Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Popeye »

Spitfire24 pisze: 27 kwietnia 2022, 09:25
Hans00 pisze: 27 kwietnia 2022, 07:33 @up: Może kwestia, że w chińczykach jest gorsza kontrola jakości i można trafić lepszą lub gorszą sztukę stąd odmienne opinie?
A co do samego bipoda:

Tactical? https://kolba.pl/product/3837,bipod-lea ... op-6-1-7-9
Super duty? https://kolba.pl/product/23900,bipod-le ... p-qd-6-8-5

Czy może wyższy/inny?
Z tych dwóch to ŻADEN. Nie mają wychylania bocznego i słabą regulację i blokadę nóżek.
Poczytaj sobie kolego o "cantingu" i jego wpływie na punkt trafienia względem punktu celowania.

Ja mam właśnie taki z pierwszego linka.
Ustawisz taki w poziomie na stanowisku strzeleckim i nie martwisz się o canting 😁
Ten co ma drogi bipod który ma osiowy przechył musi patrzeć ciągle na poziomicę 😅😅
Na takim miałem super grypy i nawet na 2021 Long Shot poszło całkiem nieźle... I nie tylko.
Celowo kupiłem kiedyś tani karabin i tani bipod by pokazać wszystkim, że nie liczy się ile wydamy na sprzęt... bo tanim też można złoić du** customowi :)
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Hans00 »

Czyli do wyboru mam:
Bipod bez możliwości przechylania, kładziesz, strzelasz byleby było równo.
Bipod z możliwością przechylania - idzie sie złożyć nawet na krzywym podłożu ale trzeba zawsze się pilnować poziomicy.

Jest coś co czerpie najlepsze z obu światów i nie kosztuje miliona monet?

A i wisienka na torcie. Co polecacie jako ogólnie rozumiane urządzenie wylotowe? Najlepiej ograniczające odrzut, podrzut, poprawiające tym skupienie oraz nie drażniące uszu sąsiadów, oczywiście przy okazji w ludzkich pieniądzach i oczywiście zgodne z literą UOBiA.
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: bezduszny »

Hans00 pisze: 27 kwietnia 2022, 11:07 Jest coś co czerpie najlepsze z obu światów i nie kosztuje miliona monet?
700 PLN trzeba szykować.
Kupisz taniej ? To i tak będziesz dopłacał potem.. bo szybko zauważysz ograniczenia.

Weź oryginalnego Harrisa + dźwignia blokady i masz problem z głowy.

Hamulce ?
Wiesz jaki masz gwint na końcu lufy ?

Ja ma Audere IMPERIUM.
Dobra jakość.... i też w pudełeczku go sprzedają.
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Spitfire24 »

Popeye pisze: 27 kwietnia 2022, 10:41
Spitfire24 pisze: 27 kwietnia 2022, 09:25
Hans00 pisze: 27 kwietnia 2022, 07:33 @up: Może kwestia, że w chińczykach jest gorsza kontrola jakości i można trafić lepszą lub gorszą sztukę stąd odmienne opinie?
A co do samego bipoda:

Tactical? https://kolba.pl/product/3837,bipod-lea ... op-6-1-7-9
Super duty? https://kolba.pl/product/23900,bipod-le ... p-qd-6-8-5

Czy może wyższy/inny?
Z tych dwóch to ŻADEN. Nie mają wychylania bocznego i słabą regulację i blokadę nóżek.
Poczytaj sobie kolego o "cantingu" i jego wpływie na punkt trafienia względem punktu celowania.

Ja mam właśnie taki z pierwszego linka.
Ustawisz taki w poziomie na stanowisku strzeleckim i nie martwisz się o canting 😁
Ten co ma drogi bipod który ma osiowy przechył musi patrzeć ciągle na poziomicę 😅😅
Na takim miałem super grypy i nawet na 2021 Long Shot poszło całkiem nieźle... I nie tylko.
Celowo kupiłem kiedyś tani karabin i tani bipod by pokazać wszystkim, że nie liczy się ile wydamy na sprzęt... bo tanim też można złoić du** customowi :)
Filip, przepraszam cię, ale takie przekomarzanie się jest bez sensu. Ja też z karabinem z półki (Savage MSR10, Savage 12BVSS czy Savage 110 Elite Precision) wielokrotnie byłem na podium w tym na 1 miejscu na MP w Orzyszu na 800m, czy na MP F-class na 2 miejscu w Skarżysku. Więc da się. Ale to nie oznacza, że adept strzelania LR będzie miał z naszego sprzętu takie same wyniki. Natomiast jak będzie miał przyzwoity sprzęt to będzie mu się łatwiej nauczyć dobrze strzelać, bo będzie wiedział, że słaby wynik na tarczy to jego błędy a nie niedoskonałość sprzętu. I wiem co piszę, bo ostatnio szkoliłem parę osób i widać było różnicę jak się przesiadł jeden z drugim na lepszy sprzęt.

