Co wybrać do LR znaczy jaki karabin

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Co wybrać do LR znaczy jaki karabin

Post autor: Shooter7 »

Popeye pisze: 1. Pocisk który będzie miał większą prędkość obrotową ( ale też bez przegięć, bo może się zdematerializować zaraz po wylocie z lufy ) ....

2. Ja rozpędziłem 208 grainową kulkę Hornady ELD Match do 763 m/s ( i tyle mi w zupełności wystarczy ) przy wypełnieniu łuski 97,8 % prochem RS52 w ilości prochu 42,005 graina, a co więcej, pocisk wykazuje tendencje do bardziej płaskiego toru lotu ...
1. Kazdy kaliber ma swoj dystans na ktorym sie stabilizuje. Jeden robi to n akrotszym inny na nieco dluzszym dystansie. Stabilizacje oprocz gwintu daje korona a " gwint " mozna zerwac juz w lufie i nie musi byc to na jego wylocie.

Obojetnie co wezmiesz to zawsze pocisk lzejszy bedzie mial wieksza predkosc i bardziej plaski tor lotu ( krzywa balistyczna ) Wypelnienie luski niema tu nic do rzeczy. Rosjanie na LS stosowali przy splonce Proch do broni krotkiej a naszepnie sypali puder przeznaczony dla broni dlugiej, aby wypelnic szla wata a lufa krzyczala przy strzale thaaaaaaaaaaaaaaaaaanks ! :)
Spitfire24 pisze: Zapomniałeś o takim drobiazgu jak BC :-D .
Jezeli to do mnie ( bez jakiejkolwiek zlosliwosci z mojej strony ) to nie zapomnialem.

Oczywiscie mozemy dlugo dyskutowac ale w/g mnie do papieru BC w zupelnosci wystarczy :) Kwestia tylko tego z jakiej strony chzce sie na to spojrzec.
1donkihot pisze: ale podstawa materiałowa już jest na resztę odpowie QL i zostanie tylko strzelenie grup i dobranie najlepszego OGIV .
A to znacznie skraca drogę do "sweet load"
Spoko, o ile moj sweet load ( tak mi sie przynajmniej zdawalo ) znalazlem dosc szybko tak caly zeszly rok sprdzilem na szukaniu go przy uzyciu trzech innych prochow i jak na razie daleki jestem aby go znalesc, weiec to nie tak do konca.

Zycze powodzenia w szukaniu

:wink:

:wink:
Ostatnio zmieniony 04 lutego 2018, 18:02 przez Shooter7, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Co wybrać do LR znaczy jaki karabin

Post autor: Popeye »

Obiło mi się o uszy, że zmiana prochu ( czyli na przykład strzelanie amunicją z różnych prochów gdy robisz drabinę ) wpływa na celność, nawet jak masz sweet load to po przestrzeleniu innym prochem grupa Ci się rozjedzie. Dlatego przed zrobieniem drabiny na właściwym prochu , zrobiłem format łusek prochem docelowym, niejako przyzwyczajając lufę do nowego pędnika.
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
piotrjub
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 20 listopada 2011, 19:07
Tematy: 0
Lokalizacja: 3 Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Co wybrać do LR znaczy jaki karabin

Post autor: piotrjub »

Nierozumiem- lufę do prochu przyzwyczajasz ?
222; 223; 243; 308; 30-06; 8x57JRS; 9,3x62; 375H&H; 12/70; 16; 20; 22 LR; 6,35; 7,65; 9 Para; 9 Makarov; 38 Special; 6BR; 30BR; 6,5x47; 284; 6mmAR; 6.5 SLR; 416Barrett;
Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Co wybrać do LR znaczy jaki karabin

Post autor: Popeye »

No właśnie, ta informacja była dla mnie nieco dezorientująca ale i tak strzelam z jednego prochu więc się tym zbytnio nie przejmuję :)
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Co wybrać do LR znaczy jaki karabin

Post autor: Spitfire24 »

Shooter7 pisze:
Spitfire24 pisze: Zapomniałeś o takim drobiazgu jak BC :-D .
Jezeli to do mnie ( bez jakiejkolwiek zlosliwosci z mojej strony ) to nie zapomnialem.
Oczywiscie mozemy dlugo dyskutowac ale w/g mnie do papieru BC w zupelnosci wystarczy :) Kwestia tylko tego z jakiej strony chzce sie na to spojrzec.
Tak, do Ciebie (bez złośliwości) :-D , ale chodziło mi o to że poddałeś w wątpliwość stwierdzenie Popay'a że cięższa kulka może mieć bardziej płaski tor lotu. A przecież im wyższe BC tym bardziej płaski tor lotu (mniejszy opad) - tak w uproszczeniu.
pisze: the ballistic coefficient (BC) of a bullet is a measure of its ability to overcome air resistance in flight. A high BC means the object will slow down less. It will have more of its speed left when it reaches the target. BC depends on mass, diameter, and drag coefficient.
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Co wybrać do LR znaczy jaki karabin

Post autor: Shooter7 »

@Spidfre24

ale ja nie kwestionuje Wyzszego BC przy wiekszej masie pocisku, to jest oczywista oczywistosc :wink:

Tyle, ze tam, gdzie ciezki pocisk ma swoje granice predkosci lzejszy pojdzie szybciej i bezdie mial bardziej plaski tor lotu.

Mysle, ze obydwaj wiemy o co chodzi, tyle, ze inaczej sie wyrazamy

:wink:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”