Pierwszy strzał na strzelnicy a celność

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Pierwszy strzał na strzelnicy a celność

Post autor: Shooter7 »

Szczerze mowiac to nie wiem, czy czyszczenie acetonem niszczy lufe czy tez nie. Moj producent customa ( Norma 6 BR ) na zadane mu pytanie jak czyscic prawidlowo lufe odpowiedzial, ze specyfikiem firmy Balistol ktory zawiera amoniak. Cala moja bron czyszcze olejem do broni ( wojskowy ). Jezeli ma stac dluzej, to czysta szczotka nylonowa przeciagam lude a przed strzelaniem ze 2 - 3 razy czyms co wchlania olej.

Szkol czyszczenia jest wiele, i kazda bezdie bronic swojej teori, Nie zmienia faktu, ze po zakonczeniu czyszczenia lufy ta ma byc czysta

:wink:
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 18
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy strzał na strzelnicy a celność

Post autor: GreenHeart »

Czy czyszczenie lufy za każdym razem po strzale, ma sens jeśli strzelamy na skupienie?
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy strzał na strzelnicy a celność

Post autor: Spitfire24 »

Zdecydowanie nie, chyba że ją docierasz.
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
kriss91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 227
Rejestracja: 18 września 2017, 16:01
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy strzał na strzelnicy a celność

Post autor: kriss91 »

Panowie odgrzebie troche temat. Mowa jest tu o strzałach z zimnej lufy. A co może być przyczyna w przypadku kiedy na zimnej, wyczyszczonej lufie pierwsza seria strzałów układa sie ładnie a po tej pierwszej serii skupienie sie powiększa?
Awatar użytkownika
Marcin P.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 256
Rejestracja: 01 lipca 2015, 14:02
Tematy: 19
Lokalizacja: Dzierzgoń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy strzał na strzelnicy a celność

Post autor: Marcin P. »

W takich warunkach jak teraz (niska temperatura) przyczyną może być nagrzewanie się naboju w komorze. W pierwszej serii komora była w miarę chłodna i strzały były powtarzalne. W drugiej jak komora już się nagrzała dłuższe przebywanie naboju w komorze spowoduje szybsze spalanie prochu - odskok na tarczy. Może być też zamiedziowienie, jeśli lufa jest w miarę nowa i była przed strzelaniem odmiedziana.
Ostatnio zmieniony 31 października 2018, 11:10 przez Marcin P., łącznie zmieniany 1 raz.
„Najbardziej przerażające słowa w języku angielskim to: Jestem z rządu i jestem tutaj, aby pomóc”.
Ronald Reagan
Burzany
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 40
Rejestracja: 13 listopada 2015, 23:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy strzał na strzelnicy a celność

Post autor: Burzany »

Któryś z kolegów wspomniał o xylenie jako dobrym rozpuszczalniku. Tak to dobry rozpuszczalnik, ale jest szkodliwy dla płóc i skóry, ponadto jest rakotwórczy. Objawy mogą wystąpić po kilku godzinach od kontaktu. Także życzę powodzenia.... :D
kriss91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 227
Rejestracja: 18 września 2017, 16:01
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy strzał na strzelnicy a celność

Post autor: kriss91 »

Lufa zamiedziowana raczej nie jest. Czyszcze ja po każdym strzelaniu szczotka z brązu i co jakiś czas pianka milfoam. Karabin co prawda to też nie jest broń wyczynowa a "snajperska" zastava M76 jednak mimo wszystko przy pierwszej serii potrafi zrobić skupienie rzędu 2,5cm co absolutnie by mnie zadowalalo. Jednak następne serie to już skupienia około 6-7 cm co już mi się nie podoba. I teraz nie wiem w którym kierunku szukać problemu
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 18
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy strzał na strzelnicy a celność

Post autor: GreenHeart »

Po wielu testach i próbach na rożnych karabinach doszedłem do wniosku że jest sens odtłuszczenia lufy przed 1 strzałem (pod warunkiem utrzymywania jej takim stanie czystości za każdym razem) co ma przełożenie na celność owego 1-go strzału.
Dla myśliwego ma to znaczenie ale dla sportowca już nie.
Dlatego też lunetę ustawiam na serie 1 strzałów przy zimnej lufie. Korekty dokonuje dwa razy w roku w zależności od temperatur... Choć, biorąc pod uwagę że na strzelnicy jestem i tak co 2 tygodnie to dzieje się to raczej na bieżaco :)
1 -strzał dla myśliwych a kolejne układają się już inaczej
2-gi i kolejne dla sportowców.
Jak do tej pory nie udało mi się osiągnąć stanu równowagi czyszczenia broni i oddawania za każdym razem takich samych strzałów. Są w tym temacie rózne teorie i techniki ale nawet próbując utrzymywać stan lufy pół brudnej, pierwsze strzały i tak wykazują odskok po każdej ingerencji w lufie. Dlatego doszedłem do wniosku że skoro dla mnie liczy się tylko 1 shot 1 kill to odtłuszczam lufę, czyszcząc ją wcześniej za każdym razem tak samo. Jako odtłuszczenie stosuje aceton techniczny. Tylko ważne dla myśliwych jest to że jeśli strzał nie zostanie oddany to lufę należy ponownie natłuścić na czas przechowywania :)
Awatar użytkownika
desperado
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 733
Rejestracja: 14 maja 2011, 08:19
Tematy: 34
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy strzał na strzelnicy a celność

Post autor: desperado »

Zastanawia mnie fakt po co aceton do odtłuszczenia skoro sprawę załatwi benzyna ekstrakcyjna.
nosu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1503
Rejestracja: 27 grudnia 2005, 09:30
Tematy: 4
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy strzał na strzelnicy a celność

Post autor: nosu »

kriss91 pisze:przy pierwszej serii potrafi zrobić skupienie rzędu 2,5cm co absolutnie by mnie zadowalalo. Jednak następne serie to już skupienia około 6-7 cm co już mi się nie podoba. I teraz nie wiem w którym kierunku szukać problemu
Daj komuś strzelić serię albo dwie a Ty strzel kolejną, wtedy się dowiesz czy to wina karabinu czy Twoja.
Ostatnio zmieniony 24 listopada 2018, 10:26 przez Marek-, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”