BERGARA B14 HMR

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

DaimonWawa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 214
Rejestracja: 15 lutego 2016, 20:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: DaimonWawa »

Raczej nie ma szans ze czesci dostaniesz :(

Roznie to bywa, ja mam B14 HMR .308 win kupiona w marcu 2018 i nie mialem zadnych problemow ani z zamkiem, ani z pazurem, a z GGG tez strzelalem. Mozliwe ze poszla jakas wadliwa partia, w ktorej byl blad produkcyjny albo po prostu chcieli przyoszczedzic i sie przejechali - karabiny poszly w swiat wiec tylko serwisuja jak cos sie stanie
Raphael27
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1297
Rejestracja: 26 września 2007, 17:10
Tematy: 33
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: Raphael27 »

Taka moja mała wskazówka.
Widzę że zamek jest podobny albo i ten sam (nie trzymałem oba w ręku) do savage, gdzie również miałem problem z pazurem wyciągu łuski który nie lubił lapuy.
Pazur dostałem od ręki u dystrybutora savage ale to było dawno temu.
Awatar użytkownika
Zibi70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 129
Rejestracja: 04 marca 2016, 13:28
Tematy: 3
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: Zibi70 »

Mili Państwo,

Kontynuując wątek zamkowy...

Sprawdziłem w swojej B-14 pokrywę tylnej części zamka (bolt shroud), z którą tu i ówdzie zdarzały się problemy - case "broken bergara".
Na moje oko widać było, że część gwintowana ma wspomniany gwint obustronnie spłaszczony, co wg relacji z netu było jedną z przyczyn "nie trzymania" gwintu idącą w parze z g... marnej jakości surowcem, z którego cały element odlano.

Napisałem więc sympatycznego maila do Bergary, podając numery i wszystko co trzeba oraz opisując sprawę, z którą się zwracam, a konkretnie prośbę o przesłanie częsci obrabianej mechanicznie a nie odlewanej ze stopów lekkich, wobec której mam wątpliwości co do jakości.

Niebawem otrzymałem odpowiedź, z której wynikało, że mam się nie niepokoić, bo nieco spłaszczony gwint jest wymagany w procesie technologicznym oraz, że...
Your shroud is made in MIM instead of ZAMAK previous ones. This is much stronger, tested successfully on heavy hot loads.

Co w wolnym tłumaczeniu znaczy, że bolt shroud w mojej B14 nie jest wykonany z szajsmetalu, a wykonany w technologii Metal Injection Moulding (MIM) i z powodzeniem przetestowany na wytrzymałość. Dodali także, że mogę się o tym upewnić za pomocą magnesu. :one:

No to cyk - magnes w dłoń prawą, telefon w dłoń lewą i testujemy + filmujemy. :027: Powstałe dzieło na Oscara się nie nadawało, ale wyrażnie pokazywało, że mój bolt shroud na magnes reaguje podobnie jak mój kot na polecenie opuszczenia kanapy - czyli wcale. :124: Pozostałe elementy zamka a owszem - przyciągały magnes bardzo silnie. Filmik posłałem do sympatycznego Pana z Bergary i nie czekałem długo na odpowiedź, w której nie krył on zdziwienia tym, co zobaczył, ponieważ elementy z szajsmetalu (Zinc aloy) zostały wycofane jeszcze w 2018 roku i nie wiadomo jakim cudem tak miły szajs znalazł się w egzemplarzu wyprodukowanym w III kwartale 2019. Mają to sprawdzić.

Nie wchodząc w dalsze szczegóły otrzymałem zapewnienie, że jeśli sobie życzę, to oczywiście dostarczą nowy element właściwej jakości, za pośrednictwem dystrybutora - czyli Incorsa. Mail przyszedł dziś rano, a wczesnym popołudniem dostałem info od Incorsy, że część czeka na odbiór w salonie.

Podsumowując - z jednej strony lekka wtopa i będę musiał jechać na drugą stronę miasta tracąc czas i paliwo, ale z drugiej - życzyłbym sobie, żeby wszystkie firmy miały takie podejście do klienta i działały równie sprawnie. Obym nie musiał ponownie sprawdzać tego nastawienia przy złamanym pazurze wyciągu. Przy okazji jak pojadę do Incorsy zapytam Panów jak to z tym w końcu jest i o co dokładnie chodzi.
.TT
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 35
Rejestracja: 07 października 2016, 23:45
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: .TT »

Zibi70 też mam chyba ten element z gównolitu a karabin kupowałem bergarę 6.5cm pod koniec 2019r.
Sprawdzę magnesem.
Mam do Ciebie prośbę, czy możesz zrobić zdjęcie wślizgu z włożonym magazynkiem? Chodzi mi o pozycję wślizgu względem maga. Okazuje się, że u mnie nabój krótszy o około 2mm od max długości maga haczy o spód wślizgu.
Ładowanie z ręki powoduje, że nabój zahacza czubkiem początek komory.
To takie wstępne spostrzeżenia i będę jeszcze zgłębiał temat.

