montaz spuhr

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

macher752
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 167
Rejestracja: 27 lipca 2017, 11:50
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

montaz spuhr

Post autor: macher752 »

mam karabin tikka t3x tac a1 308 cal.chce zmienic montaz i lunete.luneta to vortex golden eagle a montaz spuhr.tylko niewiem czy kupic 0 moa czy 20 moa.bede strzelal max do 800 m.a rekreacyjnie 100m.300m.taka mam strzelnice
shadov 2. cr 223.iz 35.tikka tac a1.anschutz 1903.benelli supernova .lg m2 pcp.anschutz 2002.saiga mk 103 .beretta 686 sporting.cz 527 mtr.saiga mk 105 i 103.cz scorpion evo.walther ssp.tt.sabatti str 6.5.ksp 200.lg 400.lp 400.hk sfp9.mr308 g28
Awatar użytkownika
Bartek DJC
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1314
Rejestracja: 08 grudnia 2004, 14:30
Tematy: 70
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: montaz spuhr

Post autor: Bartek DJC »

ja bym brał 20 MOA tylko pamiętaj żeby nie kupić 30 tylko 38 wysokiego Spuhra bo ta Tikka ma długie łoże i przy niskim montażu tej lunety nie da się zamontować
MilDot.pl - Długi dystans online | FieldTarget.pl
FT - Niesprawne figurki na torze zaznaczam zerem na karcie startowej. :621:
macher752
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 167
Rejestracja: 27 lipca 2017, 11:50
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: montaz spuhr

Post autor: macher752 »

Bartek DJC pisze:ja bym brał 20 MOA tylko pamiętaj żeby nie kupić 30 tylko 38 wysokiego Spuhra bo ta Tikka ma długie łoże i przy niskim montażu tej lunety nie da się zamontować
tylko pytanie.czy dam rade na 100 m strzelac z montazu 20 moa ?
shadov 2. cr 223.iz 35.tikka tac a1.anschutz 1903.benelli supernova .lg m2 pcp.anschutz 2002.saiga mk 103 .beretta 686 sporting.cz 527 mtr.saiga mk 105 i 103.cz scorpion evo.walther ssp.tt.sabatti str 6.5.ksp 200.lg 400.lp 400.hk sfp9.mr308 g28
past
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 402
Rejestracja: 28 sierpnia 2009, 15:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: montaz spuhr

Post autor: past »

macher752 pisze:
Bartek DJC pisze:ja bym brał 20 MOA tylko pamiętaj żeby nie kupić 30 tylko 38 wysokiego Spuhra bo ta Tikka ma długie łoże i przy niskim montażu tej lunety nie da się zamontować
tylko pytanie.czy dam rade na 100 m strzelac z montazu 20 moa ?
TAK
Awatar użytkownika
Bartek DJC
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1314
Rejestracja: 08 grudnia 2004, 14:30
Tematy: 70
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: montaz spuhr

Post autor: Bartek DJC »

macher752 pisze:
Bartek DJC pisze:ja bym brał 20 MOA tylko pamiętaj żeby nie kupić 30 tylko 38 wysokiego Spuhra bo ta Tikka ma długie łoże i przy niskim montażu tej lunety nie da się zamontować
tylko pytanie.czy dam rade na 100 m strzelac z montazu 20 moa ?
Ja mam szyne 20 moa i spuhra 20 moa i zeruje sie na 100m mam jeszcze z 5 moa zapasu.
MilDot.pl - Długi dystans online | FieldTarget.pl
FT - Niesprawne figurki na torze zaznaczam zerem na karcie startowej. :621:
broniu
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 15 maja 2015, 13:38
Tematy: 0
Lokalizacja: Polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: montaz spuhr

Post autor: broniu »

Panowie, przymierzam się do zakupu zestawu do strzelań tarczowych i taktycznych. Chciałbym mieć możliwość zmiany celownika (drugi plan do strzelan tarczowych i pierwszy plan do strzelań taktycznych). Zastanawiam się nad montażem SPUHR QDP 3602 (szybko wypinanym) tylko czy ten montaż nie jest aby mniej "stabilny" niż przykręcany na stałe (SPUHR 3602) ? Dzieki koledze Bartek DJC wiem, że montaż musi być wysoki bo inaczej celownik (Vortex Golden Eagle HD 15-60x52) nie wejdzie na Tikke T3x TAC A1, którą wybrałem. No i pytanie czy po zmianie celownika i ponownym jego montażu będzie potrzebne przystrzelanie broni ?
Awatar użytkownika
M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 12 kwietnia 2011, 16:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódż
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: montaz spuhr

Post autor: M »

