karabin wielokalibrowy do LR

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

DJ74
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 20 listopada 2016, 19:35
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

karabin wielokalibrowy do LR

Post autor: DJ74 »

Szanowni Snajperzy:),

Proszę o Waszą radę dotyczącą wyboru karabinu do F-Class i może później do LR (do 1500m). Czytałem z wielka uwagą tematy dotyczące wyboru odpowiedniego karabinu i niestety nie znalazłem odpowiedzi na nurtujący mnie temat dlatego też założyłem nowy. Szukam kompromisu pomiędzy kosztami a wydajnością sprzętu, dlatego też zastanawiam sie nad zasadnością wyboru karabinu wielokalibrowego. Oznacza to, że do treningów będę używał pocisków 308win a na zawodach 338. Z tego co się orientuję to Sako oferuje TRG M10 z wymienna lufą oraz Barret MRAD. Może są jeszcze inne marki oferujące multikalibrowość o podobnej jakości. Jeżeli tak to jakie? O kosztach strzelania z 308 vs. 338 pisać chyba nie trzeba. Plan jest taki aby treningi do 800m odbywać na 308 a zawody plus LR na 338. Pomijam wszystkie kwestie związane z elaboracją i optyką, chodzi mi o kierunek. Można oczywiście kupić PGM338, Sako TRG42, Savage 110 BA i do tego treningowo Tikka lub Remingtona w 308. Ale czy koszty finalnie nie będą większe? Są dwie drogi: jedna to powoli kompletować sprzęt od kalibru 223rem i z czasem zmieniać na lepszy (ponosimy koszty zakupu nowego i sprzedajemy go jako rynek wtórny) czy spróbować coś uniwersalnego i dokupić lufę z innym kalibrem. Ostatnia kwestia to czy dla leworęcznych jest jakiś sensowny wybór? Wiem, że Tika robi kilka modeli, Barret jest uniwersalny, Sako na zamówienie chyba też może dopasować karabin. Kto jeszcze?

Z góry dzięki za wszelkie sugestie i propozycje.
Awatar użytkownika
Maz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 256
Rejestracja: 24 listopada 2010, 15:43
Tematy: 3
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: karabin wielokalibrowy do LR

Post autor: Maz »

Sako M10 kosztuje ponad 40 tys. Jest jescze Accuracy AXMC, też drogie. Jest Desert Tech, super drogi.
Taniej Ci wyjdzie kupić dwa karabiny np. TRG 22 + TRG 42 lub złożyć dwa customy. Ewentualnie jeden custom z wymiennymi lufami - to się daje zrobić, ale chyba nie na wspomniane przez Ciebie kalibry. 338LM wymaga innego czółka zamka, ze względu na średnicę łuski. Nie wiem, czy któryś z europejskich rusznikarzy się tego podejmie. Problematyczny jest też magazynek, ze względu na krańcowo różne wymiary naboi.
Po wymianie lufy pewnie trzeba będzie wyzerować lunetę.

Jeśli jednak upierasz się na system z wymiennymi lufami, najlepiej będzie kupić zestaw fabryczny Sako lub AI - przynajmniej dostaniesz przetestowany produkt. Z customem mogą być kłopoty.
Miłego dnia!
Michał 05-09-1999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 144
Rejestracja: 06 grudnia 2015, 12:35
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: karabin wielokalibrowy do LR

Post autor: Michał 05-09-1999 »

Witam,
Zgadzam się z powyższą wypowiedzią.

Zakup dwóch karabinów będzie tańszy i w praktyce wygodniejszy.
Stawiając na Sako:
• TRG 22 i TRG 42
Wyjedzie około 30 tys. Nie musisz przestrzeliwać broni. Ale kupujesz 2 celowniki.
• TRG M10 .308 i .338
Sam .338 kosztuje 35 tys. i drugi system pewnie połowę tej kwoty. Zbliżamy się do 50 tys a po każdym przekalibrowaniu musisz przestrzeliwać broń. Kupujesz 1 celownik.

Moim zdaniem karabiny wielokalibrowe sprawdzają się w wojsku ale do użytku cywilnego są zbyt drogie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Bartek DJC
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1314
Rejestracja: 08 grudnia 2004, 14:30
Tematy: 70
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: karabin wielokalibrowy do LR

Post autor: Bartek DJC »

DJ74 pisze: Proszę o Waszą radę dotyczącą wyboru karabinu do F-Class i może później do LR (do 1500m)
Jeśli piszesz, że chcesz strzelać f-class to wejdź kolego na http://www.f-class.pl/index.php?&mc=com ... 022&sc=res - przy wynikach nie widać raczej broni o której piszesz ponieważ to broń o przeznaczeniu wojskowym i strzelaniu bardziej taktycznym niż sportowym (jak ma to miejsce w zawodach f-class). Nie mówię że to zła broń i że się nie da ale raczej do strzelań sportowych słabo się nadaje (a sam napisałeś ze chcesz strzelać f-class).
Ostatnio zmieniony 21 listopada 2016, 20:21 przez Bartek DJC, łącznie zmieniany 1 raz.
MilDot.pl - Długi dystans online | FieldTarget.pl
FT - Niesprawne figurki na torze zaznaczam zerem na karcie startowej. :621:
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: karabin wielokalibrowy do LR

Post autor: Shooter7 »

Mozna by sprawdzic jeszcze Fortmeier 2002, tyle, ze ten z tego co mi wiadomo niema magazynka koszty z tego co wiem ca. 6000 - 6500 €

Zaleta, mozna kupic jako System wiec bedzie na jedna promese.

