Co wybrać do LR znaczy jaki karabin

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Co wybrać do LR znaczy jaki karabin

Post autor: Popeye »

Tu chodzi o stabilizację pocisku po wylocie z lufy. Na przykład u mnie pocisk 208 grain przy gwincie 1:10 osiąga prędkość wylotową 763 m/s obraca się z prędkością 3004 obr / sek
Jeżeli przyjmiemy tą samą prędkość wylotową do gwintu 12 , będzie to już 2503 obr / sek. Do szybszego gwintu użyję cięższego pocisku, który będzie miał lepszą stabilizację przy gwincie 10 niż przy gwincie na przykład 12. teraz używam 208 grainowych pocisków, mają bardziej płaski tor lotu i są mniej podatne na podmuchy wiatru niż te których używałem wcześniej - 175 grain.
Ostatnio zmieniony 03 lutego 2018, 13:45 przez Popeye, łącznie zmieniany 1 raz.
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
ds
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 390
Rejestracja: 04 sierpnia 2011, 12:17
Tematy: 12
Lokalizacja: Polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Co wybrać do LR znaczy jaki karabin

Post autor: ds »

Czytacie Książki Pana Ejsmonda , dobór masy do skoku gwintu to jedno a drugie jego masa i zastosowanie tzn odległość na która strzelamy a trzecie- najważniejsze rezonans lufy a dokładnie moment w którym pocisk opuszcza lufę , dlatego dobiera się naważki pod już dobrany pocisk aby w odpowiednim momencie opuścił on lufę jest to moment jej max wychylenia kiedy na moment się ona "zatrzymuje"... tak w telegraficznym skrócie. Teoretyczne dobieranie pocisków masa x skok gwintu jest o kant d... a na strzelnicy podczas doboru czasem uda się "dobrać pod lufę pocisk" z 168 175 180 190 gr w 308 z GGG
Ostatnio zmieniony 03 lutego 2018, 16:28 przez ds, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Co wybrać do LR znaczy jaki karabin

Post autor: Popeye »

Dlatego, Darek , elaboruję. Nawet najlepsza , najdroższa amunicja sklepowa nie będzie tak dobra , jak ta, którą sobie sam opracujesz pod lufę.
Sklepowa amunicja jest testowana na danym karabinie a i tak nie da 100 % pewności że będzie w tym samym modelu karabinu celna , jak podczas testów.
Rozcaliłem kilka różnych naboi Lapua. Nie należy ona do najdroższych ale najtańsza też nie jest. Rozbieżność w naważkach była na poziomie 0,5 graina , jeżeli dobrze pamiętam, co przy moim przygotowaniu naważek co do ziarenka, jest wręcz kosmiczną różnicą. Pomijając tą wagową rozbieżność, doleję oliwy do ognia głębokością osadzenie pocisków w łuskach, która mówic prosto - jak im się osadziło tak zostało, pewnie jedna małpa nasypuje proch, a druga wbija pociski młotkiem na tasmie produkcyjnej :) zupełnie jak na filmiku z pakistańskiej manufaktury amunicji, gdzie proch nasypują pod samą krawędź łuski i resztę patyczkiem zsypują :P Tak czy siak , z lapuy kożystam tylko z łusek, bo są w miarę równe.
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Co wybrać do LR znaczy jaki karabin

Post autor: Shooter7 »

Sprawdz sobie z czego strzelaja ci ktorz yodnosza przyzwoite wyniki na LS.

Ten Browning ma lufe moze 25 mm na ylocie, podczas gdy sprzety na LS Maja w weikszosci od 30 mm w zwyz.

Skok gwintu 1:12 to pociski gora 180 grain, im mniejszy skok gwintu tym ciezszych pociskow mozesz uzywac.

Dlatego twierdze, ze ten brauni to bardziej do strzelan taktycznych niz LS.

Pomijam juz fakt, ze za ta cene mozna sobie prawie custom'a zrobic.

:wink:
Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Co wybrać do LR znaczy jaki karabin

Post autor: Popeye »

Już nie pamiętam jakiej średnicy jest lufa w CZ 557 Varmint ale na pewno nie ma 30 mm, a sam wiesz jak ta lufa strzela :wink:
Mimo, że nia Long Shot nie miałem dobrego wyniku, to jednak na te 1110 metrów miałem całkiem przyzwoite skupienie choć poskąpiłem nieco elewacji. Skupienie może nawet lepsze od 300 - 600 lub 800 metrów :P biorąc pod uwagę dystans.
A w tedy strzelałem z lekkich pocisków 175 grain Sierra TMK.
Poniżej metryczka z 1100 +
Obrazek
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
1donkihot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 127
Rejestracja: 27 marca 2011, 18:55
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Co wybrać do LR znaczy jaki karabin

Post autor: 1donkihot »

Cześć Filip, wiemy jak strzelasz i żeby osiągnąć takie wyniki poświęcasz mnóstwo czasu i energii na znalezienie "złotego środka"
Popeye pisze:Tu chodzi o stabilizację pocisku po wylocie z lufy. Na przykład u mnie pocisk 208 grain przy gwincie 1:10 osiąga prędkość wylotową 763 m/s obraca się z prędkością 3004 obr / sek
Możesz uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć coś więcej o tej elaboracji tzn. czyje pociski, jaki proszek (w jakich naważkach) i jaka długość amunicji?
Ostatnio zmieniony 04 lutego 2018, 09:00 przez 1donkihot, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Co wybrać do LR znaczy jaki karabin

Post autor: Shooter7 »

Popeye pisze: 1. Tu chodzi o stabilizację pocisku po wylocie z lufy.

