Karabin snajperski - czy dystans jest odpowiedni?

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

LongShot
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 14 marca 2017, 19:28
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin snajperski - czy dystans jest odpowiedni?

Post autor: LongShot »

Popeye pisze: Ta CZesława ma symetryczną kolbę oraz bakę i jest przystosowana zarówno dla prawo jak i lewo ręcznych.
Najlepiej kup to co Tobie będzie pasowało
Myślałem, że jak zamek jest z prawej strony to karabin jest dla praworęcznych:)
Widzę, że jeszcze mało wiem:)
Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin snajperski - czy dystans jest odpowiedni?

Post autor: Popeye »

Według mnie ułożenie zamka z wyrzutem na prawą stronę jest dla mnie udogodnieniem. Są wersje karabinów z wyrzutem na lewą stronę ale takiego bym nie kupił... nie mam kontroli nad tym co się dzieje w komorze jak wkładam pocisk, lub jak wygląda łuska po wystrzale.
Kwestia tego , co kto lubi.
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Karabin snajperski - czy dystans jest odpowiedni?

Post autor: Shooter7 »

lotnik pisze:Jak masz pieniądze na strzelectwo a z Twojego zapytania wnioskuje ze masz to kup to co chcesz i nie słuchaj nikogo kto musi się skrobać z kasą żeby postrzelać i radzi Ci żeby kupić CZ czy Marlina 223 za 1500zł .
Nie wszystko trzeba robić racjonalnie, jak sprawi Ci przyjemność strzelanie z karabinu za kilkanaście tys pln amunicją za 20zl/szt i na to Cię stać to kupuj. Ma to sens.
Lotnik, ale pojechales !

Mnie na sprzet jaki wymienil kolega Longshot nie stac, co nie znaczy, ze moj bedzie gorszy, kwestia dystansu.

Na jego miejcu dal bym sobie zrobic custom'a

np Fortmaier'a m 2002

https://www.google.de/search?q=fortmeie ... =494#spf=1

ma wymienialne lufy o dlugosci do 800 mm, tyle, ze nie magazynka

:wink:
Ostatnio zmieniony 20 marca 2017, 23:25 przez Shooter7, łącznie zmieniany 1 raz.
lotnik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1229
Rejestracja: 25 stycznia 2005, 23:27
Tematy: 42
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin snajperski - czy dystans jest odpowiedni?

Post autor: lotnik »

Mnie tez nie stać, dlatego nie doradzam Remingtona za 5 tys którego mam , skoro kolega pyta o karabiny kilkukrotnie droższe.
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Karabin snajperski - czy dystans jest odpowiedni?

Post autor: Shooter7 »

Wbrew tego co sie mowi, Remington nie jest Taki zly.

Caly Problem zlego czy dobrego rozrzutu czy skupienia lezy w dobraniu amunicji lub jej zrobieniu.

Widzialem w zeszlym roku Barret'a w kalibrze .308 Win w akcji i stwierdzam, ze taka CZ jaka ma Popay czy tez moj Remington joja mu pupe jak chca i kiedy chca, wiec nie zawsze droga bron jest lekarstwem na osiagniecie wynikow, co najwyzej laskocze ego.

:wink:
Awatar użytkownika
Przyjaciel
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 133
Rejestracja: 22 maja 2016, 07:15
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Karabin snajperski - czy dystans jest odpowiedni?

Post autor: Przyjaciel »

lotnik pisze:Jak masz pieniądze na strzelectwo a z Twojego zapytania wnioskuje ze masz to kup to co chcesz i nie słuchaj nikogo kto musi się skrobać z kasą żeby postrzelać i radzi Ci żeby kupić CZ czy Marlina 223 za 1500zł .
Nie wszystko trzeba robić racjonalnie, jak sprawi Ci przyjemność strzelanie z karabinu za kilkanaście tys pln amunicją za 20zl/szt i na to Cię stać to kupuj. Ma to sens.
:piwo: :piwo: :piwo: :piwo: :piwo: :piwo:
Od bardzo, bardzo dawna, nie czytałem tak mądrego i życiowego tekstu dotyczącego strzelectwa. Lotnik, jesteś WIELKI.
lotnik pisze:Nie słuchaj tych co na pytanie o nowy model Mercedesa odpowiadają żebyś kupił Skodę Fabie 1,2 i zagazował .
No genialne po prostu. :piwo: :one:

Może troszkę z innej beczki, ale na temat. Jakiś czas temu kupowałem sobie pistolet. Nie był to ekstremalnie drogi STI za 20 000 złotych, ale CZ TS Orange za około 6000 pln. Wśród znajomych strzelców szok. Wariat, czy co. Jak można chcieć dać tyle pieniędzy za pistolet i w dodatku czeski. Z zakupu Orange nic nie wyszło z powodu jego niedostępności, ale nabyłem CZ TS zwykłe i doposażyłem :101: Jestem zadowolony i naprawdę, nie jadam suchego chleba popijając go maślanką z powodu tego zakupu (maślankę uwielbiam). Jak kupiłem sobie HK P30, to zasłużyłem na opinię snoba, bo "normalny" człowiek powinien kupić albo używane CZ75, lub w ostateczności nowego Glocka najlepiej TAŃSZEJ generacji III.