:wink:
poziomm
Reactions:
Posty: 10
Rejestracja: 05 listopada 2013, 22:37
Tematy: 0
Lokalizacja: Kępno
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: karabin wielokalibrowy do LR

Post autor: poziomm »

Wg mnie lepiej iść w strone jednej sztuki broni pomimo tego, że cena elaborowanej amunicji będzie wyższa w kal 338 niż 308.
Czy opłaca sie wydawać od 10 do 25 (lub więcej) tys zł na broń wraz z lunetą po to tylko by taniej strzelać? Do tego dochodzą koszty dodatkowych matryc (najlepsze to wydatek rzędu 1000-1600zł)
Pewnie sie opłaca ale tylko wtedy gdy strzelamy bardzo dużo.
Jak dużo kolega chce strzelać to już musi sobie sam odpowiedzieć na to pytanie i to wszystko policzyć.

Inna sprawa że przy strzelaniu z 308 mamy inną balistyke pocisku - na zawodach strzelając z 338 będzie trzeba o tym pamiętać.
To tak jakby ścigać sie w F-1 a treningi odbywać (powiedzmy) na gokarcie :P
Nigdy do końca nie będziemy dobrze "czuć" naszego "cacka" bo będziemy rozbici między jednym a drugim.

Jeżeli trening ma być tani to 222 lub 223.

Oczywiście każdy może mieć swoje zdanie :)
DJ74
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 20 listopada 2016, 19:35
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: karabin wielokalibrowy do LR

Post autor: DJ74 »

Poziomm trafiłeś w sedno sprawy, zamiast kupować dwa karabiny lunety lepiej finalnie skupić się na jednym komplecie. Zaoszczędzone pieniądze lepiej wydać na dobry sprzęt do elaboracji i strzelanie plus zawody. Prawdopodobnie będzie to zestaw PGM338 + SCHMIDT&BENDER 5-25X 56 PMII:). Panowie wielkie dzięki za wszystkie uwagi i sugestie.
Awatar użytkownika
ScharfDerSchutz
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 03 lutego 2013, 12:06
Tematy: 0
Lokalizacja: WKS 10 / Olsztyn
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: karabin wielokalibrowy do LR

Post autor: ScharfDerSchutz »

Witaj. Tak jak koledzy wyżej wspomnieli taniej złożyć dwa Customy niż m10 tym bardziej ze Customy będą lepiej strzelały i wybierzesz sobie co chcesz.
Janczewski - Olsztyn
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: karabin wielokalibrowy do LR

Post autor: Shooter7 »

DJ74 pisze:Poziomm trafiłeś w sedno sprawy, zamiast kupować dwa karabiny lunety lepiej finalnie skupić się na jednym komplecie. Zaoszczędzone pieniądze lepiej wydać na dobry sprzęt do elaboracji i strzelanie plus zawody. Prawdopodobnie będzie to zestaw PGM338 + SCHMIDT&BENDER 5-25X 56 PMII:). Panowie wielkie dzięki za wszystkie uwagi i sugestie.
Wybacz ale nie uwazam aby trafil w sedno sprawy.

Glownym argumentem jest to, ze zawsze po wymianie lufy musisz miec czas i mozliwosc nowego / ponownego przestrzelana broni a nie zawsze to jest, dlatego wolal bym kupic dwa rozne. Nacisk kladl bym na identyczne uklady spustowe o tej samej liczbie nacisku zwalniajacego.

Ale kazdy liczy po swojemu

:wink:
Awatar użytkownika
Stettera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 49
Rejestracja: 16 grudnia 2011, 17:55
Tematy: 9
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: karabin wielokalibrowy do LR

Post autor: Stettera »

Istnieje karabin UA TPG-3 A4 gdzie przy jednej lunecie możesz założyć lufy w 3 kalibrach 7,62x51, 300WM i 338LM, 5 długościach 20-24-26-28-29 do wyboru standard, poligonal i progresiv, czas wymiany 2 minuty, osobiście testowałem i można. Koszt w/w zestawu bez optyki ok 10 tys euro.
Czas oczekiwania 6 miesięcy. Gwarancja skupienia i trwałości od 5 do 8 tys strzałów!
W Polsce przedstawiciel jest firma PAGACZ i Synowie z Torunia.
Na F -Class to niestety za mało z Customami nie masz szans! Taktyka + LR ok
22LR - 12,7x99
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: karabin wielokalibrowy do LR

Post autor: SpaceDog »

