Luneta na dystanse do 800m

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

maciekd
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 37
Rejestracja: 10 kwietnia 2017, 09:51
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Luneta na dystanse do 800m

Post autor: maciekd »

Witam wszystkich,
Jestem początkującym strzelcem (właściwie czekam na przyznanie mi pozwolenia na broń sportową) mam zamiar zakupić Sako TRG 22 (308WIN) właściwie to już czeka na mnie w sklepie (zaliczka wpłacona):) . Karabin już wybrałem, ale teraz przede mną wybór lunety. Proszę o radę w tej sprawie, chodzi mi przede wszystkim o powiększenie oraz jasność lunety. Moim faworytem jest luneta NIGHT FORCE COMPETITION 15-55x52. Zastanawiam się czy nie jest to przesadzony zoom, czy jestem wstanie go wykorzystać przy tym kalibrze. Pytanie brzmi: jakie jest optymalne powiększenie na 800 m? Czy jasność obiektywu ma duże znaczenie jeśli zawody organizowane są w dzień? Z góry dziękuję za porady.
Maciek
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Luneta na dystanse do 800m

Post autor: Shooter7 »

Bardziuej wazniejsza jest tu siatka. Zalezy jakie dyscypliny masz zamiar strzelac.

NF, S&B, March,

:wink:
maciekd
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 37
Rejestracja: 10 kwietnia 2017, 09:51
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na dystanse do 800m

Post autor: maciekd »

siatka? a to czemu? w tego typu celownikach siatki są bardzo proste (krzyż z kropką) zawsze w drugim planie. Interesują mnie zawody typu long shot. Night Force w celownikach z serii Competiotion ma tylko dwa krzyże.
Maciek
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na dystanse do 800m

Post autor: Spitfire24 »

Mam taką lunetę i jestem z niej zadowolony. Nigdy nie używam większego powiększenia niż x40.
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
oryks
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1912
Rejestracja: 23 czerwca 2006, 12:10
Tematy: 19
Lokalizacja: Osielsko
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na dystanse do 800m

Post autor: oryks »

Wielkość powiększenia to w dużym stopniu także kwestia indywidualnych preferencji. 55 to nic wielkiego ale ja zawsze lubiłem wielkie powiększenia. W ten weekend na zawodach używałem od ~30 do 60 na dystansach do 914m i dobrze mi się z takich strzela. Inni wolą mniejsze bo im podobno mniej krzyż lata czyli wolą nie widzieć jak bardzo lata ;laughing: .
Jak chciałbyś łupkę w cenie połowy NF a podobno (bo sam nie porównywałem) niewiele gorszą to popatrz na Vortex GE 15-60. Tu też kwestia preferencji - chcesz najlepszą o jakiej ludzie mówią czy taką która wystarczy.
KUJAWSKO-POMORSKA GRUPA STRZELECKA
maciekd
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 37
Rejestracja: 10 kwietnia 2017, 09:51
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na dystanse do 800m

Post autor: maciekd »

Dzięki za odpowiedź,
Własnie jadę obejrzeć Vortex Eagle HD 15-60x52 najprawdopodobniej się na nią zdecyduje. Przedstawiciel KOLBA powiedział ze jeszcze coś zejdzie z ceny:) Jeśli kupię to dam znać jakie wrażenia.
Maciek
maciekd
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 37
Rejestracja: 10 kwietnia 2017, 09:51
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na dystanse do 800m

Post autor: maciekd »

Jeszce jedno:) Mój główny dylemat pomiędzy tymi dwiema lunetami jest taki że chce którąś z nich zamontować na TRG 22 (czyli raczej lepszym karabinie) i zastanawiałem się czy czasem gorsza luneta nie da mi wpełni możliwości wykorzystania wszelkich jego zalet. Nie wiem czy to nie jest czasem błędne rozumowanie. Co Wy o tym sądzicie? mogą być pewnie ograniczenia w porównaniu z NF Competition?

Pozdrawiam.
Maciek
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Luneta na dystanse do 800m

Post autor: Shooter7 »

maciekd pisze:siatka? a to czemu? w tego typu celownikach siatki są bardzo proste (krzyż z kropką) zawsze w drugim planie. Interesują mnie zawody typu long shot. Night Force w celownikach z serii Competiotion ma tylko dwa krzyże.
Siatka - w zaleznosci jaka bedziesz mial oraz pierwszy czy drugi plan.

