Długość lufy a celność

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

goostav
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 151
Rejestracja: 14 marca 2012, 14:13
Tematy: 14
Lokalizacja: Gdańsk, okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Długość lufy a celność

Post autor: goostav »

shizo pisze:
goostav pisze:Długość lufy nie ma żadnej zależności z celnością, a jedynie z precyzją. Każda lufa jest celna, nie każda precyzyjna. Jeżeli nie jest celna to zmienia się ustawienia przyżądów celowniczych. Ale to na marginesie. Na każdy cal długości przyrost prędkości to ok. 5m/s. To jest właśnie sens długich luf.
Możesz wytłumaczyć co w takim razie jest ta precyzja lufy ? Czy przez precyzję mam rozumieć, że jak wkręcę karabin w imadło i będę strzelał z idealnie takich samych naboi, to powinienem dostać na tarczy idealnie 1 dziurę wielkości kalibra ? Czy tak pojęta precyzja jest zależna od długości lufy ?
Precyzja to jest zwyczajnie jak najmniejsze skupienie grupy pocisków.

Precyzje jest bezpośrednio związana ze sztywnością lufy nie z jej długością. Sam o tym pisałeś w pierwszym poście.
22lr, 9para, 7.62x25, 7.62x54, 8x57JS,30-06 Spr, 308Win, 7-08rem, 223rem, łuk, proca i wiatrówka.
goostav
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 151
Rejestracja: 14 marca 2012, 14:13
Tematy: 14
Lokalizacja: Gdańsk, okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Długość lufy a celność

Post autor: goostav »

kapera pisze:To balistyka zewnętrzna , poprawny tor lotu gdy pocisk jest prawidłowo stabilizowany tak w części wznoszącej jak i opadającej .
Do stabilizacji pocisku służy odpowiedni skok gwintu w lufie, oraz dodatkowo czym większa jego prędkość to pocisk jest lepiej stabilizowany.
22lr, 9para, 7.62x25, 7.62x54, 8x57JS,30-06 Spr, 308Win, 7-08rem, 223rem, łuk, proca i wiatrówka.
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Długość lufy a celność

Post autor: kapera »

https://mech.pg.edu.pl/documents/10633/ ... tykaBW.pdf
Na 22 drugiej stronce masz pokazane co się dzieje z pociskiem za mało - prawidłowo i za mocno stabilizowanym . Za mocno czy za słabo stabilizowany pocisk kozłuje , wycina owale na tarczy , o skupieniu zapomnij , jest to nie pożądane w strzelectwie .
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
goostav
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 151
Rejestracja: 14 marca 2012, 14:13
Tematy: 14
Lokalizacja: Gdańsk, okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Długość lufy a celność

Post autor: goostav »

kapera pisze:https://mech.pg.edu.pl/documents/10633/ ... tykaBW.pdf
Na 22 drugiej stronce masz pokazane co się dzieje z pociskiem za mało - prawidłowo i za mocno stabilizowanym . Za mocno czy za słabo stabilizowany pocisk kozłuje , wycina owale na tarczy , o skupieniu zapomnij , jest to nie pożądane w strzelectwie .
Dziękuję za wskazówki i informacje, ale dla mnie są one zupełnie zbyteczne i zupełnie nie związane z tematem wątku jest długość lufy a celność. Życzę Wesołych Świat i wynikó na tarczy.
22lr, 9para, 7.62x25, 7.62x54, 8x57JS,30-06 Spr, 308Win, 7-08rem, 223rem, łuk, proca i wiatrówka.
goostav
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 151
Rejestracja: 14 marca 2012, 14:13
Tematy: 14
Lokalizacja: Gdańsk, okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Długość lufy a celność

