Jak czyścić optykę?

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

just
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 174
Rejestracja: 01 lutego 2011, 23:12
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Jak czyścić optykę?

Post autor: just »

Temat raczej na forum fotograficzne, ale może podzielicie się własnymi spostrzezeniami.

Strzelałem w deszczu i na obiektywie zostały mi ślady po kilku kroplach deszczu. Patrząc przez lunetę nie widzę żadnych zniekształceń/zabrudzeń, ale mnie to trochę irytuje.

Kolega doradza, żeby samemu nie próbować czyścić, albo olać, albo oddać do profi zakładu.
No ale wtedy musiałbym odkręcić lunetę od karabinu.

Macie jakieś domowe patenty czy faktycznie to zignorować?
Pardini SP/HP, Glock 42, Glock 19, HK SP5K, HK MR223a3 11", SAKO TRG 22
Awatar użytkownika
Linek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1001
Rejestracja: 02 czerwca 2011, 00:11
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak czyścić optykę?

Post autor: Linek »

Alkohol izopropylowy i lenspen
Shadow, CZP10F, CeGlock 19 PH5, Tanfoglio, Luger P08, VIS ,TT Radom, S&W 38 spec, Rak, Tikka Sporter, Stag, Mauser 1939, 2xSzwed 6,5x55, Bock Fair ,Mosin Buss, CZ457. CZ557, ATA Sporter UZI.Sporo tego było
Tommy54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 25 lipca 2015, 21:17
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak czyścić optykę?

Post autor: Tommy54 »

Ja robię tak zwane "bojowe" czyszczenie obiektywu i okularu przy użyciu małej szmateczki w dobrej jakości mikrofibry , takiej jak dają w wyposażeniu np. okularów . Przypuszczam, że można je kupic w salonach optycznych.
"Porządne" czyszczenie optyki lunety robię w domu używając środków stosowanych w fotografice (listki + 1 kropla specjalnego płynu) .
Michał88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 125
Rejestracja: 26 października 2012, 19:14
Tematy: 0
Lokalizacja: śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak czyścić optykę?

Post autor: Michał88 »

Ja na początek usuwam suche drobinki pyłu, piasku itp. przy użyciu pędzelka a potem j/w- alkohol+ szmatka ( używam zestawu z Vortexa). Wydaje mi się, że użycie od razu samej szmatki w połączeniu z piaskiem może porysować szkła.
Tommy54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 25 lipca 2015, 21:17
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak czyścić optykę?

Post autor: Tommy54 »

Michał88 pisze:Ja na początek usuwam suche drobinki pyłu, piasku itp. przy użyciu pędzelka a potem j/w- alkohol+ szmatka ( używam zestawu z Vortexa). Wydaje mi się, że użycie od razu samej szmatki w połączeniu z piaskiem może porysować szkła.
Pędzelka z dmuchawką - można w/g mnie użyć jak szkła są SUCHE. Natomiast temat jest o czyszczeniu MOKRYCH szkieł.
W czasie deczczu lub mżawki, żadne drobinki piasku z podłoża nie dostana się do szkieł - wykluczam sytuację , że nam karabinek upadnie....
Ostatnio zmieniony 01 maja 2017, 12:55 przez Tommy54, łącznie zmieniany 2 razy.
Michał88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 125
Rejestracja: 26 października 2012, 19:14
Tematy: 0
Lokalizacja: śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak czyścić optykę?

Post autor: Michał88 »

Jak szkła są tylko mokre to oczywiście wystarczy najpierw sucha szmatka a potem szmatka+ alkohol.
Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak czyścić optykę?

Post autor: Popeye »

A ja kupiłem taki mały dynksik Vortex-a . Z jednej strony ma pędzelek a z drugiej coś w rodzaju miękkiej gąbki lub gumki. Czyści super zarówno lunety jak i obiektywy aparatów - na sucho. Wole nic nie lać na szkła które są pokryte powłokami grubymi na mikron.
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
ds
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 390
Rejestracja: 04 sierpnia 2011, 12:17
Tematy: 12
Lokalizacja: Polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak czyścić optykę?

Post autor: ds »

Uważać z tym czyszczeniem na sucho = tarcie powłok , najpierw odpylenie, krążki kosmetyczne namoczone w alkoholu, następnie szybko zanim alkohol odparuje suchym krążkiem stroną którą dłonią nie dotykałem, odpylam sprężonym powietrzem w aerozolu z większej odległości, można "gruszką" , nie dmucham ponieważ małe kropelki śliny pozostają na optyce, a para wodna z ust też zawiera cukry czy tłuszcz , stare zabrudzenia chwilkę namoczyć -nie trzeć od razu, najpierw okolice okularów i obiektywów, na końcu szkła.
Generalne unikam częstego czyszczenia i pędzelkowa, żadnych szmatek w nich mogą być mikro drobiny piasku kurzu itp łapkami je wcześniej wielokrotnie macaliśmy, acha i dokładnie umyte rączki wytarte w jednorazowy ręcznik przed operacją optyka....
Największym problemem jest czyszczenie optyki po kobiecie... która swymi pięknymi długimi rzęsami ... lub napudrowana była albo miała jakieś mikro odrobinki nabłyszczące (metale szkło)w pudrze ... :651: :651: :651:
przerabiałem z lornetką ...
A jak reagują - "chcesz popatrzeć" umyj się najpierw :033:
Ostatnio zmieniony 04 maja 2017, 11:07 przez ds, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
protech
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 18 maja 2004, 20:13
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak czyścić optykę?

Post autor: protech »

po prostu wytrzyj szmatką z mikrofibry, najlepiej fotograficzną, kupisz w każdym sklepie foto, jokery, itp. za 10-20 zł.

Nie maziaj żadnym alkoholem, szkieł fotograficznych też nikt poważnie fotografujący nie mazia żadnym alkoholem, tam tez są powłoki antyrefleksyjne itp.
Jak nie jesteś pewien co zrobić bo każdy mądry co innego mówi, to zostaw w spokoju zanim sobie szkło rozpierniczysz. No chyba że masz lupke za 300 zł. to maziaj czym chcesz...
Wierz mi nawet jak na środek nakleisz kawałek gazety wielkości guzika, w niczym to nie przeszkodzi w użytkowaniu. :)

:516:
Ostatnio zmieniony 08 maja 2017, 20:18 przez protech, łącznie zmieniany 1 raz.
wmarek518
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 08 maja 2017, 20:41
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak czyścić optykę?

Post autor: wmarek518 »

na szybko sprawdzają się chusteczki do czyszczenia okularów. Jak mam czas to szmatka z microfibry i alkohol.
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Jak czyścić optykę?

Post autor: Shooter7 »

Schmeissr wypuscil w 2015 spray do szkiel cena cos Kolo 8,- €

:wink:
marekawo
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 08 stycznia 2017, 11:54
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak czyścić optykę?

Post autor: marekawo »

Zaschnięte kropelki wody ciężko się zmywa z obiektywu,ale jest to jak najbardziej możliwe.Najpierw przedmuchać gruszką,najlepiej solidną kupić w aptece.Następnie alkohol izopropylowy i koniecznie na sucho lenspen.Lenspen na pewno da radę i nic nie uszkodzi.
ds
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 390
Rejestracja: 04 sierpnia 2011, 12:17
Tematy: 12
Lokalizacja: Polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak czyścić optykę?

Post autor: ds »

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”