Pozdr
Awatar użytkownika
Zibi70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 129
Rejestracja: 04 marca 2016, 13:28
Tematy: 3
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: Zibi70 »

Chwilowo nie jestem w stanie cyknąć fotki bo jestem poza domem, ale może któryś z kolegów będzie miał okazję wcześniej. :052:

A przy okazji - może ktoś się podzieli informacją, jakiej wysokości montaż wziąć na szynę picatinny przy lunecie z okularem 50 - mniej więcej 66 mm wymiaru zewnętrznego - zamówiłem niski - wydaje się, że powinien być ok. :?:
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 954
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: Ultra3000 »

Mam Delete Stryker (56) I montaz średni Tier
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 2020, 01:21 przez Ultra3000, łącznie zmieniany 1 raz.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
.TT
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 35
Rejestracja: 07 października 2016, 23:45
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: .TT »

Sprawdziłem i ten element jest u mnie srebrny ale magnes łapie. Jaki kolor jest u Ciebie, bo na filmie w internecie nowy-poprawiony jest czarny a ten wadliwy koloru srebrnego. Trochę to martwienia się na wyrost, ale nie chciałbym w połowie zawodów przerwać konkurencję ze względu na obmykający się gwint. Wystarczy już, że pazur zapasowy wożę.
Zaleski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 24 listopada 2016, 19:58
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: Zaleski »

Padła w tym temacie Sabatti Urban Sniper i tak szukam i szukam i z tego co widze nikt w Polsce tego nie ma.
Ktoś widział ostatnio ten sztucer dopstępny w jakimś sklepie?
Ostatnio zmieniony 03 marca 2020, 21:11 przez Zaleski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Młynek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3457
Rejestracja: 09 lutego 2006, 20:18
Tematy: 84
Lokalizacja: Łódź - Ruda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: Młynek »

Mam nie narzekam - chociaż ostatnio zalega w szafie - bo strzelnic w okolicy brak z osią większą niż 100m, a na 100m szkoda ammo i czasu.
Zastanawiam się czy z tego powodu go nie sprzedać.
COLT Łódź
22LR, 9X18, 9X19, 38/357 Magnum,22Hornet, 223Rem, 5.45X39, 308 Win, 12/76
rpiotrek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 69
Rejestracja: 20 czerwca 2008, 01:09
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: rpiotrek »

Cześć
Mam chęć zacząć przygodę ze sztucerem bergary
Mam dostęp do strzelnicy 500m i stąd moje pytanie
Bergara BMP kaliber 308WIN z lufą 28" czy 24"?
czy warto dopłacać za lufę średnicy 25mm?
To mój początek z LR ale nie planuję bycia mistrzem i wygrywania zawodów. Raczej rekreacja i podnoszenie umiejętności dla własnej przyjemności
pozdrawiam
Piotrek
Piotrek

.22LR, .32s&w, 7.62x25, 7,62x39, 9x18, 9x19, 45ACP, 12/76, cp i jakieś wiaterki
Awatar użytkownika
oryks
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1912
Rejestracja: 23 czerwca 2006, 12:10
Tematy: 19
Lokalizacja: Osielsko
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: oryks »

Upraszczając sprawę ... zależy co Cię bardziej kręci - jak precyzyjne, statyczne wycinanie dziurek w papierze to lufa długa i gruba może wyjść na plus ale jak chcesz się bardziej "taktycznie" realizować to wygodniej będzie z czymś lżejszym. Dramatycznej różnicy w potencjale nie będzie.
KUJAWSKO-POMORSKA GRUPA STRZELECKA
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 19
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: GreenHeart »

Dramatycznej może nie ale czasem brakuje ledwie 30m/s żeby nie spaść poniżej prędkości dźwięku i strzelić jednak na te 1100 m. ]
Jak wspomniał poprzedni rozmówca, najpierw zastanów się czy będziesz z tym karabinem biegał na plecach czy tylko przenosił z osi na oś. Jak statyka i dalekie dystanse w 308 to bierz długą i cięzką lufę, na pewno zaprocentuje ci na tarczy a jak chcesz bawić się w dynamiczne strzelanie taktyczne to bierz krótszą lufę, bo raz że wygodniej a dwa lżej. Jednak sądząc z Twojego wpisu chyba nie będziesz bawić się w zawody ala taktyczne więc proponuje ci opcje pierwszą.
rpiotrek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 69
Rejestracja: 20 czerwca 2008, 01:09
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: rpiotrek »

Nie planuję biegania z bronią. Mam dostęp do osi 500m stąd było moje pytanie: czy lufa 28" super varmint da konkretną różnicę na takim dystansie. Niby to ok 1kPLN ale jeśli nie zobaczę różnicy to wolę to przeznaczyć na lepsze szkło albo amunicję.
Piotrek

.22LR, .32s&w, 7.62x25, 7,62x39, 9x18, 9x19, 45ACP, 12/76, cp i jakieś wiaterki
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 954
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: Ultra3000 »

Na 1000 m nie strzelałem jeszcze ale Strelok pokazuje mi że dopiero w okolicach 1400-1500 m prędkość zblizala by się do prędkości dźwięku. Prędkość początkowa mam 845 m/s, lufa 24", 6.5 CM. Nie wiem na ile dobrze apka wskazuje wyliczenia ale jeśli prawidłowo to tragedii nie ma...
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
Młynek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3457
Rejestracja: 09 lutego 2006, 20:18
Tematy: 84
Lokalizacja: Łódź - Ruda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: BERGARA B14 HMR

Post autor: Młynek »

Super, umiesz czytać ze zrozumieniem. Kolega pytał o 308 Win, fajnie że masz bergere w .6.5 ale to zupełnie inny kaliber i parametry.
COLT Łódź
22LR, 9X18, 9X19, 38/357 Magnum,22Hornet, 223Rem, 5.45X39, 308 Win, 12/76
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”