Whitworth

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7302
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Whitworth

Post autor: marekp »

Wlasnie sobie kupilem takie cos. Z lufa w srodku szesciokatna. Zamowilem kokile u Hensela. Droga jak jasna cholera. Bo 245 eurasow. Wiem. Mozna strzelac okraglym pociskiem. Ale po to jest to szesciokatne zebym strzelal szesciokatna kula :-). Bo tak chce. Nie mam zadnych doswiadczen i jeszcze nie uzywalem. Poczytalem fora zagraniczne i dowiedzialem sie ze prochu sie sypie bardzo duzo. Bo od 70 do 120 grains. Grubego prochu. Dlugosc lufy jest 36". Kaliber podaja 451 ale mierzony miedzy plaszczyznami 448. Zamowilem 447. Zobaczymy co to bedzie. Diopter dam Lee Shaver - jak sie raz u niego kupi to sie nie chce na inne patrzec. Wiec tak mam. Pisza ze to dobry karabin do dlugiego dystansu. Do MLAIC sie nie nadaje chyba ze Vetterli albo Whitworth. Czyli karabin dowolny. Spust jest pojedynczy ale bardzo ladnie pracuje. Ja mam Euroarms ale Parker Hale juz nie wystepuje. Co prawda na stronie Euroarms pisza ze jest to lufa Parker Hale a oznaczenie tylko Euroarms ale kto za nimi dojdzie prawdy. Prawda to sie okaze na sylwetkach w czerwcu. I wczesniej na krotkich strzelnicach. Wiec jak cos bede wiedzial i mial jakies doswiadczenia to napisze. Acha. To cos plastikowe jest straszne. To na pobojczyku. To musze dac do dorobienia z mosiadzu. Ale pomysl. Plastikowe prowadzenie pobojczyka......
Lubie te wloskie rozwiazania.

MarekP
Awatar użytkownika
voyte07
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 160
Rejestracja: 10 listopada 2012, 15:46
Tematy: 21
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: voyte07 »

Ciekawa i piękna rzecz!
PS. Znalazłem zdjęcia pocisków bo ciężko było mi sobie to wyobrazić :)

Obrazek
MaciekSz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4535
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 16:22
Tematy: 162
Lokalizacja: Krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: MaciekSz »

Gratulacje, piekna i oryginana bron.

Znajomy mial i klal jak szewc, wiec zycze cierpliwosci :)
Maciek
.62 i .69
Zielonorogi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1312
Rejestracja: 19 stycznia 2007, 09:34
Tematy: 49
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Zielonorogi »

Lee Shaver robi tylko Soule
Tak średnio do Whitwortha pasuja
Moze lepiej Verniera ?

Mam na Whitwortcie Euroarmsu MVA jak dla mnie super diopter
Strzelam z okrągłych pocisków kalibrowanych .450 wchodzą z lekkim oporem,potem już lekko dopchniesz, dają radę na sylwetkach
Ni mom doświadczenia z pociskami w papierze - ale czy .447 nie za duży do .448 ?
zuku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 330
Rejestracja: 01 lutego 2012, 21:25
Tematy: 23
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: zuku »

Marek jak będziesz dorabiał to "coś" z plastiku w mosiądzu, to mam prośbę abyś dorobił
2 szt. to odkupię jedną do mojego Volunteer'a.
Jak spotkamy się na strzelaniu, to bym odebrał.
Wojtek
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7302
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Post autor: marekp »

Jaki to jest Vernier? Wiesz te Shaver sa niezwykle dokladne! Strzelalm ze Stangretem z Sharpsa po zalozeniu dioptera. Mialm za nisko - przesuwalem o 1MOA bo mnie to bawilo. A jeszcze bardziej na 50m ze mialem przestrzeliny co 1.5cm..... Szkoda ze zdjecia nie zrobilem z tej regulacji. Wiem wiiem. Mozna bylo przesunac od razu.... Ale tak bylo zabawniej widziec ze trafia bardzo dokladnie tam gdzie chce!

Podaj jakis link do tych diopterow?

Nie wiem. Moze 447 bedzie za duzy. Ale ja chce bez owijki strzelac. Skad mam wziac papier do owijek? Kazdy papier wspolczesnie zawiera krede. To znaczy ze jest papierem sciernym. To jakos nie mam entuzjazmu zeby w papier scierny owijac pocisk. To nie jest teoria. Jest co najmniej jedna lufa zniszczona przez owijki. Do Cereusa mozna sie zwrocic to opowie. Oni na tych forach zalecaja zeby stosowac filcowa przybitke szesciokatna i nasaczona smarem. Pocisk posmaruje tez mimo ze Hensel nie ma rowkow. Ale ten Kranen nie robi juz kokil. To mozna jeszcze kupic na Dixie kokile od Dysona ale ja nie bardzo wierze ze da sie ten odlany pocisk z niej wyjac. Wiecej nie widzialem. Jak bedzie za ciasno to poprosze Zoltodzioba zeby mi kalibrator zrobil.