2. Na przykład u mnie pocisk 208 grain przy gwincie 1:10 osiąga prędkość wylotową 763 m/s obraca się z prędkością 3004 obr / sek
Jeżeli przyjmiemy tą samą prędkość wylotową do gwintu 12 , będzie to już 2503 obr / sek.

3. teraz używam 208 grainowych pocisków, mają bardziej płaski tor lotu i są mniej podatne na podmuchy wiatru .
1. prosze o rozwniniecie i objasnienie bo nie zgadza sie to z moja teoria, przynajmniej w polowie ( lub innej jej czesci ). Wtedy bede mogl sie bardzeij do tej wypowiedzi ustosunkowac.

2. Korci aby zapytac, jak to mierzyles ?

3. Z tym nie zgadzam sie calkowicie, bo ich miec nie moga. Pocisk lzejszy zawsze uzyska wieksza predkosc a pocis´k ciezszy mniejsza. Mozna tu experymentowac i kombinowac z roznymi pudrami ale gdzies beda granice, najpozniej gdy pociskiem kompensujesz puder a objetosc luski nie pozwala na dosypanie nic wiecej.

Wieksza predkosc daje bardziej plaski tor lotu pocisku i nie sa to jekies czary tylko fakt.

@donkihot

To taczej nic Ci nie da, bo ta elaboracja dedykowana jest tylko i wylacznie do jego broni a nie do Twojej, musisz szukac sam.


:wink:
Ostatnio zmieniony 04 lutego 2018, 10:19 przez Shooter7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bambus0134
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 237
Rejestracja: 16 czerwca 2013, 00:26
Tematy: 7
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Co wybrać do LR znaczy jaki karabin

Post autor: bambus0134 »

Wieksza predkosc daje bardziej plaski tor lotu pocisku i nie sa to jekies czary tylko fakt.

@donkihot

To taczej nic Ci nie da, bo ta elaboracja dedykowana jest tylko i wylacznie do jego broni a nie do Twojej, musisz szukac sam.


:wink:[/quote]

To jest zrozumiałe samo przez się czym lżejszy pocisk tym większa prędkość i bardziej płaski tor lotu czym cięższy tym większa parabola toru lotu, przy czym cięższy pocisk może być mniej podatny na boczy wiatr .

Każdy karabin i lufa mimo tego samego producenta lubi co innego,co sprawdza się u jednego w ogóle nie musi sprawdzić się u drugiego, to jest loteria .
Trzeba samemu dojść do tego co sprawdzi się w danym sprzęcie.
JAC72
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 762
Rejestracja: 11 września 2009, 20:36
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Co wybrać do LR znaczy jaki karabin

Post autor: JAC72 »

Mariusz888,
tak szukasz i szukasz karabinu i docelowego łoża. Byłem ostatnio w Incorsie i się zakochałem... w Bergarze B14 BMP z lufą 24". Tylko miejsca w sejfie brak. Spust fantastyczny. Kolba regulowana. Baza również. Komora zamkowa pasuje do systemu montażowego Rem 700. Łoże piękne. No i cena 6590 zł.
JAC72
Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Co wybrać do LR znaczy jaki karabin

Post autor: Popeye »

Postaram się to wytłumaczyć swoimi słowami, gdyż naukowiec nie jestem :)
Shooter7 pisze: 1. prosze o rozwniniecie i objasnienie bo nie zgadza sie to z moja teoria, przynajmniej w polowie ( lub innej jej czesci ). Wtedy bede mogl sie bardzeij do tej wypowiedzi ustosunkowac.
Pocisk który będzie miał większą prędkość obrotową ( ale też bez przegięć, bo może się zdematerializować zaraz po wylocie z lufy :P ) będą działały na niego rózne siły , w tym żyroskopowa, która będzie w głównej mierze odpowiadała za to aby tenpocisk był ustabilizowany, leciał "prosto" , w sensie nie bokiem. Dzięki dużej prędkości obrotowej , dłużej będzie stabilny. przytoczył bym przykład z Bączkiem - który chyba każdy z nas miał w dzieciństwie ( gimby nie znajo :P ) - bo on właśnie będzie najlepszym przykładem.
Shooter7 pisze:3. Z tym nie zgadzam sie calkowicie, bo ich miec nie moga. Pocisk lzejszy zawsze uzyska wieksza predkosc a pocis´k ciezszy mniejsza. Mozna tu experymentowac i kombinowac z roznymi pudrami ale gdzies beda granice, najpozniej gdy pociskiem kompensujesz puder a objetosc luski nie pozwala na dosypanie nic wiecej.
Możesz się nie zgadzać :P
Ja rozpędziłem 208 grainową kulkę Hornady ELD Match do 763 m/s ( i tyle mi w zupełności wystarczy ) przy wypełnieniu łuski 97,8 % prochem RS52 w ilości prochu 42,005 graina, a co więcej, pocisk wykazuje tendencje do bardziej płaskiego toru lotu niż oblicza to Strelok Pro. Dało się zauważyć na mojej tarczy z 1000 yardów, gdzie przeklikałem za dużo i miałem grupę taką samą jak na 800 metrów tylko nieco za wysoko, o jakieś 2-3 kliki i jeden klik w bok :wink:
1donkihot pisze:Możesz uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć coś więcej o tej elaboracji tzn. czyje pociski, jaki proszek (w jakich naważkach) i jaka długość amunicji?
Pozyżej opisałem kulkę , plus OGIV 2,247" - nie mierzę po długości, bo plastikowy czubek to jednak miękkie twożywo. Bardziej mnie interesuje żeby odległość od stożka była taka sama.
A czasu poświęcam tyle ile mogę , nie zawsze go mam.
Shooter7 pisze:2. Korci aby zapytac, jak to mierzyles ?
Obliczenie matematyczne, w zasadzie prosta formuła w exel robi to za Ciebie, kiedyś wrzuciłem na FB.
formuła do exel:


