Luneta do semi-auto na 300-600m

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Adaminator
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 27 czerwca 2016, 20:38
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Luneta do semi-auto na 300-600m

Post autor: Adaminator »

Witam, planuję zakup karabinu semi-auto oraz odpowiedniej lunety. Najpierw chcę zakupić lunetę, a za jakiś czas karabin np. HK MR308. Jaką lunetę polecacie na taką broń do strzelań sportowych?
Ostatnio zmieniony 11 maja 2017, 14:55 przez Adaminator, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Luneta do semi-auto na 300-600m

Post autor: Shooter7 »

Podaj Budget, bo ciezko zgadywac.

:wink:
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do semi-auto na 300-600m

Post autor: Spitfire24 »

Ja na moim HK MR308 posadziłem taką lunetę:
https://www.militaria.pl/bushnell/lunet ... p22552.xml
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1321
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Luneta do semi-auto na 300-600m

Post autor: sql »

To i ja się podepnę. Szukam czegoś na. 223 do ARa. Siatka w pierwszym planie, najchętniej jakieś BDC, możliwie kompaktowa (40-44). Maksymalne powiększenie minimum 12-14.
Budżet 5-10k.
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
Adaminator
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 27 czerwca 2016, 20:38
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do semi-auto na 300-600m

Post autor: Adaminator »

Zakładałem budżet 3-7k. Dystans 300-600m. Kaliber 308W.

Ciekawa opcją jest Bushnell, do którego link podal kolega wyżej:
Bushnell Elite Tactical 4.5-30x50 XRS 34mm SF Zero-Stop G2DMR (ET45305GZ) B --> cena 7k
Bushnell Elite Tactical 4.5-30x50 XRS

analizujac wyniki z zawodów F-Class w częsci semi-auto pojawia się luneta:
Delta Optical Titanium 4,5-30x50 SF MCZ II --> cena 3k
http://deltaoptical.pl/luneta-celownicz ... d2764.html

DO jest 2 razy tańsza. W czym może być największa różnica? Jestem początkującym strzelcem. Strzelam w dzień, sportowo. Biorę pod uwagę wykorzystanie tej broni w zawodach taktycznych (jeszcze takowych nie namierzyłem).
Ostatnio zmieniony 12 maja 2017, 11:47 przez Adaminator, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1321
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Luneta do semi-auto na 300-600m

Post autor: sql »

Tylko że obie te lunety to średnica 50mm, a ja bym chciał węższą. Chyba, że nie ma to sensu - ktoś mnie przekona, że nie ma?
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do semi-auto na 300-600m

Post autor: Spitfire24 »

Andrzej, spróbuję :).
Generalnie większy obiektyw to większe światło i mniejsze zniekształcenia. Różnicę widać wtedy kiedy jest szarówka, pochmurno oraz przy dużym powiększeniu. Ja mam max x30 ale nie strzelam na większym niż x20, bo wtedy masz jeszcze ostry obraz (nie mleczy i światła też jest więcej). Jak weźmiesz małą lunetę, to ułomności optyczne szybciej "wychodzą".
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7395
Rejestracja: 30 marca 2003, 13:01
Tematy: 138
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Luneta do semi-auto na 300-600m

Post autor: Sebastian »

Akurat z praw optyki wynika odwrotnie im wiekszy obiektyw tym wieksze znieksztalcenia (konkretne aberracja sferyczna),wynika to ze specyfiki ugiecia siwatla na krzywiznach soczewki od osi optycznej. Po tym wlasnie poznaje sie jakosc szkla i producenta iz potrafi zrobic wieksza soczewke o mniejszych znieksztalceniach niz konkurencja. Mniejsza soczewka , mniejsze ugiecia,mniejsze znieksztalcenia. Dlatego duze lunety TYLE kosztuja.Dokladnosc wykonania soczewek.
Ostatnio zmieniony 12 maja 2017, 13:23 przez Sebastian, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
Bartek DJC
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1314
Rejestracja: 08 grudnia 2004, 14:30
Tematy: 70
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Luneta do semi-auto na 300-600m

Post autor: Bartek DJC »

sql pisze:To i ja się podepnę. Szukam czegoś na. 223 do ARa. Siatka w pierwszym planie, najchętniej jakieś BDC, możliwie kompaktowa (40-44). Maksymalne powiększenie minimum 12-14.
Budżet 5-10k.
5k to Bushnella bym brał, 10k to Kahlesa K624i -tak wiem, że są mało kompaktowe ale to super szkła.
Ja wybrałem Bushnella.