Sądzę, że na tym można zakończyć dyskusję na temat wyższości taniego sprzętu nad droższym :516: .

PS
Do zobaczenia na Orzyszu.
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: bezduszny »

Ustalmy jedno...
557 choć nie jest/nie było drogim karabinem, to nie jest złym karabinem.
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Hans00 »

bezduszny pisze: 27 kwietnia 2022, 11:15
Hans00 pisze: 27 kwietnia 2022, 11:07 Jest coś co czerpie najlepsze z obu światów i nie kosztuje miliona monet?
700 PLN trzeba szykować.
Kupisz taniej ? To i tak będziesz dopłacał potem.. bo szybko zauważysz ograniczenia.

Weź oryginalnego Harrisa + dźwignia blokady i masz problem z głowy.

Hamulce ?
Wiesz jaki masz gwint na końcu lufy ?

Ja ma Audere IMPERIUM.
Dobra jakość.... i też w pudełeczku go sprzedają.
Podlinkowałbyś tego harrisa co będzie najlepszy?

A co do gwintu M18x1
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: bezduszny »

pierwszy z brzegu.. : https://sklep.hubertusprohunting.pl/bip ... s-brm.html
i ta dźwignia która jest pod spodem

Kompensator ...
Jest dostępny M18x1

Obrazek
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Popeye »

Nie chodzi o wyższość taniochy - chińskim no name - czy też własnej roboty nad drożyzną czyli +10 do prestiżu, tylko o fakt że z taniego bipoda też można osiągnąć dobre wyniki.
Założysz do customa takiego , to trochę będzie obciach ale wcale mu to nie przeszkodzi siepać takie same grypy. :)

Kiepskiej baletnicy to rąbek i spódnicy będzie przeszkadzał :516:
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Hans00 »

Robię mały update w temacie.

Trochę to się przeciągnęło. Bergara będzie w przyszłym tygodniu już z przyklejoną szyną stalową 20 MOA

Bipod zdecydowałem się, że wezmę oryginał Harrisa S-BRM + dokupię tą dźwigienkę - jednak nie w tym momencie.

Urządzenie wylotowe, wezmę jakiś kompensator z dużymi poziomymi komorami. Na mój gwint M18x1 jest tego jak na lekarstwo niestety...
@ bezduszny: Fakt, istnieje ten kompensator na gwint M18x1, przyznam, że wizualnie mi się podoba ale u nas nie widzę go nigdzie na stanach... Nawet Armytec jako dystrybutor nie ma tego w ofercie, a nie wiem czy chce mi się następną rzecz zamawiać zza granicy. Głośno myślę co kupić. Może jeszcze ktoś kopsnie ciekawym linkiem. Istotna jest dla mnie estetyka, aby kompensator pasował do projektu.

Odnośnie samej osady Accuracy International, na stronie producenta w dziale kontakt:
[POLAND]
Military M.K. Szuster biuro@szuster.com.pl
Police M.K. Szuster biuro@szuster.com.pl
Civilan Sporting Services / sales@sportingservices.co.uk Sportsman Gun Centre / info@sportsmanguncentre.com

Czyli jak rozumiem, M.K. Szuster jest dystrybutorem na Polskę ale jedynie dla Wojska i Policji.
Cywile muszą tj. kontaktować się z którymś z wymienionych sklepów angielskich. Co ciekawe niektóre kraje muszą się w celu zakupu kontaktować tylko i wyłącznie bezpośrednio z Accuracy International.

