Propozycje do zmian w regulaminach Silhouette na 2015r.

Forum miłośników strzelania "sylwetkowego"

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator silhouette

Awatar użytkownika
Artkor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1612
Rejestracja: 27 lutego 2007, 10:47
Tematy: 25
Lokalizacja: Ostrowite
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Artkor »

Dowcipniś.:-)
.177 .22LR .32S&W .38Spec .357Mag 12/76 .45ACP 9x19 7.62x39 .223REM
Awatar użytkownika
Jorguś
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 592
Rejestracja: 27 kwietnia 2008, 07:44
Tematy: 18
Lokalizacja: Lublin FrontWschodni
Grupa: Użytkownik komercyjny

Post autor: Jorguś »

Artkor pisze:
Wszelkie urządzenia i wyposarzenie które mogą ułatwić strzelanie ........
Dzięki niemu nie trzeba tworzyć wielgachnych regulaminów a w razie czego sędzia ma podstawę aby ukrócić jakieś nowatorskie pomysły.
Ale potrzebne będzie jednak sprecyzowanie;

,,Wszelkie urządzenia i wyposarzenie które mogą ułatwić strzelanie,, - czyli według mnie chodzi o składanie się do strzału, celowanie i sam moment strzału.

Co w takim razie z podporą wykorzystywanę przeze mnie podczas ładowania karabinka między strzałami. Odstawiam karabinek na stojak jaki jest używany do ładowania karabinka przy strzelaniu tarczowym.
Stoliki są na takiej wysokości że najwygodniej jest oprzeć karabinek na lufie podczas ładowania, a to nie najlepsze rozwiązanie przy lufie bez ósemki a często bez osłony lufy.
Szycie Osprzętu Strzeleckiego viewtopic.php?t=116842
Awatar użytkownika
Spinner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8164
Rejestracja: 23 sierpnia 2003, 21:52
Tematy: 242
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Spinner »

Andrzej pisze:Poproszę podać definicję " ducha niniejszych reguł ":)
To zdrowy rozsądek. Podkreślony zapisem, najlepiej ostatnim punktem regulaminu, że Sędzia Główny ma zawsze rację i decydujący głos.
A wątpliwości często będą. Życie.

Co do podpórek o których pisał Jorguś - można jak najbardziej także lunetę obserwacyjną. To zwyczaj przyjęty od tarczowców. Dobry i praktyczny.
Natomiast osobiście nurtuje mnie problem kurtek strzeleckich czy "snajperskich", które są używane a nie są kurtkami strzeleckimi.
Jak pisałem wcześniej - w mojej opinii saszetki nie są niczym niewłaściwym ale... rzeczywiście w regulaminie światowym wszelkie wspomagacze są nie dozwolone.
Trzeba też sobie powiedzieć, że nie wszystkie elementy regulaminów światowych stosujemy.
Ale to jest celowe! FT i HFT to sport terenowy więc padł kiedyś pomysł by terenowo postrzelać i sylwetki. Która to dyscyplina jest świetnym uzupełnieniem i dodatkowym treningiem do FT i HFT. Dlatego wolno w Polsce strzelać z energii do 17 Jouli ale nie 7, wolno używać rękawicy, i tak dalej. Tylko regulamin powstał maksymalnie prosty po to by przyciągać a nie zniechęcać.
Tak, Marcon - ja Ciebie rozumiem!
Dlatego potrzebny jest tzw "duch" a nie kilkanaście stron regulaminu. Zawody są w Polsce organizowane od kliku dobrych lat i ten "duch" jest coraz starszy i coraz bardziej okrzepł.
Dlatego niechętnie patrzę na kolejne zmiany w regulaminie. Jeśli będą konieczne a widać , że kilka drobnych zmian się przyda to powstaną. Ale oby zagościły na więcej niż na jeden sezon.
Wówczas mają szansę naprawdę się utrwalić.
Awatar użytkownika
NEO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2772
Rejestracja: 21 grudnia 2008, 16:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: NEO »

Jorguś pisze:Co w takim razie z podporą wykorzystywanę przeze mnie podczas ładowania karabinka między strzałami. Odstawiam karabinek na stojak jaki jest używany do ładowania karabinka przy strzelaniu tarczowym.
Stoliki są na takiej wysokości że najwygodniej jest oprzeć karabinek na lufie podczas ładowania, a to nie najlepsze rozwiązanie przy lufie bez ósemki a często bez osłony lufy.
Spokojnie, podpora była, jest i będzie dozwolona dopóki ktoś nie wpadnie na pomysł strzelania z niej 8-)

Janusz, odnośnie kurtek może dać zapis, że kurtka ma być rozpięta ?

