Haenel RS9 vs Steyr SSG 08

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

LongShot
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 14 marca 2017, 19:28
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Haenel RS9 vs Steyr SSG 08

Post autor: LongShot »

Witam serdecznie szanownych kolegów.

Bardzo proszę szanownych kolegów o opinie dotyczące dwóch karabinów:
https://www.optykamysliwska.pl/sprzedam ... 8500,78390
https://www.optykamysliwska.pl/sprzedam ... 5000,78269

Z tego co zauważyłem, pierwszy z nich, nie jest zbyt popularny w naszym kraju. Być może to kwestia ceny...

Rozmawiałem z jednym i drugim właścicielem, oboje zachwalali swoje karabiny, ale to chyba rzecz normalna.
Chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej od obiektywnych osób.

Z góry wielkie dzięki.
Dariusz DC
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 926
Rejestracja: 09 lipca 2015, 20:54
Tematy: 34
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontakt:

Re: Haenel RS9 vs Steyr SSG 08

Post autor: Dariusz DC »

Chcesz na super wyniki, czy sobie po prostu dla fanu z 338 LM postrzelać na 1000m +/- ?
DC jeszcze nie 9
LongShot
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 14 marca 2017, 19:28
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Haenel RS9 vs Steyr SSG 08

Post autor: LongShot »

To będzie mój pierwszy karabin, wiec super wyniki muszę trochę poczekać :)

Karabin głównie dla zabawy, i obycia z .338
Dariusz DC
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 926
Rejestracja: 09 lipca 2015, 20:54
Tematy: 34
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontakt:

Re: Haenel RS9 vs Steyr SSG 08

Post autor: Dariusz DC »

To szkoda tyle kasy wydawać, kup Savage 110 BA 338 LM, ja kupiłem delikatnie używany za znacznie poniżej 9 tys
DC jeszcze nie 9
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Haenel RS9 vs Steyr SSG 08

Post autor: SpaceDog »

Ja tam nikomu do portfela nie zaglądam... i jak Cię stać, to bierz to, co Ci się podoba.
Za ok.13-14tys. możesz mieć np. sako TRG42 - konstrukcja celna, wytrzymała i sprawdzona w boju :wink:
Za ok. 25-28tys. możesz mieć Victrixa - niestety w PL nie ma dystrybutora.
Wyżej to już absolutny światowy TOP czyli Sako M10, Accuracy International, Cadex Defence i Unique Alpine - ceny w okolicach 33-37tys.
Strzelałem ze wszystkich z wyjątkiem Victrixa i UA - jesli masz konkretne pytania - pytaj.

Darku wrzucisz jakieś fotki swoich tarcz z tego Savage? Jestem ciekaw bo w USA raczej słabo o nim pisali... :roll:
past
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 402
Rejestracja: 28 sierpnia 2009, 15:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Haenel RS9 vs Steyr SSG 08

Post autor: past »

SpaceDog pisze: Za ok. 25-28tys. możesz mieć Victrixa - niestety w PL nie ma dystrybutora.
:
"macałem" Victrixy we Włoszech. Włosi bardzo zachwalają. Dla mnie fajny składny karabin, ale bardzo ciężki co może być plusem dla mnie minus.
To ta sama grupa co Beretta, więc nie powinno być problemu ze sprowadzeniem do Polski.
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Haenel RS9 vs Steyr SSG 08

Post autor: SpaceDog »

Też znam je tylko ,,na sucho" - choćby z targów IWA sprzed 2 lat (w tym roku już sprzedali się Beretta i ciężko było się do nich dopchać :wink: )
Podoba mi się design i to, że był dostępny z 16" lufą (prawdziwa rzadkość - Tikka T3x Tac A1 też niby ma być dostępna z taką lufą ale tylko dla służb). Ale to już kwestie bardzo indywidualne... O trwałości też trudno mówić bo to bardzo nowa marka i chyba po za Włochami nie ma mundurowych użytkowników?
Ostatnio zmieniony 14 sierpnia 2017, 14:51 przez SpaceDog, łącznie zmieniany 1 raz.
LongShot
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 14 marca 2017, 19:28
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Haenel RS9 vs Steyr SSG 08

Post autor: LongShot »

"SpaceDog" właściciel Haenel'a mówił, że jego karabin kosztował 37 tyś., wiec tyle co karabiny, które podałeś.
Sugerując się tylko ceną, można wnioskować, że to również TOP.
Dzięki wymienionej lufie, podobno można wystrzelić 2 razy tyle pocisków za jednym podejściem niż z oryginalnej- wolniej się nagrzewa.
Dodam, że został kupiony w 11.2016, więc prawie nowy.
Według Ciebie karabin godny uwagi?

Co do Steyera, to śmiga już od 2012 roku, ale minusem jest chyba oryginalna lufa bez możliwości wymiany na inną.
Chyba, że się mylę?

"SpaceDog", a jak oceniasz rywalizację między Sako M10 vs Cadex?