MarekP
Zielonorogi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1312
Rejestracja: 19 stycznia 2007, 09:34
Tematy: 49
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Zielonorogi »

Marek - mnie chodziło o to, że Soule datą produkcji nie przystaje do Whitwortha
To chyba 1889 (?) rok
MLAIC nie zabrania ale dla mnie nie pasuje :)

Pisałem z zwyklym diopterze
http://montanavintagearms.com/
Patrz pod diopterami do Sharpsa, ja mam ten niski 130, ma zaletę, że nisko schodzi, nie trzeba wysokiej muszki stosować - Soule tak nisko nie schodzą, pewnie będziesz musiał dać mocno wysoką muchę ale sprawdź
I tunel Shavera, diopter ustawiam 45 MOA na 300 mm przy pocisku .475 grain
Ale jest niski na 1000 m nie starczy
Jeżeli będziesz w Jaworznie mogę zabrać mojego Whitwortha to zobaczysz jak to wygląda

Masz rację ta kulolejka od Dysona jest do d
Dyson ma wycinak do sześciokatnych przybitek

Tu facet sprzedaje wycinak do prasy Lee :
http://researchpressuk.wordpress.com/20 ... ad-cutter/
Koszty rosną :)
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7302
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Post autor: marekp »

Ja powiem tak. Karabin LR jaki by nie byl to jego cena to jest pol wartosci zestawu. Jak dokupisz kokile celowniki dobierzesz to koszt karabinu bedie x2. Sprawdzilem na Sharpsie.
Shaver robi te do ladowanych od przodu takie dowcipnie "zlanane". To znaczy tak, jakby ramke zgiac pod katem prostym. Daje to 1.5cm nizej. Mysle i o tunelu od niego. Wiesz chodzi i jakosc wykonania. Nie daje sie porownac. Zreszta widziales przeciez te celowniki.

Znalazlem na Dixie jeszcze takie cos. https://www.dixiegunworks.com/product_i ... ts_id=8084
To jest do robienia na zimno pociskow do Whitwortha. Pisza ze kule .50 z miekiiego olowu tam wlozyc i scisnac. I bedzie 1.5" dlugi pocisk. Ale kosztuje to to 500zl z przesylka. Inna rzecz ze u Hensela kokila kosztuje 1200zl. To Whitwortha.
Po co mi taki drogi karabin? Znaczy on byl tani...... Reszta droga.

MarekP


A jakby ktos mial calkiem zbedne z 10 sztuk pociskow do niego..... To sa szanse ze nie bede probowal wbijac olowiu mlotkiem do lufy z niecierpliwosci. Hensel ma dlugi czas produkcji. On jest malomowny i w zasadzie pytanie tylu "kiedy" trafiaja w pustke. Albo moj pozal sie Boze niemiecki jest taki ze ni cholery nie wiadomo co mi chodzi. W kazdym razie na kokile do Sharpsa czekalem od 8 do wczoraj. Wiec na ta szesciokatna moze dluzej jeszcze? Fakt ze pieniedzy nie bierze. Pisze lakonicznie ze jutro wysle i wplac na konto.
To jak ktos moze bym poprosil o pare sztuk. Duzo nie bo to olow wiec przesylka by kosztowala......
Awatar użytkownika
kammarladdare
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 341
Rejestracja: 03 marca 2008, 17:26
Tematy: 0
Lokalizacja: Kalix-Nyborg
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kammarladdare »

Marku ja uzywam cylindrycznych pociskow i tak wygladaja one przed i po strzale:
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Pocisk mozna ponownie uzyc tak idealnie jest teraz spasowany do lufy. Wiec tak sie zastanawiam czy warto pchac sie w koszty i kupowac kokile do hexagonalnych pociskow.
Ladowalem 80 grs szwajcara nr3 i heksagonalna przybitke cienki karton+ 10 mm filc smarowany + jeszcze raz cienki karton. Taki sandwicz poprostu. Pocisk 530 grs.
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7302
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Post autor: marekp »

A jak to wciskasz w lufe? Bo to dosc duze odksztalcenie jest! Wlasnie przeciskalem przez lufe Sharpsa pocisk nowy i jest to dosc trudne choc nie az tak duze odksztalcenia. No fakt ze nieco wiecej cyny. Wiesz to jest mozliwe. W koncu pierwsze robili metoda na zimno. Czyli chyba najbardziej podobna do tego z Dixie co sie wklada .50 i sciska.