Wchodziłem na stronę "sportmansguncentre.com", automat mi wyliczył koszta i wyszło drożej niż w sportingservices.co.uk, ponadto nie wiem jak jest u nich z wysyłką zagraniczną, papierologią itp.
W sportingservices.co.uk, część akcesoriów można kupić przez automat ale już jeżeli chodzi o osady/magazynki trzeba kontaktować się ze sklepem indywidualnie, co uczyniłem.
Wysyłają na Polskę, można utargować jakiś rabat przy zamówieniu iluś rzeczy, jeżeli nie mają czegoś na stanie ściągają od producenta, smutno mówić ale te osady AT ATAICS już nie są w produkcji a to co jest dostępne to stany magazynowe jakie zostały u producenta, więc jak komuś zależy niech się spina z zakupem.
Kontynuując o sklepie - pomagają w papierologii, bo niestety u nich potrzebna jest licencja na wysyłkę eksportową (tj. na drogę rzeczy od ich sklepu do granicy).
Na szczęście są uproszczone procedury jak sklep ingeruje w proces i tak naprawdę kończy się na wypełnieniu formularza EUU i listu EUM, co dla ogarniętej osoby zajmie z przeczytaniem 10-15 minut. Samo przemielenie papierologii i uzyskanie tej licencji to z tego co pracownik sklepu mi mówił zajmuje ok. 4-6 tygodni więc chwilę sobie poczekam. Potem wysyłka, u nas cło + vat (plus pewnie jakieś koszta dodatkowe procedury) i jeżeli na cle trafi się ktoś kumaty, co wie, że osada czy magazynek to nieistotne części, które może kupić w naszym kraju pierwsza lepsza osoba na allegro/sklepie, to w końcu przesyłka do mnie trafi bez zbędnych opóźnień.

Polecam też kontakt telefoniczny ze sklepem. Pierwsza klasa, wszystko idzie ustalić, jedynie trzeba przyzwoicie znać angielski.
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: bezduszny »

Jak nie ma u nas... to kup gdzieś w UE. Ceny są na tym samym poziomie.
Ja kompensator do Sako S20 kupowałem we Włoszech... a podkładkę "pod kciuka" kupiłem w Finlandii.
Wszystko dochodziło w 7-10 dni bez problemu.

Proszę... mają 33 sztuki
https://www.audere.sm/product/accessori ... zle-brake/

ale pewnie można znaleźć taniej.
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Hans00 »

@bezduszny: Z kompensatorem jeszcze się chwilę zastanowię. Dzięki za link.

Mam już wreszcie tą Bergarę, jednak bez szyny montażowej.
Szynę dokupiłem taką, dojdzie na tygodniu:
https://www.astroclassic.pl/p/szyna-rem ... ort-20moa/
Spełnia wymóg 20 MOA, jest stalowa, wyprodukowana w Polsce (z tego co patrzę po różnych zdjęciach szyn na Astro, to na 99% produkcja Łuszczek, chociaż mogę się mylić).
Cenę ma przystępną więc się skusiłem. Co sądzicie?

Zastanawiam się czy nie podjąć się jej zamontowania samemu wedle tego poradnika:
https://www.youtube.com/watch?v=Sfu_J-6kDVs
Odkręciłbym te śrubki zaślepiające, odtłuścił acetonem nowe śrubki i przy okazji dziury na śrubki.
Odnośnie kleju nie stosowałbym LOCTITE najmocniejszego (czerwonego) tylko średni (niebieski).
Schody zaczynają się przy dokręcaniu śrubek, bo potrzeba wkrętaka dynamometrycznego, którego nie posiadam i raczej nie będę miał skąd pożyczyć...
Więc myślę, żeby taki kupić na swoje potrzeby (czasem się przyda) - co polecacie w super stosunku ceny do jakości? Nie chcę się pchać w koszty, znowu nie chce brać badziewia co może uszkodzić gwint przez swoją niedokładność.
Znalazłem coś takiego: https://milicon.pl/narzedzia/40394-wkr- ... 13034.html
Tylko znowu hamburgerowe jednostki typu funty na cale.
Jest też coś bardziej europejskiego: https://allegro.pl/oferta/wkretak-dynam ... 1041460290
Tu już bardziej europejsko newtonometry. Jakieś sugestie?