Dziś to już żaden ,,aj waj" 8-)
Przynajmniej kilka firm posiada w ofercie tzw. multikalibry: np. Cadex Kraken, Sako M10 czy Barrett MRAD.
Awatar użytkownika
Stettera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 49
Rejestracja: 16 grudnia 2011, 17:55
Tematy: 9
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: karabin wielokalibrowy do LR

Post autor: Stettera »

Grześ tak zgadza się, kwestia tego co konkretnie oferuję i gdzie w razie potrzeby musisz się pofatygować aby coś kupić!
Wypad do USA , Kanady po nową lufę czy inną istotna część broni jest problematyczny. Zadzwoń po firmach oferujących taka broń i zapytaj o więcej ,, szczegółów'' to w przypływie szczerości usłyszysz na specjalne zamówienie, nie wiem, nigdy nie sprowadzaliśmy itp.
A zapytaj o szczegóły gwarancji, czas naprawy, gwarancję skupienia i żywotność lufy a potem dodaj i pisemne potwierdzenie warunków.
Dlatego preferują broń niemiecką, bez żadnych podtekstów! nic z tego nie mam! Natomiast z doświadczeni mojego bez problemu
wsiadam w auta i za 24 godziny mam co potrzebuję w Polsce. Bardzie skomplikowane kwestie jak wymiana lufy z zachowaniem numerów to 2 tygodnie. nie dotyczy to tylko broni ale i optyki dlatego uważam że wszytko made in Europa będzie miało przewagę!
Modlę się żeby w stosunkach Polska USA nastąpiło coś co umożliwi zakup przez internet dowolnej jednostki broni o innych akcesoriach nie wspominając i za 2 tygodnie masz co zamawiałeś, jedziesz do WPA po wpis i cieszysz się życiem na całego :-D
Chyba faktycznie jak by za marzenia karali to mam dożywocie.
22LR - 12,7x99
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: karabin wielokalibrowy do LR

Post autor: SpaceDog »

Generalnie zgadzam się z powyższym :wink:
Jednak to, że nasi ,,sprzedawcy" mają średnie pojęcie i nastawienie prokonsumenckie, nie jest winą producentów...a tychże właśnie ,,Januszy biznesu" co to w czwartek podnoszą ceny o 30% by w ,,black friday" zrobić ,,wyprzedaż i okazję za -30%" :roll:
Sam kiedyś padłem ofiarą obietnic, z których wynikało, że sprzęt będzie wciągu 3 miesięcy (dlatego ,,na gębę" wpłaciłem zaliczkę bo nie chciano mi nic zagwarantować na piśmie....), a z 3 zrobiło się 9... i w miedzy czasie nie mogłem ani odzyskać pieniędzy by kupić gdzie indziej ani doprosić się wywiązania z umowy... Niesolidny sprzedawca poradził mi...iść do sądu... :027:
Dlatego NIGDY WIĘCEJ! NIC, ani GROSZA bez pisemnej umowy z określeniem terminu i karami umownymi. Nie chcą? No problem - kupuje za granicą.
Co do zakupów w USA czy Kanadzie... oczekiwanie i koszty generują niezbędne zgody eksportowe (w PL też to trwa po 2-3 miesiące...jeśli chcesz sprzedać broń cudzoziemcowi np. ze Słowacji). No i te nasze opłaty... VAT i cło podnoszą cenę o ponad 1/4 (nie licząc transportu i kosztów licencji eksportowej).
W Europie też nie jest z tym dużo lepiej... zakładam, że znasz całą sprawę związaną z dystrybucją UA w PL :wink: ale to nie jest temat na publiczną rozmowę...
Powoli jednak zmienia się i u nas - są już przynajmniej 4 firmy regularnie ściągające wymarzone perełki czy to z Kanady czy z USA. Jednak trzeba mieć na uwadze, że np. takiego Wilson Combata też w USA nie kupisz ,,od ręki" a okres oczekiwania może przekroczyć 6 miesięcy...
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: karabin wielokalibrowy do LR

Post autor: Shooter7 »

Space Dog

na wszystko co nie jest standardem czekasz conajmniej 3 miesiace. Na pierwszego customa czekalem 8 miesiecy ( mial byc po 6 - ciu ) na AR-15 bylo podobnie a na SIG P 210 Supertarget ponad rok, i tez mialem szczescie, bo mialem to " szczescie " ze krotko przed uplywem roku trafil sie ostatni jaki byl, ale nie w Stainlessa w oxydzie. Ten obecnie lezy i czeka na pojawienie sie zamowionego stainless - wtedy bedzie wymiana :)

Czasy jak w Rosji za Brezniewa -> najpierw kupujesz co jest a potem na schodach sie wymieniasz :)

:wink:
Bava
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 21 listopada 2017, 11:39
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: karabin wielokalibrowy do LR

Post autor: Bava »

Stettera pisze: Na F -Class to niestety za mało z Customami nie masz szans! Taktyka + LR ok
Pytanie laika.

Co rozumieć pod słowem "Custom" ? że cała broń była robiona na zamówienie ? czy osada ? czy modyfikacje fabrycznej broni ?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”