,,No i pytanie czy po zmianie celownika i ponownym jego montażu będzie potrzebne przystrzelanie broni ?,,
Sprawdzenie zera jest wskazane przed każdym polowaniem lub zawodami ,nawet bez zdejmowania i zakładania celownika.
Lubię sobie czasem przez lunetę popatrzeć.
broniu
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 15 maja 2015, 13:38
Tematy: 0
Lokalizacja: Polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: montaz spuhr

Post autor: broniu »

O ile w przypadku zawodów jest to możliwe chociażby podczas treningu to w przypadku polowania to już chyba przesada. Nie o tym jednak, bo temat dotyczy strzelania LR. Zadając pytanie chciałem zapytać jak sobie radzić ze zmianą celownika w przypadku, gdy "na co dzień" będę strzelał tarczowo, a "od święta" taktycznie. Dwie jednostki broni nie wchodzą w tej chwili w rachubę. Pomyślałem, że pewnym rozwiązaniem mógłby być montaż szybko wypinany. Czy ktoś z Was ma jakies doświadczenia z tego typu montażem ? Czy może lepiej darować sobie i wziąć stały montaż ?
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: montaz spuhr

Post autor: Shooter7 »

past pisze:
macher752 pisze:
Bartek DJC pisze:ja bym brał 20 MOA tylko pamiętaj żeby nie kupić 30 tylko 38 wysokiego Spuhra bo ta Tikka ma długie łoże i przy niskim montażu tej lunety nie da się zamontować
tylko pytanie.czy dam rade na 100 m strzelac z montazu 20 moa ?
TAK
Nie wiem jaka regulacje wysokosci ma Golden Eagle, ale w moim March'u przy nachyleniu 40 MOA pocisk idzie ca. 15 cm wyzej od celu.

:wink:
Awatar użytkownika
Bonzoo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 917
Rejestracja: 29 stycznia 2007, 19:25
Tematy: 50
Lokalizacja: Łazy (Ślaskie)
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: montaz spuhr

Post autor: Bonzoo »

Shooter7 pisze:
Nie wiem jaka regulacje wysokosci ma Golden Eagle,
Producent podaje 55MOA. W moim GE jest 58MOA. :651:

Mam tak jak Bartek, szyna 20MOA spuhr 20,6MOA i po wyzerowaniu na 100m zostaje mi zapasu okolo 6 MOA
Ostatnio zmieniony 10 lipca 2018, 13:38 przez Bonzoo, łącznie zmieniany 1 raz.
Jak coś ci w życiu nie idzie i wpadasz pyskiem w błoto, to musisz być jak dzik - pchać to błoto ryjem do przodu.
______________________________________
SMS "Hetman"
broniu
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 15 maja 2015, 13:38
Tematy: 0
Lokalizacja: Polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: montaz spuhr

Post autor: broniu »

Panowie, karabin ma fabrycznie szyne 0 MOA. Myślałem o motażu 20 MOA. Luneta GE zakres regulacji 55 MOA. Co to w praktyce oznacza ? Da sie to wyzerować na 100m ? Jaki jest maksymalny dystans do strzelania bez odkladania poprawek na krzyżu ? Mógłby to ktoś łopatologicznie wyjaśnić ?

EDIT:
Do tej pory myślałem, że zakres regulacji 55 MOA liczy sie jako 27,5 MOA w góre i w dół dla dystansu 100m, ale nijak ma się to do poprzedniego posta.
Ostatnio zmieniony 10 lipca 2018, 19:11 przez broniu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
memonic1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 72
Rejestracja: 03 lutego 2013, 22:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: montaz spuhr

Post autor: memonic1 »

Tak da się przystrzelać celownik z karabinem na 100 m, a co do maksymalnego zakresu poprawek na siatce celowniczej to będzie zależny od amunicji z jakiej strzelasz oraz przy siatce w 2-planie ustawionego powiekszenia, pobaw się kalkulatorem balistycznym np. Strelok :wink:
W moim przypadku przy montażu - 6 mil na celowniku vortex viper pst 4-16x50 mam zakres regulacji elewacji 15 mil.
Ostatnio zmieniony 10 lipca 2018, 23:44 przez memonic1, łącznie zmieniany 1 raz.
XDM 9 5.25 5.56 mm Mossberg MVP Varmint CZ455 Thumbhole Grey Tikka t3x tac a1
akami00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 24 lipca 2014, 08:28
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: montaz spuhr

Post autor: akami00 »

Mocno upraszczając, jeżeli luneta ma możliwość regulacji np. 50 MOA to na szynie 0 mamy po 25 MOA w dół i górę. Dajemy szynę 20 MOA i żeby „patrzeć” w ten sam punkt musimy „skręcić” lunetę w dół, czyli przy zerowaniu na ten sam punkt/dystans mamy 5 MOA w dół i 45 MOA w górę.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”