Post autor: goostav »

kapera pisze:https://mech.pg.edu.pl/documents/10633/ ... tykaBW.pdf
Na 22 drugiej stronce masz pokazane co się dzieje z pociskiem za mało - prawidłowo i za mocno stabilizowanym . Za mocno czy za słabo stabilizowany pocisk kozłuje , wycina owale na tarczy , o skupieniu zapomnij , jest to nie pożądane w strzelectwie .
Dziękuję za wskazówki i informacje, ale dla mnie są one zupełnie zbyteczne i zupełnie nie związane z tematem wątku-długość lufy a celność. Nie interesuje mnie co się dzieje z pociskiem nie ustabilizowanym czy jak to nazywasz mocno stabilizowanym cokolwiek to znaczy. Moja amunicja nie wchodzi bokiem w tarczę, no chyba że na 1300m, a więc uważam, że wiem o czym piszę. Życzę Wesołych Świat i wyników na tarczy.
22lr, 9para, 7.62x25, 7.62x54, 8x57JS,30-06 Spr, 308Win, 7-08rem, 223rem, łuk, proca i wiatrówka.
goostav
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 151
Rejestracja: 14 marca 2012, 14:13
Tematy: 14
Lokalizacja: Gdańsk, okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Długość lufy a celność

Post autor: goostav »

goostav pisze:
kapera pisze:https://mech.pg.edu.pl/documents/10633/ ... tykaBW.pdf
Na 22 drugiej stronce masz pokazane co się dzieje z pociskiem za mało - prawidłowo i za mocno stabilizowanym . Za mocno czy za słabo stabilizowany pocisk kozłuje , wycina owale na tarczy , o skupieniu zapomnij , jest to nie pożądane w strzelectwie .
22lr, 9para, 7.62x25, 7.62x54, 8x57JS,30-06 Spr, 308Win, 7-08rem, 223rem, łuk, proca i wiatrówka.
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Długość lufy a celność

Post autor: kapera »

pisze: Dziękuję za wskazówki i informacje, ale dla mnie są one zupełnie zbyteczne i zupełnie nie związane z tematem wątku-długość lufy a celność.
Jesteś w błędzie . Ma związek i to bardzo .
Kupujesz amunicję bierzesz karabin strzelasz jesteś zadowolony z wyników . Tylko że ktoś przed tobą pomyślał , przetestował , przeliczył i dał gotowy produkt . Moje wywody dotyczą tego że długość lufy ma ścisły związek z kalibrem ,pociskiem, szybkością gwintu oraz z ładunkiem miotającym. Porządny rusznikarz gdy robi karabin od podstaw pod dany kaliber w końcowym etapie stroi lufę , przycinając ją i przestrzeliwując stara się uzyskać jak najlepsze skupienie . W seryjnej produkcji jest to już przetestowane .
Wesołych Świąt :-D
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 19
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Długość lufy a celność

Post autor: GreenHeart »

kapera pisze:Porządny rusznikarz gdy robi karabin od podstaw pod dany kaliber w końcowym etapie stroi lufę , przycinając ją i przestrzeliwując stara się uzyskać jak najlepsze skupienie . W seryjnej produkcji jest to już przetestowane .
Wesołych Świąt :-D
Czyli "porządny" rusznikarz robiąc karabin od podstaw powinien razem z karabinem podać recepturę sweet load ?
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Długość lufy a celność

Post autor: kapera »

Stroi lufę pod konkretną amunicję .
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
zamek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 34
Rejestracja: 09 sierpnia 2016, 21:11
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Długość lufy a celność

Post autor: zamek »

kapera pisze:
pisze: długość lufy ma ścisły związek z kalibrem ,pociskiem, szybkością gwintu oraz z ładunkiem miotającym. D
czytajac poprzednie wpisy -czy nie pominąłes sztywnosci lufy a wiec jej grubosci i materialu z ktorego jest wykonana?
piotrjub
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 373
Rejestracja: 20 listopada 2011, 19:07
Tematy: 0
Lokalizacja: 3 Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Długość lufy a celność

