Stojaki silhouette

Forum miłośników strzelania "sylwetkowego"

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator silhouette

Awatar użytkownika
sokoleoko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 87
Rejestracja: 06 kwietnia 2008, 10:24
Tematy: 2
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Stojaki silhouette

Post autor: sokoleoko »

Witam , postanowiłem zrobić swoje własne stojaki do silhouette. Gdyby nie sylwetki, które otrzymałem od CHOJNEGO kolegi (za co bardzo bardzo dziękuje) pewnie do projektu by nie doszło :)

Ponieważ dostęp do materiałów jest lekko ograniczony a maszyny też nie są najlepszej jakości albo ich nie ma ;laughing: , stojaki wykonałem z aluminium :
kątownik 75x50x8
Obrazek

blaszka mocowania figurki 65x30x6
Obrazek

Uprzednio przed przygotowaniem materiału wyliczyłem długości kątowników i rozstaw płaskowników które odpowiadać będą regulaminowemu minimum dla danej sylwetki czyli 1,5 długości

Testowy egzemplarz
Obrazek niestety test nie wypadł pomyślnie , ramię było zbyt długie i figurka po trafieniu w nogę nie położyła się. Prawdopodobnie w przyszłości będę musiał wkleić lub przynitować blachę na 3cm od górnej krawędzi
Obrazek

Nie byłem w stanie sprawdzić dokładnej odległości na testach ale była mocno zbliżona do właściwej dla użytej sylwetki
Obrazek Obrazek

Największym problemem okazały się nogi do stojaków , biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu nie chciałem wbijanych w ziemię , praktycznie skały pokryte "dywanem z trawy".
Nogi miały być proste w wykonaniu , składane i po rozłożeniu odchylone od pionu tak aby stabilnie stały.
Najpierw wykonałem szablon który posłużył przy spawaniu blaszek
Obrazek
tutaj już po spawaniu , mocowanie nóg i blaszka zatrzymująca nogę pod odpowiednim kątem
Obrazek

Nogi wykonałem z rurki nierdzewnej. Pozostało nadanie zwierzakom odpowiednich kształtów oczywiście biorąc pod uwagę poprawkę na długość ramienia co skutkowało wierceniem nowych otworów mocujących (niestety już po spawaniu)
Obrazek Obrazek

Całość skręcona śrubami nierdzewnymi prezentuje się następująco
Obrazek Obrazek

Na końcu każdy stojak otrzymał
Obrazek

Dziękują za uwagę i pozdrawiam .
Dobranoc
Awatar użytkownika
Spinner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8164
Rejestracja: 23 sierpnia 2003, 21:52
Tematy: 242
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Spinner »

Dla mnie bomba!
Teraz daj relację ze strzelania z Norwegami.
Awatar użytkownika
sokoleoko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 87
Rejestracja: 06 kwietnia 2008, 10:24
Tematy: 2
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: sokoleoko »

Jak będą chętni to będzie relacja :-D
Awatar użytkownika
Spinner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8164
Rejestracja: 23 sierpnia 2003, 21:52
Tematy: 242
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Spinner »

Są chętni - dawaj :)

Chciałbym zademnonstrować jak działają te Twoje stojaki. Dla mnie kolejna bomba.
Brakuje tylko wielkiej torby od Jorgusia :)

A stojaki działają w taki sposób !

I jeszcze raz od tyłu.

Obrazek

Do rozgrywania zawodów na silnym wietrze ... idealne !
Awatar użytkownika
ICE CUBE
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 498
Rejestracja: 22 stycznia 2005, 18:38
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: ICE CUBE »

Witam :)

Stojaki wyglądają świetnie :)

Hym .. mam jednak zastrzeżenie natury praktycznej - ostrzelajcie belkę tuż pod figurką, dotyczy to zwłaszcza kurek, dzików i indyków z karabinu i pistola. Może się okazać że alu belka sprężynuje i sylwetki kładą się po niecelnym strzale ........ :-? :-?

