Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Pawellang
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 186
Rejestracja: 07 marca 2005, 15:28
Tematy: 0
Lokalizacja: Wawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: Pawellang »

Nie ma czego. Z tego co mi wiadomo NC Rado też wzorowało się na systemie Remingtona 700, a Leupold Mark 4 jest dobry ale do zastosowań militarnych. W stanach sporo osób strzela z Leupoldów Competition ze stałymi powiększeniami, które są w dobrej cenie i też dają radę.
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: mkl1 »

Zapytałem, bo na Przed ostatnim LS (Międzyrzecz) rozmawiałem z kolegami z Słowacji i oni strasznie pomstowali na NF, że gooowno i 3 razy odsyłali do naprawy, bo...siatka padła

Nie wiem ile w tym prawdy, ale na karabinie mieli już "SB"
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Pawellang
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 186
Rejestracja: 07 marca 2005, 15:28
Tematy: 0
Lokalizacja: Wawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: Pawellang »

U nas dużo kolegów strzela z NF Competition z bardzo dobrymi wynikami, a część z Nich nawet przeszła z S&B, więc z tego co widzę to co kraj to obyczaj :)))
Możesz wziąć Kahlesa K1050, który jest tańszy od NF i ma optykę Swarovskiego.
Mi nie pasowały siatki dlatego wziąłem NF.
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: Shooter7 »

Hubert pisze:Możesz skrobnąć o jakości tego Kahlesa K1050. Nareszcie mają mojego ulubionego Duplexa w tym modelu.
Hubert, sorry, ze dopiero teraz, ale jakos mi umknelo.

Na razie nie moge Ci jeszcze nic napisac bo stoi w szafie. Jezeli jutro bedzie slonce jak dzis, to wyciagne i popatrze. Na broni bede mial go nie wczesniej jak w Maju / Czerwcu, po strzelaniu bede mogl powiedziec cos wiecej.
katigroszek pisze: ..Wybieraj celowniki ze znormalizowanym tubusem, bo do 35mm i 40mm zawsze trochę trudniej znaleźć montaż.

Jak budżet nie jest ciasny to polecam Spuhra.
Z regoly ktos kto produkuje ptyke, dystrybuje do niej rowniez montaz. Spuhr jest zajefajny i finezyjny, tyle, ze za libelke w nim placic 100 % wiecej uwazam za przesade, wolal bym za te pieniadze wziasc EraTac'a z regulacja elewacji 10-70 MOA
Pawellang pisze:IOR też da radę, ale trzeba kupić z regulacją 1/8 MOA i dobrą siatką.
IOR z tego co sie orientuje oferuje jedyne szklo z regulacja 1/8 MOA - stale 36 krotne powiekszenie.
Pawellang pisze:W stanach sporo osób strzela z Leupoldów Competition ze stałymi powiększeniami, które są w dobrej cenie i też dają radę.
Strzelalem kiedys z 36x z siatka Dot ( bez krzyza ) i mnie zauroczyl, szukam od roku i znalesc nie moge.

Ciekawa opcje ma Nikon ze swoja siatka BDC oraz programem „ balistcznym „

:wink:
Pawellang
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 186
Rejestracja: 07 marca 2005, 15:28
Tematy: 0
Lokalizacja: Wawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: Pawellang »

Co do montażu Era Tac to też chciałem go kupić, ale Pan Norbert z NC Rado mi odradził, chociaż jest dystrybutorem Recknagela :)
Pawellang
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 186
Rejestracja: 07 marca 2005, 15:28
Tematy: 0
Lokalizacja: Wawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: Pawellang »

Hubert pisze:Możesz skrobnąć o jakości tego Kahlesa K1050. Nareszcie mają mojego ulubionego Duplexa w tym modelu.
Możesz obejrzeć Kahlesa na strzelnicy w Górze Kalwarii.
Hubert
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1152
Rejestracja: 26 kwietnia 2005, 22:39
Tematy: 18
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: Hubert »

