Regulamin Silhouette i dyskusja o nim.

Forum miłośników strzelania "sylwetkowego"

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator silhouette

Awatar użytkownika
tommi.rybnik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 775
Rejestracja: 30 kwietnia 2013, 09:21
Tematy: 0
Lokalizacja: Rybnik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: tommi.rybnik »

U Spinnera w poście jest link do regualminu
zdjęcie w regulaminie pokazuje co widać, ale niewiem czy jest to miarodajne.
Ostatnio zmieniony 18 października 2013, 06:21 przez tommi.rybnik, łącznie zmieniany 2 razy.
i mniejszy kaliber tym przyjemniejsze strzelanie
www.mks-lok.rybnik.pl/
Awatar użytkownika
Artkor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1610
Rejestracja: 27 lutego 2007, 10:47
Tematy: 25
Lokalizacja: Ostrowite
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Artkor »

Mogą patrzeć gdzie im się podoba choć niektórych potrafi to wyprowadzić z równowagi na zawodach (i o to chodzi).
Awatar użytkownika
oryks
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1912
Rejestracja: 23 czerwca 2006, 12:10
Tematy: 19
Lokalizacja: Osielsko
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: oryks »

Jedyne co znalazłem o kierunku ustawieniu zwierzaków w regulaminie IMSSU to jedno zdanie:
"All targets in a bank shall face in the same direction."

Niby dostępne wzory powinny być jakąś wykładnią ale oferują też wersję do druku a tam na zmianę lewe i prawe zwierzaki. Na zdjęciach jakie znalazłem też różnie. Więc chyba dla IMSSU jedyny wymóg to wszystkie na belce w jedna stronę.
A jak to ma być u nas to już koledzy z Komisji powiedzą.


PS O, już jeden odpowiedział ale czy dowolność może być także na jednej belce ?
KUJAWSKO-POMORSKA GRUPA STRZELECKA
Awatar użytkownika
Precess
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 309
Rejestracja: 07 września 2008, 14:39
Tematy: 29
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Precess »

Ja w swoim zestawie ponawiercałem otwory tak, aby sylwetki stały jak pokazują szablony IMSSU, czyli naprzemiennie: belka w lewo, belka w prawo itd. Choć zdanie przytoczone przez oryksa sugeruje, że naprzemienność nie ma tu znaczenia. Tylko na danej belce mordki powinny być w tą samą stronę.

Przy okazji: przeglądając reguły IMSSU znalazłem inne niż w naszym polskim regulaminie odległości niektórych belek. Dla mnie przy rekreacji nie ma to znaczenia (bo i tak stawiam figurki jak mi wygodnie, czasem wszystkie gatunki na jednej belce obok siebie :-D ), ale jeśli ktoś pojedzie na konkurs zagraniczny, to się może zdziwić :shock:
marcon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 266
Rejestracja: 17 maja 2010, 16:08
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa WKFT
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: marcon »

Artkor odpowiedział , Oryks znalazł zdanie które dla mnie jest całkowicie wystarczające
Ale poczekam co też Janusz o tym myśli.

Natomiast to co napisał Precess o otworach jest chyba przyczyną tego drobnego zamieszania.
Jak kiedyś otwory wierciło się w środku belki i figurki tam stawiało to otwory w podstawach figurek nie przeszkadzały w ustawieniu sylwetki (obróconej w lewo czy prawo )

Odkąd figurki dosuwa się do krawędzi belki sposób wykonania otworu w podstawie sylwetki determinuje jej ustawienie(inaczej sznurek wystaje przed sylwetkę)

Pytanie zadałem z myślą nie żeby robić zamieszanie ale z reguły stojaki i sylwetki które wykorzystujemy prywatnie lądują potem na zawodach które organizujemy.
A sami wiecie jak to jest jak stanie ktoś za plecami i zacznie wygłaszać uwagi.
Daj Boże jak ma rację(regulamin potrafi się zmienić) ale czasami ludzie tworzą jakieś mity które potem są powielane.
marcon

WKFT/PFTA
Awatar użytkownika
Spinner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8164
Rejestracja: 23 sierpnia 2003, 21:52
Tematy: 242
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Spinner »

Do tej pory wszelkie niedopracowania rozstrzygaliśmy opierając się na zdrowym rozsądku a jeśli nie było wspólnego zdania ( naszej Komisji Regulaminowej ) to wówczas sięgaliśmy do fragmentów regulaminu IMSSU. Choć nie wszystko da się przenieść bowiem tam są obwarowania dla różnych rodzajów i broni i strzelań.