Ogólnie polecam wszystkim poczytanie w wolnym czasie oryginalnych przepisów, bardzo wiele jest tam fajnych opisów, ale jakbyśmy je wszystkie chcieli stosować i wprowadzać u nas to by nikt nie strzelał sylwetek. Dlatego musimy wypracować kompromis, który do tej pory był widoczny w regulaminie w ostatnich 3 latach. Jednakże życie pokazuje, że trzeba wygładzić parę zmarszczek, które pojawiły się w ostatnim czasie.
"A ja tam nie zrezygnuję, za 45 zł czy ile tam składka wynosi to kupię jeden bilet na jakiś kabaret, a tu mam prenumeratę roczną." - NEO
Awatar użytkownika
Oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 161
Rejestracja: 22 sierpnia 2012, 22:45
Tematy: 0
Lokalizacja: Bytom
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Oko »

Cytat z regulaminu do którego proponuję dodać (dopisek na niebiesko).

VI. ZASADY STRZELANIA Z KARABINKÓW I PISTOLETÓW POSIADAJĄCYCH MAGAZYNKI O DOWOLNEJ POJEMNOŚCI
.......
6.5. Po każdym strzale karabinek lub pistolet musi zostać opuszczony lub odłożony na specjalny stojak- podpórkę. Każdy kolejny strzał musi być osobnym złożeniem się do strzału.

Uważam, że regulamin jak sama nazwa wskazuje, powinien w maksymalny sposób regulować zasady rozgrywania konkurencji. Niech będzie dłuższy i precyzyjniejszy, ale za to może w końcu przestanie być co roku poprawiany. Tłumaczenia że obszerność regulaminu jest przyczyna małej popularności konkurencji czy wręcz zniechęca do jej uprawiania, wywołuje u mnie pewne zażenowanie. Osoba która nie potrafi przebrnąć przez kilka stron regulaminu czy skoncentrować się, by strzelać sylwetki w przepisowej kolejności, powina raczej wybrać uprawianie innego sportu. Strzelectwo to sport, choćby ze względów bezpieczeństwa, nie dla każdego. Tak samo jak nie każdy powinien mieć prawo jazdy i prowadzić samochód. Uważam, że bardziej niż obszerność regulaminu, zniechęcać mogą jego co roczne zmiany (i wydaje się trochę to mało poważne).
Poszczególne punkty regulaminu powinny w sposób skondensowany zawierać w sobie wszystkie zasady konkurencji z pominięciem opisów i komentarzy. Komentarz i interpretacje regulaminu można oczywiście napisać i tam ew. opisać tzw "ducha". Taki dokument byłby nawet wskazany, choćby po to by ułatwić pracę sędziom i organizatorom.
Jestem za dłuższą dyskusją i ucieraniem się poglądów, ale za to niech powstanie regulamin, który wystarczy na co najmniej kilka lat, a ew. zmiany w nim powinny być tylko wynikiem postępu technicznego.
Dopuszczeniem nowinek typu np.poduszka biodrowa służąca podparciu łokcia, powinna zajmować się komisja regulaminowa i w przypadku kiedy uzna, że nowinka może zostać zastosowana przez zawodników, ogłasza że po upływie roku od ogłoszenia można ową nowinkę stosować. Takie rozwiązanie pozwoli na skorzystanie z nowinki przez innych zawodników i wyrówna szanse.

Neo, bądź poważny. Strzelamy też i w zimie. :wink:

Wystarczy zapisać, że kurtka ma być z miękkiego materiału, bez usztywnień oraz bez amortyzatorów w miejscu przyłożenia kolby.
Nie wiesz jak się zachować, to zachowuj się przyzwoicie.
Boję się tych, którzy nie mając predestynacji, zajmują stanowiska, do których nie są powołani. Bo w tych ludziach małych rodzi się właśnie nikczemność, rodzi się największy obszar nikczemności.
Awatar użytkownika
Artkor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1612
Rejestracja: 27 lutego 2007, 10:47
Tematy: 25
Lokalizacja: Ostrowite
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Artkor »

Regulamin Silhouette od czasu stworzenia jego aktualnej wersji jeszcze nie był zmieniany (i mam nadzieję że nie będzie, oczywiście poza punktem o złej kolejności :) ). Jego twórcy chcieli stworzyć coś co początkujący strzelec będzie w stanie przyswoić w ciągu kilku minut i bezstresowo rozpocząć strzelanie.
Dyskusja w tym wątku potwierdza że tylko jeden jego punkt budzi pewne emocje i różnice zdań, z czego wynika że jest on idealny. :)

O pierdoły typu podpórka, kurteczka czy inne wyposażenie można zawsze zapytać KR i chłopaki udzielą wyjaśnień, po to ich mamy.

