Propozycje do zmian w regulaminach Silhouette na 2015r.

Forum miłośników strzelania "sylwetkowego"

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator silhouette

marcon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 266
Rejestracja: 17 maja 2010, 16:08
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa WKFT
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: marcon »

NEO pisze: kolorystyka torów do pistoletu (żółte belki, niebieskie figurki)
Czy ten niebieski to jakoś testowany był a'la inne kolory i uniwersalność(dzień,zachmurzenie,słabe światło)?
od razu piszę, że z pistoletu strzelam z otwartych więc na temat widoczności przez taki kolimator nie mam i prawdopodobnie nie będę miał przez najbliższy czas pojęcia.

Dla ciekawości maznąłem 1 figurkę farbą geodezyjną (pomarańczową) taką oczojebną
i jak dla mnie dużo lepiej niż strzelanie do szarych czy czarnych.
Jak się zerwie ze sznurka to też łatwiej odszukać :052:

edit:W Warszawie na autobusach i tramwajach (przynajmniej tych nowych) numery są w kolorze pomarańczowym. Kolor został uzgodniony na podstawie testów z Polskim Związkiem Niewidomych jako najbardziej widoczny w różnych warunkach pogodowo-oświetleniowych.
marcon

WKFT/PFTA
Awatar użytkownika
NEO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2772
Rejestracja: 21 grudnia 2008, 16:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: NEO »

Ja strzelam też z otwartych, ale w Beskidzie specjalnie po zakończeniu serii ocenianych pożyczyłem pistolet z kolimatorem aby zobaczyć co jak i z czym :)

Odnośnie figurek:
Zieleń i fluo żółty odpada - giną w trawie i lesie (teraz na zawodach w Beskidzie były fluo żółte i niektórych figurek nie było widać)

Czerwony i pomarańcz - czerwony odpada bo od razu polegną osoby z kolimatorami gdzie w większosci przypadków jest czerwona plamka

Jasny niebieski (RAL 5012) jest uniwersalny - w lesie nie ma nic niebieskiego, plamki kolimatorów będą widoczne, i otwarte przyrządy będą się odcinać.


Odnośnie belek:
Czarne - to zabójstwo dla osób strzelających z otwartych przyrządów
Żółte (RAL 1021) - dobre odcięcie od czerni przyrządów, pasuje do niebieskich figurek i odcina się od tła w większości przypadków.
"A ja tam nie zrezygnuję, za 45 zł czy ile tam składka wynosi to kupię jeden bilet na jakiś kabaret, a tu mam prenumeratę roczną." - NEO
marcon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 266
Rejestracja: 17 maja 2010, 16:08
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa WKFT
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: marcon »

Fajnie, że podałeś kody kolorów będzie można zerknąć na wzornik.
Sprawdzałeś może zielony kolor plamki kolimatora ???
marcon

WKFT/PFTA
Awatar użytkownika
NEO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2772
Rejestracja: 21 grudnia 2008, 16:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: NEO »

Będę w weekend w 3mieście, Spinner ma chyba taki z czerwoną i zieloną to zrobi się testy.
Ogólnie zielona plamka mało popularna jest, ale trzeba będzie ją też uwzględnić aby każdy miał równe szanse.
"A ja tam nie zrezygnuję, za 45 zł czy ile tam składka wynosi to kupię jeden bilet na jakiś kabaret, a tu mam prenumeratę roczną." - NEO
marcon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 266
Rejestracja: 17 maja 2010, 16:08
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa WKFT
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: marcon »

Właśnie to miałem na myśli, żeby ktoś nie zaczął narzekać że musi zmienić kolimator albo coś w tym stylu.
Pewnie zawsze się znajdzie jakiś negatywnie nastawiony ale warto sprawdzić zanim się zacznie bronić jakiegoś pomysłu :P

A niebieski ładny kolorek jest :)
marcon

WKFT/PFTA
Awatar użytkownika
blind
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 765
Rejestracja: 04 sierpnia 2008, 21:00
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: blind »

Zanim zaczniecie roztrząsać się nad pięknością kolorystyki torów może warto zadać pytanie organizatorom zawodów co oni na proponowaną zmianę? To nie jest jeden tor a kilka. Nie wszystkie kluby dysponują własnym sprzętem i pożyczają na zawody od klubowiczów. A oni nie muszą się zgodzić na malowanie ich sprzętu co mnie nie dziwi.