W pytaniu o kierunek ryjków ustawialiśmy albo swobodnie albo według regulaminu czyli tak jak zacytował Oryks. Buziaczki na jednej belce patrzą każdy w jedną stronę.

Oglądając zdjęcia z zawodów w Stanach Ameryki - daje się zauważyć, że kierunek ustawienia nie ma dla nich znaczenia.

Przy okazji napiszę, że zbliża się nowy rok i jeśli my, Wy - chcecie zaproponować jakieś zmiany do regulaminu to bardzo proszę . Tutaj w tym wątku. Konkretnie w punktach. Dajcie Komisji czas na przemyślenie sprawy.


Jeśli chodzi o zmianę odległości - celowo jej nie uwzględnialiśmy. Zmiany następowały zbyt często i niewiele zmieniały a niektóre grupy włożyły wiele pracy w ustawienia stałych torów i niech zostanie. Odchyleń od przepisów jest znacznie więcej. Ale za to mamy prosty regulamin a "strzelać i tak trzeba umić" :)
tolek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 53
Rejestracja: 15 kwietnia 2006, 16:46
Tematy: 0
Lokalizacja: Zduńska Wola
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: tolek »

Ten typ strzelania jest bardzo zbliżony do kpn czy ppn.
Wysokość na jakiej znajduje się cel jest tu bardzo ważna, dlatego wnoszę o zmniejszenie widełek jakie dzisiaj daje regulamin ( około 0,5m).
Nie bardzo wychodzi strzelanie jeśli na treningu mam wysokość 1,1m, a na zawodach składam się do celu na wysokości 60 cm.
Awatar użytkownika
mysior5
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2428
Rejestracja: 12 października 2006, 19:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mysior5 »

W temacie zmian regulaminu sylwetkowego pisałem już w innym wątku ale skoro
Spinner pisze:Przy okazji napiszę, że zbliża się nowy rok i jeśli my, Wy - chcecie zaproponować jakieś zmiany do regulaminu to bardzo proszę . Tutaj w tym wątku. Konkretnie w punktach. Dajcie Komisji czas na przemyślenie sprawy.

więc przypomnę swoje propozycje:

Pierwsza
Zmiana zapisu
2.5.1. Trafienie figurki poza kolejnością skutkuje nieprzyznaniem punktów za figurkę
trafioną, oraz za figurkę do której powinien zostać oddany strzał.
uzasadnienie
Nie wydaje mi się ale jestem pewny, że zapis ten jest krzywdzący dla zawodnika, który za jedno przewinienie jest podwójnie karany.
Rozumiem, że jeśli strzelił figurkę poza kolejnością to dostaje 0pkt za opuszczoną ale za tą którą trafił powinien dostać 1pkt a nie drugie 0 .

Druga:
Wprowadzić zapis mówiący wyraźnie w którą stronę mają być zwrócone figurki swoimi pyszczkami.
Ta propozycja jest bez uzasadnienia :-D

Trzecia
Wprowadzić zapis malowania sylwetek(różowy,pomarańczowy) aby nie zlewały się z tłem.
Tego chyba uzasadniać nie muszę :-D .

Dziękuję :-D .
AA s400 classic + Blog 3-10x40
Awatar użytkownika
Artkor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1610
Rejestracja: 27 lutego 2007, 10:47
Tematy: 25
Lokalizacja: Ostrowite
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Artkor »

mysior5 pisze:...różowy...


mysior5 pisze: Zmiana zapisu
2.5.1. Trafienie figurki poza kolejnością skutkuje nieprzyznaniem punktów za figurkę
trafioną, oraz za figurkę do której powinien zostać oddany strzał.
uzasadnienie
Nie wydaje mi się ale jestem pewny, że zapis ten jest krzywdzący dla zawodnika, który za jedno przewinienie jest podwójnie karany.
Rozumiem, że jeśli strzelił figurkę poza kolejnością to dostaje 0pkt za opuszczoną ale za tą którą trafił powinien dostać 1pkt a nie drugie 0 .
Również uważam ten zapis za krzywdzący ale rozwiązanie jakie podajesz daje możliwość strzelania figurek w zupełnie dowolnej kolejności na zasadzie - mam chwilę dobrej statyki to rąbię do indyka, łapki latają to strzelę se muflonka.
Ostatnio zmieniony 17 października 2013, 20:23 przez Artkor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 585
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Tematy: 12
Lokalizacja: Zalesie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Januszpelle »