Dziś wpiszemy że zabrania się saszetek a jutro przyjdzie gość z portfelem w którym będzie miał 5000zł. w dyszkach i oprze łokieć o portfelik.

Moje zdanie jest takie że jesli nie zaczniemy dyskwalifikować kombinatorow i mówić im w oczy co o tym myślimy, to żadne wpisy w regulaminie na pewno nam nie pomogą.
.177 .22LR .32S&W .38Spec .357Mag 12/76 .45ACP 9x19 7.62x39 .223REM
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2973
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Josef »

Porównanie figurki strąconej poza kolejnością i podwójne karanie zawodnika (zero za pominiętą figurkę i zero za strącenie niewłaściwej figurki) do faulu na polu karnym w meczu piłki nożnej (kara czerwoną kartką i rzut karny) czy do karania złodzieja więzieniem i nałożenie na niego obowiązku wyrównania szkody (oddania rzeczy) nie jest dobrym przykładem. W podanych przykładach mamy do czynienia z ewidentnym wyrządzeniem szkody drugiej osobie i drużynie.
W meczu piłki nożnej poszkodowanym jest sfaulowany zawodnik niedozwolonym atakiem na jego osobę i spowodowaniem mu ewidentnego cierpienia fizycznego, a niekiedy także psychicznego. Więc czerwona kartka jak najbardziej słuszna. W stosunku do faulującego zawodnika jest to jedna kara. Rzut karny także może być przyznany, jeśli faul w stopniu wysoce prawdopodobnym pozbawił zespół strzelenia bramki. Ale jest to kara dla drużyny, której zawodnik faulował, a nie kara dla faulującego zawodnika i jest zadośćuczynieniem dla drużyny, która została pozbawiona wysoce prawdopodobnej możliwości strzelenia bramki.
W przypadku złodzieja nałożenie obowiązku zwrotu ukradzionej rzeczy/prawa nie jest karą. Jest zasadnym zwrotem rzeczy/prawa bezprawnie odebranej właścicielowi. Karą jest wyłącznie więzienie. Więc mamy do czynienia tylko z jedną karą.
W przypadku strzelania do sylwetek kto poniósł szkodę, żeby karać, i to podwójnie?
A może warto byłoby strzelanie do sylwetek porównać do biathlonu? W tej dyscyplinie nie ma kar za niestrzelanie do celów według ustalonej kolejności. Liczą się wyłącznie trafione cele na własnym torze z określonej ilości strzałów. Większego zastanowienia wymagałaby sprawa ewentualnego utrzymania kolejności ostrzeliwania celów na poszczególnych belkach. Chodzi o to, czy najpierw powinny być ostrzeliwane kurczaki później dziki itd., a na końcu muflony. Ze względów organizacyjnych (sędziowanie) byłbym za utrzymaniem takiego obowiązku. Ale kolejność ostrzeliwania na belce powinna być dowolna. A podwójne karanie za jeden czyn/strzał nie mieści się w pojęciu "państwa prawa". ;laughing: NO, chyba, że jesteśmy jeszcze w średniowieczu. ;laughing:
emi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 375
Rejestracja: 19 września 2007, 09:33
Tematy: 7
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: emi »

Przykłady z innych dziedzin sportu może nie do końca trafiają w sedno, ale ja podam inny, z zawodów strzeleckich.
Zawodnik na odległości 25 m ma dwie tarcze do ostrzelania np. TS-2 (sportowa 50x50) i TS-9 (tzw. "Francuz") umieszczone na ekranie jedna pod drugą. Ma w ciągu 3 minut oddać do obydwu po 10 strzałów. Podczas sprawdzania wyników okazuje się, że w górnej jest 9 strzałów, a w dolnej 11. Jeden strzał oddany nieprawidłowo, a jaki skutek?
W górnej sędzia zaliczy jedno zero - normalne, bo brakuje przestrzeliny.
W dolnej jest 11 - sędzia odliczy wartość najlepszej przestrzeliny, jest to kara za nadmiar przestrzelin.
Zawodnik powinien wiedzieć do czego strzela, a błędy kosztują.
Moim zdaniem lekka kosmetyka w regulaminie jest potrzebna, nie po to by "karać" kreatywnych, ale wyeliminować nieprawidłowości. Ktoś kto chociaż krótko trenował strzelectwo sportowe (karabinek / pistolet) zna zasady przyjmowania postaw strzeleckich i podczas treningu walczy o zachowanie statyki, a nie szuka ułatwień.
Emi
marcon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 266
Rejestracja: 17 maja 2010, 16:08
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa WKFT
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: marcon »

Artkor pisze: Moje zdanie jest takie że jesli nie zaczniemy dyskwalifikować kombinatorow i mówić im w oczy co o tym myślimy, to żadne wpisy w regulaminie na pewno nam nie pomogą.
Jestem ZA 4 kończynami, napisałem to wielokrotnie REGULAMIN POWINIEN BYĆ PROSTY
na tyle prosty, żeby zawodnikowi chciało się go przeczytać i coś mu tam w głowie zostało.