Tak na 223.
Obrazek

a tak na 308
Obrazek
Ostatnio zmieniony 13 maja 2017, 23:18 przez Bartek DJC, łącznie zmieniany 1 raz.
MilDot.pl - Długi dystans online | FieldTarget.pl
FT - Niesprawne figurki na torze zaznaczam zerem na karcie startowej. :621:
abersfelderami
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 877
Rejestracja: 13 października 2011, 06:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Wroclaw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do semi-auto na 300-600m

Post autor: abersfelderami »

sql pisze:To i ja się podepnę. Szukam czegoś na. 223 do ARa. Siatka w pierwszym planie, najchętniej jakieś BDC, możliwie kompaktowa (40-44). Maksymalne powiększenie minimum 12-14.
Budżet 5-10k.
Nad ta BDC siatka to sie zastanow, duzo zjawisk musi sie zejsc do kupy, aby byla dokladna, kazda siatke typu milidot mozesz uzywac jak BDC.
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do semi-auto na 300-600m

Post autor: Spitfire24 »

Sebastian pisze:Akurat z praw optyki wynika odwrotnie im wiekszy obiektyw tym wieksze znieksztalcenia (konkretne aberracja sferyczna),wynika to ze specyfiki ugiecia siwatla na krzywiznach soczewki od osi optycznej. Po tym wlasnie poznaje sie jakosc szkla i producenta iz potrafi zrobic wieksza soczewke o mniejszych znieksztalceniach niz konkurencja. Mniejsza soczewka , mniejsze ugiecia,mniejsze znieksztalcenia. Dlatego duze lunety TYLE kosztuja.Dokladnosc wykonania soczewek.
Masz rację, ale teoretycznie :-D . Dlatego robi się układy optyczne wielosoczewkowe, żeby zminimalizować zniekształcenia, a jak masz większy otwór to masz więcej światła i przy średnim zakresie powiększeń (dlatego nie strzelam z maksymalnego) masz najlepszy efekt odwzorowania obrazu, który na końcach pracy lunety (największe i najmniejsze powiększenie) ukazuje zniekształcenia. Masz natomiast rację, że cena jest wprostproporcjonalna do jakości szkieł i jakości obrazu.
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
andiHK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 97
Rejestracja: 22 maja 2017, 08:32
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do semi-auto na 300-600m

Post autor: andiHK »

"analizujac wyniki z zawodów F-Class w częsci semi-auto pojawia się luneta:
Delta Optical Titanium 4,5-30x50 SF MCZ II --> cena 3k
http://deltaoptical.pl/luneta-celownicz ... d2764.html

DO jest 2 razy tańsza. W czym może być największa różnica? Jestem początkującym strzelcem. Strzelam w dzień, sportowo. Biorę pod uwagę wykorzystanie tej broni w zawodach taktycznych (jeszcze takowych nie namierzyłem)."

Strzelam z HK MR308 i lunety Delta 4,5-30x50. Wybór lunety był trochę przypadkowy (jako zastępczej), ale okazał się bardzo udany. Ta luneta z krzyżem MCII nadaje się przede wszystkim do statyki (klikanie 1/8 MOA), ładny obraz i spore powiększenie. Niestety minusem jest trochę problematyczne kręcenie bębnem elewacji - łatwo się pogubić, bo na jednym obrocie jest tylko 6 MOA. Ogólnie polecam, choć na Twoim miejscu poczekałbym na jej nową wersję HD, która ma pojawić się w sklepach tego lata. Do dynamiki średnio uzyteczna ze względu na siatkę w drugim planie i bęben elewacji nie do ogarnięcia w sytuacjach stresowych.
Precision Firearms 6.5x47 - semi auto
Dolphin 338 LM - magnum
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Luneta do semi-auto na 300-600m

Post autor: Shooter7 »

SAm zamontowalem Delte o ktorej piszesz na swojego AR'a.

Mysle, ze bedzie w zupelnosci wystarczajaca.

:wink:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”