Miałem K624TT i ciekaw jestem jak takie szkło ma się do K1050. Mój K24TT w porównaniu do NF NXS był nieco słabszy ale i różnica w cenie oraz wybór siatek inny. Zakres regulacji to już w ogóle miałem mały w stosunku do NF.
Stąd moja ciekawość jak K1050 ma się do NF NXS czy Competition. Jest jeszcze SB12-50x56 i SB 5-25x56.
Fajnego Zeissa 6-24x56 z klikami 5mm i większym zakresem w pionie niż obecny model od jakiegoś czasu już nie produkują.
Zaczęli produkować NF NXS 8-32 z klikami 1/8MOA i poważnie go rozważam.
Jestem rozbrojony z lunet i mam dylemat co kupić. Głównie 300m ale jak trafi się dalszy dystans np 600m to nie chciałbym żałować zakupu nietrafionej lunety.
Jakość lunety to jedno ale pozostaje jeszcze kwestia powiększenia. Mam lunetę obserwacyjną ale jak zauważył trafnie kolega Maz jak jest miraż czy niesprzyjające warunki to i luneta obserwacyjna Kowa x60 z powłokami ED, Zeiss czy Swarek nie pomagają.

Czy koledzy mogą podpowiedzieć na jakich powiększeniach strzelają dany dystans / konkurencję bo Benchrest, F-Class, F/TR czy strzelanie z worka lub dwójnogu z jednym punktem podparcia to zupełnie inne bajki.

Prześpię się jeszcze z tematem.
"Uzbrojone społeczeństwo to uprzejme społeczeństwo"
Pawellang
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 186
Rejestracja: 07 marca 2005, 15:28
Tematy: 0
Lokalizacja: Wawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: Pawellang »

K1050 to podobny poziom co NF Competition, z lekką przewagą dla tego drugiego, ale cena na korzyść Kahlesa.
Oba mają zakres regulacji 50 MOA, tubusy 30mm i podobną wagę.
W K1050 trzeba się przyzwyczaić do regulacji ostrości na górze.
Jeśli chodzi o serię NXS to szkła już nie są takie dobre jak w powyższych.
S&B 5-25x56 PMII nie ma regulacji 1/8 MOA co jest dużym minusem a tak poza tym jest nadal referencyjnym celownikiem taktycznym o świetnej optyce i mechanice.
Seria 12-50x56 już nie jest tak udana i z tego co czytałem i słyszałem jest z nią sporo problemów bo Bender dostał duże zamówienie właśnie na ten pierwszy model i olał jakość tego drugiego :)
Pawellang
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 186
Rejestracja: 07 marca 2005, 15:28
Tematy: 0
Lokalizacja: Wawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: Pawellang »

F-Class i FTR strzela się na powiększeniu ok 40 w zależności od warunków pogodowych.
Luk@s81
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 131
Rejestracja: 12 lipca 2013, 19:02
Tematy: 20
Lokalizacja: Chojnów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: Luk@s81 »

Odswieze temat.

A co powiecie o lunecie Minox ZX 5i 5-25x56 (nie mylic z monox zp5i) ?
Awatar użytkownika
Maz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 256
Rejestracja: 24 listopada 2010, 15:43
Tematy: 3
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: Maz »

Minox to zdaje się wytwór niemieckiej firmy Optronika. Ta firma była uprzednio odpowiedzialna za stworzenie lunet dla Premier Reticles. Cieszyły się one zasłużoną sławą topowej marki i konkurowały nawet z firmą Schmidt&Bender. Niestety Premier Reticles splajtowała i resztki wykupiła firma Tangent Theta. Optronika natomiast rozwinęła swoje projekty i sprzedaje je pod marką Minox.