Post autor: piotrjub »

kapera pisze: Porządny rusznikarz gdy robi karabin od podstaw pod dany kaliber w końcowym etapie stroi lufę , przycinając ją i przestrzeliwując stara się uzyskać jak najlepsze skupienie . W seryjnej produkcji jest to już przetestowane .
a gdzie ty widziałeś tak działającego porządnego rusznikarza?
222; 223; 243; 308; 30-06; 8x57JRS; 9,3x62; 375H&H; 12/70; 16; 20; 22 LR; 6,35; 7,65; 9 Para; 9 Makarov; 38 Special; 6BR; 30BR; 6,5x47; 284; 6mmAR; 6.5 SLR; 416Barrett;
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Długość lufy a celność

Post autor: Spitfire24 »

Ja widziałem (ostatnio na Longshocie :) ). Waldemar Laskowski się nazywa.
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
piotrjub
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 373
Rejestracja: 20 listopada 2011, 19:07
Tematy: 0
Lokalizacja: 3 Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Długość lufy a celność

Post autor: piotrjub »

Producent NC RADO jest zdecydowanie gorszym rusznikarzem bo tak nie robi ;laughing:

Bardziej mi chodziło gdzie ty widziałeś konkretnie tak wykonywaną lufę a nie osobę którą uważasz za dobrego rusznikarza.
Ostatnio zmieniony 22 grudnia 2017, 19:59 przez piotrjub, łącznie zmieniany 1 raz.
222; 223; 243; 308; 30-06; 8x57JRS; 9,3x62; 375H&H; 12/70; 16; 20; 22 LR; 6,35; 7,65; 9 Para; 9 Makarov; 38 Special; 6BR; 30BR; 6,5x47; 284; 6mmAR; 6.5 SLR; 416Barrett;
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Długość lufy a celność

Post autor: Shooter7 »

kapera pisze:.....Porządny rusznikarz gdy robi karabin od podstaw pod dany kaliber w końcowym etapie stroi lufę , przycinając ją i przestrzeliwując stara się uzyskać jak najlepsze skupienie .
Mozesz mi powiedziec jak objawia sie to strojenie tej lufy ?

U mojego " rusznikarza " ktory buduje tylko customy zamwilem lufe o 100 mm dluzsza niz wykonuje ja w standardzie.

Dlugosc jak i szerokosc byla juz ustalona w umowie / zamowieniu, wiec chetnie sie jak gosciu ja stroil ? ? ? :)

Badz pewny, ze Zaden z rusznikarzy lufy nie przycina, chabe, ze pod konkretne zamowienie opiewajace dlugosc, bo moglo by sie trafic, ze zamowiles 26 Cali a otrzymasz obrzyna :)


Aaaaaaaa, o sweet load tez pytalem i jedyne co dostalem to tipp o pudrze RS'a bo kazda lufa nawet o tym samym skoku gwintu i tej samej dlugosci strzela inaczej musisz poexperymentowac !
piotrjub pisze:Producent NC RADO jest zdecydowanie gorszym rusznikarzem bo tak nie robi ;laughing:

Bardziej mi chodziło gdzie ty widziałeś konkretnie tak wykonywaną lufę a nie osobę którą uważasz za dobrego rusznikarza.
I wykonuje lufe o dlugosci i grubosci jaka sobie kliet zarzyczy.

:wink:
Ostatnio zmieniony 22 grudnia 2017, 21:13 przez Shooter7, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Długość lufy a celność

Post autor: kapera »

Drgania lufy a celność broni strzeleckiej
https://milimoto.wordpress.com/2016/05/ ... osc-broni/
Analiza MES drgań wylotu lufy podczas strzału
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... h6LhB4A3JB
Projektowanie i obróbka luf
http://www.tiam.pl/Archiwum/pdf/2002_03s59.pdf

Dobrze że bierzesz dłuższą lufę zawsze możesz skrócić :-D , wiadomo klient płaci i wymaga . W Skarżysku w lutym będzie prawdopodobnie kolega Wiesław , on miał robiony karabin od podstaw . Może coś więcej powie na temat ,,strojenia ,, :-D , to nic innego jak to że wymiary luf przyjmuje się w oparciu o obliczenia balistyczne i wytrzymałościowe .
Wesołych Świąt .....
Ostatnio zmieniony 23 grudnia 2017, 08:07 przez kapera, łącznie zmieniany 1 raz.
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”