Pozdrawiam Artur :)
Ziemia jest miejscem gdzie się rodzimy,

Ziemia jest miejscem gdzie żyjemy,

Ziemia jest miejscem gdzie umieramy......
Awatar użytkownika
sokoleoko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 87
Rejestracja: 06 kwietnia 2008, 10:24
Tematy: 2
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: sokoleoko »

Nie ma takiej opcji , 8mm kątownik i to na takim krótkim odcinku
Awatar użytkownika
Spinner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8164
Rejestracja: 23 sierpnia 2003, 21:52
Tematy: 242
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Spinner »

ICE CUBE pisze:Witam :)

Stojaki wyglądają świetnie :)

Hym .. mam jednak zastrzeżenie natury praktycznej - ostrzelajcie belkę tuż pod figurką, dotyczy to zwłaszcza kurek, dzików i indyków z karabinu i pistola. Może się okazać że alu belka sprężynuje i sylwetki kładą się po niecelnym strzale ........ :-? :-?

Pozdrawiam Artur :)
A my odbieramy , że to zastrzeżenia natury teoretycznej...
Awatar użytkownika
ICE CUBE
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 498
Rejestracja: 22 stycznia 2005, 18:38
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: ICE CUBE »

Spinner pisze:
ICE CUBE pisze:Witam :)

Stojaki wyglądają świetnie :)

Hym .. mam jednak zastrzeżenie natury praktycznej - ostrzelajcie belkę tuż pod figurką, dotyczy to zwłaszcza kurek, dzików i indyków z karabinu i pistola. Może się okazać że alu belka sprężynuje i sylwetki kładą się po niecelnym strzale ........ :-? :-?

Pozdrawiam Artur :)
A my odbieramy , że to zastrzeżenia natury teoretycznej...
Które należy przetestować w praktyce :)

Artur :)
Ziemia jest miejscem gdzie się rodzimy,

Ziemia jest miejscem gdzie żyjemy,

Ziemia jest miejscem gdzie umieramy......
Awatar użytkownika
ICE CUBE
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 498
Rejestracja: 22 stycznia 2005, 18:38
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: ICE CUBE »

sokoleoko pisze:Nie ma takiej opcji , 8mm kątownik i to na takim krótkim odcinku
Różne zjawiska widziałem na swoje oczy :)

Testy uber alles :)

Artur :)
Ziemia jest miejscem gdzie się rodzimy,

Ziemia jest miejscem gdzie żyjemy,

Ziemia jest miejscem gdzie umieramy......
Awatar użytkownika
Spinner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8164
Rejestracja: 23 sierpnia 2003, 21:52
Tematy: 242
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Spinner »

Artkor pisze:Świetny pomysł, wykonanie też zawodowe.
Fajne rozwiązanie do rozgrywania zawodów (nie tylko tych wietrznych).
Tak mi się marzy żeby stworzyć taki bank stojaków, powiedzmy 15 torów i wypożyczać organizatorom zawodów.
Myślę że niektóre grupy nie organizują zawodów sylwetkowych bo po prostu nie mają tak dużo sprzętu.

Dotychczas jedyny gość który mógł obsłużyć duże zawody rozstawiając identyczne tory to Kombatant.

Do strzelania "w ogródku" wolę jednak normalne luźno stojące zwierzaki, nic nie zastąpi widoku ich lotu po trafieniu.

Mam jeszcze pytanie: czy przy słabym trafieniu, muśnięciu nie zdarzają się sytuacje że zwierzak podniesie się i siądzie z powrotem nie spadając ? Pytam bo odkąd wprowadzony został zapis o dosuwaniu figurek do tylnej krawędzi belki nie zdarzyła mi się sytuacja aby po nawet lekkim muśnięciu zwierzak nie spadł.
Niestety lekkie trafienie podtrafi zwierza tylko obrócić. Sprawdzone na Działkach Leśnych nie jeden raz :(
Co do stojaków to dostałem dzisiaj fajny filmik ale to nie mój więc nie publikuję. Namawiam natomiast kostruktora do opublikowania tegoż filmu w tym włąśnie miejscu.
Awatar użytkownika
Jorguś
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 590
Rejestracja: 27 kwietnia 2008, 07:44
Tematy: 19
Lokalizacja: Lublin FrontWschodni
Grupa: Użytkownik komercyjny

Post autor: Jorguś »