Strzelalem na LS z Crusaider'a 5,8-40 x56 i przy max powiekszeniu zaslanial cel.

To, ze ktos preferuje croshair z dotem jest sprawa indywidualna, ja np. preferuje sam dot lub jego pochodne.

Zwroc tez uwage abys mial jak najmniejsza regulacje wiez - chodzi o 1/8 pro klick.

:wink:
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Luneta na dystanse do 800m

Post autor: SpaceDog »

Sako to fajny karabin do taktyki... i szukałbym do niego lupki umożliwiającej udział w zawodach taktycznych (czyli siatka w pierwszym planie, z możliwością odkładania poprawek bezpośrednio na krzyżu). Standardem na świecie jest w tej chwili maksymalne powiększenie ok.25x (a jeszcze dekadę temu z sukcesami strzelano np. z Kahlesa o 6x powiększeniu ;) sam strzelam z lupki 4-14/50 ale chętnie zmieniłbym ją właśnie na kahlesa 624...
Do wygrywania zawodów precyzyjnych typu Longshot nadaje się tak sobie (w zestawieniu z konkurencją typu Nc Rado czy innymi customami...)
Oczywiście zawsze można mieć...szczęście :wink:

P.S. a jak już znudzi Ci się upierdliwa regulacja stopki i baki podkładkami...to popatrz na osady Cadexa do Sako 8-)
Awatar użytkownika
Maz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 256
Rejestracja: 24 listopada 2010, 15:43
Tematy: 3
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na dystanse do 800m

Post autor: Maz »

No nie przesadzaj... Za cenę Cadexa można wymieniać podkładki do końca życia :-D Albo drugie Sako kupić :-D
Tak naprawdę to jedynie upierdliwe jest wyciąganie baki jak się chce lufę wyczyścić (tj. w TRG 42, nie wiem jak jest w TRG 22 - tak samo?) :-D
Miłego dnia!
maciekd
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 37
Rejestracja: 10 kwietnia 2017, 09:51
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na dystanse do 800m

Post autor: maciekd »

Witam ponownie,
Własnie wróciłem z KOLBY z lunetą VORTEX Eagle HD 15-55x52 muszę powiedzieć że obraz mile mnie zaskoczył powiem więcej na targach w sosnowcu patrzyłem przez lunety zeiss'a i swarovskiego i muszę stwierdzić że nie widzę zbytniej różnicy, powiem więcej nie widzę żadnej różnicy, no może poza ceną:) Jak narazie (tyle ile zdołałem się pobawić) to jestem zadowolony, krzyż jest w drugim planie. Nawet przy maksymalnym powiększeniu obraz jest zadowalający. Wydaje mi się że polityka finansowa firmy Vortex jest naprawdę bardzo przyjazna polskiemu strzelcowi:) i to wszystko za 6300 zł :). Pozdrawiam
Maciek
Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na dystanse do 800m

Post autor: Popeye »

Gratuluję wyboru i zakupu. Również posiadam i jestem zadowolony jak cholera.
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
goostav
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 151
Rejestracja: 14 marca 2012, 14:13
Tematy: 14
Lokalizacja: Gdańsk, okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na dystanse do 800m

Post autor: goostav »

Jeszcze nie strzelałeś a już wiesz. Trochę za szybko, daj sobie trochę czasu. Luneta może się sprawdzi, a może nie, czego nie życzę.
22lr, 9para, 7.62x25, 7.62x54, 8x57JS,30-06 Spr, 308Win, 7-08rem, 223rem, łuk, proca i wiatrówka.
Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na dystanse do 800m

Post autor: Popeye »

Jeżeli chodzi o mnie to już strzelałem i "zapiąłem" 1075 metrów :wink:
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Luneta na dystanse do 800m

Post autor: Shooter7 »

W czym ten Vortex ma siatke ?

Jaki jest skok 1 klick'a ?

W cenie Vortexa masz 1 1/2 Sightron'a ktorego obraz jest naprawde jasny na max x50 powiekszeniu.
Popeye pisze:Jeżeli chodzi o mnie to już strzelałem i "zapiąłem" 1075 metrów :wink:
Jak sie ma schronowana amuncje to w czym Problem ?

:wink:
Ostatnio zmieniony 14 kwietnia 2017, 20:24 przez Shooter7, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”