn't your Martini you have. It belonged to others before you and will belong to others after you are gone. Look after it, and pass it on with pride. It deserves it." Malcolm Cobb, The Martini Henry Note-book
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2545
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ocena korony lufy/ robienie korony

Post autor: adnikauto »

To jest papudrok nie rusznikarz!
Kat 11* tez na pewno zachowal, sz$#aciarz!

Powinien Ci zwrocic pieniadze oraz naprawic co zepsul.... :090: zreszta lepiej trzymaj sie od niego z daleka.....
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
Bleys
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 560
Rejestracja: 02 lutego 2008, 17:12
Tematy: 18
Lokalizacja: Polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ocena korony lufy/ robienie korony

Post autor: Bleys »

Na rifleshooter.com jest temat o koronach lufy. Gość dał kilka ładnych przykładów.

Tutaj zdjęcie 'korony' :one:

Obrazek

A tutaj skupienie jakie z niej uzyskał :103:

Obrazek

Wniosek, idź na strzelnicę, wsadź karabin w imadło i przepuść przez lufę po parę kulek z różnych amunicji. Wróżenie skupienia z samej korony może prowadzić tylko do wrzodów żołądka :-)
Awatar użytkownika
vincenzo
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 03 grudnia 2018, 21:35
Tematy: 0
Lokalizacja: Lbn
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Ocena korony lufy/ robienie korony

Post autor: vincenzo »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
JAC72
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 762
Rejestracja: 11 września 2009, 20:36
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ocena korony lufy/ robienie korony

Post autor: JAC72 »

Z pierwszego zdjęcia wynika, że przewód lufy i jej zewnętrzna powierzchnia nie są współosiowe. Partactwo już w fabryce, a ten kto robił koronę wpadł w pułapkę niechlujnego producenta i ustawił obrabiarkę wg powierzchni zewn. (co jest zresztą naturalne). Szkoda, że nie sprawdził efektów swojej pracy. Czy Kolega - założyciel tematu może zdradzić gdzie tak ślicznie wiercą lufy? Przy obecnych obrabiarkach trzeba uznać to za wyczyn godny złotej maliny wśród producentów broni.
JAC72
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2019
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ocena korony lufy/ robienie korony

Post autor: Dexter »

Czy Kolega - założyciel tematu może zdradzić gdzie tak ślicznie wiercą lufy?
To akurat ja wiem: wszędzie, pomijając ofc robotę czysto rzemieślniczą, za kosmiczne pieniądze. Przy dzisiejszych obrabiarkach nadal wiercenie czegoś tak długiego i wąskiego to nie jest prosta sprawa. Co innego kucie. Ale mówimy o wierceniu.
Ostatnio zmieniony 30 kwietnia 2019, 22:28 przez Dexter, łącznie zmieniany 1 raz.
Marek Mikszan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 110
Rejestracja: 14 marca 2019, 08:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Racibórz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ocena korony lufy/ robienie korony

Post autor: Marek Mikszan »

Wydaje mi się że nie powinno mieć to wpływy na skupienie. Ważne jak wykonano wylot lufy. Przez ten źle wycentrowany większy otwór i tak nie strzelasz. Brzydko to wygląda ale jeżeli go się powiększy i wycentruje to może to będzie jakoś wyglądało.
Duży huk - Beretta 92FS, Beretta 92X Performance, Norinco 1911 A1
Średni huk - MC 12, Colt 1911 22LR
Mały huk - Walther CG 90, Anschutz 9003
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1426
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ocena korony lufy/ robienie korony

Post autor: Yurko »