tolek,
1/1 wprowadzając rygorystyczny zapis wysokości stojaków i porównując sylwetki do strzelania tarczowego wchodzimy w tzw. czarną du… , a to dlatego, że płaskiego terenu na różnych zawodach jest jak na lekarstwo. Dla przykładu podaję mój teren zimowych treningów. Zwróć uwagę na dach kempingu. Na zawodach powiem, że stojaki powinny być na wysokości mojego brzucha, a nie 1,1m nad ziemią - i tu du… blada – zawody nie spełniają wymogów.
1/2 są w użytkowaniu już stojaki składane w których nóżki chowają się w „korpus” stojaka.
Zwiększając wysokość nóżek, belka „ korpus „ musiałaby być stosownie dłuższa i tu znów wracamy do czarnej du…y, bo autobusem lub tirem jeszcze nikt nie wozi stojaków.

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 8ba3b4baf2

mysior5
1/1 malowanie sylwetek na jakikolwiek kolor jest dobre dla pierwszych kilku strzelców.
Na MMP w Kaletach sam ustawiałem / poprawiałem sobie drugiego dnia sylwetki bo ktoś ustawił je w odstępach 3cm i 16cm od siebie na jednej belce i nie zwracając uwagi na kolorystykę „czarną”, której już nie było i zlewała się szarością z tłem ciemnego lasu.
1/2 ustawiałem je pyskiem w prawo i lewo – nieważne. Ważniejsze dla mnie było cokolwiek widzieć w lunecie. ( jedna strona sylwetek była trochę mniej obita od obitej całkowicie)
Dla porównania sylwetki z tzw. kwasówki, które są widoczne na tle śniegu czy również w ciemnym lesie.
Na temat jasnych sylwetek mogą się wypowiedzieć np.Strzelcy dogrywający się w Skierniewicach.
Po ok. 1000 strzałach / szt. (na zawodach i treningach) przez rok czasu nie ma żadnego śladu zniszczenia.
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 9541bdb9c3
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?p=12 ... f0#1229842
Tu jeszcze na różnych tłach
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 1d6a296b95

edit
mysior5 zgadzam się z Tobą, co do punktacji "zerowych"
Ostatnio zmieniony 17 października 2013, 20:40 przez Januszpelle, łącznie zmieniany 2 razy.
Było dobre HW 100, teraz będzie FTP 900.
Awatar użytkownika
Spinner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8164
Rejestracja: 23 sierpnia 2003, 21:52
Tematy: 242
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Spinner »

Artek. Wrzuć tutaj swoją foteczkę, którą masz przy nicku w arkuszu Ligi :)

Co do malowania to jestem przeciwny. Zbyt mało czasu jest na to - ale nie mówię nie!
Za to można by pomyśleć o ekranach dla zwiększenia kontrastu. Zwłaszcza w pistolecie.
marcon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 266
Rejestracja: 17 maja 2010, 16:08
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa WKFT
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: marcon »

mysior5 pisze: więc przypomnę swoje propozycje:

Pierwsza
Zmiana zapisu
2.5.1. Trafienie figurki poza kolejnością skutkuje nieprzyznaniem punktów za figurkę
trafioną, oraz za figurkę do której powinien zostać oddany strzał.
uzasadnienie
Nie wydaje mi się ale jestem pewny, że zapis ten jest krzywdzący dla zawodnika, który za jedno przewinienie jest podwójnie karany.
Rozumiem, że jeśli strzelił figurkę poza kolejnością to dostaje 0pkt za opuszczoną ale za tą którą trafił powinien dostać 1pkt a nie drugie 0 .
Osobiście zgadzam się z Tobą, teraz mi się już to nie zdarza ale na początku zdarzało się przeskoczyć a na zawodach trafiają się także debiutanci lub rzadko strzelający.
Inny argument to wykonalność tego zapisu na zawodach.
Jak wyglądają wiemy, rzadko kiedy jest taka ilość sędziów ze strony organizatora żeby każde stanowisko miało swojego, więc wyręczamy się innymi zawodnikami.
Co do kompetencji takich sędziów z łapanki nie każdy z nich zna regulamin, ma doświadczenie czy nie przymknie oka/nie zwróci uwagi na taki błąd.
Poza tym wyeliminowanie tego zapisu zniesie "pokusę" kombinowania przez zawodnika np. poprzez schowanie niewykorzystanego śrutu.
Jak dla mnie zniesienie tego zapisu uprości sędziowanie.
mysior5 pisze: Druga:
Wprowadzić zapis mówiący wyraźnie w którą stronę mają być zwrócone figurki swoimi pyszczkami.
Ta propozycja jest bez uzasadnienia :-D
Zostawiłbym to co przytoczył Oryks-najwyżej, że na belce mają być w jednakową stronę.[/b]
Precyzowanie czy to ma być w lewo,prawo, czy na kolejnych belkach naprzemiennie
na ch.....rę nam to potrzebne??
I dla części będzie się wiązało, że żeby było zgodne z regulaminem to wykonanie przynajmniej nowych otworów w podstawach.
Ja jako organizator od razu mówię, że będzie to problematyczny zapis i skłaniający się ku rezygnacji niż dostosowywaniu posiadanych figurek do zmian
mysior5 pisze:Trzecia
Wprowadzić zapis malowania sylwetek(różowy,pomarańczowy) aby nie zlewały się z tłem.
Tego chyba uzasadniać nie muszę :-D .
Mysior litości chcesz przenieść spory z HFT do sylwetek ?
Tory z reguły stoją na otwartym terenie dobrze oświetlonym(jedyny wyjątek jaki spotkałem) to Kalety gdzie stały w lesie
Oksydowane, srebne figurki są wystarczająco widoczne.
A jak ktoś będzie upierdliwy i powie, że figurka jest za bardzo ostrzelana to będziesz stał ze sprayem i ganiał do malowania?
Oksyda czy naturalna powłoka jest według mnie najlepszym,trwałym i wystarczającym rozwiązaniem

Twoją propozycję potraktuję jako prowokację :mad:
marcon

WKFT/PFTA
Awatar użytkownika
Artkor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1610
Rejestracja: 27 lutego 2007, 10:47
Tematy: 25
Lokalizacja: Ostrowite
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Artkor »

Spinner pisze:Artek. Wrzuć tutaj swoją foteczkę, którą masz przy nicku w arkuszu Ligi :)
Ty też przeciwko mnie Brutusie ? :)
Awatar użytkownika
NEO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2772
Rejestracja: 21 grudnia 2008, 16:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: NEO »

Dla mnie obojętnie czy stoją w lewo czy w prawo, ale niech stoją w tą samą stronę na stoliku bo jakoś tak ładniej wygląda.
Tak to mnie raz wyprowadził z równowagi 4 indyk stojący odwrotnie :D
Ale już mi przeszło.
Przy zmianach będzie trzeba część figurek przerabiać/nawiercać na nowo.

Odnośnie malowania, to jest to chwila, i tak trzeba zwierzaki ustawiać, to nie problem prysnąć farbką.

Świetnym rozwiązaniem jest to, które stosuje Kombatant. Za zwierzakami w pewnej odległości jest zamontowany pas grubego kartonu, który stanowi kontrastowe tło i pozwala ustawić tor praktycznie wszędzie.
Będzie to jednak niosło za sobą konieczność przeróbek stolików i zabawy z kartonami.
"A ja tam nie zrezygnuję, za 45 zł czy ile tam składka wynosi to kupię jeden bilet na jakiś kabaret, a tu mam prenumeratę roczną." - NEO
Awatar użytkownika
mysior5
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2428
Rejestracja: 12 października 2006, 19:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mysior5 »

Artkor pisze: Również uważam ten zapis za krzywdzący ale rozwiązanie jakie podajesz daje możliwość strzelania figurek w zupełnie dowolnej kolejności na zasadzie - mam chwilę dobrej statyki to rąbię do indyka, łapki latają to strzelę se muflonka.
Artku a rąb sobie do indyka nawet na samym początku ale za kury dostaniesz 5 zer i za dziki 5 zer. Jednak za tego trafionego indyka powinieneś dostać 1 pkt anie jedenaste zero :-D .

Jeśli chodzi o kierunek pyszczków zwierzaków, to chodziło mi głównie aby chociaż na jednej belce patrzyły w tę samą stronę.
AA s400 classic + Blog 3-10x40
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silhouette”