Czy słyszał ktoś o karabinach Dolphin z UK, albo o możliwości zakupu karabinu z Rosji (Lobaev)?
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Haenel RS9 vs Steyr SSG 08

Post autor: SpaceDog »

W telegraficznym skrócie:
Wokół Haenela zrobiło się trochę smrodu podczas przetargu na karabiny wyborowe dla Bundeswehr. Ponoć (!) w zespole projektowym/konstrukcyjnym uczestniczył ktoś z ramienia Bundeswehr, a później tak napisali dokumentację przetargową, że tylko RS8/9 ją spełniał... Przetarg został oprotestowany ale jakoś sprawę zamieciono pod dywan. Podobno usunęli tego kolesia i teraz jest...konsultantem Haenela. Ale może to tylko plotki bo szczegółów nie znam. Nie mam pojęcia czy ktoś jeszcze (służby) używa tych karabinów :roll: W akcji tego karabinu nie widziałem. Jeśli w ogłoszeniu jest tarcza z 300m to całkiem fajnie to wygląda. Jeśli ze 100m to...szału nie ma 8-) Nie twierdzę, że to zły karabin. Dochodzą też kwestie subiektywne... Jak np. sposób i zakres regulacji kolby, możliwość jej składania i na którą stronę itp...

W każdym karabinie możesz wymienić lufę - technicznie to żaden problem. Wystarczy odpowiedni klucz. Choć osobiście wolałbym to zlecić ogarniętemu w temacie rusznikarzowi.

Karabiny Sako cenię wysoko. Sam mam TRG22 w osadzie Cadexa i jestem z niego bardzo zadowolony.
Sako M10 jako multikaliber można porównać do tegorocznej nowości Cadexa Kraken - zaprezentowanej na tegorocznym Shot Show w USA.
Cadex stosuje jedne z najlepszych obecnie (o ile nie najlepszych...) lufy Bartlein Barrels, które na fabrycznych kulkach strzelają grupy po 0,3MOA - moja ,,życiówka" na 300m to 23mm C-T-C dla 3 strzałów kal.338 lapua.
Ze swojego Sako do tej pory na 300m najlepiej strzeliłem 45mm dla 5strzałów kal.308win. i 38mm dla 3 strzałów.
W M10 moim zdaniem kiepsko rozwiązana jest kolba (system jej składania i regulacji). Do tego miałem subiektywne wrażenie, że ta konstrukcja rurkowa nie była zbyt sztywna... Kolega dokupił do swojego TRG22 składaną kolbę i...z powodu braku sztywności wrócił do pierwotnej osady.
Cenowo Sako M10 kosztuje 42tys. choć w koleżanka kupiła je w Kalibrze za chyba 37tys. Cadex CDX-33 to obecnie w PL (transport, cło, vat itp...) koszt ok.33.500 - 34000zł.
Gdybym dysponował takim budżetem bez wahania wziąłbym Cadexa. Do tego Cadex ma najbardziej skuteczne i wydajne hamulce wylotowe jakie miałem okazję w życiu testować (a trochę tego było...). I subiektywnie cholernie mi się podobają ich karabiny :-D
W tym roku pokazali też nowe karabiny Sheepdog i Shepperd - z klasycznymi osadami, będące cenowo atrakcyjną konkurencją dla Sako TRG22/42 cena szacowana jest w PL na ok.19-20tys. przy tym mają już regulowane kolby w standardzie (czego nie ma sako - system podkładek jest zwyczajnie beznadziejny...) i lufy Bartleina.

Doplhina z UK znam. Tylko to nie jest żadna marka, a zwyczajny składak. Stosują lufy Bartleina, osady np. Accuracy i spusty jakie sobie wybierzesz - ze wszelkimi tego konsekwencjami...
Cenowo wychodzi ok.25-27tys.
Problem ze składakami vs. seryjna produkcja jest taki... że mogą działać (i trzeba otwarcie powiedzieć, że zwykle działają :wink: ) ale...nie muszą - kiedyś na zawodach w N.Dębie koledze leżącemu na stanowisku obok ,,urwała się" rączka przeładowania tuż przy samym zamku, przy próbie rozładowania broni po niewypale - sytuacja bardzo niebezpieczna... Broni nie można było rozładować, a w komorze nieodpalony nabój...
Nie wiem jak to się finalnie skończyło bo musiałem zmienić stanowisko i strzelać kolejny dystans. O przypadkach konieczności wybijania łusek przez lufę czy o luzujących się śrubach itp mogą opowiedzieć inni koledzy po lufie :wink:
Żaden customowo budowany karabin nie będzie przetestowany i sprawdzony tak, jak konstrukcje wojskowe przeznaczone do najcięższych warunków.
Takie są fakty.
A i tak zaraz przyjdzie ktoś, kto napisze że jestem ,,szeptunem Cetusa" ;laughing:
Ostatnio zmieniony 14 sierpnia 2017, 21:10 przez SpaceDog, łącznie zmieniany 6 razy.
LongShot
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 14 marca 2017, 19:28
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Haenel RS9 vs Steyr SSG 08

Post autor: LongShot »

Wielkie dzięki za pomoc.

