Nieuprawniony monopol PZSSu - zawody nie wymagające licencji.

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

fenol
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 20 listopada 2015, 16:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Nieuprawniony monopol PZSSu - zawody nie wymagające licencji.

Post autor: fenol »

Witajcie

Piszę do Was z prośbą o opinię/wskazówki, gdzie mogę brać udział w zawodach. Jestem kolekcjonerem, polubiłem bardzo strzelanie długodystansowe. Niestety idiotyczne regulaminy w zawodach typu longrangeeurocup.pl wymagają licencji PZSS. Dla mnie jest to otyle kuriozalne, że PZSS nie prowadzi nawet klasyfikacji w takiej dyscyplinie. Do tego jest monopolistą i skostniałym betonowym PRLowskim tworem.
Niestety organizatorzy w/w zawodów nie mają nawet na tyle kultury by odpisać na moje zapytania w tej kwestii, już drugi rok z rzędu.

Zatem, gdzie przyjmują na zawody bez wymogu PZSSu?
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7302
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Nieuprawniony monopol PZSSu - zawody nie wymagające licencji.

Post autor: marekp »

Na przyklad Billi Dixon (1500m ponad) Quigley ( 725m max) zarowno w Polsce jak i na Slowacji. Jest jeszcze Creedmore. NIe potrzeba licencji. Nie ma ograniczenia ze tylko czarny proch. Strzelaja tez z nitro nawet wiecej z nitro.

MarekP
Awatar użytkownika
Glockmar
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 02 kwietnia 2017, 15:58
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nieuprawniony monopol PZSSu - zawody nie wymagające licencji.

Post autor: Glockmar »

zasadniczo nigdzie. Nawet strzelectwo IPSC gdzie płaci się oddzielną składkę wymaga licencji. Licencję wymusza ustawa o broni. De facto posiadaczom sportowej co roku grozi kontrola i odebranie broni przy braku licencji. Skoro kolekcjonujesz masz broń ale zawody pod egidą PZSS wymagaja Może gdzieś ci pozwolą strzelać ( każdy może :-) ) PK. zapłacisz a w protokole będzie wynik na końcu jako niesklasyfikowany PK. No i możesz pojechać na zawody mlaic do Krakowa - tam cię raczej dopuszczą
.177, .22, 223, .32, 9mm, .44, .45
fenol
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 20 listopada 2015, 16:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nieuprawniony monopol PZSSu - zawody nie wymagające licencji.

Post autor: fenol »

Glockmar pisze:zasadniczo nigdzie. Licencję wymusza ustawa o broni. De facto posiadaczom sportowej co roku grozi kontrola i odebranie broni przy braku licencji.
Ciekawa interpretacja prawna. Wskaż proszę na podstawie jakich konkretnie paragrafów wysnuwasz takie wnioski??
[edit] żle Cię zrozumiałem. Oczywiście tak jest jak mówisz, ale ja poruszam inny przypadek, taki gdzie odbiera się (IMO bezsensownie) prawo do startu w zawodach kolekcjonerowi

W UoBiA nie ma ani jednego art, par czy pkt, gdzie policja ma prawo odebrać broń z powodu udziału w zawodach sportowych posiadając pozwolenie sportowe. To tak jakby policja miała odebrać samochód kolekcjonerowi, który postanowił się nim pościgać na torze (oczywiście w odpowiedniej kategorii). Nawet sąd wybił z głowy takie pomysły różnym instytucjom, które dawały pozwolenia na broń kolekcjonerską bez prawa do zakupu amunicji.

Zawody sportowe to prywatne przedsięwzięcie, więc w granicach prawa mogą robić co chcą. Moje pytanie jednak dotyczy miejsc/zawodów, których organizatorzy wykazują się zdrowym rozsądkiem.
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nieuprawniony monopol PZSSu - zawody nie wymagające licencji.

Post autor: kapera »

Wydaje się że problem tkwi w tym że kolekcjoner może strzelać ale nie musi . Na zawodach obowiązują przepisy i regulaminy PZSS , kolekcjoner znać je może ale nie musi . Sam patent strzelecki jest potwierdzeniem umiejętności strzelania , nie mam pozwolenia kolekcjonerskiego więc nie wiem jaki dokument potwierdza umiejętność strzelania u kolekcjonerów .
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
Rimski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 481
Rejestracja: 19 lutego 2017, 18:09
Tematy: 36
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nieuprawniony monopol PZSSu - zawody nie wymagające licencji.