JAC72 pisze:Z pierwszego zdjęcia wynika, że przewód lufy i jej zewnętrzna powierzchnia nie są współosiowe. Partactwo już w fabryce, a ten kto robił koronę wpadł w pułapkę niechlujnego producenta i ustawił obrabiarkę wg powierzchni zewn. (co jest zresztą naturalne). Szkoda, że nie sprawdził efektów swojej pracy. Czy Kolega - założyciel tematu może zdradzić gdzie tak ślicznie wiercą lufy? Przy obecnych obrabiarkach trzeba uznać to za wyczyn godny złotej maliny wśród producentów broni.
Myślę, że częściowo masz rację, ale chodzi też o to, że w tym wypadku przewód lufy jest nie tylko nie osiowy (względem powierzchni zewnętrznej), ale również wychodzi pod kątem. Zdarza się, że skracając lufę albo surówkę, mimo, że na końcach otwór był centryczny, po cięciu okazuje się, że w miejscu cięcia jest przesunięty. To znaczy, że przewód biegnie po łuku. Tutaj mamy taką sytuację, że producent lufy prawdopodobnie koronę zrobił prostopadle do powierzchni lufy. Pozostałość tego, to ta oksydowana powierzchnia. Nasz rusznikarz tego nie poprawiał, tylko ograniczył się do użycia freza z prowadzeniem, który zrobił stożek osiowy względem przewodu, a nie tej płaszczyzny. Dlatego z jednej strony zostało więcej do wyfrezowane. To nie błąd. w zasadzie zrobił dobrze. Tylko, że może powinien poprawić więcej. Jest tu oczywiście ten problem, że w gotowej niecentrycznej lufie z przewodem w kształcie banana nie bardzo można sobie pozwolić na przetoczenie całej lufy jeśli poprawka ma dotyczyć tylko korony i nie chcemy się pozbawić możliwości montowania typowych urządzeń wylotowych...
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
irek_39
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 177
Rejestracja: 19 lipca 2015, 20:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ocena korony lufy/ robienie korony

Post autor: irek_39 »

Ale przy koronowaniu chyba środek lufy jest istotny, a nie zewnętrzna średnica.
Tutaj film tej czynności: https://youtu.be/9MOlxPdnbww - prosta sprawa. No może być jeszcze jedno wytłumaczenie, że czoło lufy było pod kątem, a nie prostopadłe, więc robiąc koronę została lufa wyrównana... Co to za rusznikarz?
Ostatnio zmieniony 30 kwietnia 2019, 23:32 przez irek_39, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Ocena korony lufy/ robienie korony

Post autor: Shooter7 »

Duzo mozna i nawet domowymi sposobami ale te z tego filmu jakos do mnie nie przemawiaja ! Pomijam, ze jak przeliczysz koszta tych ustrojstw to generalnie za 1/4 ceny kazdy tokarz natnie Ci 11 st. stozek na lufie.

:wink:
Ostatnio zmieniony 30 kwietnia 2019, 23:47 przez Shooter7, łącznie zmieniany 1 raz.
irek_39
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 177
Rejestracja: 19 lipca 2015, 20:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ocena korony lufy/ robienie korony

Post autor: irek_39 »

Shooter7 pisze:Duzo mozna i nawet domowymi sposobami ale te z tego filmu jakos do mnie nie przemawiaja ! Pomijam, ze jak przeliczysz koszta tych ustrojstw to generalnie za 1/4 ceny kazdy tokarz natnie Ci 11 st. stozek na lufie.

:wink:
Mam wrażenie, że sednem równej korony jest prowadnica dołączona do noży, która ustawia je względem przewodu lufy. Oczywiście to z filmu sporo kosztuje i domyślam się, że można takie coś kupić (zrobić?) taniej.
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2545
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ocena korony lufy/ robienie korony

Post autor: adnikauto »

Yurko pisze:
Zdarza się, że skracając lufę albo surówkę, mimo, że na końcach otwór był centryczny, po cięciu okazuje się, że w miejscu cięcia jest przesunięty. To znaczy, że przewód biegnie po łuku.

Yurko- to mialoby sens co napisales gdyby zostalo uciete 20 cm lufy. Nie moze byc zadnego luku na centymetrze czy dwoch- to jest dorabianie teorii do faktu.


BTW
Prawdziwy fachowiec po dokladnym obejrzeniu lufy i stwierdzeniu jej wad/y powinien skontaktowac sie z Klientem i przedstawic uczciwie swoje spostrzezenia.
- Moge zrobic to czy tamto ale na panska odpowiedzialnosc .... a pseudo- fachowiec zrobil na odpie...rdal- robota zrobiona, kasa wzieta... a ze do niczego sie to nie nadaje to juz nie jego sprawa...

Tacy pseudo-fachowcy powninni byc publicznie pietnowani- po to chyba rowniez jest to Forum.
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”