Kupno pistoletu - nowy vs. używany

Forum miłośników strzelania "sylwetkowego"

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator silhouette

zg2017
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 30
Rejestracja: 21 października 2017, 10:51
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Kupno pistoletu - nowy vs. używany

Post autor: zg2017 »

Zamierzam kupić pistolet matchowy nadający się również do sylwetek. Obecnie w ofercie nowych sprzętów są tylko pistolety PCP. Te które znalazłem w necie są minimum za 4000-5000. Do tego trzeba dokupić butlę itd. Robi się duża suma. W każdym razie PCP odpada. Zostaje więc PCA. Ale nowych pistoletów PCA nie ma poza Iżem-46m. Jest duży wybór używanych pistoletów PCA na niemieckim portalu aukcyjnym. Z moich obserwacji wynika, że takie pistolety w sprawnym stanie sprzedawane są tam za minimum 1800-2000zł. Czy warto więc kupić taki używany sprzęt zamiast nowego na gwarancji Iża?

P.S. Jest jeszcze Kandar Cp1M na Co2. Różnica cenie jest tak duża, że przez lata mógłbym finansować naboje CO2. Może dla początkującego to jest dobry wybór?
Krzych
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 255
Rejestracja: 04 listopada 2004, 09:20
Tematy: 22
Lokalizacja: Konin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kupno pistoletu - nowy vs. używany

Post autor: Krzych »

Mam FWB C20, ale moim skromnym zdaniem to jednak nie na zewnątrz. U mnie do sylwetek więc odpadł. Nabyłem za to FWB 102, tutaj na forum i nie żałuję ani jednej wydanej złotówki. Po rozebraniu w celu poznania konstrukcji i konserwacji, przekonany jestem, iż posłuży jeszcze wiele, wiele lat! W dziale K/S jest obecnie FWB 65. Pewnie do sylwetek by się nadał.
sq4nyy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 37
Rejestracja: 27 listopada 2015, 10:18
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kupno pistoletu - nowy vs. używany

Post autor: sq4nyy »

Przede wszystkim żadnego CP1 na co2. Mimo że z potencjałem, to wciąż zabawka. Widziałeś Gamo Compact? Ewentualnie PR45?
PR45 +H90, Vantage 4-12x40
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 608
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 21
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kupno pistoletu - nowy vs. używany

Post autor: Łysy »

Również szukam jakiegoś pistoletu do sylwetek najlepiej taki który mógłby strzelać tak koło 180 m/s , niestety cena też jest ważna i chciałbym zmieścić się w dwóch tysiakach. Czytając wiele tematów doszedłem do wniosku, że jednak musi być to PCP ewentualnie jakiś CO2 którego można łatwo i za jakąś normalna kaskę przerobić na PCP
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
Awatar użytkownika
33_47_63_83_95
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 79
Rejestracja: 29 stycznia 2015, 14:06
Tematy: 0
Lokalizacja: Tychy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kupno pistoletu - nowy vs. używany

Post autor: 33_47_63_83_95 »

Sprężyna lub CO2 jest wystarczające, nie wiem skąd to parcie na PCP. To tylko sylwetki, więc chodzi o 20 powtarzalnych trafień w cel wielkości 9-tki na tarczy ppn (strzelając ppn). Nie róbmy z tego wyprawy na Księżyc... Nie trzeba do tego wahadłowca.
Jedyna wada CO2, czyli spadek ciśnienia na mrozie, ma znaczenie jeśli zamierzacie strzelać sylwetki na mrozie. Trzeba brać dodatkową poprawkę.
Kandar CP1 jest tani i ma duży potencjał, trzeba tylko sobie dostrugać nową rękojeść (moim zdaniem). Ustawiony na około 130m/s będzie się odwzajemniał ładnym skupieniem z Exacta RS lub Express. Więcej julianów naprawdę nie ma sensu do sylwetek. CP1 są używane na zawodach, w Kaletach widziałem na MMP co najmniej 2 osoby. Ale deszcz padał i było ciemno, może jednak to były wahadłowce...
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 608
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 21
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kupno pistoletu - nowy vs. używany

Post autor: Łysy »