Na forach amerykańskich Minoxy są chwalone. Nie wiem, czy ktoś to ma w Polsce? Wszystko zależy od ceny. Jeśli cenią się powyżej 10 tys zł i chcesz kupić lunetę taktyczną, to chyba lepiej kupić SB PMII 5-25x56. Przynajmniej będziesz miał pewność, że mechanika jest sprawdzona i pewna. Wybór siatek też jest imponujący.

Szczerze mówiąc przy obecnym kursie dolara nie zdecydowałbym się na zakup lunety powyżej 10 tys innej firmy niż SB. Koledzy z Fclass zaraz na mnie nakrzyczą, że powiększenia słabe, siatki pierwszoplanowe za grube, kliki 0,1mil... Ale SB ma trzy bezkonkurencyjne lunety taktyczne serii PM II:
5-25, 5-20 ultra short, 3-20 ultra short. Do tego doszedł niedawno model 5-45, jeśli ktoś lubi i chce mieć duże powiększenie.

PS. Seria ZX 5 to chyba seria lunet myśliwskich. Sprawdź przed ewentualnym zakupem, ile mają regulacji i czy siatka Ci odpowiada. Seria taktyczna to ZP 5.
Ostatnio zmieniony 16 marca 2017, 18:54 przez Maz, łącznie zmieniany 4 razy.
Miłego dnia!
Luk@s81
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 131
Rejestracja: 12 lipca 2013, 19:02
Tematy: 20
Lokalizacja: Chojnów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: Luk@s81 »

Dzięki Maz na info.

Jesli chodzi o lunetę Minox-a z serii ZP (taktyczne) to ceny są sporo ponad 10.000 zł. Ja myślałem o serii ZX a te są w okoliczach 4500 - 5600 zł. Nie specjalnie znam się na lunetach, ale chyba jedyna różnica to w ZP wieżyczki są odkryte a w ZX nie oraz w ZP są inne siatki celownicze.
Ponadto w ZX w lunecie 5-25x50 zakres regulacji wynosi tylko 13 MOA przy regulacji 1/8 MOA lub 20 MOA przy ragulacji 1/4 MOA. http://www.minox.com/fileadmin/download ... ion_EN.pdf

Trochę mało ;/ Ale gdyby strzelać z siatki BDC (jest wyskalowana do 800 yardów) to moża krzyż ustawiać na niższych liniach i ewentualna korekta w wysokości 13/20 MOA by wystarczyła? Jak sądzisz?

Patrzyłem przez Minoxa oraz przez Vortexa PST i odczucia mam na kożyść własnie Minoxa.



Natomiast co do droższych lunet co sądzisz o :
1. Kahles 1050
2. Swavorski Habicht PVI-2 6-24x50 L
3. ewantualnie jakaś inna ?
Awatar użytkownika
Maz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 256
Rejestracja: 24 listopada 2010, 15:43
Tematy: 3
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: Maz »

Unikaj jak ognia siatek BDC. Siatka taka ma teoretycznie wskazywać prawidłowe punkty celowania przy jakiejś amunicji - niestety w przybliżeniu. Czyli jak już dobierzesz amunicję do swojej lufy, prawdopodobnie okaże się, że siatka pokazuje głupoty. Pół metra za nisko, 73 cm za wysoko - tak chcesz strzelać na kolejnych dystansach? Możesz to skorygować tymi 13 moa regulacji - jak wszystko rozpiszesz na karteczce, dorzucisz poprawki na temperaturę i ciśnienie - konia z rzędem jak Ci się to wszystko nie pochrzani :-D

