Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re:

Post autor: Shooter7 »

oczko82 pisze: Po piewsze jakosc opyuki jest bardzo wazna gdyz w delcie 4.5-30x50 od pow x18x20 nic juz nie widac, obraz latwo gubisz, jest ciemno i odnosisz wrazenie, ze ze wzrostem powiekszenia wcale nie widzisz wiecej tylko zmniejsza sie pole widzenia.
Chyba o zupelnie innych Deltach mowimy. Ja moja kupilem uzywana w stanie nofka, nie strzelam na mniejszym powiekszeniu niz na maxymalnym czyli 30x i u mnie jakos sidze wszystko a wzrok juz nie najlepsiejszy :)

Jak ktos ma kaprys strzelac na dystansie 1000 m / y z powiekszeniem 10 x to ja muw tym przeszkadzal nie bede, sam nie widze sensu.

S&B robi fajne szkla ale mialem przyjemnsc porozmawiac z gosciem ktory pracowal dla S&B ale po plajtach przeszedl do Kahles'a i stwierdzil, ze Kahles jest lepszy niz S&B. Za jego namowa skusilem sie na K 1050i i nie zaluje, szklo naprawde rewelacja.

Tak jak wspomnieli przedmowcy w szklo powinno sie zainwestowac bo te zostaje na dluzej

Co do IOR'a, to z mojego Crusaider'a bylem nawet i zadowolony ale,

ze wzgledu na pierszoplanowa siatke na dystansie 1000 y przy powiekszeniu 40 x dot zakrywa spora czesc celu, przez co staje sie malo precyzyjne. Tu drugi plan jest zaleta !

A tubus o srednicy 40 mm to pjerwyj sort !
Maz pisze:...Leica ma pewnie znakomite szkła, ale nie miałem jej w ręku, nic o niej nie wiem.
powiem tak, 4 Liter nie urywa, zla nie jest ale wolal bym Minox'a lub Kahles'a K 624i ( w tej samej cenie mozna kupic K 1050 i ) ot taka mala paranoja.

:wink:

:wink:
Ostatnio zmieniony 21 marca 2017, 00:14 przez Shooter7, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: Shooter7 »

Maz pisze:...Leica ma pewnie znakomite szkła, ale nie miałem jej w ręku, nic o niej nie wiem.
powiem tak, 4 Liter nie urywa, zla nie jest ale wolal bym Minox'a lub Kahles'a K 624i ( w tej samej cenie mozna kuic K 1050 i ) ot taka mala paranoja.

:wink:
Awatar użytkownika
Maz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 256
Rejestracja: 24 listopada 2010, 15:43
Tematy: 3
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: Maz »

Shooter7 - Kahles to "taktyczny Swarovski". Kahles zdaje się należy do Swarovskiego. Trudno o lepszą jakość szkieł - pewnie tylko Zeiss, SB, March i nieliczni inni mogą konkurować. Mieli jakieś problemy na początku z modelem K624i - podobno coś z mechaniką. Powstały więc kolejne modyfikacje i teraz luneta jest bezbłędna (Amerykanie pisali o kolejnych gen1, gen2...).

IOR nie ma chyba żadnego przedstawicielstwa w Polsce - jak jest w Niemczech?

Wybór powiększenia to sprawa subiektywna. Dlatego zawsze warto przed zakupem popatrzeć w lunety Kolegów :-D

Nie słyszałem o plajtach SB - coś bliższego na temat?
Miłego dnia!
Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: Mariusz888 »

A porównywaliście zmiany w Vortexie Viper PST vs PSTII? Chodzi mi o 6-24x50mm.

Bo PST kosztowało 3200, a w Kolbie widzę, że PSTII to już 4800zł co zresztą odpowiada mniej więcej różnicy na stronie producenta. Bo pewnie II lepsza, ale jak dla mnie to dopłata baaaardzo duża i jestem ciekaw czy jest aż o tyle lepsza. Bo jeżeli nie to może udałoby się jeszcze gdzieś namierzyć gen.I Ja będę szukał zdecydowanie optyki budżetowej przy tym co tu podajecie, ale ten Viper wygląda sensownie (zresztą jeżeli zrezygnuję z podświetlenia to nawet mam jeszcze tańsze "typy" ;) )
Awatar użytkownika
bambus0134
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 236
Rejestracja: 16 czerwca 2013, 00:26
Tematy: 6
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: bambus0134 »

Mariusz888 pisze: Bo jeżeli nie to może udałoby się jeszcze gdzieś namierzyć gen.
Miesiąc temu jak kupowałem ta lunetę z siatką w pierwszym planie to zostały im na magazynie jeszcze dwie sztuki , jak cie interesuje namiar to daj znać na PW .
Ostatnio zmieniony 21 marca 2017, 13:57 przez bambus0134, łącznie zmieniany 1 raz.
Luk@s81
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 131
Rejestracja: 12 lipca 2013, 19:02
Tematy: 20
Lokalizacja: Chojnów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: Luk@s81 »

Shooter7 pisze:
Maz pisze:...Leica ma pewnie znakomite szkła, ale nie miałem jej w ręku, nic o niej nie wiem.
powiem tak, 4 Liter nie urywa, zla nie jest ale wolal bym Minox'a lub Kahles'a K 624i ( w tej samej cenie mozna kuic K 1050 i ) ot taka mala paranoja.