No właśnie nie jest tak jak piszesz, pytałem wielu strzelców i każdy wypowiada się podobnie. Prędkość przy CO2 jest różna i zależna od temperatury otoczenia dlatego za każdym razem musimy przestrzeliwać pistolet w danych warunkach danego dnia gdy są zawody. I wszyscy mówią też, że jeśli w czasie zawodów diametralnie zmienią się warunki np: rano przy pierwszej serii mieliśmy 8 stopni ciepła a przy drugiej serii wyszło piękne ostre słońce i temperatura wzrosła do 25 stopni to nie ma siły ale zero się zmieni.
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kupno pistoletu - nowy vs. używany

Post autor: Ślubek »

hilary22 pisze:Prędkość przy CO2 jest różna i zależna od temperatury otoczenia
Jeśli wiatrówka PCP nie ma regulatora, ten efekt też występuje, choć jest mniejszy.
Wykres fazowy CO2:
Obrazek
Załóżmy, że temperatura zbiornika spada z 20 C do 0 C (68 F do 32 F)
W przypadku CO2 mamy spadek od ok. 850 psi (58 B) do 500 psi (34 B), a więc o 59 %.
W przypadku powietrza nie mamy przemiany fazowej, wobec czego stosuje sie prawo Charlesa dla przemiany izochorycznej.
Zmiana o 20 C daje zmianę o 20/253 = 7,9 %

I to może być odpowiedź na pytanie "skąd to parcie na PCP?" :^)

Pytanie natomiast, o ile zmienia się prędkość początkowa śrutu przy takich zmianach ciśnienia (a to zależy od konstrukcji zaworu). No i jaki jest wpływ tej zmiany V0 na ś.p.t. na dystansach matchowych (10m).
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 608
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 21
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kupno pistoletu - nowy vs. używany

Post autor: Łysy »

No tak tylko nam nie zależy na matchówkach ale bardziej na pistoletach sylwetkowych a więc odległości są o wiele większe niż 10 metrów, a różnica bliska 50 % musi pokazać znaczny opad na odległości 25 metrów i więcej.
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
Zagorek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 463
Rejestracja: 17 maja 2016, 23:21
Tematy: 17
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kupno pistoletu - nowy vs. używany

Post autor: Zagorek »

hilary22 pisze:większe niż 10 metrów, a różnica bliska 50 % musi pokazać znaczny opad na odległości 25 metrów i więcej.
Sylwetki pistoletowe na 25 m i więcej? Nowa dyscyplina?
Walther LGU + Vortex diamondback hp 3-12x42
BMK 40 + Vortex crossfire 6-18x44
http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl/index.php
Krzych
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 255
Rejestracja: 04 listopada 2004, 09:20
Tematy: 22
Lokalizacja: Konin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kupno pistoletu - nowy vs. używany

Post autor: Krzych »

Posiadam FWB C20. Nie nadaje się do strzelania na zewnątrz! Zmiana temperatury jest zabójcza dla tego napędu!
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 608
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 21
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kupno pistoletu - nowy vs. używany

Post autor: Łysy »

OK niech ci będzie najdalsze muflony na 18 metrze ale to i tak prawie dwa razy dalej niż tarcza na 10 metrów.
A jak strzelam sobie trening z karabinka to też stawiam muflony nie na 39 metrze tylko trochę dalej żeby było trudniej - co nie mogę ;laughing:
Pewnie najtańszy będzie jakiś twinmaster pcp, wczoraj oglądałem sobie na gunstarze pistolety brococka, cena ok 300 funciaków. przydałby się jeden, można by było go ustawić nawet na 200 m/s i wtedy można by było walić wszystkie stołki bez poprawek.
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kupno pistoletu - nowy vs. używany

Post autor: Ślubek »

hilary22 pisze:No tak tylko nam nie zależy na matchówkach ale bardziej na pistoletach sylwetkowych
W takim razie poczytaj wątek http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=117&t=91044 - tam znajdziesz dużo na temat wyboru sprzętu do sylwetek.
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 608
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 21
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kupno pistoletu - nowy vs. używany

Post autor: Łysy »

No i poczytałem :-D i niestety juz wiem, że muszę szukać Twinmastera bo to jak na razie jedyny sprzęcik na który będzie mnie stać. Chyba, że zdarzy się ktoś kto ma na sprzedanie jakiś fajny model pcp za 2 k. Namierzyłem Moriniego chyba 162 E na pewno z elektrycznym spustem i nawet z niego postrzelałem dość porządnie ale kolega chce za niego 3200 i powiedział, że taniej nie ma mowy bo to jakaś limitowana wersja z autografem jakiegoś mistrza. Chętnie bym mu oddał ten autograf , żeby opuścił z tysiąc złotych ale nie chciał :-?
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silhouette”