ceny amunicji elaborowanej

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Dino1984
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 760
Rejestracja: 05 czerwca 2008, 14:22
Tematy: 93
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ceny amunicji elaborowanej

Post autor: Dino1984 »

Popeye pisze: jaką masz broń
Jeszcze żadnej, ale "celuję" w Remingtona 700 .308 ze skokiem 1:10, długości lufy jeszcze nie dobrałem
Popeye pisze: Proponuję lekturę Jerzego Ejsmonta o elaboracji amunicji,
Właśnie ją kończę.

Pytałem o nabój, bo do tej pory zawsze słyszałem, że Scenar jest bardzo dobry i zdziwiło mnie, że Ci "nie leży". Echh... wygląda na to, że faktycznie trzeba będzie najpierw trochę tego przepuścić przez lufę....
.177, 22LR, 5,45x39, .223, 6,5x55 SE, .300BLK, .308, 7,62x54R, 30-06, 9x19, 44 Mag, 12 ga
KS Proelia
"Ubi concordia, ibi victoria"
Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ceny amunicji elaborowanej

Post autor: Popeye »

Po prostu wybrałem pocisk z lepszym BC i lepszej konstrukcji. Lapua ma dość dobry pocisk D46 , ten przynajmniej jest FMJBT i nie ma probemu z tym że czubki są różne jak w ScenarL.
ScenarL ma nie najgorsze BC jednak na 300 metrów ma większy opad od Sierra TMK które ma nieco lepsze BC w tej samej wadze - 175 grain.
Dlatego po kilku strzałach z ScenarL i Sierra TMK po opracowanych naważkach i porównaniu na tarczy było widać różnicę.
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ceny amunicji elaborowanej

Post autor: Spitfire24 »

Popeye pisze: Poza tym przewagą Sierry TMK albo Hornady ELD Match jest to że czubek jest jednakowy każdym pocisku, czego nie można powiedzieć o Scenar L, gdyż ma Open Tip , a więc pomiar długości pocisku i porównywanie go z innymi może okazać się błędny i nie można sugerować się tym pomiarem podczas osadzania pocisku.
To prawda z tym BC, natomiast problem mierzenia długości przy pocisku z Open Tip można rozwiązać za pomocą komparatora Hornady (patent zaczerpnięty od Dynamita :one: ).
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ceny amunicji elaborowanej

Post autor: Popeye »

Wszystko się zgadza Sniper24 ale jest jedno ALE ;)
Czubki ScenarL i innych jemu podobnych pocisków "z otworkiem" nie są równie nie tylko pod względem długości ale są również niesymetryczne, nierówne i czasem to wygląda jak igła do zastrzyków. Przy obrotach jakie osiągają pociski, jeżeli dobrze pamiętam są to prędkości rzędu 150 - 200 tysięcy obrotów na sekundę, to taki brak balansu na pewno wpłynie na stabilizację, a co za tym idzie celność pocisku. Dlatego zrezygnowałem ze Scenar L które po pierwsze mają większy opad a po drugie są nieco mniej celne... pomijam cholerny rozrzut wagowy na paczkę pocisków.
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ceny amunicji elaborowanej

Post autor: Spitfire24 »

Ależ ja Ciebie wcale nie namawiam do Scenara :-D . Była kiedyś faktycznie zła partia do tego stopnia, że zacząłem wątpić w swoje umiejętności, ale teraz jest dużo lepiej. Co do rozrzutu wagowego, to ostatnio na 300 szt. Scenara 167gr 49% było w przedziale 167,40 do 167,49 graina, 43% w przedziale 167,30 do 167,39. Pozostałe to od 167,2 do 167,29 i od 167,50 do 167,59 graina. Szczerze mówiąc nie wiem czy to dobrze czy źle.

Zresztą sam teraz będę testował Sierre TMK 195 grain.
Ostatnio zmieniony 30 czerwca 2017, 00:13 przez Spitfire24, łącznie zmieniany 1 raz.
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ceny amunicji elaborowanej

Post autor: Popeye »

Walnąłem wcześniej babola ale nikt nie zauważył :wink: się już poprawiam. :)
Nawet sobie formułę napisałem w exelu żeby potwierdzić prędkość obrotową pocisku.
I konkretnie dla mojego gwintu i prędkości wylotowej , prędkość obrotowa to 181 890 metrów / minutę lub jak kto woli 3031 obrotów na sekundę.
Obliczanie sił już sobie darowałem.

Ważąc Hornady ELD Match 208 , co prawda tylko jedną paczkę kupiłem na spróbowanie, to zrobiłem tylko 3 grupy wagowe , mniej więcej 50 na 50 i dosłownie kilka wyrzutków społeczeństwa było :P
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”