:wink:
Rozumiem, że porównując ceną Minox-a do Kahlesa to patrzyłeś na model ZP 5i (taktyczna). Mi bardziej chodzi po głowie Minox ZX 5i a ten waha się w przedziale 4400 - 5600 zł. Kahles 624 i 1050 to już po 9000 zł.
Porównując Minox ZX5i do Kahlesa to faktycznie te 13 MOA w Minoxie ( w porywach 20 MOA) regulacji to może być za mało. Za to szkła mają fajne - wiem bo patrzyłem.
Co do Kahlesa to rozumiem, że model 1050 jest następcą modelu 624 ? Oprócz powiększenia różnica jest jeszcze w tubusie (34 mm w modelu 624), ale czy taki jest potrzebny w strzelaniu do tarczy w dzień? Większość firm robi z tubusem 30mm. Szkła chyba są te same?
Co do ceny Kahlesa to już znowu zaczyna się wyliczanka bo za taką kasę to już można wybór jest szeroki. Można się pogubić w tym wszystkim ;/
Lepiej kupić coś lepszego niż później żałować. Ale w drugiej strony najlepiej kupić tak, aby dana luneta nie była "przerostem treści na formą"
pllukwid
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 24 lutego 2016, 12:35
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: pllukwid »

Podczepię się z pytaniem- czy ktoś z Was miał styczność z lunetą Fomei Foreman 6-24x50? To jedyna w ich ofercie dla strzelców sportowych. Regulacja 1/8 MOA, korekta paralaksy, siatka w drugim planie z punktem lub krzyżem do wyboru, wytrzymałość do kalibru 300 win mag włącznie. Gdzieś słyszałem że to licencyjna kopia Bushnella którego odpowiednik kosztuje prawie 2x tyle...

http://sklep.medikon.pl/luneta-fomei-fo ... tc-pro-thd

Jedyny test jaki znalazłem, w języku czeskim- tu: https://www.fomei.com/blog/recenze-fome ... ail-237063

Obrazek
Awatar użytkownika
Tato
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 13 lipca 2016, 18:03
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: Tato »

Cześć, szkoda zakładać nowy wątek skoro tu się kanalizują informacje...
Szukam lunety taktycznej i zdecydowałem sie na Bushnella DMR 3,5-21x50 ale wzięli i go wycofali z produkcji... :-? szkoda bo opinie miał niezłe a kosztował niewiele. Szukam zatem czegoś podobnego, czyli ogólnie krzyż mildot modyfikowany a la choinka w pierwszym planie, otwarte wieżyczki, zerostop, obiektyw 50 lub 56mm.
No i tu pytanie: czy ktoś z was ma doświadczenia z Delta Optical Titanium 3-24x56 (tu akurat konkretnie wersja z krzyżem LR.600)? Ja wiem, że chińczyk, ale spełnia (na papierze) moje wymagania, patrzyłem przez szkło i całkiem daje radę, w budżecie ok 5 tysi się zmieszczę... Czy ktoś z kolegów tego używa?
Awatar użytkownika
JaguaR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 252
Rejestracja: 06 grudnia 2009, 14:59
Tematy: 9
Lokalizacja: WWA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: JaguaR »

Ciągnąc wątek Khales i624 miał ktoś go z Was z krzyżem AMR?
4,5. 5,5 .223, 6,5x55, 9,3x57, 12 GA,
mitre
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 02 grudnia 2012, 14:54
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: mitre »

Maz pisze:Do 7 tysięcy chyba Bushnell Tactical z zerostopem będzie najlepszy, nie wiem ile kosztuje nowe PST II (Vortex ma super gwarancję, jak się zmieści w budżecie powinien być tak samo dobry jak Bushnell). Sightron SIII ma z tej trójki pewnie najlepsze szkło

i tu sie mylisz - bushnell taktyczny DMR lub ERS ma szkla lepsze od SIII, vortex ma super gwarancje, bushnell z tego co pamietam tez ma super gwarancje na lunety z serii elite a zwie sie buletproof lifetime warranty czyli tak jak vortex bo w gre wchodzi tez zwrot pieniazkow.

dalej co do vortexa to jesli ktos chce brac poprawki wiezami a nie krzyzem to nie polecam tej lunety..