Ja widzę tendencję wprowadzania kolejnych obostrzeń bo ktoś podchodzi na zasadzie
"jak nie jest zabronione to jest dozwolone"
Może odwróćmy zasadę "Jak nie jest napisane, że jest dozwolone to znaczy że jest zabronione"

Poza tym zaczyna to przypominać gonienie własnego ogona przez psa, stworzymy zapisy których nawet potencjalni sędziowie nie poznają dobrze a w końcu na zawodach żeby to przebiegało sprawnie stosujemy rozwiązanie, że kolejny zawodnik sędziuje.
Są wątpliwości sędzia główny je rozwiązuje ,reszta powinna być tak prosta żeby potencjalny zawodnik je poznał w 5 min.

Ja patrzę na post Janusza z 2012
Spinner pisze: Są dwie wersje tworzenia regulaminów. Jedna doskonała przewidująca niemal wszystko - patrz przepisy ISSF lub IMMSU albo ta druga z grubsza określająca czego nie wolno [ to te nasze :) ] natomiast posiadająca : "ducha" dyscypliny i zdrowy rozsądek.
I taka idea do mnie przemawia jak będzie więcej strzelających sylwetki niż HFT/FT razem wziętych to będzie moment żeby przejść na przepisy ISSF/IMMSU.
ps. jestem przeciwnikiem karania 2-gim zerem za figurkę trafioną poza kolejnością na tej samej belce czyli miałem strzelać 2-gą kurę a strzeliłem do 3-ciej.
Natomiast nie mam nic przeciwko gdy zdarzy się sytuacja miałem strzelać 2-gą a strzeliłem 4-tą.
Czyli za 2,3 ->0 ale za 4-tą trafioną jednak punkt.Dla mnie trafiona-zaliczona
Przypadki, że ktoś trafił figurkę na drugim stojaku czy sąsiednim torze(jak ja np w Chrcynno) to ewenementy.
Najczęściej dochodzi do sytuacji niestrzelenia sąsiadujących figurek, kara za gapiostwo ale punkt za trafienie
marcon

WKFT/PFTA
Awatar użytkownika
stanmar63
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 194
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, 13:47
Tematy: 9
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: stanmar63 »

Kombinujecie, kombinujecie. Strzelam sylwetki parę lat, ale jak zaś w regulaminie wyjdzie filozofowanie to strzelać się odechce.
Trochę wiatru,trochę CP, trochę ostrej.
rudi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 229
Rejestracja: 27 czerwca 2009, 22:38
Tematy: 0
Lokalizacja: Sląskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: rudi »

Proszę bardzo.
Dwóch dobrych strzelców strzela jednocześnie do jednej pary figurek ,wspólnie pracują na sukces jednego .Gdyby nie fakt, że tak wzajemnie ze sobą rywalizujemy do upadłego dawno by na to ktoś wpadł.
Wystarczy odliczyć 20 sztuk śrutu i strzelać jak się chce np w rzędach pionowych czy od końca.
dwoma rękami ,zza ucha itp.
Walther LGM-2PCP TascoSS 10x42
Tryon Creedmore 45,R&S
Awatar użytkownika
Artkor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1612
Rejestracja: 27 lutego 2007, 10:47
Tematy: 25
Lokalizacja: Ostrowite
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Artkor »

Ale o co chodzi rudi bo nie łapię.
.177 .22LR .32S&W .38Spec .357Mag 12/76 .45ACP 9x19 7.62x39 .223REM
Awatar użytkownika
NEO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2772
Rejestracja: 21 grudnia 2008, 16:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: NEO »

Kiedyś zrobiliśmy sylwetki drużynowe na czas. Drużyna nie pamiętam, 3 albo 4 osobowa, strzelanie wpierw kurczaki od lewej do prawej itd. Nie można było zacząć kolejnej belki nim cała poprzednia nie polegnie. Najlepszy czas to było 2:06 min.
"A ja tam nie zrezygnuję, za 45 zł czy ile tam składka wynosi to kupię jeden bilet na jakiś kabaret, a tu mam prenumeratę roczną." - NEO
Awatar użytkownika
Artkor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1612
Rejestracja: 27 lutego 2007, 10:47
Tematy: 25
Lokalizacja: Ostrowite
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Artkor »

Temat zamykam.
Ciąg dalszy tutaj: http://forum-bron.pl/viewtopic.php?p=1429033#1429033
.177 .22LR .32S&W .38Spec .357Mag 12/76 .45ACP 9x19 7.62x39 .223REM
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silhouette”