Piszę tylko aby ta propozycja nie odbiła się czkawką i nie przekreśliła możliwości organizacji sylwetek na zawodach pucharowych.
Awatar użytkownika
Młynek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3457
Rejestracja: 09 lutego 2006, 20:18
Tematy: 84
Lokalizacja: Łódź - Ruda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Młynek »

A może niech PFTA kupi kilka torów i niech są używane na zawodach pucharowych - temat malowania pożyczonych zniknie - chodzi tylko o pistolet - więc tych torów dużo nie potrzeba.
COLT Łódź
22LR, 9X18, 9X19, 38/357 Magnum,22Hornet, 223Rem, 5.45X39, 308 Win, 12/76
Awatar użytkownika
Spinner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8164
Rejestracja: 23 sierpnia 2003, 21:52
Tematy: 242
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Spinner »

Uważam ten pomysł za nietrafiony. Sorki Mlynek - ale widzisz to dalej? Kto będzie woził i odwoził? Odmalowywał ?
Wspólne to niczyje. Musi być ( jak we wszystkim ) właściciel i on będzie dbał.

Moim zdaniem odnośnie kolorystyki to nie należy przejmować się kolorem plamek u strzelających z kolimatorów. To sprawa strzelca , że założył sobie taki a nie inny celownik.
Natomiast należy pomyśleć nad zwiększeniem kontrastu belek i figurek.
W moim odczuciu taki kontrast daje żółty i czarny. Ja optuję za żółtymi belkami.
Natomiast aby zapewnić widoczność figurkom to ciekawym rozwiązaniem są ekrany, ot choćby przymocowane do stojaków.

Natomiast tematem do zmiany w regulaminie - przypomnę - nie miała być kolorystyka belek i figurek a jedynie to by była ona na wszystkich stanowiskach jednakowa.

Zdefiniowanie sposobu trzymania pistoletów - bo zaczyna być stosowana taka kreatywność, wśród strzelających, która ze strzelaniem z pistoletu przestaje mieć spójność.

Uzupełnienie zapisów rozstrzygających dogrywki.
Awatar użytkownika
Spinner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8164
Rejestracja: 23 sierpnia 2003, 21:52
Tematy: 242
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Spinner »

Uważam ten pomysł za nietrafiony. Sorki Mlynek - ale widzisz to dalej? Kto będzie woził i odwoził? Odmalowywał ?
Wspólne to niczyje. Musi być ( jak we wszystkim ) właściciel i on będzie dbał.

Moim zdaniem odnośnie kolorystyki to nie należy przejmować się kolorem plamek u strzelających z kolimatorów. To sprawa strzelca , że założył sobie taki a nie inny celownik.
Natomiast należy pomyśleć nad zwiększeniem kontrastu belek i figurek.
W moim odczuciu taki kontrast daje żółty i czarny. Ja optuję za żółtymi belkami.
Natomiast aby zapewnić widoczność figurkom to ciekawym rozwiązaniem są ekrany, ot choćby przymocowane do stojaków.

Natomiast tematem do zmiany w regulaminie - przypomnę - nie miała być kolorystyka belek i figurek a jedynie to by była ona na wszystkich stanowiskach jednakowa.

Zdefiniowanie sposobu trzymania pistoletów - bo zaczyna być stosowana taka kreatywność, wśród strzelających, która ze strzelaniem z pistoletu przestaje mieć spójność.

Uzupełnienie zapisów rozstrzygających dogrywki.
marcon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 266
Rejestracja: 17 maja 2010, 16:08
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa WKFT
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: marcon »

Spinner pisze:Wspólne to niczyje. Musi być ( jak we wszystkim ) właściciel i on będzie dbał.
zgadzam się, plany wyręczenia się PFTA w organizacji torów nie sprawdzą się.
Spinner pisze:Moim zdaniem odnośnie kolorystyki to nie należy przejmować się kolorem plamek u strzelających z kolimatorów. To sprawa strzelca , że założył sobie taki a nie inny celownik.
Januszu ale weź pod uwagę,że wcześniej nie było regulacji mówiących o kolorach figurek(chyba, że się mylę :-) )
Więc ludzie zaczęli stosować to co według nich było najbardziej widoczne/kontrastowe
Więc żeby nie skończyło się na dyskusji co było wcześniejsze jajko czy kura.
Spinner pisze: Zdefiniowanie sposobu trzymania pistoletów - bo zaczyna być stosowana taka kreatywność, wśród strzelających, która ze strzelaniem z pistoletu przestaje mieć spójność.
jakieś konkretne przykłady tej kreatywności ?
marcon