przykładowo w komórce A1 wpisujesz jaki masz gwint, ja mam 1:10 - czyli wpisałem [ 10 ]
w komórce B1 wpisujesz [ =B5*0,0254 ] -
w komórce C1 wpisujesz prędkość jaką masz pocisku np. 800 ( m/s )
w komórce D1 wpisujesz formułę [ =SUM(1/(B1/C1))*60 ] - wynik otrzymujesz w obrotach na minutę
w komórce E1 wpisujesz [ =C1/60 ] - wynik otrzymujesz w obrotach na sekundę

Wpisując powyższe, pomijasz kwadratowe nawiasy i jednostki które wpisałem w nawiasach.
formuły są stałe , zmieniasz tylko skok gwintu i prędkość pocisku ;)
Ostatnio zmieniony 04 lutego 2018, 12:29 przez Popeye, łącznie zmieniany 1 raz.
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Co wybrać do LR znaczy jaki karabin

Post autor: Spitfire24 »

Shooter7 pisze:
Popeye pisze: 3. teraz używam 208 grainowych pocisków, mają bardziej płaski tor lotu i są mniej podatne na podmuchy wiatru .
3. Z tym nie zgadzam sie calkowicie, bo ich miec nie moga. Pocisk lzejszy zawsze uzyska wieksza predkosc a pocis´k ciezszy mniejsza.
Zapomniałeś o takim drobiazgu jak BC :-D .
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Co wybrać do LR znaczy jaki karabin

Post autor: Popeye »

Nie zapomniałem o BC, po prostu może to wynikać z tego, że w rzeczywostości BC może być nieco lepsze niż folderze reklamowym , czyli takie jak na pudełku z pociskami. :wink:
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Co wybrać do LR znaczy jaki karabin

Post autor: Spitfire24 »

Mój wpis był próbą wyjaśnienia tego zjawiska (że cięższa kulka może polecieć bardziej płasko niż lżejsza) koledze Shooter 7 ;laughing: . Ja wiem, że ty wiesz co to BC i ogarniasz streloka. Poza tym to że Tobie dane lekko się nie zgadzają ze strelokiem to nic dziwnego. Zawsze może być jakiś parametr, który różni się od zastosowanych w modelu matematycznym programu. Także ten tego ... :piwo:
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
1donkihot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 127
Rejestracja: 27 marca 2011, 18:55
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Co wybrać do LR znaczy jaki karabin

Post autor: 1donkihot »

Filip, serdecznie dziękuję za odpowiedź.
bambus0134 pisze:
To taczej nic Ci nie da, bo ta elaboracja dedykowana jest tylko i wylacznie do jego broni a nie do Twojej, musisz szukac sam.

Każdy karabin i lufa mimo tego samego producenta lubi co innego,co sprawdza się u jednego w ogóle nie musi sprawdzić się u drugiego, to jest loteria .
Trzeba samemu dojść do tego co sprawdzi się w danym sprzęcie.
Tak i nie, ja wiem że każda lufa lubi co innego ale informacje o które poprosiłem i które dostałem za co jestem wdzięczny autorowi, w dużym stopniu ułatwią mi moje przyszłe elaboracje a ja dopiero zaczynam. Po niedzieli jadę po swoją CZ 557 Varmint i jak tylko dotrę lufę będę miał wskazówki od czego zacząć, czyli wiem jaki proch i jakie pociski. Na pewno naważki będą inne bo inna lufa, inna komora, inne łuski, inne spłonki i w ogóle wiele zmiennych, ale podstawa materiałowa już jest na resztę odpowie QL i zostanie tylko strzelenie grup i dobranie najlepszego OGIV .
A to znacznie skraca drogę do "sweet load"
Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Co wybrać do LR znaczy jaki karabin

Post autor: Popeye »

zdecydowanie zaoszczędzi Ci to czasu ;)
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”