13 moa regulacji dyskwalifikuje lunetę do strzelania dalekiego dystansu. Do 1000 m musisz mieć około (średni zapas) 35-40 moa (10-11 mrad) dostępnej regulacji. Żeby tyle mieć dostępne, luneta powinna mieć minimum 50 moa (15 mrad) całkowitego zakresu regulacji i zostać zamocowana na montażu skośnym o skosie 20 moa. Dodatkowym warunkiem powinna być siatka: jeżeli pokrętła są w moa, siatka musi być w moa. Albo jedno i drugie w miliradianach. Przyjemną cechą miliradianów jest dziesiętny system liczenia: 0,1 mrad to 1cm odchyłki na tarczy na 100m; 2cm na 200m, 13,5cm na 1350m - łapiesz?
W moa nie ma tak łatwo :-D . Za to są dostępne pokrętła 1/8 moa - co pozwala np. przesunąć punkt celowania na tarczy o około 3cm na 800m (czyli o 1/8 moa, 1 moa to w przybliżeniu 24cm na 800m). Tyle, że to się przydaje jedynie w fclass, jak karabin jest super stabilny, jak zamurowany (i strzelec umie zrobić grupę o skupieniu poniżej 1moa na tym dystansie). W przeciwnym wypadku będziesz jedynie klikał jak oszalały - policz ile klików jest w 40 moa :-D

Reasumując: chcesz strzelać w flass- potrzebne Ci kliki 1/8 moa; chcesz strzelać inne konkurencje- lepsze będą pokrętła 0,1 mils.

Z przedstawionych przez Ciebie lunet Kahles 10-50 nada się do fclass. Swarovski prawdopodobnie nie nada się do niczego - to firma znana z najlepszych na świecie lunet myśliwskich nie nadających się do dalekiego dystansu, ze względu na mały zakres regulacji.

Jak masz ograniczony budżet zerknij na Sightrona, nowe Vortexy PST II i Bushnella serii Tactical. Amerykanie chwalą też Burrisy serii XTR II. Niestety Kaliber chyba ich do Polski nie sprowadził :-?
Ostatnio zmieniony 20 marca 2017, 17:46 przez Maz, łącznie zmieniany 1 raz.
Miłego dnia!
Luk@s81
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 131
Rejestracja: 12 lipca 2013, 19:02
Tematy: 20
Lokalizacja: Chojnów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: Luk@s81 »

Dzięki za wyjaśnienia :)

A ty osobiście to jaką lunetę byś polecił z przedziału : cena do 11.000 zł oraz z przedziału do 7.000 zł (+/- kilka stówek). Siatka raczej w drugim planie.

A co sądzisz o tunecie Nightforce benchrest 8-32x56 lub 12-42x56 - krzyż raczej NP-R2 oraz Luneta Leica ER LRS 6,5-26x56 - Plusem jej jest to, że 1 kilk to 0.5 cm/100m.
Awatar użytkownika
Maz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 256
Rejestracja: 24 listopada 2010, 15:43
Tematy: 3
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaka optyka na początek na 600-1000 m ?

Post autor: Maz »

SB 5-25 z siatką P4L fine drugoplanową. Pogadaj i potarguj u Szustera - powinieneś być blisko z ceną :-D
Wieżyczki jakie lubisz CW lub CCW. Ja nie lubię MTC, lepsze są zwykłe double turn. Ale jak kupujesz lunetę taktyczną, to lepsza będzie siatka pierwszoplanowa - niech już będzie taktycznie :-D P4L albo H2CMR (taką mam).

Do 7 tysięcy chyba Bushnell Tactical z zerostopem będzie najlepszy, nie wiem ile kosztuje nowe PST II (Vortex ma super gwarancję, jak się zmieści w budżecie powinien być tak samo dobry jak Bushnell). Sightron SIII ma z tej trójki pewnie najlepsze szkło i modele zarówno do fclass jak i taktyczne. Wadą jest brak zerostop i mało klików na obrót (miałem SIII 10-50, mam SIII 8-32, z obu byłem/jestem zadowolony).

Nightforce Benchrest z kolei będzie fajną lunetą do fclass/benchrest (jak nazwa wskazuje). Leica ma pewnie znakomite szkła, ale nie miałem jej w ręku, nic o niej nie wiem.
Ostatnio zmieniony 20 marca 2017, 21:10 przez Maz, łącznie zmieniany 1 raz.
Miłego dnia!
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”