Strzelectwo to hobby i niestety dość kosztowne. Bardzo dużo ludzi niestety tego nie rozumie. Ale takie jest życie. Są ludzie którzy jeżdżą Daciami, Skodami, Mercedesami. Są też tacy, którzy jeżdżą i Rolsami. Tak skonstruowany jest ten Świat.

Durne kompletnie są argumenty, że ktoś z tańszej broni ma lepsze wyniki niż ktoś z droższej. Jak ktoś z pistoletu za 500 złotych strzeli lepiej niż ja z mojej TS'ki za ponad 5000 pln, to co. Może ma większy talent strzelecki, jest lepiej wyćwiczony, wystrzelał wiadra amunicji itp itd. Mnie to wali. Ja jestem zadowolony, że strzelam ze swojego pistoletu, który mi się bardzo podoba, znakomicie mi się strzela , cieszę się nim. A wyniki, co mnie obchodzą wyniki w konkurencji,przecież to tylko i aż tylko hobby.
Ostatnio zmieniony 26 maja 2017, 04:20 przez Przyjaciel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Karabin snajperski - czy dystans jest odpowiedni?

Post autor: SpaceDog »

Z piątki karabinów które wymieniłeś na początek wypada Barrett MRAD jako niedostępny dla cywili (wynikami też jakoś szału nie robił na fabrycznych kulkach...) oraz Maveric niedostępny w PL.
Sako i Accuracy to świetne karabiny jednak IMO najlepszym z nich jest Cadex (strzelałem ze wszystkich oprócz Maverica, a prywatnie posiadam Sako TRG w osadzie Cadexa), który na fabrycznych kulkach robi 0,3MOA.
Na tej półce cenowej nie ma bubli... ale liczą się drobiazgi: ergonomia, zachowanie po strzale czy jakość luf użytych przez producentów...
Co do kalibru, moim zdaniem w naszych warunkach dostępu do obiektów optymalnym wyborem byłby 6,5 CM lub .308win. Cena amunicji ma znaczenie tylko wtedy... gdy naprawdę chcesz z z niego strzelać (np.10zł za .308 vs. 29zł za .338) - wystrzelenie 1000szt .338 kosztuje tyle ile nowy karabin.
Polski dystrybutor Cadexa ma w tej chwili dostępne od ręki modele zarówno w .308win jak i .338lapua
Ostatnio zmieniony 11 czerwca 2017, 14:58 przez SpaceDog, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin snajperski - czy dystans jest odpowiedni?

Post autor: Snipper_is »

Panowie
Z waszych wypowiedzi wynika że przy dostępności pieniędzy to wybór możebyć bardzo prosty
Ja kupiłem 2 sako trg
W dwóch kalibrach. 308 to tanie strzelanie i treningi a 338 to sama radość i spełnienie marzeń z lat młodzieńczych. A że karabiny takie same to i nawyki oraz składnia jest ta sama
Snipper
Ostatnio zmieniony 17 czerwca 2017, 12:35 przez Snipper_is, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Karabin snajperski - czy dystans jest odpowiedni?

Post autor: Shooter7 »

Sniper IS

tak z ciekawosci, na jekie dystanse strzelasz i jak czesto ?

Jaki masz dostep do dlugich osi ?

.338 Lapua to na pewno b. dobry kaliber, tyle, ze dla mnie ktory ma w roku 18 treningow na osi miedzy 100 a 300 m to ten kaliber jest przerostym formy nad trescia.

A o tym czym byloby kupic bron w tym kalibrze aby raz czy dwa razy w roku strzelic LS to nawet wspominal nie bede :)

:wink:
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin snajperski - czy dystans jest odpowiedni?

Post autor: Snipper_is »

Właśnie tu jest sedno
TRG42 kupiłem bo to było moje marzenie z czasów kiedy karabin był po za całkowitym zasięgiem ze względu na cenę. Teraz go sobie kupiłem ale że dostępność strzelnic 200+ jest tu znikoma to czasem idziemy w góry z kolegami i strzelamy na dalsze dystanse. Tak 500+ do gongów metalowych
No i z tego powodu dokupiłem TRG22 i strzelam sobie tanio i bez stresu na te 100 m . A jak pisałem w sprawie treningu to z wyjątkiem zmiennej w balistyce długo dystansowej , reszta pozostaje taka sama. Mam takie same lunety, kompensatory i łoża
Snipper
panKompot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 170
Rejestracja: 20 września 2017, 14:00
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin snajperski - czy dystans jest odpowiedni?