Post autor: Rimski »

Dkumentem jest decyzja o pozwoleniu na posiadanie broni. Jednym z warunków jej otrzymania jest zdanie egzaminu z odpowiednich przepisów prawa oraz umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią (w tym stosunkowo celnego strzelania).

Kolekcjoner nie musi znać przepisów i regulaminów PZSS.
Ostatnio zmieniony 11 marca 2018, 14:48 przez Rimski, łącznie zmieniany 1 raz.
fenol
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 20 listopada 2015, 16:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nieuprawniony monopol PZSSu - zawody nie wymagające licencji.

Post autor: fenol »

kapera pisze:Wydaje się że problem tkwi w tym że kolekcjoner może strzelać ale nie musi . Na zawodach obowiązują przepisy i regulaminy PZSS , kolekcjoner znać je może ale nie musi . Sam patent strzelecki jest potwierdzeniem umiejętności strzelania , nie mam pozwolenia kolekcjonerskiego więc nie wiem jaki dokument potwierdza umiejętność strzelania u kolekcjonerów .
Te umiejętności sprawdza policja podczas egzaminów na pozwolenie kolekcjonerskie. Kolekcjoner tak samo jak sportowiec zna przepisy prawa oraz ma umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią. Jedyne czego nie ma to:
- zapamiętanych idiotycznych tabelek o podziale sportów strzeleckich na kategorie wiekowe, płciowe, dystansowe itp..
- nie ma opłaconych haraczy dla PZSSu.

Jednak zawody to prywatny biznes, więc nie moja sprawa. Mnie interesują zawody, gdzie organizatorzy wykazują się rozsądkiem i można strzelać bez licencji PZSS.
akami00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 24 lipca 2014, 08:28
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nieuprawniony monopol PZSSu - zawody nie wymagające licencji.

Post autor: akami00 »

Strzelectwo długodystansowe rozwija się bardzo intensywnie. Ilość zawodów w tym roku jest tak duża, że po raz pierwszy można mieć problem z udziałem we wszystkich. Zakładając oczywiście, że ktoś finansowo i organizacyjnie daje radę. To pewnie już około trzydziestu kilku dni zawodów w sezonie :-)
Większość zawodów nie wymaga licencji. Praktycznie, z dużych, tylko formuła f-class ma taki wymóg.
Z całą pewnością nawet bez tych zawodów każdy strzelec znajdzie coś dla siebie.
A f-class w daje strzelcom zrzeszonym w PZSS okazję startu w zawodach z obserwatorem, zaliczanych do odnowienia licencji oraz startu w Mistrzostwach Polski.
piotrjub
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 20 listopada 2011, 19:07
Tematy: 0
Lokalizacja: 3 Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nieuprawniony monopol PZSSu - zawody nie wymagające licencji.

Post autor: piotrjub »

http://f-class.pl - masz zawody a licencja napewno nie jest potrzebna - patrz również starty zawodników zagranicznych. Zobacz te zawody będą w czerwcu
222; 223; 243; 308; 30-06; 8x57JRS; 9,3x62; 375H&H; 12/70; 16; 20; 22 LR; 6,35; 7,65; 9 Para; 9 Makarov; 38 Special; 6BR; 30BR; 6,5x47; 284; 6mmAR; 6.5 SLR; 416Barrett;
piotrjub
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 20 listopada 2011, 19:07
Tematy: 0
Lokalizacja: 3 Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nieuprawniony monopol PZSSu - zawody nie wymagające licencji.

Post autor: piotrjub »

Wiadomość jw
Ostatnio zmieniony 11 marca 2018, 23:58 przez piotrjub, łącznie zmieniany 1 raz.
222; 223; 243; 308; 30-06; 8x57JRS; 9,3x62; 375H&H; 12/70; 16; 20; 22 LR; 6,35; 7,65; 9 Para; 9 Makarov; 38 Special; 6BR; 30BR; 6,5x47; 284; 6mmAR; 6.5 SLR; 416Barrett;
fenol
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 20 listopada 2015, 16:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nieuprawniony monopol PZSSu - zawody nie wymagające licencji.