Artkor pisze:Mam jeszcze pytanie: czy przy słabym trafieniu, muśnięciu nie zdarzają się sytuacje że zwierzak podniesie się i siądzie z powrotem nie spadając ? Pytam bo odkąd wprowadzony został zapis o dosuwaniu figurek do tylnej krawędzi belki nie zdarzyła mi się sytuacja aby po nawet lekkim muśnięciu zwierzak nie spadł.
Na to czy zwierzak się tylko obróci czy spadnie ma wpływ: powierzchnia belki (śliska, chropowata, drewniana, metalowa), czy też wielkość stopki na której zwierzak stoi. Nie ma to aż takiego znaczenia przy strzelaniu treningowym czy rekreacyjnym. Na zawodach jednak wszystkie belki i figurki powinny być takie same, aby zapewnić identyczną ,,spadalność,, Moje belki są metalowe i malowane proszkowo, a więc bardzo śliskie. Nawet lekkie muśnięcie śrutu powoduje że zwierzak spada, tym bardziej że teraz stoi na krawędzi.
Szycie Osprzętu Strzeleckiego viewtopic.php?t=116842
Awatar użytkownika
PawelW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7560
Rejestracja: 26 lutego 2006, 11:40
Tematy: 109
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: PawelW »

A ja byłbym za zmianą regulaminu. Trafienie w zwierzaka skutkujące jego przewróceniem - nie koniecznie upadkiem z belki - uznawałbym za punkt. Jeżeli tylko obrócił się - nie. Ale przewrócenie oznacza trafienie, skuteczne.
----------------------------------------
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla ciebie, zapytaj, czy mógłby tego nie robić
Awatar użytkownika
NEO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2772
Rejestracja: 21 grudnia 2008, 16:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: NEO »

Nie koniecznie przewrócenie oznacza trafienie :) Przynajmniej oznaczało, po zmianie regulaminu wymagającej dosuwanie stopki do tylnej krawędzi belki nie wyobrażam sobie aby zwierzak się przewrócił i nie spadł.

Jednakże uważam, że możliwa jest cały czas sytuacja, że figurka zostanie muśnięta a nie spadnie tylko się przekręci. Dotyczy to tylko kurczaków ze względu na proporcje podstawki i wielkości zwierzaka. Ale to by trzeba być wielkim pechowcem aby czegoś takiego dokonać :P
"A ja tam nie zrezygnuję, za 45 zł czy ile tam składka wynosi to kupię jeden bilet na jakiś kabaret, a tu mam prenumeratę roczną." - NEO
Awatar użytkownika
PawelW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7560
Rejestracja: 26 lutego 2006, 11:40
Tematy: 109
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: PawelW »

Błażej, z całym szacunkiem
po zmianie regulaminu wymagającej dosuwanie stopki do tylnej krawędzi belki nie wyobrażam sobie aby zwierzak się przewrócił i nie spadł.
masz małą wyobraźnię. To jak się zachowa zwierzak zależy nie tylko od trafienia ale od jego geometrii i też materiału belki. Jeżeli się przewrócił - został trafiony. Tak? Więc dlaczego nie uznać trafienia ? W HFT masz: przewrócona lub nie . Tutaj mamy trzy 'stany': stoi, leży, wisi. Dla mnie jeżeli stoi na belce - nie została SKUTECZNIE trafiona. Leżąca lub opadła - jest trafiona.
----------------------------------------
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla ciebie, zapytaj, czy mógłby tego nie robić
Awatar użytkownika
Artkor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1610
Rejestracja: 27 lutego 2007, 10:47
Tematy: 25
Lokalizacja: Ostrowite
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Artkor »

PawelW pisze:Jeżeli się przewrócił - został trafiony. Tak? Więc dlaczego nie uznać trafienia ?
No dlatego że ta dyscyplina polega na strącaniu figurek a nie na ich przewracaniu. :P
Przewracamy i punktujemy przewracanie w HFT, w sylwetkach dla odmiany strącamy i punktujemy strącanie i mordy nam się cieszą że to nasze strzelectwo jest tak szalenie urozmaicone. :)
.177 .22LR .32S&W .38Spec .357Mag 12/76 .45ACP 9x19 7.62x39 .223REM
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silhouette”