Post autor: panKompot »

Dla mnie strzelanie z 338 w naszym pięknym kraju mija się z celem jeśli nie masz dostępu do zielonki bądź poligonowych strzelnic. A jeszcze wywal min. 300 sztuk na pojedyńczy trening to tylko zarobki lekarza to ogarną. Jak kolega wyżej napisał. Trzeba się cieszyć. 1000x więcej zabawy, zgryzu i problemów będziesz miał kupując 308 i to średniej klasy wraz z kiepską lunetą. Z 308 czeka cię zabawa na lata, a 338 jest tak naprawdę potrzebna (wg. mnie) dopiero po 600m. Lżejsza amunicja jest o wiele trudniejsza i jest to praktycznie jedyne wyjście aby być później jednym z najlepszych. Im trudniej tym lepiej. Nie trzeba chyba pisać że czterotakt. No i 2 opcja to zakup 338. Fakt że jest się czym cieszyć ale raczej nigdy nie przekroczysz jej minimalnych możliwości z różnych wiadomych przyczyn. Co nie wybierzesz masz się cieszyć ...
Ten niżej śmierdzi rybką...
Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin snajperski - czy dystans jest odpowiedni?

Post autor: Popeye »

Muszę się nie zgodzić z Tobą. Jeżeli sądzisz że tylko Zielonka i poligony są do ogarnięcia przez ten kaliber i że nie ma celu posiadanie tego kalibru, to jesteś w błędzie.
Ja ostrzę sobie zęby na 338 mojego kolegi wraz z optyką i nie uważam wcale że nie ma gdzie strzelać. Fakt, Zielonka jest miejscem które potrafi sponiewierać nie jednego dobrego strzelca ale też może przygotować na Drawsko czy Międzyrzec , o Skarżysku nie wspomnę, bo tam wiatrów bocznych, to ze świecą szukać.
Treningi na 300 metrów też są dobre, widać na tym dystansie każdy błąd strzelca lub niedoskonałość amunicji.
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Karabin snajperski - czy dystans jest odpowiedni?

Post autor: Shooter7 »

Panowie, jak czytam, ze .338 na 600 m to normalnie mnie szczyka.

600 m to jest generalnie kaliber .308 Win.

No ale kto zabroni biednemu.... :)

:wink:
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Karabin snajperski - czy dystans jest odpowiedni?

Post autor: SpaceDog »

338lapua to świetny kaliber.
Na tegorocznym Longshocie (bardzo zmienny wiatr...) kumpel w tym kalibrze miał bocznej poprawki 4 kliki, a ja... 16 czy nawet 18 w kal.308win... ;)
Owszem do taniego treningu 308win jest bardzo fajny i wdzięczny, jednak na zawodach, gdy różnie wieje, a jednak wypadałoby coś strzelić... bez wahania wybrałbym 338lapua. Koszty to odrębna sprawa. Podobnie jak strzelenie na treningu 300szt kulek - nie znam nikogo, kto tyle strzela nawet z .308win.
Co do możliwości i obiektów, to w tym roku praktycznie co miesiąc można było gdzieś strzelić powyżej 300m: Zielonka, Skarżysko, Drawsko, Międzyrzecz, Nowa Dęba, Strzepcz...
LongShot
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 14 marca 2017, 19:28
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin snajperski - czy dystans jest odpowiedni?

Post autor: LongShot »

Koledzy, widzę ile wpisów, tyle opinii. Za wszystkie oczywiście bardzo dziękuję.
Zarówno Ci którzy piszą, że na początek lepiej .308 oraz zwolennicy .338 mają swoje racje.
To tak jak z samochodem- początkującemu kierowcy większość doświadczonych będzie doradzała, żeby najpierw kupił Golfa, a po kilku latach jak nabierze wprawy przesiądzie się na coś lepszego.
Znajdą się też tacy, którzy powiedzą "jak masz okazję to kup Porsche". Ci od Golfa na to, "ale to nie na nasze drogi..." a jednak jeżdżą...

Tak jak chciałem, tak zrobiłem. Kupiłem .338 LM, chociaż nie jest to żaden z karabinów wymienionych na początku, ale myślę, że wcale nie gorszy, chodź na pewno mniej znany w PL- Haenel RS9. Wrażenia podczas strzelania nieziemskie. :-D
Prawdą jest, że strzelnic z długą osią jest u nas zdecydowanie za mało, ale dla chcącego nic trudnego. :-D
Dodam, że nie zawsze na (100), 200 czy 300 m będę strzelał z .338, posiadam też .223, 6.5 creedmor i szykuję sobie jakiś nowy prezencik w .308 :033:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”