WKFT/PFTA
Awatar użytkownika
pala30
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 143
Rejestracja: 18 kwietnia 2011, 22:35
Tematy: 6
Lokalizacja: SO Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: pala30 »

Co do postawy strzeleckiej............

Moim skromnym zdaniem przepis powinien być jasny i czytelny co do postawy strzeleckiej.
Powinien jasno określać, trzymamy pistolet za rękojeść jedną lub dwoma rękami ale ręce muszą być wyprostowane żadne zgięte podkulone.
Pistolet ma rękojeść która służy do trzymania.
Kartusz,lufa ,różnego rodzaju pręty z ciężarkami nie służą do trzymania pistoletu.
I moim zdaniem regułą i normą powinno stać się strzelanie na wyciągniętych rękach.Faktem jest że zdecydowana większość tak strzela ale nie wszyscy.
Trzymanie pistoletu od spodu lub góry to bardziej postawa karabinkowa niż pistoletowa. :-/
Nie będę przytaczał przykładów konkretnych ale spotykam się z takimi postawami na zawodach.Kto chcę może zobaczyć foto z zawodów sylwetkowych z tego roku i znajdzie sobie konkretne przykłady.
Takie chwyty moim zdaniem nie powinny mieć miejsca

Obrazek

Obrazek

Chętnie posłucham jakie na ten temat zdanie mają koledzy??? :)
Awatar użytkownika
kskalski
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 08 lipca 2014, 13:26
Tematy: 0
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kskalski »

Zgadzam się z kolegą - w przypadku strzelania oburącz ręce powinny być wyprostowane oraz by zmniejszyć możliwość tworzenia własnych interpretacji zasad jasno powinno być wskazane położenie obu rąk na rękojeści. Nie brałem udziału w wielu zawodach ale na ostatnich także widziałem przykład takiego trzymania od dołu - podobnie jak to pokazał kolega na pierwszym zdjęciu. Taki chwyt zdecydowanie bardziej stabilizuje pistolet, czego nie można uzyskać stosując standardowe trzymanie oburącz za rękojeść. Moim zdaniem precyzyjny zapis zabraniający tego typu udziwnień pozwoli zmniejszyć kontrowersje oraz postawi większy nacisk na umiejętności strzelca.

@pala30, z tym trzymaniem od góry to chyba przesadziłeś ;laughing: :052:
Walther LP400, FWB 102
Awatar użytkownika
MI-6
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1028
Rejestracja: 19 lutego 2012, 04:37
Tematy: 17
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: MI-6 »

No tak nie do końca przesadził :-D
Posadź kolimator, albo lupkę i chwyć tak pistolet...
TX200 HC + Vortex Viper
Awatar użytkownika
kskalski
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 08 lipca 2014, 13:26
Tematy: 0
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kskalski »

No tak, zakotwiczyłem się na otwartych przyrządach :) Krótko mówiąc rączki na rękojeści bez chwytów rodem z czarnego lądu ;)
Walther LP400, FWB 102
Awatar użytkownika
pala30
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 143
Rejestracja: 18 kwietnia 2011, 22:35
Tematy: 6
Lokalizacja: SO Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: pala30 »

Wystarczy optyka na montażu i da się tak strzelać gdzieś widziałem taką fotę.

A masz tą przesadę :) :) :)

Obrazek

I co zatkało kakao :) :) :)
Jak nie ma jednoznacznych przepisów interpretacja pozostaje inwencją twórczą strzelca. :) :)

Niby gościu trzyma ręce z dala od korpusu i nie ma podparcia ale jak ładnie stabilizuję pistolet barkiem i szyją. :idea:

I taka pozycja co ma wspólnego z pozycią strzelecką pistoletową,moim zdaniem nic :-/
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silhouette”