Tato - bushnell DMR jest dostepny przy dzisiejszym kursie za 4,3 k, nawet przy takiej cenie zadna lupka jej nie pobije pod wzgledem jakosc/cena vortex viper pst gen 1 kosztuje 3860 ale nawet jesli masz dolozyc 500 do bushnella to zrob to bez wahania, szkla krystaliczne o wiele lepsze i jasniejsze niz w vortexie , krzyz tez ciekawy, a jesli musisz miec zero stop to ERS ale tylko 3.5-21 ale doplacic musisz 2,3 tys wiec jak dla mnie nie warto tyle doplacac tylko za zero stop
Ostatnio zmieniony 20 kwietnia 2017, 22:50 przez mitre, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
JaguaR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 252
Rejestracja: 06 grudnia 2009, 14:59
Tematy: 9
Lokalizacja: WWA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: JaguaR »

Maz pisze:Shooter7 - Kahles to "taktyczny Swarovski". Kahles zdaje się należy do Swarovskiego. Trudno o lepszą jakość szkieł - pewnie tylko Zeiss, SB, March i nieliczni inni mogą konkurować. Mieli jakieś problemy na początku z modelem K624i - podobno coś z mechaniką. Powstały więc kolejne modyfikacje i teraz luneta jest bezbłędna (Amerykanie pisali o kolejnych gen1, gen2...).

IOR nie ma chyba żadnego przedstawicielstwa w Polsce - jak jest w Niemczech?

Wybór powiększenia to sprawa subiektywna. Dlatego zawsze warto przed zakupem popatrzeć w lunety Kolegów :-D

Nie słyszałem o plajtach SB - coś bliższego na temat?
IOR ma przedstawiciela w PL - ARMA w Warszawie.
Jednak dostępność lunet tragiczna.
4,5. 5,5 .223, 6,5x55, 9,3x57, 12 GA,
Awatar użytkownika
Tato
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 13 lipca 2016, 18:03
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: Tato »

mitre pisze:Tato - bushnell DMR jest dostepny przy dzisiejszym kursie za 4,3 k, nawet przy takiej cenie zadna lupka jej nie pobije pod wzgledem jakosc/cena vortex viper pst gen 1 kosztuje 3860 ale nawet jesli masz dolozyc 500 do bushnella to zrob to bez wahania, szkla krystaliczne o wiele lepsze i jasniejsze niz w vortexie , krzyz tez ciekawy, a jesli musisz miec zero stop to ERS ale tylko 3.5-21 ale doplacic musisz 2,3 tys wiec jak dla mnie nie warto tyle doplacac tylko za zero stop
Tak właśnie się finalnie stało: po popatrzeniu przez Vortexa na Hubertusie zakupiłem tego DMR 2giej generacji Bushnella.
mitre
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 02 grudnia 2012, 14:54
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: mitre »

i jak wrażenia ? jak wypada w porównaniu do vortexa ? sprawdza się to co mówiłem ?
Awatar użytkownika
Tato
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 13 lipca 2016, 18:03
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: Tato »

Teraz mogę napisać coś więcej, po kilku miesiącach, kilku treningach i paru zawodach.
Szkło moge polecić z czystym sumieniem. Czystość mogę porównać jedynie w sposób przybliżony do czegoś przez co patrzyłem sobie w sklepach, wiec nie jest to bardzo miarodajne i do swojego pierwszego Burrisa, który był z zupełnie innej półki. Natomiast patrzyło przez moją lunete kilku innych, dużo lepszych i bardziej doświadczonych strzelców niż ja, bo dużo o niej słyszeli, i wszyscy byli zgodni, że jakość jest znakomita. Za każdym razem pada wtedy pytanie "To ile to kosztuje?" i na odpowiedź o przedziale cenowym, wszyscy kręcą z niedowierzania głową. Jak ktoś potrzebuje opinii kogos bardziej doświadczonego, niech przeczyta recenzje Spacedoga.
Krzyż (G2 be z podświetlenia) jest wyśmienity, jest czysty i klarowny w każdym zakresie powiększenia, nie ma problemów z przesłanianiem celu. Ze swoje strony mogę tez ocenić bardzo wysoko ergonomię: poprawki na wieżach odkłada się wygodnie, nie ma mowy o pomyłce, opisy są jasne i duże a kliki chrupkie jak świeże bułeczki. Wieżę poprawek bocznych można zamknąć, wiec nie ma mowy o przypadkowej zmianie. Zerowanie wież odbywa się bez narzędzi (tzn z monetą, lub łuską) i trwa mgnienie oka. Zerostop jest banalny i ustawienie go tez trwa minutę osiem, bez podkładek i innego pierdzielenia. Jednym słowem: polecam.
mitre
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 02 grudnia 2012, 14:54
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: mitre »

DMRII ma krzyz G3 ale niczym sie nie rozni od poprzednika procz podswietlenia :wink:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”