MarekP
Awatar użytkownika
kammarladdare
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 341
Rejestracja: 03 marca 2008, 17:26
Tematy: 0
Lokalizacja: Kalix-Nyborg
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kammarladdare »

Do lufy pocisk wchodzi lekko, nic nie wciskam. Pocisk jest kalibrowany do .451.
Jak pisalem to jest zdjecie wystrzelonego pocisku. Byl wystrzelony w gleboki snieg i dlatego jest praktycznie nie uszkodzony. Roznica dlugosci w stosunku do nowego pocisku to ok. 3 mm.
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7302
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Post autor: marekp »

Zdjecie jest takie ze sugeruje ze ten przed wlozeniem jest wiekszy :-). Tak mozna. Ale moj kaliber jest .448. Myslalem ze one wszystkie sa jednakowe.

MarekP
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7302
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Post autor: marekp »

To wszystko jest mozliwe. Ale najpierw chce postrzelac. Nigdy nie uzywalem pociskow szesciokatnych i pomijajac problem uszczelnienia podoba mi sie. Strzelalem z lufy hexagonalnej ale z wiatrowki wiec poniekad odtylcowej. To byl czas ze bez pozwolen byly wiatrowki z gladka lufa. Okazalo sie ze gwint hexagonalny w rozumieniu naszych wladz (?) byl uznany za brak gwintu. Slowo daje! W efekcie niezly pistolet z lufa hexagonalna mozna bylo kupic bez pozwolenia. To sie bodaj Twinmaster nazywal. Wiec doswiadczenia nie mam zadnego. Chce sporbowac. Co do dlugosci lufy. Mam mieszane uczucia. Z jednej strony jest pewnie tak jak piszesz ze 33 cale moze byc lepiej niz 36. Moze to byc spowodowane ze koniec nie jest usztywniony a lufa jest dosc cienka. Dlaczego Euroarms robi 36" ? Wiec znow. Poczekalbym z pilka do ciecia lufy do czasu az postrzelam. Na razie czytam fora zachodnie i tam sa rozmaite opinie. Te pociski hex chyba sa do owijek stad wglebienie na dnie. Tak sie czesto robi. Owijka papierowa... No coz. Ciezko o dobry papier. Za to potem mozna rozpedzic pocisk do bardzo duzych szybkosci. Choc takie cos o wadze ponad 500 grains..... Dobrzy by bylo nie przewrocic sie po strzale :-). Rozlozylem dzis ten karabin i sprawdzalem luzy pod lufa. Wydaje sie ze jest ok. To wyjdzie po pierwszym strzelaniu. Czy jest dobrze czy trzeba poprawic.
Diopter. Zgadzam sie ten soul jest moze mniej historyczny. Za to jest 100 razy dokladnieszy od innych :-). Wiec tez trzeba pomyslec. Tam moze byc istotne cos innego. Mianowicie minimalna wysokosc. To jest bardzo prosta kolba. Tak jak to w wojskowym. I diopter moze wymuszac podstawe pod muszke. Na pewno nie jest to karabin latwy. Inny jest i to jest w nim fajne.

BArdzo dziekuje Wojtku za uwagi. Na pewno beda cenne!

MarekP
Zielonorogi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1312
Rejestracja: 19 stycznia 2007, 09:34
Tematy: 49
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Zielonorogi »

Lee Shaver jest OK ale czy jest najlepszy można dyskutować :)

jako ciekawostka - kiedyś znalazłem takie zestawienie jakich przyrządów używali zawodnicy BPCR jak niżej :

"the Final Results Bulletin from the 2007 BPCR National Championships held at the Whittington Center. In 2007 the respondents stated they used the following rear sights:

Montana Vintage Arms ....... 85 shooters
Steve Baldwin ....... 32
Browning ....... 13
Kermit Hoke ....... 10
Ron Long ....... 9
Lee Shaver ........ 8
Ukranian (Parts Unknown?) ........ 8
Kelly ....... 5
Harold Forcum ......... 3
Pedersoli ......... 3
Ballard, M. Stevens, P. Roy &
Zika ......... 1 each"

Linki :

http://www.baldwin-sights.com/
http://kelleysights.com/
http://montanavintagearms.com/
http://www.kermitool.com/hoke_rifle_sight.html
Awatar użytkownika
Willie357
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 2774
Rejestracja: 10 grudnia 2006, 16:15
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: RIP

Post autor: Willie357 »

Istotnie MVA stoi wyzej w rankingach od Lee Shavera, to prawda, to juz naprawde najwyzsza klasa....ale ich ceny......boli i to bardzo, ja w kazdym razie jeszcze nie dorosłem do dioptra za 800$ plus przesyłka , cło i VAT.....
CZARNE I NITRO,>30, moturki , G 4x4 Bundeswehr , za młodu kobietki.
TAK dla eutanazji kretynów
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”