Czy może lepiej odpuścić, dać do rusznikarza i nawet o tym nie myśleć? :)

Odnośnie osady, angole mielą papierologię, więc sobie jeszcze poczekam. Cierpliwość jest cnotą.
andwal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 676
Rejestracja: 18 listopada 2018, 08:05
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: andwal »

Kup sobie wkrętak dynamometryczny bo napewno przyda się nie raz np.do zamontowania lunety lub gdy coś poluźni się w karabinie (a zdarza się to czasem w najmniej odpowiednich momentach) mam podobny jak ten z portalu na A i sprawdza się i zamontuj szynę sam bo to prosta sprawa,tak jak napisałeś oczyść,trochę niebieskiego kleju i dokręcić z odpowiednim momentem ot cała filozofia
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: bezduszny »

Jakiś czas temu kupiłem właśnie PROXXON'a, jest dobrze wykonany i sprawdza się jak należy... a szynę/montaż nie cykaj tylko montuj sam.
Tak jak napisał @andwal.. niebieski klej i jedziesz z tematem.

Od Proxxon'a mam jeszcze mało imadło "na przyssawkę" i taki zestaw bitów, które się przydają : https://allegro.pl/oferta/zestaw-bity-s ... 0681738742
Ich zaletą jest to, że trzymają rozmiar, co nie jest takie oczywiste jak się wydaje.
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Hans00 »

@ up: Dzięki Panowie, kupię wkrętak. Widzę, że dobrze mieć w swoim zasobniku takie narzędzie.
Kwestia jest tego typu, że chciałbym wziąć taki, który ma na tyle niską skalę, aby dało się dokręcić śrubki od montażu lunety, szynę stalową i też planuję przykręcić osadę AI AICS jak przyjdzie.
Z tego co widzę w instrukcji od Accuracy International, szynę stalową przykręca się z siłą 1.7 Nm [15 in-lb], a osadę z siłą 6 Nm [53 in-lb].

1. Nie wiem z jaką siłą dokręca się montaż dwuczęściowy Audere Adversus do szyny stalowej bo w instrukcji podają bardzo nieprecyzyjny przedział 3,5-6 Nm (gdzie 6 to jest absolutny max) - niektórzy z was wielokrotnie montowali ich produkty, może ktoś podpowie jaka wartość jest optymalna?
2. Odnośnie siły montażu samej optyki, Audere podają maksymalną wartość 3 Nm, a precyzyjną wartość powinno się odczytać z instrukcji samej optyki (w tym przypadku Vortex Venom).
W instrukcji Vortex Venom podają 18 in-lb (~2,03 Nm) - co jak rozumiem jest rekomendowaną i maksymalną wartością?
3. Co ciekawe, w instrukcjach zarówno montażu jak i optyki kategorycznie wykluczają użycie kleju do gwintów na jakiejkolwiek(!) ze śrubek, czyli jak rozumiem niebieski (średni) Locktite przyda się jedyne do montażu szyny (tj. trochę na śrubki + sporo na szynę aby wyeliminować szczeliny gdzie może odkładać się woda/brud/rdza i inne niechciane.

Podsumowując całość, wychodzi, że potrzebuję wkrętaka dynamometrycznego przynajmniej z zakresem 1-6 Nm (chociaż pewnie przydałby się lekki zapas, np. 1-7 Nm) - Produkty PROXXONa z tego co widzę, nie wpisują się w tą skalę, bo mamy albo 1-5 Nm albo 2-10 Nm. Jaki w tym układzie polecicie, aby miał potrzebny zakres i nie był badziewny? Real Avid?

I odnośnie montażu samej optyki, nie mam żadnych poziomic laserowych. Myślę, że jak już będę miał skręcony karabinek w nowej osadzie, zamocuję Harrisa (którego jeszcze nie posiadam), ustawię go w trybie bez przechylenia, rzucę okiem na poziomiczkę w montażu Audere, aby była idealnie, a w odległości powieszę coś ciężkiego na sznurku (oczywiście w warunkach bezwietrznych, gdzie nic nie będzie miało ingerencji na sznurek i ciężki element) - dzięki temu siatką złapię pion, bo grawitacji nie oszuka, a poziom sam wyjdzie. Dobrze kombinuję? :D
piotrjub
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 20 listopada 2011, 19:07
Tematy: 0
Lokalizacja: 3 Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: piotrjub »

3. Co ciekawe, w instrukcjach zarówno montażu jak i optyki kategorycznie wykluczają użycie kleju do gwintów na jakiejkolwiek(!) ze śrubek

Możesz pokazać te instrukcje
222; 223; 243; 308; 30-06; 8x57JRS; 9,3x62; 375H&H; 12/70; 16; 20; 22 LR; 6,35; 7,65; 9 Para; 9 Makarov; 38 Special; 6BR; 30BR; 6,5x47; 284; 6mmAR; 6.5 SLR; 416Barrett;
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”