Post autor: fenol »

piotrjub pisze:http://f-class.pl - masz zawody a licencja napewno nie jest potrzebna - patrz również starty zawodników zagranicznych. Zobacz te zawody będą w czerwcu
Właśnie one wymagają licencji PZSS.
piotrjub
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 20 listopada 2011, 19:07
Tematy: 0
Lokalizacja: 3 Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nieuprawniony monopol PZSSu - zawody nie wymagające licencji.

Post autor: piotrjub »

Nieprawda zadzwoń do organizatora. Zagraniczni zawodnicy licencji PZSS nie posiadają.

Jak przykład podam ci zeszłoroczne Mistrzostwa Polski -
http://f-class.pl/index.php?&mc=competi ... 610&sc=res

Klasyfikacja trójboju w klasie SniperOpen
Mistrzostwa Polski F-Class 2017, Skarżysko 09-11 czerwiec

1. Rafał Walczowski
2. Janusz Stępniewski
3. Piotr Siezieniewski

Teraz zobaczmy na stronie PZSS

https://www.pzss.org.pl/index.php/compo ... Itemid=171

Mamy komunikat klasyfikacyjny

https://www.pzss.org.pl/images/stories/ ... rzysko.pdf

Tam mamy podaną klasyfikację uwzględniającą posiadanie licencji

1. Rafał Walczowski
2. Piotr Siezieniewski (kolega Janusz jest myśliwym i nie posiada licencji PZSS)
3. Maciej Wysokiński

Nikt nikomu nie zabrania startować w zawodach, organizator podchodzi do innych bardzo życzliwie. Nie masz licencji nie będziesz uwzględniony w oficjalnym komunikacie, ale jak widać startować możesz.
Ostatnio zmieniony 12 marca 2018, 14:31 przez piotrjub, łącznie zmieniany 1 raz.
222; 223; 243; 308; 30-06; 8x57JRS; 9,3x62; 375H&H; 12/70; 16; 20; 22 LR; 6,35; 7,65; 9 Para; 9 Makarov; 38 Special; 6BR; 30BR; 6,5x47; 284; 6mmAR; 6.5 SLR; 416Barrett;
fenol
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 20 listopada 2015, 16:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nieuprawniony monopol PZSSu - zawody nie wymagające licencji.

Post autor: fenol »

piotrjub pisze:Nieprawda zadzwoń do organizatora. Zagraniczni zawodnicy licencji PZSS nie posiadają.

1. Rafał Walczowski
2. Janusz Stępniewski
3. Piotr Siezieniewski

Teraz zobaczmy na stronie PZSS

https://www.pzss.org.pl/index.php/compo ... Itemid=171
Pkt5 reguaminu f-class
"Każdy uczestnik zawodów ( z wyjątkiem zawodników z zagranicy i służb mundurowych) zobowiązany jest do podania numeru licencji PZSS przy rejestracji."

Zatem Pan Janusz jest albo zagraniczny albo mundurowy, albo "znajomy królika".

F-Class to prywatne zawody, prywatna sprawa, prywatny regulamin. Co prawda widać na podstawie pkt. 5 że chodzi o nabijanie kabzy PZSSowi ale to nie moja sprawa.

Jeśli znacie jeszcze jakieś zawody bez naszej ukochanej organizacji sportowej, będę wdzięczny.
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Nieuprawniony monopol PZSSu - zawody nie wymagające licencji.

Post autor: tomekwroclawski »

To sobie zorganizuj sam, w czym problem ?
fenol
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 20 listopada 2015, 16:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nieuprawniony monopol PZSSu - zawody nie wymagające licencji.

Post autor: fenol »

No właśnie napisałem wcześniej, że w niczym, to prywatne imprezy. Pytam jednak o wskazówki dot. zawodów a nie dot. banalnych stwierdzeń.

Żeby uniknąć niepotrzebnych kontrowersji proszę moderację o usunięcie pierwszej części tytułu wątku.
Ostatnio zmieniony 14 marca 2018, 12:06 przez fenol, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”