Szczególnie dla "SpaceDog", który nieźle się napracował :)

Mój wybór padł na Haenel RS9. Karabin już w szafie :)
Czy to dobry wybór? Czas pokaże... mam nadzieję, że się nie zawiodę, a przede mną dużo dobrej zabawy.

Kolejny wybór będzie między Sako TRG M10 a Cadex w kal. 308.

Pozdrowionka.
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Haenel RS9 vs Steyr SSG 08

Post autor: SpaceDog »

To był chyba mój najdłuższy post na forum :)
Gratuluję nabytku i samych ,,10" życzę!

pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia gdzieś ,,na osi" :wink:
Riconish
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 03 maja 2017, 13:15
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Haenel RS9 vs Steyr SSG 08

Post autor: Riconish »

Panowie będę chciał tutaj podgrzać kotleta.
Pytanie do Spacedoga, posiadam na stanie do ćwiczeń 6,5x55 gustava m80 i 223 sig m400.
Chcę startować na longshot i nie wiem w co powinienem iść, aby to miało wyniki i przyjemność ze strzelania. wpierw myślałem o Sako/steyr nie interesuje mnie jakoś specjalnie 338. ale też fajny pomysł to "mienia"
W Polce ciężko ćwiczyć na strzelnicach które ledwo sięgają do 300m, na terenach góra kalwaria/Warszawa/Terespol mało jest strzelnic które gwarantują takie możliwości. Poszukuję jakiegoś wykończonego karabinu, dobrej firmy i, że Pan miał w rękach takie rzadkości jak AWM czy barett czy henel, to pytanie co Pan Proponuje na 800-1000m. Czytałem o Amunicji, o długości luf, ale to i tak będzie się kończyć zapewne na elaboracji jak u wielu na LS. Kaliber lepiej 300. Win czy 338. czy 308. pod taki dystans, jaka długa lufa, jaka firma, i pewnie fabryczna. Proszę o odpowiedź i dziękuje za nią :).
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Haenel RS9 vs Steyr SSG 08

Post autor: SpaceDog »

,,Panów" na forum sobie darujmy :wink:
Jeśli myślisz o powtarzalnym i skutecznym strzelaniu na dystansie 800-1000m, to .308win bym sobie jednak odpuścił... Jasne, że się ,,DA" ale dla tego kalibru to już raczej graniczny i nieco wystreczowany dystans...
300winmag też bym sobie odpuścił. Fajny balistycznie lecz dość szybko pożre lufę...
Osobiście wybierałbym między dwoma kalibrami - .338lapua albo... coś w 6,5 (np creedmoor, 6,5x47 lapua) - oba balistycznie idealne do strzelania na te 1200 a i dalej metrów.
Co do broni, to wszystko zależy od budżetu. JA (gdyby tylko było mnie stać...) bez wahania wziąłbym Cadexa. To karabiny kompletne i skończone. Nie ma w nich nawet jednej śrubki, która wymagałby poprawienia/wymiany. Jedne z absolutnie najlepszych luf na świecie - Bartlein Barrels.
Z dostępnych luf można zwrócić uwagę też na Kriegera i Proof Reserch )w oplocie z włókna węglowego).
Jeśli budżet jest skromniejszy, to osobiście wybrałbym Tikka T3x Varmint w kal. 6,5CM i do tego osadę Cadexa za ok. 8000-8500zł. Całość wyszłaby pewnie w okolicach 13tys.
A jeszcze skromniej... Tikka T3x TAC A1 za ok. 8500zł - fajny karabin i gotowy do strzelania prosto z pudełka.

Koledzy robią fajne wyniki tegorocznymi nowościami od Sabatti ale to nowa marka na rynku i dopiero czas pokaże co naprawdę są warte...

Tyle ode mnie ;)
Bava
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 21 listopada 2017, 11:39
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Haenel RS9 vs Steyr SSG 08

Post autor: Bava »

SpaceDog pisze:Fajny balistycznie lecz dość szybko pożre lufę...
W praktyce to ile np. dla .338 ? 5000-10000 strzałów ? chodzi mi o przedział bo wiem ze od amunicji to zależy, nie mam poprostu punktu odniesienia.
Riconish
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 03 maja 2017, 13:15
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Haenel RS9 vs Steyr SSG 08

Post autor: Riconish »

Ogólnie gdzie ja zakupie osadę do tego Karabinu? Ogólnie teraz mam 6.5x55se carl gustav m80 i jak na rocznik 1900 daje radę.
Myśle o kupnie osady tylko nie wiem gdzie, a sam karabin Cydex musi kosztować jakieś 37tys zł? Z samego kalibru 338 lapua nie wiem czy rezygnować (chodzi o To, że 6.5 jest w konkurencji open, a tam ludzie napewno będą mieli sprzęt na miarę portfela, a nie carla gustava.) a karabiny sako? Trg jakiś by miał sens albo jakiś inny? Np: steyr?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”